Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

DEZBATERE: Românul munceşte câmpul sau stă la cârciumă?

dezbatere-romanul-munceste-campul-sau-sta-la-carciuma

Valeriu Tabără spunea că a întâlnit cârciumile pline, dar aproape nimeni nu vrea să muncească. Cu alte cuvinte, românul de la ţară este leneş. Astăzi am avut ocazia să port un scurt dialog pe această temă cu Maria Grapini, politician membru în PC.



Dacă vă amintiţi, acum două-trei săptămâni, Valeriu Tabără spunea că a întâlnit cârciumile pline, dar aproape nimeni nu vrea să muncească. Cu alte cuvinte, românul de la ţară este leneş. Astăzi am avut ocazia să port un scurt dialog pe această temă cu Maria Grapini, politician membru în PC şi unul dintre cei mai cunoscuţi reprezentanţi români ai industriei textile. Dumneaei suţine contrariul, cârciumile sunt goale şi toţi ţăranii sunt pe câmp, unde lucrează uneori chiar şi cu plugul tras de cai. Care este adevărul şi cine are dreptate?
valeriu-tabaraMinistrul Agriculturii, Valeriu Tabără, a declarat, luna trecută, că într-o ţară cu potenţialul agricol al României este o anomalie să rabzi de foame, în vreme ce, la ţară, crâşma e plină de dimineaţă până seara şi nu găseşti pe nimeni să-ţi sape grădina pentru masă şi 100 de lei pe zi.

„Orice om din România, la potenţialul pe care îl are, nu trebuie să rabde de foame. Este o anomalie să rabzi de foame, şi iar revin la chestiune că mai zilele trecute, înainte ca preşedintele să iasă public, discutam cu un prieten de-al meu, trecând printr-o comună în care de dimineaţă de la opt şi până seara la zece crâşma e plină. Deci, crâşma e plină. Dacă te duci la Ianova dau acum un exemplu locul unde stă mama şi unde merg şi eu de vreo 40 de ani, să cauţi pe cineva să sape în grădină pentru o sută de lei pe zi plus masă, plus mâncare, nu găseşti. Dar la birt e prezentă lumea”, a spus Valeriu Tabără într-un interviu acordat Mediafax.

Opinia ministrului este contrazisă de Maria Grapini, care, astăzi, spunea: „Am traversat ţara cu maşina, de la Bucuresti la Tulcea, de la Tulcea la Galaţi, de la Galaţi la Bîrlad, Focşani, Buzău, Ploieşti, Bucureşti. Am văzut încă o dată ce ţară frumoasă avem, dar am văzut şi cum arau oamenii cu plugul pământul (ca în copilăria mea), cum cară marfa cu căruţa cu măgari şi cum prăşesc cu sapa pe câmp. Culmea, sâmbătă câmpul era plin de oameni, nu stăteau la crîşmă cum spunea preşedintele!”.

Acuma, vă spun şi vouă ce i-am zis doamnei Grapini. Şi eu am mers pe Bucureşti-Tulcea, chiar săptămâna trecută, dar nu am întâlnit pluguri trase de cai. Pe câmpuri am văzut, însă, tractoare performante şi clasicele u650. Pe la cârciumi nu merg, aşa că nu ştiu dacă erau pline sau goale.

Sunt curios cum este situaţia la voi în comună, se munceşte sau nu? Vă întreb pentru că eu îmi amintesc de inundaţiile din 2008, când au fost descrise cazuri în care soldaţii munceau la construcţia de diguri în regiunile afectate, iar o parte din săteni stăteau şi priveau.

tarani-carciuma-inundatii
Nu vreau să generalizez şi nu o voi face, eu cred că

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

DEZBATERE: Românul munceşte câmpul sau stă la cârciumă?
Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Rodia fructul pasiunii

Intrebare: As vrea sa stiu daca rodia are proprietati afrodisiace si daca se poate obtine un copac din seminte plantate? Este corecta denumirea fructul pasiunii sau e vorba de alt fruct?

Raspuns: Sucul de fructe de rodie - Punica granatum - este tonic cardiac, tenifug si astringent. De asemenea... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii11 comentarii


Valentin Radulescu 2011-05-12 08:38:43

Da, poate fi foarte adevarat. De un lucru sunt sigur, politica agricola a Romaniei de pana acum cativa ani, i-a transformat pe fostii angajati ai IAS-urilor si ai CAP-urilor si o parte ai industriilor mastodontice din Romania prim-revolutionara in lenesii fara pereche ai Europei. Nici macar criza actuala nu-i scoate la munca. Stau si traiaesc dintrun cos de porumb toata iarna si apoi din ciorba de legume sau buruieni pana in toamna. Putinii bani pe care-i primesc din pensii sau ajutoare merg la carciumi si magazinele satesti. Mergeti prin sate si vedeti ce bunastare la negustorasi in comparatie cu restul satului, fie ei si intelectuali sau muncitori. De unde oare, ca de la oras nu vine nimeni sa faca piata la tara si nu pentru ca nu ar face-o nimeni ci pentru ca nu ofera taranul nimic spre vanzare. Asta nu ar fi rau dar ganditi-va ca vanzarile sunt in cea mai mare masura, produsele alimentare si alcoolul. Putinii care lucreaza pamantul, isi vand marfa din poarta in poarta la oras cu produse proaspete, gustoase si curate, nu gasesc oameni cu care sa colaboreze pentru a putea mari capacitatea de productie si vanzare. Povestea e lunga si se transforma in pisica aceaia care-si alearga coada. E trist, adevarat si din ce in ce mai rau. v.r.
Editat de administratorul site-ului

adrian mocanu 2011-05-09 15:50:14

Bravo domnule Robu.Aveti dreptate.
PS. Si Tabara este bun.
Editat de administratorul site-ului

veverita 2011-05-09 14:45:30

Asa e. În România oamenilor nu le place să muncească. E valabil şi pentru alte categorii de angajaţi, nu doar pentru cei de la sate.
Editat de administratorul site-ului

Nelutu 2011-05-09 12:11:31

George Robu,ai dreptate,dar partial.Ce a realizat Ciolos cit a fost ministru al agriculturii?Radulescu se straduieste cit poate,dar nu face mare lucru,nu-l lasa bugetarii cu fundul latit pe scaune din Ministerul agriculturii!In rest,toata stima pentru cele afirmate !
Editat de administratorul site-ului

George Robu 2011-05-08 23:28:51

Fratilor!!!!!!!!! Adevarul e trist. Nimeni nu are curajul sau demnitatea sa-l spuna. Romanul nu are cultul muncii! Punct...sau semnul exclamarii. Cei ce mai muncesc, cei care se lupta sa mai faca ceva pentru ei dar si pentru comunitatea din care provin, sunt tratati ca anormali! Va jur ca stiu ce spun. La sate cuvantul PATRON e un cuvant de batjocura! Patronul e "nenorocitul" care s-a imbogatit furandu-l pe "EL", Sarmanul sprijinator de stalp de "BUTIC cu Bere Si Alexandrion!!!!" ( ca am vazut si asta! si am mai vazut si MINIMARCHETING, si MICUCUPAINE si PESTE AMZI si multe altele!!!)
In general In Romania esti un tampit daca platesti IMPOZIT PE PROFIT Sau "Ceva la STAT"! Dar trebuie sa avem pretentia sa avem Invatamant (vai de mama lui!) Gratuit, Sanatatea - Gratuita, Pensia - cat mai mare, Drumurile asfaltate si dezapezite, transportul subventionat, Agricultura - subventionata si ea desigur! Dar, nimic la stat! Nimic pe factura! Ce, esti tampit? Cum sa vina Nea Gheorghe, zilier la un PATRON, cu 50 de lei + Mancare + 2 beri+ 1pachet de Kent8 neaparat, in cel mai rau caz un "VICEROI"/ZI? Da, ati citit bine. Toate astea intr-o zi. Si ziua de munca incepe la 9 dimineata pentru el si se termina la 17 ca deh, cica trebuie sa mulga vaca! Care vaca? Ca a vandut-o de acum trei ani!De ce? Ca sa-si plateasca datoriile de la BUTIC. BUTICUL altui NENOROCIT de PATRON!!! De ce sa vina cu 50 de lei/zi, plus ce va mai zisei, cand el e ASISTAT SOCIAL? Are ,tata, 600 lei pe luna(impreuna cu nevasta-sa)si pentru asta, o data pe luna, da cu matura prin fata primariei sau vopseste niste pomi, sau il trimite primarul sa-i umple butelia sau sa se duca la moara! E asa cum va spun eu!Ca de 10 ani ma lovesc zi de zi de asta! Cine le-a bagat in cap toate astea? Tot eu va spun. Toata tagma scursurii umane autointitulata CLASA POLITICA. Toti! Fara exceptie. Cine crede ca doar unii sau altii, ori e ... NAIV, dar NAIV rau de tot, ori e OM POLITIC!!! Nu vreau sa mai continui ca ma enervez si e deja tarziu. Mult prea tarziu si nu ma refer la ora! Fac pariu pe ce vreti ca 80% din OAMENII POLITICI nu deosebesc o Rata de o Gasca. Va spune asta George Robu, Fermier, si printre altele, Prezentator al emisiunii Viata Satului - Tvr1, care a stat si sta de vorba Si cu Tabara si cu Basescu si Cu Grapini, Si Oana Niculescu-Mizil si cu Sarbu si cu Decebal Remes si cu Porumboiu si cu Culita Tarata.... cu foarte multi! E cum va spun eu: Toata Clasa Politica = O adunatura de sfertodocti infatuati si canalii pe deasupra!
Semnez inca o data, George Robu

P.S. Daca nu ar fi oameni ca Ciolos si Radulescu, ne lua dracu' de mult!!!
Editat de administratorul site-ului

dumitrescu 2011-05-08 21:11:43

Din pacate sau din fericire si unul si altul au dreptate .Sant si din cei care stau la crasma zi lumina dar aia sant cei care guvernul domniei sale ma refer la tabara le da ajutoare sociale si alte ajutoare conform unor legi e adevarat dar care sant trantorii satului ,dar marea majoritate as putea spune cea peste 90% din satele Romaniei nu stau in carciuma cand afara e "veac' cum spune Ardeleanul .Toti sant pe camp dar nu ttoti pot trai din aceasta agricultura de subzistenta .Mai nou insa cei fara dare de mana au dat pamantul la asociatii si rezultatele sant bune si pentru unii si pentru altii .Asa ca cei din crasma sant cei care voteaza azi cu unii si maine cu altii functie de glaja .Dar nu acela este adevaratul taran roman pe care il dispretuieste ata Basescu cat si micul tabara .
Editat de administratorul site-ului

rada 2011-05-08 20:43:57

Cred ca Maria a idilizat cam prea tare imaginile vazute! Poate ca a vazut tractoarele performante ale strainilor care au venit sa ne arate ce inseamna agricultura! Eu pot sa va spun cu certitudine ca in sate nu se prea munceste, dar la crasma se sta de dimineata pana seara! Eu stau in Giarmata, credeti ca gasesti pe cineva sa vina sa-ti sape via, sa-ti pliveasca, sau sa faca orice altceva ? Nu, stau la birt sau in fata ABC-urilor din sat, cu berea in mana si se vaita ca n-au bani! Daca-i chemi sa-ti munceasca, iti spun ca pe banii aia mai bine stau acasa !Stiti cat e o zi de lucru la sat ?Nici un director nu ia atitia bani pe zi, plus cafea, tigari, mancare si bautura ! Maria sta la oras, probabil ca are destui trepadusi care sa vina sa-i ingrijeasca curtea, dar cred ca habar n-are care-i realitatea la sat !
Editat de administratorul site-ului

lavinia 2011-05-08 19:41:10

Unii muncesc, altii nu. Dar e imposibils a spui ca nu muncesc, pentru ca dini mucna pamantului traiesc. Adevarat este insa si ca in niciun moment al zilei carciuma nu duce lipsa de musterii. 1, 2, 3... si mai tarziu, cand au terminat munca, vin mai multi. :)
Editat de administratorul site-ului

Dana 2011-05-08 19:14:05

Stau in Galati. La 18 km distanta am un mic teren , 800 mp, in care voi cultiva tot ce creste din lastar sau din samanta. Sa stiti ca terenurile mari din jur sunt arate cu masini agricole dar terenurile mici ,unde nu poate intra tractorul, sunt arate cu plugul tras de cai. In toamna am facut doua incercari sa ar cu tractorul. Au luat banii, au tras 2 brazde si au spus ca isi strica tractorul pentrul ca pamantul e mult prea tare, plin de pir. Mai fac o incercare de data asta cu plugul tras de cai .Daca n-am sa gasesc nici acum pe nimeni am sa smulg pirul cu unghiile si n-am sa las terenul necultivat. Stau la bloc la etajul 9 si am carat pamant gata sa rup balconul ca sa-mi pot face o oaza de verdeata. Cei care au pamant nu apreciaza lucrul asta! Poti sa ai un munte de aur ca nu creste nimic pe el!
Editat de administratorul site-ului

un taran 2011-05-08 15:27:19

domnule, cine munceste are .asa a fost mereu, si pe timpul comunistilor, si inainte si acuma. acuma, ce-0i drept, cateodata degeaba muncesti, ca tu muncesti si se imbogatesc altii din munca ta. cultivi campul, dar esti la mana samsarilor de cereale. faci legume, dar nu ai unde sa le vinzi, ca vin alti samsari si iti ofera un pret de nimic. nu avem depozite de frig, dar avem belshug de supermaketuri. si supermarketurile isi aduc marfa din tarile lor, ca e plin carfourul de produse frantuzesti, de legume olandeze si fructe din america de sud. a ajuns telina mai scumpa ca portocala!

degeaba muncim, daca nu avem pentru ce sa muncim. aici e greseala guvernantilor, nu ofera politici de sprijin, nu dezvolta insfrastructura. sa se faca depozite,sa se faca silozuri, sa vedeti atuncea munca! dar asa, pentru ce? pentru tigani si bisnitari? sa faca burta mare pe sudoarea mea?
Editat de administratorul site-ului

octavian 2011-05-08 11:54:54

nu stiu unde a vazut doamna Grapini pluguri si cai. Eu stau in Sinesti, ialomita,si la noi se face multa legumicultura si pepeni, dar si prasitoare, paioase etc. Nu exista fermier care sa nu aibe un tractor, mai nou sau mai vechi. sanatate!
Editat de administratorul site-ului

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
Ioana spune: BCR Beius jud Bihor nu au intrat
20 Oct. 2017 19:31:17
Raspunde la intrebare
daniel spune: raiffeisen dolj au intrat 1650 pe 5 ha