Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook
AgroRomania.ro » Diverse » Informatii utile beneficiarilor de renta viagera

Informatii utile beneficiarilor de renta viagera

informatii-utile-beneficiarilor-de-renta-viagera

In vederea derularii operative a actiunii de vizare a carnetelor de rentier agricol pe anul 2011, Agentia de Plati si Interventie in Agricultura (APIA) aducem la cunostinta rentieriilor cateva informatii utile.

Tags: renta viagera, renta viagera 2012, plata rentei viagere, beneficiari renta viagera, subventii agricultura 2012


Conform prevederilor OMADR nr. 33/2011 coroborat cu prevederile din OMADR 1272/2005, incepand cu anul 2012, pentru a intra in posesia rentei viagere agricole cuvenite, rentierii se vor prezenta personal ori prin mandatar, desemnat prin act Notarial, la centrele judetene ale Agentiei, in perioada 1 martie – 31 august.

In cazul in care contractul de arendare inceteaza, renta viagera agricola se va plati in anul urmator doar daca rentierul incheie, in maximum 30 de zile de la incetare, un nou contract de arendare. Noul contract, inregistrat la Consiliul Local in termen de 15 zile de la data incheierii, se va prezenta in original si in copie la APIA.


In cazul incheierii noului contract de arendare inaintea expirarii termenului, cu un alt agricultor in mod obligatoriu se va proceda la rezilierea contractului initial. Actul de reziliere se va inregistra la Consiliul Local in termen de 15 zile de la data incheierii.

In situatia in care terenul ce face obiectul contractului de arendare, pe baza caruia rentierul agricol beneficiaza de renta viagera agricola de 50 euro/ha/an, este instrainat in perioada de valabilitate a contractului de arendare, renta de 50 euro/ha/an se calculeaza si se datoreaza de la data intrarii in vigoare a contractului de arendare, urmand ca de la data rezilierii contractului de arendare, respectiv instrainarii terenului rentierul sa beneficieze de renta viagera agricola de 100 euro/ha/an.

Dupa decesul rentierului, mostenitorii vor incasa renta datorata pana la data de 31 august a anului urmator celui pentru care aceasta este datorata, pe baza actelor doveditoare privind calitatea de mostenitor, a certificatului de deces in original, precum si a carnetului de rentier agricol al defunctului.

Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Porumb

Intrebare: Am 1ha de porumb in samulastra de lucerna [aproape inflorita] daca dau 1l de erbicid equip in amestec cu 1l de amino [600g/l acid 2,4 d] este bine? Va multumesc!

Raspuns: Incercati si prasitul.... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii31 comentarii





Stanciu Virgil 2014-11-16 19:52:03

Ma nunesc Stanciu Virgil - Sb 677 - si doresc sa-mi comunicati cand imi platiti renta viagera pe anul 2013.

angi 2014-11-06 10:56:08

Trebuie dezbatuta mostenirea in timp de un an si va fi preluat de un mostenitor

nicu 2014-11-06 01:19:47

buna seara,parintii mei beneficiaza de renta viagera agricola,ce se intampla cu terenul dupa decesul lor?

Daniel Constantin 2014-04-04 16:35:56

Buna ziua,

As vrea sa va intreb cum pot introduce in masa succesorala o renta viagera restanta pentru anul trecut, pe care o persoana decedata anul acesta o mai avea de primit .

Notarul imi cere un act doveditor ex: carnet vizat al acestei rente, in afara carnetului de rentier, iar cei de la APIA spun ca nu-mi pot viza carnetul pana nu le aduc certificatul de mostenitor.
Cum pot dovedi notarului ca aceasta plata exista, pentru a o introduce in succesiune ?

Multumesc.
Editat de administratorul site-ului

vergilia 2013-11-20 13:46:47

buna ziua poate sa-mi raspunda cineva, se mai primesc dosare ptr.a beneficia de renta aviagera agricola , dar nu am carnet de rentier multumesc vergilia

maria 2013-11-13 20:12:23

Buna seara, am o singura intrebare daca ... poate sa-mi raspunda cineva , se mai primesc dosare ptr. a beneficia de renta viagera ca si ceilalti care au primit pina acum renta .Deci mentionez ca nu am carnet de rentire. Va multumesc.

