Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA a platit avansuri pentru peste 735.000 de fermieri

apia-a-platit-avansuri-pentru-peste-735000-de-fermieri

In perioada urmatoare, alti 92.852 de fermieri eligibili pentru avans vor fi autorizati la plata.



Avansul din subventia pe suprafata a ajuns pana in prezent la peste 735.000 de fermieri, reprezentand 88,8% din numarul celor eligibili la plata in campania 2017, iar suma totala autorizata a depasit 902 milioane de euro, potrivit datelor centralizate de Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura pana la sfarsitul saptamanii trecute.
 
Institutia precizeaza ca 92.852 de fermieri eligibili pentru avans vor fi autorizati la plata in perioada urmatoare.

 
Plata avansului pe suprafata a demarat in data de 16 octombrie 2017 si se va acorda pana la 30 noiembrie, urmand ca plata regulara sa inceapa la 1 decembrie.
 
In acest an, fermierii romani au solicitat subventii europene pentru o suprafata de 9,541 milioane de hectare, in crestere cu 214.525 hectare fata de anul trecut, in timp ce numarul cererilor de plata s-a diminuat cu aproape 17.000. Potrivit datelor Agentiei de Plati, in 2017 au fost depuse 885.864 de cereri de plata, numarul cererilor neeligibile fiind de 11.207.
 
Cele mai multe cereri de plata au fost depuse in judetul Suceava, 48.425, urmat de Dolj — 38.118, Bihor — 37.428, Botosani — 35.214 si Maramures, cu 34.875, iar cele mai putine, evident, in Bucuresti — 681, Ilfov — 2.457 si Calarasi — 6.682.
 
In conformitate cu prevederile legislatiei in vigoare, platile in avans se acorda in perioada 16 octombrie — 30 noiembrie 2017, iar platile din cadrul schemelor de sprijin se fac in perioada 1 decembrie — 30 iunie a anului calendaristic urmator.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA a platit avansuri pentru peste 735.000 de fermieri
Rating:
Nota: 4.25 din 2 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Ghid subventia pe suprafata

Intrebare: Buna, am observat ca se discuta problema subventiilor - data aprobarii platilor, cand intra banii de subventii etc etc As vrea sa stiu, nu exista oare un regulament scris, o lege? Ceva unde sa scrie negru pe alb uite domnule de pe data cutare pana pe data cutare se platesc banii astia, apoi din data cutare se plateste partea cealalta din subventie.

Raspuns: Exista legislatie, sigur ca da. Problema e ca se anunta data de la care se aproba platile, se anunta... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii26 comentarii


Vlad 2017-11-25 01:02:53

In sj mi'au intrat cam 400lei pe ha prin 20 luna trecuta. Se mai da ceva?

calin 2017-11-24 22:25:16

Salutare, mie azi mi-au intrat la Cluj, cam 360 lei/ha, nu am mai luat pana acum nimic. Pe ecoologie, agromediu, a primit cineva avans?

Nicu nicu 2017-11-24 18:21:58

Nici eu nu am primit nimic , de la apia zic ca am dosarul blocat...

florin 2017-11-23 15:04:47

De interes:
http://www.stiripesurse.ro/siveco-i-i-inceteaza-activitatea-la-apia-pla-ile-catre-fermieri-in-pericol_1233393.html

Ioana Bihor 2017-11-23 13:27:28

Eu la fel nu am fost la control.Avans pauza.Mai bine ar desfinta Apia ca si asa sunt varză

Ioana Bihor 2017-11-23 13:26:19

Eu la fel nu am fost la control.Avans pauza.Mai bine ar desfinta Apia ca si asa sunt varză

Gabriela 2017-11-23 13:25:51

Exact fermier tânăr mai sunt 2000 ron de luat deci va m-ai fi o tranșă de bani

calin 2017-11-23 12:25:47

Cluj, nu am luat inca nici un avans, nu am fost la control, miultumesc APIA, meritati salarii mai mari!

Fermier tanar 2017-11-23 11:35:33

@Gabriela, daca pe decizia de plata scrie 8000 ron atunci suma care trebuia sa va intre este chiar acei 8000 ron ...nu 70 la suta din 8000.....cert este ca nu sa platit inverzirea...

Simona 2017-11-22 23:27:06

La Apia Reghin nu am luat încă am avut ghinion sa pic la teledetecție nu știu poate numai la anul mai iau

Gabriela 2017-11-22 19:25:54

Da pe decizia de plata scrie 8000ron eu am luat până acuma in două tranșe 6000ron deci sunt 70la sută mergeți și cereți de la centrele Apia deciziile de plata

Florin 2017-11-22 13:03:30

Doamna Gabriela, cât va intrat avans, atît cât spun ce-i de la APIA,sau mai puțin mi-e mi-a intrat în octombrie cam 350 la hectar, de atunci nimic, merci.

carmen 2017-11-22 11:33:02

Multmesc pentru lamuriri d na Gabriela .

Mihai 2017-11-22 09:57:13

Transa 3 stie cineva ceva când va intra ?In Decembrie sau Ianuarie?

Gabriela 2017-11-22 09:27:55

Doamna Carmen a durat cam doua săptămâni iar ieri am luat și a doua tranșă de bani eu am cerut decizia de plata de la Apia deci avansul este luat vă mai fi și o a treia tranșă

carmen 2017-11-21 09:25:50

D na Gabriela ,cam cat a durat de cand ati semnat procesul verbal la apia daca ati fost la teledetectie pana v au intrat banii in cont ?

Gabriela 2017-11-20 22:43:40

Doamna Simona și eu am fost la teledetecție și am primit bani de pe 7nov.

Gurincu Emilia 2017-11-20 13:38:40

Cei care au fost chemati la APIA si au fost penalizati, cand vor primi banii???

Simona 2017-11-20 13:35:18

Aș avea o întrebare. Cei care am picat la teledetecție când luam subventia?

ivan 2017-11-14 14:45:29

Nu stiu cum fac astia teledetectia. mie mi au scazut 2 h... desi toata suprafata a fost lucrata corespunzator.... am inteles ca toti cei cazuti la teledetectie sunt penalizati mai mult sau mai putin

Jean 2017-11-14 09:18:10

Unde sunt 70 procente din subventie ?
Un ministru , ceva intre bufon si retard
Tot ce a invatat in viata e sa faca propaganda .

Nico 2017-11-13 21:25:38

Cei cu teledetectie s-ar putea sa intre la plata prin ianuarie , februarie la cum se misca " sistemul" de interpretare si chiar sunt curioasa, cat la suta sin cei aflati la teledetectie sunt in regula?! Pt ca la mine, inca am lasat ramasitele de cultura dovleci pt a face dovada ca am aceasta cultura declarata pt ca..culmea teledetectia nu o gaseste

Florin 2017-11-13 15:42:52

În Bihor nu a mai intrat nimic din 23 octombrie , sa plătit foarte puțin, altora le-a mai intrat, din ce am citit aici pe agromania,eu cred că nu mai intră până în decembrie , dacă mai intră cuiva să scrie aici, merci.

Fermier 2017-11-13 12:19:57

A mai primit cineva subvenție pe în înverzire

maria 2017-11-13 12:15:28

pt ovine a primit cineva?

Dana 2017-11-13 12:13:46

cei care au fost la teledetectie au primit ceva bani?

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
Vlad spune: In sj mi'au intrat cam 400lei pe ha prin 20 luna trecuta. Se mai da ceva?
25 Nov. 2017 01:02:53
Raspunde la intrebare
calin spune: Salutare, mie azi mi-au intrat la Cluj, cam 360 lei/ha, nu am mai luat pana acum nimic. Pe ecoologie, agromediu, a primit cineva avans?
24 Nov. 2017 22:25:16
Raspunde la intrebare
Ovi spune: Nimic în jud.mures numai prima transa acum o luna.
24 Nov. 2017 19:04:57
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo
clubagricultura.ro

Planta aromatica bienala cu tulpina de 60-100 cm ramificata. Fructifica numai in al doilea an de veg ...

Sistem de cultivare permanenta pe un teren a unui singur soi de plante. ...
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
 
 

Raport Special GRATUIT

Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017