Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Plantarea rasadurilor de varza

Plantarea rasadurilor in gradina se face cand ele au varsta de 2 luni, la aceasta varsta prezentand deja 5-6 frunze adevarate. In cazul unor soiuri timpurii, plantarea se face la inceputul lunii aprilie, la soiurile de vara se face la inceputul lunii mai, si la sfarsitul lui iunie pentru varza de toamna sua pentru varza rosie.

Fasonarea rasadului inainte de plantare consta in scurtarea varfului radacinii si a frunzelor. Distanta de plantare este de 70/30 cm la varza timpurie si 70/40 la varza de vara, varza de toamna si varza rosie.

Terenul se afaneaza bine inainte si se ingrasa cu gunoi de grajd. La plantare, rasadurile se ingroapa pana la nivelul primei frunze.


Lucrarile principale de ingrijire sunt: completarea randurilor, prasile, musuroitul, udatul si, eventual, o ingrasare suplimentara. Musuroitul se efectueaza la doua saptamani de la plantare, prin adunarea pamantului in jurul plantei pana la nivelul primei frunze.

Plantele se uda dimineata, cand soarele nu este foarte puternic. Se va evita udarea la apusul soarelui, deoarece este bine ca plantele sa nu intre in noapte cu picaturi de apa pe frunze, fapt ce creste riscul de aparitie a unor boli datorate fungilor.

Hernia rădăcinilor de varză - Plasmodiophora brassicae
Această boală a fost studiată încă din anul 1878 în Rusia de către Woronin,acum fiind cunoscută şi răspândită în majoritatea ţărilor din Europa, Africa de Nord, S.U.A şi Australia. În ţara noastră hernia rădăcinilor de varză se întâlneşte frecvent în regiunile umede,cu soluri acide din zonele subcarpatice. Pe lângă varză mai sunt atacate conopida, rapiţa, muştarul, gulia şi peste 90 de specii de crucifere cultivate sau spontane.

Boala se manifestă atât pe plantulele din răsadniţe cât şi pe plantele mature din câmp. La plantulele din răsadniţă se constată îngălbenirea acestora precum şi o îngroşare exagerată a rădăcinilor. Plăntuţele atacate îşi încetinesc creşterea, se usucă şi pier. La plantele mature parazitate dezvoltarea este mai redusă iar frunzele se colorează în albastru verzui. Cele mai caracteristice simptome apar la nivelul rădăcinilor,care suferă îngroşări exagerate, cu dimensiuni ce depăşesc de 15-30 de ori diametrul rădăcinilor normale.În majoritatea cazurilor, îngroşările apar pe rădăcina principală. Aceste îngroşări (hipertrofieri) sunt din loc în loc strangulate, căpătând un aspect de hernie.

La început îngroşările au aceeaşi culoare ca şi rădăcinile normale,dar ulterior se brunifică, se înmoaie şi putrezesc, sau se usucă şi se întăresc, dacă vremea este caldă şi secetoasă. Ca urmare, plantele atacate au nutriţie defectuoasă, se smulg cu uşurinţă şi de cele mai multe ori nu ajung să formeze căpăţână.

Forma şi dimensiunile tumorilor de pe rădăcini variază cu intensitatea atacului, specia şi poziţia rădăcinilor.

Boala este favorizată de un pH al solului cuprins între 6-6,5, de o temperatură ce variază între 18-24°C şi umiditate cuprinsă între 75-90%.

Agentul patogen. Hernia rădăcinilor este produsă de Plasmodiopohora brassicae Wor. din familia Plasmodiophoraceae, ordinul Plasmodiophorales, clasa Archimycetes.

Aparatul vegetativ al ciupercii este reprezentat de un plasmodiu multinucleat ce se dezvoltă în celulele rădăcinilor parazitate.În aceste celule, după un timp se formează un număr mare de spori imobili, mici, sferici, hialini, de 2-4 µm diametru, cu membrana dublă.

În urma putrezirii rădăcinilor sunt puşi în libertate sporii, care îşi menţin viabilitatea câţiva ani. În condiţii favorabile de umiditate şi temperatură, sporii germinează,dând naştere la zoospori biflagelaţi ce înoată în picăturile de apă din sol şi, venind în contact cu perişorii absorbanţi de pe radăcini, produc infecţia primară. După pătrundere în părul absorbant, zoosporul se transformă în amoebă, care îşi divide nucleul şi se transformă într-un plasmodiu haploid. Acesta se separă în 30-40 porţiuni uninucleate, fiecare reprezentând un gametangiu. Fiecare gametangiu îşi divide nucleul în 6-8 zoospori cu funcţie de gameţi, aceştia copulează şi dau câte un zoospor diploid, care trece în celulele corticale unde fiecare îşi divide nucleul şi rezultă un plasmodiu diploid, cu numeroşi nuclei.

Plasmodiile pot migra dintr-o celulă în alta. Prezenţa ciupercii în profunzimea stratului cortical, determină diviziunea exagerată a celulelor, formarea de celule gigantice, care sunt în număr mai mare decât celulele neatacate. Nucleii plasmodiului se divid meiotic şi în jurul fiecărui nucleu se diferenţiază citoplasma, rezultând un spor imobil, cu membrana dublă (spor durabil) ce ocupă în mare parte lumenul celulelor gigantice.

În ciclul său de viaţă ciuperca trece printr-o fază asexuată care are loc în zona perilor absorbanţi şi o fază sexuată ce se desfăşoară în zona corticală.

Pentru prevenirea bolii se recomandă următoarele măsuri: folosirea în răsadniţe a unui pământ fără spori de rezistenţă sau dezinfectat în prealabil: termic, la 60°C timp de 30-60 minute sau chimic folosind cloropicrina (30-50 g/m2 răsadniţă), Brassicol 30- 50 g/m2 aplicat cu 10 zile înainte de semănat, sau Vapam 150 g/m2 cu 40 zile înainte de semănat. Respectarea cu stricteţe a asolamentului în aşa fel încât cruciferele să revină pe acelaşi teren după 3-4 ani. Întreţinerea culturilor, distrugându-se buruienile în special cele ce aparţin cruciferelor. După recoltarea verzei se vor strânge resturile şi se vor îndepărta prin ardere sau îngropare. Se aleg locuri de plantare evitându-se solurile acide şi cu exces de umiditate. Se poate corecta aciditatea solului, aplicându-se toamna amendamente cu var.

Se recomandă crearea de soiuri de varză rezistente la hernie, dar acest lucru este îngreunat de existenţa raselor fiziologice ale ciupercii. Pentru combatere se recomandă folosirea de fungicide organice.

Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Numar fermieri eco

Intrebare: aveti idee cam cati fermieri certificati exista in tara noastra?

Raspuns: In Romania numarul fermierilor care s-au inscris a crescut exponential, mai ales in ultimii cativa a... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii24 comentarii





iulia 2012-05-31 00:10:13

Buna seara,stie cineva de ce se rasucesc in interior frunzele la gogosarii din solar si de asemenea unele din ele se intorc cu susul in jos? Mentionez ca nu sufera din cauza lipsei de apa iar frunzele au o culoare verde intens fara nici un fel de urme sau pete. Va multumesc!

idaady 2012-02-08 10:23:59

cu ce sa stropesc rasadul de varza alungit nu are decat o singura frunza adevarata?

Andrei 2012-01-21 22:31:36

Produc rasaduri si legume la pret avantajos.
-Rasad tomate,ardei,vinete,cimbru,busuioc,telina,etc pentru solar si campmartie-mai;
-Rasad varza de Buzau cu seminte de la scdl Buzau400.000 buc/0.05ron-0.1 ron/buc

sava 2011-07-31 23:10:53

am pus seminte primavara,au iesit foarte greu de la seceta cred,nu creste..varza cum ar trebui,este gloria enchiuzen de toamna,creste binisor doar an partea unde a acumulat apa terenul..este putin an panta,dupa completare de rasad ..la 2 sapt.am semanat azotat pe timp ploios,astept rezultate sau e necesar si un foliar?este prima data cand cultiv varza,stropesc regulat cu novadim progres,nu prea am reusit sa ai dau cu sapa dupa ploi...
Editat de administratorul site-ului

claudiu 2011-07-01 19:45:17

Producator de legume si rasaduri de buna calitate primim comenzi pentru:

- Rasad varza romaneasca de Buzau

- Morcovi soiul Samson

RELATII LA TEL: 0730140140

ROG SI OFER MAXIMA SERIOZITATE !
Editat de administratorul site-ului

liviu 2011-06-29 13:29:13

pt Caty da din cea ce spui tu se pare ca este alternarioza pe care eu de vreo 2 ani o combat cu Antracol70wp sau Melody Compact 49 wg acesta din urma fiind si pe baza de cupru,dar dupa mine cea mai eficienta ramane piatra vanata amestecata cu var,stropiti din 7 in 7 zile inca din faza de rasad si parerea mea este ca nu o sa aveti probleme,as vrea sa te intreb daca ai folosit vreo substanta pentru a le forta sa-se coaca gen Ethrel pentru ca ai zis ca urca pana la etajul 3-4 sa nu le fi gresit doza
Editat de administratorul site-ului

Nicoleta 2011-06-16 08:46:48

M-am gandit si eu la hernia verzei,dar ce mi se pare curios este faptul ca au fost afectate doar cateva plantute de pe anumite straturi.Pe locul unde am semanat,nu am avut nimic pana acum,samanta o proucem noi de ani de zile,si pana acum nu am avut o asemenea problema.
Editat de administratorul site-ului

liviu 2011-06-15 23:01:52

pt Nicoleta este posibil sa fie hernia verzeisau buturuga verzei cum ii spunem noi,se intampla din cauza pamantului mai argilos sau ati mai plantat rasadnita acolo de mai multe ori,eu niciodata nu pun rasadnita pe acelasi loc si intotdeauna la pregatirea rasadnitei am pus var praf pt afanarea si dezinfectarea solului apoi semintele le-am pus cu turba.
Editat de administratorul site-ului

Nicoleta 2011-06-15 13:49:59

Am avut si eu o problema cu rasadul de varza de anul acesta.Radacina rasadului arata ca un bulb alungit si neted.Daca stiti despre ce e vorba va rog sa-mi spuneti (ce este si cu ce am gresit).Multumesc anticipat.
Editat de administratorul site-ului

Dragos Serban 2011-06-14 19:52:25

Domnule Liviu, spuneţi-ne ce cantitate aveţi, în ce perioadă o aveţi disponibilă şi unde anume în judeţul Dolj, noi încercăm să vă ajutăm şi vă vom promova anunţul pe site.

Asta este valabil pentru orice producător agricol! Dacă aveţi necazuri cu desfacerea, scrieţi pe site, postaţi anunţuri! Este cel mai vizitat site cu profil agricol şi este AL DUMNEAVOASTRĂ. Folosiţi-l cu încredere!

Dacă dvs fermierii nu l-aţi mai vizita, eu aş închide taraba şi aş pleca acasă sau m-aş apuca să scriu despre timbre. Suntem aici pentru că suntem cu toţii pasionaţi de agricultură! Nu ştim sau nu vrem să facem altceva!
Editat de administratorul site-ului

liviu 2011-06-14 15:54:43

Aveti idee unde se mai poate vinde varza pt.ca nu stiu ce sa mai fac ca nu o cumpara nimeni,eu sunt din dolj si pretu de mizerie al verzei in anul 2011 ma refer la pretul en gros este de la 01-03 bani(1000-3000de lei vechi)traiasca ministerul agriculturi,traiasca piticul atomic(boc)traiasca marinarul nostru cu centrele lui de colectare a legumelor promise in campania electorala,traiasca cu totii pt ca habar nu au ce se intampla cu tara asta,in special cu noi producatorii(taranii-vatra tarii).
Editat de administratorul site-ului

liviu 2011-06-14 15:34:48

pt ADYANDY77 Pt viermisori de la radacina plantelor eu am folosit in ultimi ani sinoratox si a dat randament,acum nu prea se mai gaseste a fost inlocuit cu "novadin proges".Daca ai multe rosii pune in pompa de stropit(velmorel)10 litri de apa cu 30 ml-sinoratox sau novadin,iei fluturasul din capat de la toiag si lasi doar capacelul cu gaurica,apoi faci presiune in pompa si dai la radacina fiecarei plante.Succes!!!!
Editat de administratorul site-ului

catalin 2 2011-05-28 16:37:08

Mersi mult de tot
Editat de administratorul site-ului

Dr. Theodor Echim 2011-05-23 06:41:08

Asta aflati la cursurile de pregatire de specialitate, de unde primiti si un certificat ca aveti cunostintele necesare pentru a umbla corect cu astfel de produse sia sfatui pe cumparatori. Adresati-va serviciului de protectia plantelor de la camera agricola sau din ministerul agriculturii. Succes!
Editat de administratorul site-ului

catalin 2 2011-05-20 22:46:27

Are cineva idee ce acte sunt necesare pentru deschiderea unui magazin de pesticide?
Editat de administratorul site-ului

liviu 2011-05-15 21:53:57

Am plantat varza in urma cu doua saptamini si acum a inceput sa se ofileasca si-am vazut ca are viermisori la radacina,cu ce ma-ti sfatui s-o tratez
Editat de administratorul site-ului

raysolomon 2010-08-08 11:37:38

am plantat varza de toamna in urma cu 3,4 sapt.,la cat timp o ud?
Editat de administratorul site-ului

aurel 2010-07-20 10:30:25

Aveti cunostinta despre soiuri recente de varza rezistente la bolile care sunt enumerate mai sus ? multumesc.
Editat de administratorul site-ului

dany 2010-07-14 20:24:58

am plantat aprox 9.000 rasaduri de varza in ultima saptamane ( 07.07.-14.07.2010.jumatate s-au ingalbenit si sunt culcate.ce trebuie sa fac?multumesc
Editat de administratorul site-ului

serban 2010-06-30 19:28:32

Salut, sincer nu am auzit despre guşa verzei. Există o boală care provoacă nodului, dar pe rădăcini. Este vorba despre hernia rădăcinilor la varză, boală produsă de Plasmodiophora brassicae.
Editat de administratorul site-ului

relyrely14 2010-06-30 14:08:59

as dori daca se poate sa-mi spuneti cu ce se poate stropi(trata)rasadu de varza imporiva sau pentru combaterea gusei(la inima verzei se formeaza un nod)va multumesc
Editat de administratorul site-ului

Ultima ora

Newsletter gratuit

Forum
madalin spune: cand se baga platile pe suprafata 2014?????????????????????????? ::0
01-Oct-2014 11:48:01
Raspunde la intrebare
cetatean spune: Stirea este CA LUCRUL FACUT PEJUMATATE! .....respectiv, normal ar fi fost sa fie PFA de la subventia de la 1 leu/ron si astfel ar fi un control eficient al fondurilor. Solutia este dura ptr taranul...
01-Oct-2014 07:54:05
Raspunde la intrebare
ivas paul spune: am 24 de ani si vreau sa muncesc an strainatate daca se poate rog seriozitate ma gasiti la nr 0753784200
30-Sep-2014 20:25:46
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo


Faza zilei
Fertilizare la grau
clubagricultura.ro

Formatiune de rod la mar care se prezinta sub forma unei structurib ramificate cu muguri de rod, iar ...

Proces prin care combate evaporarea si cresterea buruienilor de origine vegetala sau minerala, astfe ...

Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton