Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Agricultura românească: avem de toate, dar e lipsă de bani!

Investitii in agricultura, blocajul in activitatea agricola. Cum obtii credite pentru agricultura, dilema micului fermier. Activitatea agricola in 2011. Economie de piata.



Cel mai frumos mesaj pe care l-am primit de la un mic fermier din judeţul Olt sună aşa:

„avem roşii, legume, găini, ouă, lapte, facem brânză, stupi cu miere... la noi aici la ţară avem de toate, dar e lipsă de bani”

Asta mi se pare a fi exact definiţia agriculturii de subzistenţă. Îţi oferă tot ce ai nevoie pentru un trai decent, dar nu îţi lasă loc pentru investiţii. Ca să investeşti, îţi trebuie ori cash, ori credit.

Ca să obţii cash, trebuie să produci şi să vinzi surplusul, la un preţ cât mai bun. Şi aici vine buba: preţul nu e bun, nu e deloc bun, ba e chiar atât de prost încât de multe ori nu îţi scoţi, tu fermierul, nici măcar ce ai semănat. Semeni pleavă, culegi vânt. De ce e preţul prost? Păi din mai multe motive.

Unul ar fi cantitatea surplusului. Ca mic fermier, nu obţii recolte mari, astfel încât ai două alternative: vinzi samsarului pe un preţ de nimic, sau cauţi consumatorul direct şi vinzi câte puţin, dar la preţul corect al pieţei. Dar asta implică, pe de o parte, spaţii de depozitare (deci investiţii şi iată că ne învârtim în cerc), iar pe de altă parte cel puţin o persoană dedicată activităţii de vânzare. Că dacă vinzi, când mai produci?

Ca să obţii un credit, nici nu se pune problema să iei bani pentru un proiect de investiţii (fie el şi european) dacă nu ai ce să pui gaj.

Şi iată blocajul, un ambuteiaj de toata frumuseţea care frânează agricultura.

Banul, pământul şi fermierul


Este agricultura profitabilă? Sigur că este, altfel nu ar mai băga nimeni bani în ea! Şi bani intră în domeniu, uitaţi-vă la zecile de mii de hectare cultivate de oameni de afaceri români şi străini. Fie că vine din China, din ţările arabe sau din Uniunea Europeană, investitorul vine cu tot ce are nevoie pentru a cultiva pământul.

Dar, vorba cetăţeanului Poţekalnikov din piesa Sincigaşul: „voinţă de a cânta la tubă este, manual pentru cântatul la tubă este, numai tubă nu este”. Aşa şi investitorul, are de toate dar nu are pământ. De unde îl poate lua? De la DUMNEAVOASTRĂ. De la fermierul mic, despre care vorbeam în prima parte a articolului. De la dumneavoastră care aveţi de toate, dar aveţi lipsă de bani.

Şi acum se pune o întrebare. De ce bagă omul ăsta bani în agricultură şi de ce vrea pământul? Nu doar ca sa facă producţie agricolă, ci să o vândă şi să facă mai mulţi bani decât a băgat, adică să scoată profit. Ce se întâmplă cu profitul? Aici vine partea frumoasă. Se întoarce la el acasă, în ţara din care a venit.

Ca să vedem un exemplu concret, luăm câteva companii multinaţionale.

Cargill Agricultură SRL. Cifra de afaceri pe 2009 este de 953.428.462 lei, dar a raportat o pierdere de 54.940.672 de lei.
Bunge România SRL. Cifra de afaceri pe 2009 este de 1.107.278.452 de lei, pierdere de 42.616.460 de lei.

Ne putem gândi că o fi fost ceva în 2009, vreo calamitate. Să luăm 2008, atunci.

Bunge 2008, 130.686.563 pierdere.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Agricultura românească: avem de toate, dar e lipsă de bani!
Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Tarife camera agricola

Intrebare: Daca vreau sa fac un proiect sa accesez ceva fonduri europene, pot sa apelez la camera agricola judeteana si cat ma costa?

Raspuns: Buna dimineata, in forma actuala de functionare a Camerelor Agricole, tarifele sunt stabilite prin h... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii6 comentarii


Teodor Valentin 2011-06-17 00:37:47

Cristi Vultur...felicitari pentru argumentare.Efectiv ai prins "totul" in cateva cuvinte.

Asociere in primul rand pentru ca nerealizarea rotatiei culturilor pe suprafete mari seaca pamantul de azot si minerale si deasemenea se inmultesc daunatorii, buruienile specifice iar virusii plantelor sufera mutatii prin care capata rezistenta la tratamente. In acest fel daca in 2-3 ani presupunem ca faci 2-3000 de tone la hectar, o sa faci maxim 1200 dupa aceasta perioada.

Nu ma puneti sa ma refer la o cultura anume pentru ca am iesit din circuitul informatilor agricole din 2003.

Afirmatia este insa reala.


Dezbaterea insa nu se poate rezuma aici in 2-3 cuvinte. Sunt enorm de multe aspecte pe care cred ca Dragos, va initia subiecte in asa fel incat nimik sa nu ramana nedezbatut si clarificat si deasemenea sa obtinem cat mai multe pareri de la fermierii romani, oaspeti ai bioproduct.ro
Editat de administratorul site-ului

Teodor Valentin 2011-06-16 23:55:40

Salut.Cele doua exemple fericite ale tale sunt de urmat. Da aceasta este calea.Site-ul celor de la rupi este senzational.

Hai Romania, avem de munca.
Editat de administratorul site-ului

Cristi Vultur 2011-06-16 12:00:37

Cum domnule sa ne asociem!? Adica sa ne intoarcem la comunism!? Asa ceva nu se poate ca de abia am desfiintat asocierile si ne-am pus pe piciorusele noastre subtiri si fragile care ne asigura o subzistenta de tot rasul.
Pana nu o sa moara mentalitatea cu "sa moara capra vecinului" si o sa se construiasca mentalitatea cu "aoleu capra vecinului este bolnava, ce putem face noi sa nu moara pentru ca daca nu da lapte nu facem cota minima de procesare si ne da un sut in dos hipermarketul" nu o sa auzim nimic pozitiv in zona asta.
Sunt pline tribunalele si puscariile de mosi cretini care au dat cu toporul in capul vecinului ca a mutat hotarul cu 5 cm mai intr-o parte cel mai des dupa ce ei insisi mutasera putin hotarul in partea inversa.
Editat de administratorul site-ului

Dragos Serban 2011-06-16 10:08:21

Asociere? Sigur, eu sunt pentru! Am scris despre asociere şi despre istoricul cooperativelor anul trecut. Dar nu este suficient. Aici avem, unu la mână, problema dezbinării (e suficient să ne uităm ce se întâmplă cu organizaţiile noastre patronale, cine urmăreşte ştirile cunoaşte râca şi dezacordul dintre FNPAR şi LAPAR), şi doi la mână problema încrederii. Oamenii nu mai au încredere unii în alţii.

Ca să trecem peste problemele astea nu avem decât o singură soluţie şi aici îţi dau dreptate: educaţia. Educaţia antreprenorială, nu cursuri prin care fermierul să înveţe la câţi cm se îngroapă sămânţa, că asta ştie, ci să ştie toate mecanismele financiare prin care poate să capete avantaje. Cursuri de promovare, de management, de comunicare... Văd din ce în ce mai des producători care învaţă să construiască branduri, bravo lor! Uite chiar azi am dat peste valea-mare.ro, pomicultori care au ales să îşi proceseze ei înşişi merele şi să vândă sub brand propriu! Este un exemplu pozitiv. Uite, alt exemplu din zootehnie, www.rupi.ro, un crescător de capre care, la fel, îşi procesează laptele şi vinde sub brand propriu! Au scăpat de samsari, vând direct pe piaţă.
Editat de administratorul site-ului

Teodor Valentin 2011-06-16 07:20:31

Nu pot sa ma abtin. Aici vedem lucrurile diferit. De ce vin investitorii sa cultive in Romania. Pentru ca aici exita pamant arabil mult, nu? Crezi ca vin de dragul nostru? Nu.Vin pentru acest pamant si pentru fortza de munca slab platita.Vor obtine deci recolte bune cu preturi de cost mici.
Apoi aceste produse vor pleca in alte piete. Nimic rau in asta, sa nu crezi ca nu sunt pentru export.Dupa ce vor ajunge produsele acolo vor fi procesate iar apoi noi vom importa produse finite sau vom acoperii nevoia pentru consumul romanilor prin importuri.Oricum importam mult si acum.

Deci? ........Cred ca indepartarea barierelor de comunicare....suna de parca am fi despartiti de mii de km desi in realitate uneori ne desparte doar gardul de hotar.... intre fermierii din aceeasi localitate, areal, zona....si organizarea lor in asociatii, fie si de principiu, ar putea sa creasca productivitatea, aparitia surplusului si forta de negociere a pretului propilor lor produse.

Asa cum observi nu sunt de acord cu solutia propusa de tine.
Editat de administratorul site-ului

Teodor Valentin 2011-06-16 07:02:15

Nu ne vindem tara :). Dragos , sincer.......daca taranul roman da pamantul in arenda cati bani ai vin ianpoi din cotele promise. Si daca nu mai are aceasta suprafata de pamant, cum mai creste o capra, rata, gaina....etc.

Solutia dupa mine este alta.Cresterea productivitatii, asocierea la vanzarea produselor si ........o sa razi, cursuri de management al afacerii...micii afaceri agricole.

Astept comentarii.
Editat de administratorul site-ului

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
JIM BUFFER spune: Aplicați pentru împrumut un mod rapid și convenabil de plată a facturilor și reluarea finanțării proiectului dvs. cu cea mai ieftină rată a dobânzii de 3% pentru a ne contacta astăzi prin:...
22 Sep. 2017 19:38:07
Raspunde la intrebare
Wulan Sari spune: Buna, Căutați un împrumut? tu esti locul potrivit pentru solutiile tale de credit chiar aici! Garanția Trust Loan Company oferă împrumuturi companiilor și persoanelor fizice la o rată a...