Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Au promis ca se dau subventiile saptamana asta

au-promis-ca-se-dau-subventiile-saptamana-asta

Seful APIA a promis, vineri, ca saptamana aceasta vor incepe sa plateasca subventiile catre fermieri. Potrivit acestuia, se dau subventii in valoare de 277 milioane de euro. Pana pe 10 aprilie, subventia pe suprafata va fi platita in proportie de 98,5%. Zilnic vor fi facute plati ale subventiei catre fermieri, a mai spus directorul Agentiei de Plati.



"Incepand din 2 aprilie, vom face plati pentru aproximativ 277 milioane euro, de asa maniera incat la nivelul datei de 10 aprilie in jur de 98,5% din platile totale prevazute sa fie incheiate pentru a se asigura si o primavara cu bani la fermieri, nu doar o toamna", a declarat vineri Florin Marius Faur, directorul general al APIA.

In acelasi timp, Faur a anuntat ca vor incepe controalele in comunele cu probleme privind supradeclararea.


"In 500 de localitati din Romania echipele APIA vor avea in plina derulare o actiune prin care comunele unde de-a lungul anilor au s-au identificat probleme mari de suprapuneri, supradeclarari, vor fi vizitate si impreuna cu fermierii se va merge din bloc in bloc pentru a se pozitiona corect. Nu este un control autentic pentru ca un control autentic incepe dupa depunerea cererilor, dupa 11 iunie", a spus seful APIA.

Reprezentantul agentiei a mai spus ca in acest moment, cand exista deja 33% din cereri depuse, sunt 100.000 de suprapuneri, numar mai redus.

APIA a lansat la inceputul lunii campania de primire a cererilor de plata pentru schemele sau masurile de sprijin pe suprafata 2012.

APIA a comunicat totalul subventiei platite pana in prezent


In perioada ianuarie 2011-februarie 2012 APIA a autorizat si efectuat plati in conturile beneficiarilor in valoare de aproximativ 2,9 miliarde euro, din care 1,93 miliarde euro din fonduri europene. Sumele au vizat campaniile de plati pe suprafata 2010 si 2011, plati pentru masurile de piata si ajutoare de stat.

Totalul platilor derulate prin APIA din fonduri UE in perioada 2007-februarie 2012 este de aproximativ cinci miliarde de euro. Pentru perioada 2007-2013 sunt prevazute plati totale din fonduri UE de aproximativ 8,2 miliarde euro.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Au promis ca se dau subventiile saptamana asta
Rating:
Nota: 4.25 din 2 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Crescatorie de prepelite-sisteme de intretinere

Intrebare: Care sunt sistemele de intretinere pentru o crescatorie de prepelite?

Raspuns: Se practica numai sisteme intensive: baterii de ouat si baterii de crestere (pentru tineret de inloc... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii13 comentarii


Elena 2012-08-09 18:20:30

cand se livreaza renta viagera in cont , stie cineva .Am in ordine vizat la timp carnetul.Va multumesc.

ion 2012-08-08 18:55:57

pe ce data bani la banci in Corabia Olt

hanganu 2012-07-28 16:23:51

pe ce data se baga banii la bacau

nico 2012-06-20 19:30:31

ar trebui sa bage subventile pe pamant cal lucram daca nui baga cu ce sa lucram

adrian 2012-04-17 01:29:46

ce subventie trebuie sa intre acum?

dan23 2012-04-07 09:44:40

Acele subventii declarate de apia nu ne ajuta cu nimic. pentru ei sunt doar niste cifre iar pentru noi niste bani pe care nu i-am primit la termenul promis si care ne-au impiedicat sa facem lucrarile necesare. Pe scurt, o mare bataie de joc.

dan23 2012-04-07 09:37:47

pentru lia
din judetul arad. ieri am verificat contul si era intrata transa a doua pentru animale.

Ovidiu0760 2012-04-06 21:29:46

Buna ziua, as dori sa stiu cand vor fi acordate subventiile pentru agricultura in jud.Alba.

lia 2012-04-06 15:33:58

pentru dan23
din ce zona esti ca ti-ai intrat subv.? daca nu te superi?

lia 2012-04-06 15:31:07

Bine ar fi sa nu mai comunice APIA total subventii acordate ca oricum este o mare minciuna, ci mai bine ar da acele subventii ca noi sa ne putem continua lucrarile... dar cui ii pasa, pe ei ii doare la pedala ca motorina s-a scumit, ca erb. ingr. ch. sunt scumpe, noi nu avem bani, la statul acesta nenororcit trebuie sa le dam bani, bani si iar bani, Dumnezeu mai stie ce va fi de noi. In concluzie spuneau ca se dau subv. saptamana trecuta, dar minstrul nostru este preocupat de cu totul altceva- sa candideze - cine dracu l-a numit ministru si el nu-si face treaba. Se zvoneste prin targ ca cei de la APIA cand ii cer bani , ministrul urla ca un apucat... sa fie adevarat?

dan23 2012-04-06 13:48:54

verificati conturile. in unele zone din tara s-a efectuat plata transei a doua.

Romica 2012-04-05 19:25:40

cat de sigura e stirea santem in 5 aprilie si nu se prea vede miscare

dubina daniel 2012-04-04 19:17:22

Se baga sau nu sugventii?

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
Viorel spune: Inca odata d-l Director IACOB probeaza ca este neinformat si difuzeaza date mincinoase. Anul acesta s-au depus la PNA mai putine cereri ca anul trecut. Uitati-va pe site-ul madf.ro si veti vedea ca...
20 Sep. 2017 09:57:25
Raspunde la intrebare
DANIEL WILSON spune: Are you suffering financially or do you need an urgent cash to pay your bills? And you want to take the risk of transforming your own life. Try and get your ATM blank card today and be among the lucky...