Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook
AgroRomania.ro » Invatamant » ANOFM organizeaza, in luna noiembrie, cursuri gratuite de calificare pentru lucratori in cultura plantelor si in cresterea animalelor

ANOFM organizeaza, in luna noiembrie, cursuri gratuite de calificare pentru lucratori in cultura plantelor si in cresterea animalelor

anofm-organizeaza-in-luna-noiembrie-cursuri-gratuite-de-calificare-pentru-lucratori-in-cultura-plantelor-si-in-cresterea-animalelor

Prognoza cursurilor de formare profesionala organizate de ANOFM, ce urmeaza sa inceapa in luna noiembrie 2011, la nivel national. Cursuri pentru calificare ca lucrator in cresterea animalelor, lucrator in cultivarea plantelor.

Tags: cursuri fermieri, cursuri agricultura, cursuri gratuite agricultura, cursuri de calificare, formare profesionala agricultura, cresterea animalelor, cultivarea plantelor


Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca deruleaza, in luna noiembrie 2011, 179 programe de formare profesionala pentru un numar de 3.752 persoane, care beneficiaza, conform legii, de servicii de formare profesionala gratuite, organizate de agentiile judetene pentru ocuparea fortei de munca si agentia municipiului Bucuresti.

Judetele in care se vor organiza cele mai multe cursuri, cu numar mare de participanti, sunt: Iasi (275 persoane), Brasov (224 persoane), Prahova(220 persoane), Arges (200 persoane), Dambovita (182 persoane).


Descarca documentul de aici
http://agroromania.ro/docs/cursuri-calificare-agricultura-noiembrie-2011.xls

Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Subventie sau fonduri apicultura

Intrebare: As vrea sa stiu daca pe acest forum sunt persoane care au accesat fonduri europene pentru infiintarea de stupine sau pentru modernizarea activitatilor din apicultura. As vrea sa invat din experienta dvs.

Raspuns: Va pot indruma catre acest calendar orientativ al fondurilor destinate agriculturii in acest an. ht... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii8 comentarii





Farapon Paul 2013-11-06 16:45:15

As dorii sa fac acest curs gratuit de picultura. as dorii mai multe informatii. Multumesc!

Caulea Iulian 2013-10-18 15:43:11

Doresc sa fac un curs gratuit de apicultura in Bucuresti in aceasta iarna.Unde pot afla raspuns la aceasta intrebare . Va multumesc anticipat celor care ma ajutati.Astept raspuns pe Email .Iulian

Caulea Iulian 2013-10-18 15:34:02

Doresc sa fac un curs gratuit de apicultura in aceasta iarna.Unde pot afla raspuns la aceasta intrebare . Va multumesc anticipat celor care ma ajutati.Astept raspuns pe Email .Iulian

petran nicolae 2012-02-01 13:15:03

satu mare 01.02.2012 cursul de cresterea animalelor cum si cand pot sa/l fac

Ion Eduard 2011-11-22 19:05:36

Stimate D-le Eduard Hazu,
In aceiasi situatie m-am aflat si eu in urma cu 2 ani cand am dorit ca pe langa serviciul la stat sa mai fac si altceva, mai bine zis, o mica ferma vegetala familiala. Aceasta doream sa o dezvolt ca o alternativa pentru ocuparea timpului liber si daca se poate si pentru completarea veniturilor familiale. Problema mare consta in acumularea rapida de informatii pentru dezvoltarea unei ferme vegetale sau de animale dar, un hop i-l veti intampina cu practica. Parerea mea este ca cel mai bine ar fi sa va urmati o pasiune pentru ca greutatile care apar pe parcursul dezvoltarii fermei va dezarmeaza si va fac sa renuntati. Eu, spre exemplu mi-am urmat o pasiune mai veche, din copilarie si anume pomicultura dar, stiam si bunele si relele acestei indeltniciri. Stiam ca o ferma pomicola implica un efort financiar si fizic enorm pana apar roadele dupa 3-4 ani dar, pasiunea ma face ACUM sa merg mai departe.
Informatiile despre ferma vegetala sau animala le obtineti din carti de specialitate le gasiti pe intenet sau din cursuri organizate gratis de Oficiile Judetene de Consultanta Agricola. OJCA -urile organizeaza trimestrial cursuri de lucrator in cultura plantelor, cresterea animalelor, pomicultura, apicultura.
Sa stiti ca profesia dvs nu constituie un impediment in dezvoltarea unei ferme ci un atu! Oricine poate dezvolta o ferma, problema consta in vanzarea produselor!
Ce vreau sa va mai spun.... exista tot felul de masuri de sprijin de la UE pentru fonduri nerambursabile accesibile prin Directiile Agricole pentru Dezvoltare Rurala pe care le puteti accesa dar, parerea mea este ca birocratia si hartogaraia iti taie elanul de fermier. Dar, cine depaseste dificultatile cu birocratia si..... beneficiaza de ceva bani frumosi care te ajuta sa-ti dezvolti ferma.
Mult succes!

Eduard 2011-11-22 00:24:32

Buna ziua! Locuiesc si am serviciul in Bucuresti. Doresc sa initiez o mica afacere de tip ferma pe un teren de 1ha in apropiere de Buc. Mi-ar trebui cateva notiuni de baza pe care sa contez, in afara celor pe care le am deja ca hoby, restul sperand sa le obtin pe parcurs. Ma intereseaza sa imi imbunatatesc cunostintzele in cultivarea plantelor dar si in cresterea animalelor.
Va rog sa ma ajutati, recomandandu-mi solutia prin care sa pot sa beneficiez unde si prin cine anume:institutie, pers. de contact, telefon de parcurgerea si absolvirea unor cursuri de specializare in domeniu. Mentionez ca am absolvit Inst. Agronomic dar ca ing. in Masuratori si Cadastru. Astept cu incredere si interes raspunsul dvs. Multumesc, cu stima
Eduard Hazu

GHIULTU GEORGETA 2011-11-19 15:57:21

Buna ziua,

Sunt din Bucuresti, doresc sa fac cursuri de cresterea animalelor.
Unde pot sa le fac si cum ma pot inscrie pentru un astfel de curs.
Va multumesc.
Georgeta

BULZAN 2011-11-16 10:04:00

Unde se fac inscrieri pentru astfel de cursuri. Organizati si cursuri de floricultura?
Va multumesc.
Carmen

Ultima ora

Newsletter gratuit

Forum
Ionela spune: Buna ziua in Bacau la Banca Transilvania a luat cineva a doua transa??
27-Nov-2014 09:29:24
Raspunde la intrebare
ionut spune: Salut caut de munca in spania de preferat in zona almeria am 21 de anii sunt apt pentru munca in orce domeniu, am mai fost in spania 2 anii de zile stiu sa vorbesc spaiola, Cine ma poate ajuta va rog...
27-Nov-2014 00:14:50
Raspunde la intrebare
catalin pelmsui spune: Festivalul Traditiei De Craciun Buna ziua, Cu ocazia sarbatorilor de iarna compania noastra doreste sa va invite la un eveniment organizat in...
26-Nov-2014 20:26:29
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo


Faza zilei
Fertilizare la grau
clubagricultura.ro

O tulpina care se intinde orizontal pe suprafata solului. ...

Proces prin care combate evaporarea si cresterea buruienilor de origine vegetala sau minerala, astfe ...

Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton