Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Cine e scutit de plata impozitului, conform noii ordonante

cine-e-scutit-de-plata-impozitului-conform-noii-ordonante

Ordonanta de modificare a Codului Fiscal prevede introducerea impozitul pe venitul din activitati agricole, care se calculeaza de organul fiscal competent prin aplicarea unei cote de 16% asupra venitului anual din activitati agricole stabilit pe baza normei anuale de venit, impozitul fiind final. Acelasi act normativ defineste si persoanele fizice care desfasoara activitati in agricultura si care sunt scutite de la plata acestui impozit.



Persoanele care lucreaza suprafete de maxim doua hectare cu cereale, cartofi, oleaginoase, soia sau hamei, nu platesc impozit.

Nu sunt venituri impozabile veniturile obtinute de persoanele fizice din valorificarea in stare naturala, a produselor culese sau capturate din flora si fauna salbatica.


Cei care cultiva legume in camp sau in solar sunt scutiti de plata impozitului daca lucreaza pana in 0,5 hectare.

Sunt scutiti de la plata impozitului cei care detin suprafete de vita de vie de pana la un hectar, sau livezi de pana la 1,5 hectare.

Crescatorii de animale nu platesc impozit daca se incadreaza in urmatoarele limite:

- bovine: 3 capete,
- ovine si caprine: 10 capete,
- porcine: 6 capete,
- pasari: 100,
- familii de albine: 100

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Cine e scutit de plata impozitului, conform noii ordonante
Rating:
Nota: 4 din 2 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Cota lapte

Intrebare: pana la ce data se pot depune declaratiile pentru cota de lapte?

Raspuns: Declaratiile se pot depune la centrele APIA pana la data de 14 mai a.c. inclusiv fara a se aplica pe... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii7 comentarii


leo 2013-04-20 17:49:49

totul este o gluma proasta. nici o incurajare a agriculturii sau a tinerilor care vor sa inceapa o afacere in agricultura. pacat, potential este.

dana sabau 2013-02-02 19:40:04

ii fara activitate cum sint inpozitate?astept raspuns prin e-mail.

maria zamfira bungardean 2013-02-02 15:12:29

Buna ziua.
Deci, daca am pana in 2 ha, teren dat in arenda si obtin cereale, nu trebuie sa platesc numai impozitul pe teren; impozitul pe cereale nui se declara cu nici o declaratie si nici nu se plateste impozit pe acest venit...asa e? am inteles bine?
Multumesc daca imi raspundeti ...

dan 2013-02-02 12:08:08

Buna ziua.Nu au trecut nici doua luni de cind USL umbla si trimbita pe toate coclaurile preum ca nu vor mari taxele , dreptul la asistenta sanitara pentru toata populatia. Cind erau in opozitie bateau cu pumnul in masa precum ca taxa auto este ilegala, Ceau facut?IMPOZITAM AMARITII DE AGRICULTORI. INTRODUCEM COPLATA. SCHIMBAM TAXA AUTO IN TAXA DE MEDIU.Dupa cum se vede acesta este numai inceputul pentru urmatorii trei ani.Ei sau aranjat, prostimea a fost prostita inca o data

manolescu 2013-02-01 20:09:56

PFA urile cum vor fi impozitate?
tot ca pana acum cu 16% pe venit?
multumesc!

cornel 2013-01-23 14:35:32

asta e si ideea din spatele legii, sa ii oblige pe oameni sa plateasca impozit indiferent daca declara sau nu venituri. Practic e vorba de un impozit pe proprietate, atata timp cat pe ei ii intereseaza doar cate hectari aveti sau cate animale aveti, nu si ce productie ati obtinut.

Au venit si cu un cuvant nou, in legea asta: active biologice. Adica dvs, potrivit guvernului, aveti active biologice, dle Laurentiu, nu aveti capre.

laurentiu 2013-01-23 13:25:08

Buna ziua! astazi cand am aflat de noua lege a guvernului , referitoare la agricultori, am si eu o intrebare , la care sper sa primesc un raspuns. eu impreuna cu socrul meu, nu avem venituri, dar avem circa 60 de capre,pe care le crestem, de la care luam lapte , pe care il facem branza, si produse lactate pentru uz propiu al familiei. branza pe care o facem o pastram , si pentru perioada de iarna, cand nu avem nimic de la capre.noi daca nu vindem din produse, de unde sa pot plati eu impozit pe aceste animale statului? cand o sa vindem ceva iezi in perioada de paste, cu acei bani trebuie sa platim pentru lucrarea pamantului, pentru furaje. deci veniturile sant 0

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018".



Forum
prof spune: Salut, salvarea unui suflet este importantă. nu există riscul de a se atribui vieții donatorului dacă acesta respectă instrucțiunile date de către practica medicală. nu cumpărăm rinichi, ci...
27 Mai 2018 21:00:56
Raspunde la intrebare
Donagh Sheridan spune: Dear Sir/Ma We are one of the leading Financial instrument providers with offices all over Europe. We are major/Direct providers of Fresh Cut BG, SBLC, POF, MTN, Bonds and CDs and this financial...