Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Tu ai primit subventia? APIA a anuntat ca astazi se mai incheie o transa de plati catre fermieri

tu-ai-primit-subventia-apia-a-anuntat-ca-astazi-se-mai-incheie-o-transa-de-plati-catre-fermieri

Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura (APIA) a anuntat plata sumei de 2,24 miliarde lei (516,21 milioane euro) catre fermieri, intre 24 si 27 ianuarie. Astazi urmeaza sa fie incheiata plata acestei transe, din care 1,82 miliarde lei vin de la Fondul European de Garantare pentru Agricultura (FEGA) si 417,3 milioane lei de la bugetul de stat.



Schema de plata unica regulara pe suprafata (SAPS) este in valoare de 1,81 miliarde lei (417 milioane euro) pentru un numar de 1,002 milioane fermieri. Totodata, schema de plata nationala directa complementara, decuplata de productie (PNDC1) se ridica la 417,3 milioane lei (95,76 milioane euro) pentru beneficiarii autorizati la plata pentru aceasta schema pana in prezent. Suma alocata pentru masuri de piata este de 15,04 milioane lei (3,45 milioane euro).

Stiri si noutati gasiti in sectiunea noastra Subventii si platile APIA

APIA precizeaza ca pentru anul 2011 cuantumul alocat schemei de plata SAPS, rezultat ca urmare a aplicarii coeficientului de reducere liniara prin depasirea suprafetei de referinta, este de 91,2 euro pe hectar (397 lei pe hectar), din care in perioada 16 octombrie – 31 noiembrie 2011 s-a platit un avans in valoare de 42 euro pe hectar (183 lei pe hectar), iar in perioada mentionata anterior se plateste diferenta de 49,2 euro pe hectar (214,38 lei pe hectar).

Potrivit APIA, cuantumul alocat schemei de plata PNDC1 este de 32,42 euro pe hectar (141,27 lei pe hectar). Platile sunt efectuate in lei, la cursul de schimb stabilit de Banca Centrala Europeana (BCE) pentru data de 30 septembrie 2011, respectiv 4,3575 lei.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Tu ai primit subventia? APIA a anuntat ca astazi se mai incheie o transa de plati catre fermieri
Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Fipronil

Intrebare: Exista in Romania produse fitosanitare pe baza de fipronil? Am inteles ca va fi interzis.

Raspuns: Buna seara, in prezent, exista un singur produs fitosanitar cu fipronil substanta activa, este v... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii14 comentarii


Mariana Ghitescu 2013-01-09 15:06:48

Buna ziua as dori sa stiu cand cand intra urmatoarea transa de subventii? va multumesc.

mihai ionut 2012-07-06 12:38:04

prima suma pentru subventia pe suprafata de teren am primit dar cealalta
diferenta nu

mihai ionut 2012-07-06 12:36:01

nu stiti cand va veni diferenta pentru suprafata ??

bida z ion 2012-05-14 10:48:48

nu am primit inca plicul de la apia in care sa rezulte suma pe care o am de primit de la subventia de bovine 5 capete ce se intampla?

runcan p 2012-03-30 17:24:52

cind se plateste diferenta pentru subventia pe suprafata,avind in vedere ca sa ,stabilit data de 28 februarie,iar dapa aceia sa prelungit pina in 31 martie iar acum am inteles ca iar sa prelungit pina in 30 aprilie

sorin 2012-03-08 10:37:05

anul trecut sa dat 50, 60 euro de la stat pndc dar anul asta se da 32,6 cum se face asta nu stiu poate sa-mi raspunda cineva / /a si da ministrul finantelor zice in 2012 subventia pe suprafata nu va fi mai mica ca cea din 2011 dar ca se va schimba adica cea de la ue cam 118 si cea de la stat ? daca in 2011 am primit per total 91 ue 32 stat nici pe acestia nu iam loat deci total123 la anul zice mf nu va fi mai mica adica 118 +5? egal 123 ce gaselnita ce ne mai ajuta statul multumim a da si intrebarea unde sunt cei 73 de euro promisi tot anul 2011? daca in 2011 ii aveam in 2012 unde sa-u dus ? poate sa-u bagat in autostrada soarelui va multumesc domnilor guvernanti si ps sa traiti bine

cornel 2012-02-20 13:17:34

Dl Observator, intamplator sau nu, eu chiar de la sapa vin. Stirea este veche de o luna iar informatia este trimisa presei de catre insasi institutia.

Observator 2012-02-19 19:02:19

Poate redactorul se documenteaza mai bine si in legislatia europeana si va informa despre termenul de 30 iunie al anulu urmator .
Sau pleaca la sapa!!!

ioan 2012-02-18 20:32:40

Pana in prezent am primit cei 42 EURO ca avans, dar diferenta de subventie mi s-a comunicat de la APIA ca voi primi in iunie dupa ce imi iese decizia de plata in mai 2012.

vonbraun 2012-02-18 19:05:10

pana la urma stie cineva exact cat este subventia la ha pe anul 2011ue+ro?.va multumesc

daniela 2012-02-02 11:04:32

cand se va plati dif de 32.42 euro pentru agricultura?Nu s-a primit nici un ban pentru bovine pe 2011?Se poate un raspuns.Sunt din BZ

daniel 2012-01-30 18:01:27

nu am primit inca nici un leu ,ce trebuie sa fac?
cui sa ma adresez

cacenschi viorel 2012-01-30 16:19:29

Am primit subventia de la U.E.dar cu scuzele de rigoare subventia de 32,42 euro/ha cind va intra in conturile fermierilor?VA MULTUMESC.

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
Ion spune: Gata subvenția pe anul asta nu mai sunt bani.
14 Dec. 2017 09:54:00
Raspunde la intrebare
Allianz spune: Aveți nevoie de împrumut? Doresc să vă prezint propunerea noastră de finanțare pentru toți proprietarii de afaceri / proiecte. Oferim tot felul de împrumuturi legitime pentru succesul afacerii...
14 Dec. 2017 09:51:58
Raspunde la intrebare
sorin spune: Daca aveti orice fel de informatii despre cei care au fost la teledetectie si nu au luat nimic.va rog sa postati.Cei de la APIA local unde au intrebat zic ca nu stiu nimic.Sunt din Botosani.Multumesc!
14 Dec. 2017 08:54:54
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo
clubagricultura.ro

Este parte de tesut vasculirizat cu membrane ingrosate si lignificate care are rolul de a conduce in ...

(Despre plante) Al carui embrion are doua cotiledoane ...
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
 
 

Raport Special GRATUIT

Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017