RAVAR ANA 2013-09-11 07:56:29

Buna ziua,
Ma numesc RAVAR ANA si locuiesc in Brasov,b-dul Garii nr3,bl.3.sc.F,ap.25 .Mama mea, Negura Maria,decedata la data de 30.01.13 a beneficiat de renta viagera de la APIA .In calitate de mostenitoare eu am depus actele doveditoare pt. primirea rentei cuvenite pe anul 2012 si pana la deces la APIA BRASOV in luna martie a anului curent.Nu am primit nr. de inregistrare si mi s-a spus sa astept virarea banilor in cont pana la 31.08.2013.Nu am primit nimic si de aceea doresc sa stiu care este situatia
Va multumesc

constantin rogin 2013-09-04 08:36:42

Tata a primit 4,8 ha de teren pe baza de act testamentar si de donatie.In anul 2004 a decedat si nu s-a facut succesiunea si il stapineste mama.Se poate acorda renta viagera numai ei,ea are 88 ani si terenul este in arenda din 2007.

alex 2013-08-07 17:44:25

Daca am arendat pamantul cine primeste renta,eu ca proprietar sau arendasul?

titi 2013-03-15 11:10:51

Buna ziua,
parintii mei au arendat 8 ha si pe numele tatalui se primea renta viagera. Tata a decedat. Mama primeste renta viagera in continuare?
Daca da , ce formalitati trebuie indeplinite.
Multumesc

FLORIN 2013-01-26 10:59:33

Pentru Rica:
Raspunsul este NU.
Tu vrei sunca in pod si purceaua in cocina, asta nu se poate.

RICA 2013-01-25 22:19:45

Buna ziua,
Va rog sa-mi la urmatoarele intrebari;
1 Daca o persoana care primeste renta viagera si se hotaraste sa vanda terenul mai primeste renta dupa finalizarea actului de vanzare-cumparare? Pana cand?

2 Am mostenit 1,80 ha, parintii care au decedat in 2011 au avut carnet de rentier si primeau acea renta. Eu in calitate de mostenitor pot primi la randul meu calitatea de rentier sa beneficiez de renta viagera, pamantul fiind dat in arenda.
Va multumesc.

STOICA IONEL 2013-01-25 22:06:49





Buna ziua,
Mostenesc din anul 2004 2ha pe care il am in arenda de cand il mostenesc. Am varsta de 63 ani, din 2003 pana in septembrie 2010 am fost pensionar de boala iar din octombrie 2010 sunt pensionar de drept la limita de varsta
Va rog sa imi spuneti daca pot primi renta viagera, nu am carnet de rentier
Cum pot beneficia de aceasta renta viagera, ce documente imi sunt necesare si unde trebuie sa ne adresam.
Va multumesc

STOICA IONEL 2013-01-25 22:00:40

Buna ziua,
Mostenesc din anul 2004 2ha pe care le am in arenda de cand il mostenesc. Am varsta de 63 ani din 2003 pana in septembrie 2010 am fost pensionar de boala iar sin octombrie 2010 sunt pensionar de drep la limita de varsta
Va rog sa imi spuneti daca pot primi renta viageranu am carnet de rentier
Cum putem beneficia de aceasta renta viagera, ce documente ne sunt necesare si unde trebuie sa ne adresam.
Va multumesc
Editat de administratorul site-ului

george ciobotaru 2013-01-22 19:43:59

Daca nu a fost vizat carnetul de rentier la timp ? mai poate fi vizat ?

Victor Milea 2013-01-22 12:51:07

Va rugam sa aveti amabilitatea sa ne raspundeti la 3 intrebari:
1- Nu avem carnet de rentier. Carnet de rentier se mai poate intocmi in acest moment?
2- Avem 2 suprafete de teren: 8 ha in Judetul Vrancea pe care l-am vandut in 2011. Am putea obtine 50-200 euro renta viagera urmare a acestei vanzari?
3- Alta suprafata de teren 6,5 ha in judetul Braila o avem in arenda. Pentru aceasta suprafata putem primi renta viagera? Ce trebuie sa facem?
Multumim anticipat pentru raspuns

TOMA 2013-01-13 20:19:27

Daca am vizat carnetul in luna august ,cand se primeste renta?

verona petrescu 2012-12-18 14:24:00

buna ziua,
-raspundeti-mi foarte clar ;am 12 h teren arabil pot sa iau renta viagera de ce numai cei care au sub 10 h,oricum o parte din el sta nelucrat......

Dima Fanel 2012-11-21 16:02:08

Cand se trimit banii pentru cei decedati in 2011 ???

Am depus dosarul pentru ultima plata si nu am primit nici un raspuns, nici un ban pana la aceasta ora.

palangeanu 2012-10-16 16:29:10

am 2,78h dobindite prin mostenire si v-as ruga sa imi spuneti daca pot primi renta viagera .Pamintul e arendat de mai multi ani.detin contract de arendare si am etatea de 60 ani. Va multumesc.

moldovan gabriela 2012-10-05 11:41:19

Buna ziua
Spuneti-mi pt. cei decedati in anul 2011 cind se trimit bani?
V-am intrebat deoarece am primit o suma de bani dar este o suma
mult prea mica deoarece trebuie sa primeasca pe anul 2010 si inca pe 2 luni si 13 zile din anul 2011.Ea decedind pe 13.03.2011.
Sau spuneti-mi pe cine pot intreba?

G. MARIANA 2012-08-25 19:55:24

Buna ziua,
As dori daca se poate sa imi spuneti si mie despre renta viagera.Noi suntem 4 mostenitori care in 2010 am vandut 10 ha
teren arabil.Cum putem beneficia de aceasta renta viagera, ce documente ne sunt necesare si unde trebuie sa ne adresam.
Va multumesc

popa emilia 2012-08-04 17:36:12

Buna ziua ,
Doresc si eu o informatie legata de renta viagera.Noi suntem doi frati si am vadut 5,300ha ,si dupa decesul parintilor nu am facut succesiunea,acum l-am vadut si urmeaza sa facem actul de vanzare cumparare prin tribulal de comun acord cu fratele meu.Ce documente ne trebuie sa putem beneficia de renta viagera.
Va multumesc

cocot nicoleta 2012-05-25 09:45:51

Buna ziua,
Doresc o informatie legata de aceasta renta. Eu sunt mandatarul fam. Cocea care este stabilita in SUA dar cu dubla cetatenie. Familia a detinut un teren agricol pe care l-au vandut in 2011.
intrebarea mea este daca pot beneficia de renta viagera?
imputernicirea trebuie eliberata de consulatul statului California?
aveti un model tip?
ce acte trebuie sa mai prezint?
astept informatii de la dvs.
va multumesc

badulescu sergiu 2012-04-01 14:24:04

si totusi as mai avea o intrebare! daca o sa pot beneficia de vreun ajutor,cam ,cat s-ar oferii pe hectar.va amintesc eu nu mai am nimic din pamant l-am vandut acum 13 ani.vq rog cu respect sa ma ingrumati unde trb.va las adresa de mail si un nr tel.multumesc.0721061 336

badulescu sergiu 2012-04-01 14:17:31

buna ziua.cu tot respectul as dori sa aflu despre aceasta renta viagera cate ceva.am 70 ani si am vandut 3 hectare de pamant acum 12-13 ani.pot intra in posesia unor banuti?am aflat de pe net de dvs.unde trb.sa nma duc.ce sa fac.multumesc mult cu mult respect .badulescu sergiu

badulescu sergiu 2012-04-01 14:15:40

buna ziua.cu tot respectul as dori sa aflu despre aceasta renta viagera cate ceva.am 70 ani si am vandut 3 hectare de pamant acum 12-13 ani.pot intra in posesia unor banuti?am aflat de pe net de dvs.unde trb.sa nma duc.ce sa fac.multumesc mult cu mult respect .badulescu sergiu

Buna ziua! 2012-03-18 08:44:42

Daca am vandut 10 hectare de pamant , beneficiez de renta viagera?

onet maria 2012-03-12 17:43:04

La 02.03.2012 a fost vizat carnetul de rentier. Ulterior am deschis un cont in banca. Se poate face acum modificare la modul de primire al banilor, adica in banca nu prin posta? Multumesc.

Lupeanu 2012-02-03 12:59:42

In alte articole, conform unui oficial al Min. Agriculturii, din 01.01.2012 renta viagera nu se mai plateste - prin interzicerea de catre UE - fiind considerata ajutor de stat.

verona petrescu 2012-01-10 14:27:03

-cei care au peste 10 h nu beneficiaza de aceasta renta f.rau
pte ca nu gasesc arendasi de multe ori si pamantul sta parloaga!
-ce nu inteleg la MIN. AGRICULTURI la conducerea de acum
de ce la cei care au vandut pamantul li se mai de in continuare acea renta!!!!!-nu este un jaf al banului public!!!!!!!-daca nu mai este proprietar de ce mai primesti bani aiurea!!!!
-as dori sa mi se raspunda......

Ultima ora

Newsletter gratuit

Forum
jianu dumitru spune: au intrat bani de la apia la cec orsova imi puteti da un raspuns
27-Nov-2014 19:55:20
Raspunde la intrebare
Ionela spune: Buna ziua in Bacau la Banca Transilvania a luat cineva a doua transa??
27-Nov-2014 09:29:24
Raspunde la intrebare
ionut spune: Salut caut de munca in spania de preferat in zona almeria am 21 de anii sunt apt pentru munca in orce domeniu, am mai fost in spania 2 anii de zile stiu sa vorbesc spaiola, Cine ma poate ajuta va rog...
27-Nov-2014 00:14:50
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo


Faza zilei
Fertilizare la grau
clubagricultura.ro

Formatiune de rod la mar care se prezinta sub forma unei structurib ramificate cu muguri de rod, iar ...

Ingrasamant chimic obtinut prin incalzire puternica a fosfatilor naturali care contine 24-27% P ca o ...

Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton