Email Facebook Comunica experienta
AgroRomania.ro
AgroRomania.ro » Plante medicinale » Busuiocul (Ocinum basilicum) - medicament si condiment

Busuiocul (Ocinum basilicum) - medicament si condiment

busuiocul-(ocinum-basilicum)_medicament-si-condiment-

Busuiocul, tratamente si ceaiuri cu BUSUIOC, ce contine busuiocul, cand se pune busuioc in mancare

Tags: retete, busuioc, busuioc, busuiocul, mancare, ceai, reteta, retete, planta, plante

Despre busuioc am tot vorbit. Este o planta aromatica care da un gust specific, parfumat, oricarei retete culinare care il include ca ingredient, dar si o planta medicament pentru gradina. In mancare, busuiocul se presara intotdeauna ultimul, dupa ce focul a fost stins, pentru ca temperaturile ridicate scad din aroma plantei.

Ceea ce multi nu stiu este ca busuiocul este o planta care trateaza multe afectiuni si are un rol destul de important in fitoterapie. Motivul: busuiocul contine ulei volatil bogat in multe substante benefice, cu actiuni antimicrobiene sau antiinflamatorii.

De la busuioc se foloseste planta intreaga, fara radacina, inclusiv semintele. Recoltarea se face cand busuiocul este inflorit, adica exact in aceasta perioada, cu ajutorul unui cutit. Frunzele, tulpina si semintele se lasa la uscat intr-un loc racoros, umbrit, pe o carpa curata sau foaie alba de hartie (nu pe hartie de ziar, pentru ca cerneala tipografica contine plumb).


Busuiocul este tratamentul perfect...


... chiar si numai pentru ca este un dezinfectant 100% natural, pentru diferite rani, ulceratii sau leziuni infectate, intepaturi de albine sau viespi, afte, gingivite sau stomatite.

Pentru tratarea ranilor se recomanda folosirea frunzelor de busuioc proaspete si zdrobite, aplicate direct pe locul infectat; la fel, pentru ca intepaturile de albine sa nu se umfle locul respectiv trebuie frecat cu frunzele pisate. Pentru afectiunile enumerate mai sus se mai foloseste sub forma de decoct sau infuzie (pentru gargara, bai sau spalaturi, in cazul afectiunilor stomatologice). Sucul frunzelor proaspete de busuioc trateaza negii dupa aplicari repetate.

Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Subventii in domeniul zootehnic

Intrebare: As dori sa stiu cand se va da a doua transe de subventii in domeniul agriculturii si subventiile in domeniul zootehnic?

Raspuns: Subventiile pentru bovine si cele pentru ovine si caprine se dau dupa 31 ianuarie, un raspuns detali... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii9 comentarii





vasi 2011-03-14 11:31:32

Buna ziua Adriana,
Ce varietate de busuioc ai ?Este vestitul busuioc indian ?sau de care?
si pe mine ma intereseaza busuiocul dar nu cel romanesc
Editat de administratorul site-ului

titi 2011-03-08 14:54:43

Buna ziua! Multumesc pt raspuns. Cred ca prin Posta Romana,cu plata la ridicare. adresa este Paiu Titi,loc Raducaneni,nr 138,jud Iasi.
Editat de administratorul site-ului

adriana 2011-03-06 10:33:45

buna ziua ,eu as putea sa va procur seminte de busuioc dar cum sa intrati in posesia lor
Editat de administratorul site-ului

titi 2011-03-04 16:59:27

Buna ziua! Doresc seminte de busuioc comestibil,daca are cineva. Adresa de e-mail: micutu@gmx.us. Multumesc!
Editat de administratorul site-ului

Maria 2011-01-16 11:26:11

Intr-adevar, busuiocul imi place, nu stiu din ce motiv il cultiv mereu in ghivece pe terasa. imi place cand trec pe langa el sa iau o frunza proaspata si sa o stivesc sa-i simt parfumul!!IL ADOR! nu e pretentios de cultivat. Il seaman in aceste ghivece dupa ce am faramitat bine pamantul si fac cu o scobitoare niste santulete apoi pun micile si miraculoasele seminte si le acopar cu pamant. il ud mereu si vor iesi plantute, pentru inceput cu doua frunzulite.busuiocului ii place lumina si apa. La mine creste mare. Am si niste vase mari langa fantana in care sadesc apoi din plante cand au vreo 4 frunzulite. E MINUNAT! ACUM CA MA DOARE O MASEA TIN FRUNZE DE BUSUIOC PE EA.se face ca o paSta si apoi o inghit.pentruca anul trecut am avut mult busuioc, mi-am confectionat o perna in care am pus BUSUIOC!Mie imi place mult natura. Fiecarei plante ii dau mare importanta!
Editat de administratorul site-ului

Remus03 2010-08-13 09:47:26

Felicitari pentru realizarea siropului de flori si frunze de busuioc, sunt interesat de reteta, va rog, deoarece am busuioc comestibil cultivat in gradina din seminte aduse din Italia. Daca doriti seminte de busuioc comestibil pot sa va ofer.
Editat de administratorul site-ului

eugenius 2010-08-11 21:39:23

...personal am facut un sirop crud din frunze si flori de busuioc, este foarte racoros si aromat si presupun ca in el se regasesc si o parte din principiile active ale plantei.....
Editat de administratorul site-ului

Dragos Serban 2010-01-17 01:03:43

teo, este foarte usor, rasare repede si seminte gasesti peste tot. Are nevoie de lumina multa, in schimb
Editat de administratorul site-ului

teo 2009-10-14 10:52:47

As vrea sa cultiv busuioc in ghiveci ! Daca poate cineva sa-mi spuna cum sa fac ( de unde iau SEMINTE BUNE de pus in pamint,ce fel de pamint trebuie folosit etc.) sa-mi scrie pe adresa dorel_rusu42@yahoo.com.Multumesc !
Editat de administratorul site-ului

Ultima ora

Newsletter gratuit


Faza zilei
Recoltare floarea soarelui 2013
Forum
PETRE spune: Buna ziua, Vreau sa stiu daca prin programele masurile MADR se pot obtine fonduri si pentru cultura energetica de Paulownia . Multumesc!
22-Iul-2014 09:26:08
Raspunde la intrebare
adrian spune: Buna ziua, doresc sa achizitionez circa 100 nucialtoiti, anul 1 sau 2 functie de stocurile pe care le aveti. Va multumesc!
21-Iul-2014 17:17:54
Raspunde la intrebare
stancu spune: buna seara ma numesc aurel am 26 ani sunt apicultor de doi ani iar in momentul de fata am 60 famili albine vreau sa stiu daca ma pot incadra la o masura pt a primi fonduri europene,,,,sunt tot...
19-Iul-2014 21:29:17
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo
clubagricultura.ro

...

Stratul extern al scoartei copacilor batrani care este format din tesuturi moarte. In timp acestea s ...

Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton