Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Busuiocul (Ocinum basilicum) - medicament si condiment

busuiocul-(ocinum-basilicum)_medicament-si-condiment-

Busuiocul, tratamente si ceaiuri cu BUSUIOC, ce contine busuiocul, cand se pune busuioc in mancare



Despre busuioc am tot vorbit. Este o planta aromatica care da un gust specific, parfumat, oricarei retete culinare care il include ca ingredient, dar si o planta medicament pentru gradina. In mancare, busuiocul se presara intotdeauna ultimul, dupa ce focul a fost stins, pentru ca temperaturile ridicate scad din aroma plantei.

Ceea ce multi nu stiu este ca busuiocul este o planta care trateaza multe afectiuni si are un rol destul de important in fitoterapie. Motivul: busuiocul contine ulei volatil bogat in multe substante benefice, cu actiuni antimicrobiene sau antiinflamatorii.


De la busuioc se foloseste planta intreaga, fara radacina, inclusiv semintele. Recoltarea se face cand busuiocul este inflorit, adica exact in aceasta perioada, cu ajutorul unui cutit. Frunzele, tulpina si semintele se lasa la uscat intr-un loc racoros, umbrit, pe o carpa curata sau foaie alba de hartie (nu pe hartie de ziar, pentru ca cerneala tipografica contine plumb).


Busuiocul este tratamentul perfect...


... chiar si numai pentru ca este un dezinfectant 100% natural, pentru diferite rani, ulceratii sau leziuni infectate, intepaturi de albine sau viespi, afte, gingivite sau stomatite.

Pentru tratarea ranilor se recomanda folosirea frunzelor de busuioc proaspete si zdrobite, aplicate direct pe locul infectat; la fel, pentru ca intepaturile de albine sa nu se umfle locul respectiv trebuie frecat cu frunzele pisate. Pentru afectiunile enumerate mai sus se mai foloseste sub forma de decoct sau infuzie (pentru gargara, bai sau spalaturi, in cazul afectiunilor stomatologice). Sucul frunzelor proaspete de busuioc trateaza negii dupa aplicari repetate.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Semanatul spanacului

Intrebare: cand se poate face semanatul de primavara in cazul spanacului?

Raspuns: Semanatul de primavara se face cat mai devreme, in martie - inceputul lui aprilie. Se seamana la 20-... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii9 comentarii


vasi 2011-03-14 11:31:32

Buna ziua Adriana,
Ce varietate de busuioc ai ?Este vestitul busuioc indian ?sau de care?
si pe mine ma intereseaza busuiocul dar nu cel romanesc
Editat de administratorul site-ului

titi 2011-03-08 14:54:43

Buna ziua! Multumesc pt raspuns. Cred ca prin Posta Romana,cu plata la ridicare. adresa este Paiu Titi,loc Raducaneni,nr 138,jud Iasi.
Editat de administratorul site-ului

adriana 2011-03-06 10:33:45

buna ziua ,eu as putea sa va procur seminte de busuioc dar cum sa intrati in posesia lor
Editat de administratorul site-ului

titi 2011-03-04 16:59:27

Buna ziua! Doresc seminte de busuioc comestibil,daca are cineva. Adresa de e-mail: micutu@gmx.us. Multumesc!
Editat de administratorul site-ului

Maria 2011-01-16 11:26:11

Intr-adevar, busuiocul imi place, nu stiu din ce motiv il cultiv mereu in ghivece pe terasa. imi place cand trec pe langa el sa iau o frunza proaspata si sa o stivesc sa-i simt parfumul!!IL ADOR! nu e pretentios de cultivat. Il seaman in aceste ghivece dupa ce am faramitat bine pamantul si fac cu o scobitoare niste santulete apoi pun micile si miraculoasele seminte si le acopar cu pamant. il ud mereu si vor iesi plantute, pentru inceput cu doua frunzulite.busuiocului ii place lumina si apa. La mine creste mare. Am si niste vase mari langa fantana in care sadesc apoi din plante cand au vreo 4 frunzulite. E MINUNAT! ACUM CA MA DOARE O MASEA TIN FRUNZE DE BUSUIOC PE EA.se face ca o paSta si apoi o inghit.pentruca anul trecut am avut mult busuioc, mi-am confectionat o perna in care am pus BUSUIOC!Mie imi place mult natura. Fiecarei plante ii dau mare importanta!
Editat de administratorul site-ului

Remus03 2010-08-13 09:47:26

Felicitari pentru realizarea siropului de flori si frunze de busuioc, sunt interesat de reteta, va rog, deoarece am busuioc comestibil cultivat in gradina din seminte aduse din Italia. Daca doriti seminte de busuioc comestibil pot sa va ofer.
Editat de administratorul site-ului

eugenius 2010-08-11 21:39:23

...personal am facut un sirop crud din frunze si flori de busuioc, este foarte racoros si aromat si presupun ca in el se regasesc si o parte din principiile active ale plantei.....
Editat de administratorul site-ului

Dragos Serban 2010-01-17 01:03:43

teo, este foarte usor, rasare repede si seminte gasesti peste tot. Are nevoie de lumina multa, in schimb
Editat de administratorul site-ului

teo 2009-10-14 10:52:47

As vrea sa cultiv busuioc in ghiveci ! Daca poate cineva sa-mi spuna cum sa fac ( de unde iau SEMINTE BUNE de pus in pamint,ce fel de pamint trebuie folosit etc.) sa-mi scrie pe adresa dorel_rusu42@yahoo.com.Multumesc !
Editat de administratorul site-ului

Ultima ora

Newsletter gratuit
Newsletterul Fonduri europene pentru agricultura - Invata cum si unde sa aplici


Forum
Mirela Ilie spune: Bineînțeles pe noi ne penalizează pentru întârzieri , in schimb noi nu le putem face nimic
30-Mar-2015 09:01:06
Raspunde la intrebare
Mirela spune: Bineînțeles pe noi ne penalizează pentru întârzieri , in schimb noi nu le putem face nimic
30-Mar-2015 09:00:32
Raspunde la intrebare
emil spune: Subvetii mai mici,dar la impozitul pe profit au uitat sa-l reduca ne iau majorari daca nu l-am platit.
30-Mar-2015 07:59:07
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo
clubagricultura.ro

Reprezinta numarul animalelor/hectar care sunt aduse la pasunat intr-un perimetru agricol. Pentru a ...

Amestec de culoare inchisa, uscata, degajand miros. Este format din materie organica descompusa. Fab ...
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton

Raport Special GRATUIT
 
Fonduri Europene 2015 – Totul despre agricultura
 

Adauga mai jos adresa ta de mail si vei primi raportul special gratuit