Email Facebook Comunica experienta
AgroRomania.ro
AgroRomania.ro » Invatamant » ANOFM organizeaza, in luna noiembrie, cursuri gratuite de calificare pentru lucratori in cultura plantelor si in cresterea animalelor

ANOFM organizeaza, in luna noiembrie, cursuri gratuite de calificare pentru lucratori in cultura plantelor si in cresterea animalelor

anofm-organizeaza-in-luna-noiembrie-cursuri-gratuite-de-calificare-pentru-lucratori-in-cultura-plantelor-si-in-cresterea-animalelor

Prognoza cursurilor de formare profesionala organizate de ANOFM, ce urmeaza sa inceapa in luna noiembrie 2011, la nivel national. Cursuri pentru calificare ca lucrator in cresterea animalelor, lucrator in cultivarea plantelor.

Tags: cursuri fermieri, cursuri agricultura, cursuri gratuite agricultura, cursuri de calificare, formare profesionala agricultura, cresterea animalelor, cultivarea plantelor

Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca deruleaza, in luna noiembrie 2011, 179 programe de formare profesionala pentru un numar de 3.752 persoane, care beneficiaza, conform legii, de servicii de formare profesionala gratuite, organizate de agentiile judetene pentru ocuparea fortei de munca si agentia municipiului Bucuresti.

Judetele in care se vor organiza cele mai multe cursuri, cu numar mare de participanti, sunt: Iasi (275 persoane), Brasov (224 persoane), Prahova(220 persoane), Arges (200 persoane), Dambovita (182 persoane).

Descarca documentul de aici
http://agroromania.ro/docs/cursuri-calificare-agricultura-noiembrie-2011.xls

Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Rosii inima de bou

Intrebare: De unde as putea sa cumpar si eu seminte de rosii traditionale inima de bou, inteleg ca nu se gasesc la firmele care vand seminte si ca ar putea disparea din cauza unei directive europene.

Raspuns: Buna seara, in presa au fost vehiculate multe informatii si nu intotdeauna corecte cu privire la... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii8 comentarii





Farapon Paul 2013-11-06 16:45:15

As dorii sa fac acest curs gratuit de picultura. as dorii mai multe informatii. Multumesc!

Caulea Iulian 2013-10-18 15:43:11

Doresc sa fac un curs gratuit de apicultura in Bucuresti in aceasta iarna.Unde pot afla raspuns la aceasta intrebare . Va multumesc anticipat celor care ma ajutati.Astept raspuns pe Email .Iulian

Caulea Iulian 2013-10-18 15:34:02

Doresc sa fac un curs gratuit de apicultura in aceasta iarna.Unde pot afla raspuns la aceasta intrebare . Va multumesc anticipat celor care ma ajutati.Astept raspuns pe Email .Iulian

petran nicolae 2012-02-01 13:15:03

satu mare 01.02.2012 cursul de cresterea animalelor cum si cand pot sa/l fac

Ion Eduard 2011-11-22 19:05:36

Stimate D-le Eduard Hazu,
In aceiasi situatie m-am aflat si eu in urma cu 2 ani cand am dorit ca pe langa serviciul la stat sa mai fac si altceva, mai bine zis, o mica ferma vegetala familiala. Aceasta doream sa o dezvolt ca o alternativa pentru ocuparea timpului liber si daca se poate si pentru completarea veniturilor familiale. Problema mare consta in acumularea rapida de informatii pentru dezvoltarea unei ferme vegetale sau de animale dar, un hop i-l veti intampina cu practica. Parerea mea este ca cel mai bine ar fi sa va urmati o pasiune pentru ca greutatile care apar pe parcursul dezvoltarii fermei va dezarmeaza si va fac sa renuntati. Eu, spre exemplu mi-am urmat o pasiune mai veche, din copilarie si anume pomicultura dar, stiam si bunele si relele acestei indeltniciri. Stiam ca o ferma pomicola implica un efort financiar si fizic enorm pana apar roadele dupa 3-4 ani dar, pasiunea ma face ACUM sa merg mai departe.
Informatiile despre ferma vegetala sau animala le obtineti din carti de specialitate le gasiti pe intenet sau din cursuri organizate gratis de Oficiile Judetene de Consultanta Agricola. OJCA -urile organizeaza trimestrial cursuri de lucrator in cultura plantelor, cresterea animalelor, pomicultura, apicultura.
Sa stiti ca profesia dvs nu constituie un impediment in dezvoltarea unei ferme ci un atu! Oricine poate dezvolta o ferma, problema consta in vanzarea produselor!
Ce vreau sa va mai spun.... exista tot felul de masuri de sprijin de la UE pentru fonduri nerambursabile accesibile prin Directiile Agricole pentru Dezvoltare Rurala pe care le puteti accesa dar, parerea mea este ca birocratia si hartogaraia iti taie elanul de fermier. Dar, cine depaseste dificultatile cu birocratia si..... beneficiaza de ceva bani frumosi care te ajuta sa-ti dezvolti ferma.
Mult succes!

Eduard 2011-11-22 00:24:32

Buna ziua! Locuiesc si am serviciul in Bucuresti. Doresc sa initiez o mica afacere de tip ferma pe un teren de 1ha in apropiere de Buc. Mi-ar trebui cateva notiuni de baza pe care sa contez, in afara celor pe care le am deja ca hoby, restul sperand sa le obtin pe parcurs. Ma intereseaza sa imi imbunatatesc cunostintzele in cultivarea plantelor dar si in cresterea animalelor.
Va rog sa ma ajutati, recomandandu-mi solutia prin care sa pot sa beneficiez unde si prin cine anume:institutie, pers. de contact, telefon de parcurgerea si absolvirea unor cursuri de specializare in domeniu. Mentionez ca am absolvit Inst. Agronomic dar ca ing. in Masuratori si Cadastru. Astept cu incredere si interes raspunsul dvs. Multumesc, cu stima
Eduard Hazu

GHIULTU GEORGETA 2011-11-19 15:57:21

Buna ziua,

Sunt din Bucuresti, doresc sa fac cursuri de cresterea animalelor.
Unde pot sa le fac si cum ma pot inscrie pentru un astfel de curs.
Va multumesc.
Georgeta

BULZAN 2011-11-16 10:04:00

Unde se fac inscrieri pentru astfel de cursuri. Organizati si cursuri de floricultura?
Va multumesc.
Carmen

Ultima ora

Newsletter gratuit


Faza zilei
Recoltare floarea soarelui 2013
Forum
nitulica gheorghe spune: cu cat se vinde kg de grau in jud olt.
27-Iul-2014 11:28:48
Raspunde la intrebare
anca cristurean spune: buna ziua, as fi interesata daca as vrea sa cultiv canepa, de unde procur canapa pentru fibre de ex si cui o vand? este cineva in tara interesat sa cumpere canepa? asta daca tot ma gandesc sa-mi...
25-Iul-2014 21:24:28
Raspunde la intrebare
Nitu Ionut Mihai spune: Buna ziua. Sunt student Roman. Sunt in Spania pentru practica 3 luni. Pana in luna septembrie pe 23. Si doresc ca sa lucrez 4 sau 5 ore pe zi. La ori ce pana cand plec din spania. Ma poate ajuta...
25-Iul-2014 12:58:35
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo

clubagricultura.ro

Muguri care sunt inlaturati ...

Proces prin care combate evaporarea si cresterea buruienilor de origine vegetala sau minerala, astfe ...

Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton