Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Cand plateste APIA urmatoarea transa de bani catre crescatorii de animale

cand-plateste-apia-urmatoarea-transa-de-bani-catre-crescatorii-de-animale

Foarte multi fermieri crescatori de animale asteapta, inca, in aceste zile, subventiile aferente anului 2012. Zeci de utilizatori ai forumului clubagricultura.ro au intrebat daca saptamana aceasta se fac doar platile SAPS, asa cum a anuntat APIA, sau se platesc si subventiile pe cap de animal.



Potrivit unui anunt recent facut de institutie, ultima transa de bani va ajunge la crescatorii de animale dupa data de 2 aprilie 2013.

Va reamintim ca pentru anul 2012, cuantumul platilor pe cap de bovina este de 500 lei, iar pentru speciile ovine si caprine cuantumul este de 40,8 lei.


Ultimele plati ale subventiilor in zootehnie au fost efectuate in perioada 12 - 14 martie si au insumat o valoare totala de 448,5 mil. lei, defalcata astfel:

- Bovine: 316,2 mil. lei pentru un numar de 103.477 fermieri;
- Ovine: 117,8 mil. lei pentru un numar de 14.402 fermieri;
- Caprine: 14,5 mil. lei pentru un numar de 5.254 fermieri.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Cand plateste APIA urmatoarea transa de bani catre crescatorii de animale
Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Semanat marar

Intrebare: se poate semana mararul acum in toama

Raspuns: Pentru o cultura profesionala, norma de samanta este de 8-10 kg la hectar. Se pot semana cu o semana... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii5 comentarii


Sigma 2013-04-13 16:11:52

Buna ziua! Cand intra cealalta transa pt bovine?

ballai eszti 2013-04-01 10:59:29

Buna ziua,as vrea sa va intreb cand o sa primim subventia pe suprafata,pentru anul 2012.

ioana 2013-03-29 15:18:28

URGENT !!! DEMISIA MINISTRULUI AGRICULTURII PE MOTIV DE INCOPETENTA SI REA CREDINTA
A FALIMENTAT AGRICULTURA SI DISTRUGE VIITORUL ROMANIEI
AFARA DE LE MINISTER ACEST MENESTREL TREB SA STEA LA COADA VACII SA INVETE CEVA
DIN CAUZA SECETEI PRELUNGITE SUFERIM NOI SI COPIII NOSTRI
NU AU DECLARAT SECETEA DIN 2012 FENOMEN GRAV DESI NEA-A DISTRUS PRODUCTIA
TRADAREA MITITELULUI NEMERNIC DE LA AGRICULTURA TREBUIE PLATITA DIN SALARIUL LUAT DEGEABA DIN MUNCA NOASTRA
DACIAN SOLOS SPUNE CA PUTEAM BENEFICIA SI NOI CA SI UNGARIA DE AJUTOR EUROPRAN PENTRU CALAMITATEA SECETA IN 2012..
TRADATORUL NE-A DISTRUS SIN FRUNTEA MINISTERULUI AGRICULTURII PE BANII NOSTRE ACEST DELICT SE NUM ESTE CONDAMNARE LA MOARTE A TARANULUI ROMAN.

maria 2013-03-28 16:05:24

la noi in comuna cunosc cel putin 10 'fermieri' care au avut vaci doar in primul an cand s-au dat subventiile apoi le-au vandut dar ei primesc banii ca si cum ar avea animale ba chear ei au primit deaja banii iar noi cei care le avem le plangem de mila ca nu mai avem ce le da mancare si conturile ne sunt goale.pe ce criterii sa-u bazat cei de la apia cand au dat bani doar la 40%dintre fermieri

laver 2013-03-28 13:01:19

buna dar pentru subventi la animale cand intra bani ,ca nau intrat deloc pe anul 2012

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
FLORIN spune: LA B.R.D PRAHOVA AU INTRAT BANII.
19 Oct. 2017 20:49:54
Raspunde la intrebare
Razvan spune: Nu a intrat la nimeni in Gorj minciuni !!!
19 Oct. 2017 19:48:04
Raspunde la intrebare
Wulan Sari spune: Buna, Sunteți locul potrivit pentru soluțiile de împrumut de aici! Garanția Trust Trust oferă împrumuturi companiilor și persoanelor fizice la o rată a dobânzii scăzută și accesibilă de...