Email Facebook Comunica experienta
AgroRomania.ro
AgroRomania.ro » Stiri » Cât cheltui şi cât câştigi din cultivarea unui hectar de teren agricol?

Cât cheltui şi cât câştigi din cultivarea unui hectar de teren agricol?

Tags: terenuri agricole, cultivarea graului, subventie motorina, impozitarea terenurilor agricole, impozitarea terenurilor

pretul-graului-2010Ministerul agriculturii acorda subventie la motorina 1,1 lei /litru in limita a 79 litri/ha, deci conform ministerului se consuma 79 litri motorina pe ha pentru culturile de toamna.

Articol publicat in cadrul dezbaterii: Reactia fermierilor fata de introducerea impozitului pe terenurile agricole necultivate
Dan, fermier, a întop

-motorina 79 x 5 lei = 395 lei
-samanta 250 kg x 1,5 lei = 375 lei
-ingraseminte complexe 2 saci x 140 = 280 lei
-ingraseminte cu azot 6 saci x 70 lei = 420 lei
-erbicide +fungicide 1 ha x 1 tratament = 100 lei
-recoltat 1 ha x 250 lei = 250 lei
Total = 1820 lei
valoare subventie EU 81 e x 4,25 = 345 lei
deci cheltuieli 1820 – 345 = 1475 lei

Se mai adauga amortismentul utilajelor, plata salariilor, plata arendei, dobanzi la banci pentru societati sau plata lucrarilor la particulari care pot sa creasca cheltuielile cu 25 pana la 100%.

Productie medie=3000 kg grau.
La recoltat pretul graului = 0.35 lei x 3000 kg = 1050 lei

Adica pierdere 425 lei

Acum pretul graului =1,0 lei x 3000 kg = 3000 lei ,
daca ar fi cheltuielile cu 100% mai mari tot ai avea castig 50 lei

Concluzii: daca cumpar grau de 1475 lei=4215 kg si le depozitez si le vand cu 1 leu=4215 lei rezulta profit 2740 lei – 16% impozit daca faci comert legal

INTREBARE : CE FAC , LUCREZ PAMANTUL SAU FAC COMERT ?

Autor: Dan

Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Erbicide aplicare ppi

Intrebare: stiu ca erbicidele se dau preemergent adica inainte de rasarire sau post-emergent, dupa rasarire. Am citit undeva ca exista si aplicare ppi aveti idee ce inseamna asta? multumesc!

Raspuns: se incorporeaza in sol o data cu samanta, adica tratamentul se face la semanat. Este caracteristica ... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii57 comentarii





OCTAVIAN IONESCU 2014-05-07 16:04:24

Sunt din com. Tatarastii de Sus, jud. Teleorman. Doresc sa stiu cit este subventia pe ha in aceasta zona.

vlad 2014-03-23 09:17:07

Ai cea mai mare dreptate,statul nu te lasa sa faci nimica in ziua de azi,si mai spune lumea ca la oammeni de la tara le merge bine dar nu stiu ei cat ii de muncit.

gicu 2011-05-13 22:21:23

Cum doriti domnule Mitica. De ceva care prezinta gramatica limbii romane este obligatoriu sa va apucati. Noroc.
Editat de administratorul site-ului

mitica 2011-05-08 20:56:34

masi apuca de agricultura dar dupa toate citite de dumneavoastra D-nilor nu mai stiu ce sa fac. miar putea spune cineva sa ma apuc sau nu ????
Editat de administratorul site-ului

antoaneta 2011-04-25 15:15:29

cei mai avantajosi sunt arendasi i-a pamantul vandut nu plateste taxe la primarie i-a suventii de milioane oare statul ce castiga?///
Editat de administratorul site-ului

Cristi 2011-02-20 03:48:25

buna tuturor nu am nici o treaba cu agricultura defapt habar nu am ....am citit toate comentarile shi mi se pare o loterie daca as putea spune shi asa .... in primul rand cred ca totzi romani din orce ramura a munci sunt tratati ca pe timpul boierilor ...munciti ca munciti pt noi ,,,, noi fiind Guvernul .....ce-a ce vreau sa spun ca noi dam valoare sau nu dam valoare munci pe care o prestam produluilui pe care il avem ...multi nu stiu ca pe langa faptul de a investi un ban fara sa ai sigurantza castigului sau macar a recuperari nu 100% macar 90% a investitiei e riscul de atzi lasa familia fara paine .... nu fac o tragedie dar pe langa munca vine shi stres care la randul lui aduce alte boli psihice..... ce-a ce am vrut sa spun este sunt multe persoane multzi agricultorii care sunt nevoiti sa accepte conditile impuse de stat ,,,,dar daca ar fi invers?..... daca nici un agricultor nu ar accepta conditiile lor?....daca ar spune Nu!!! ?...Statul ce ar exporta?.....ce productie ar avea? normal s-ar tine tari pt ca au rezerve orcice tara are rezerve dar pana cand ... .. normal lund in parte fiecare agricultor nu ar avea obstacole dar daca ati fi toti uniti? nu ar avea ce face ....asta inseamna sa dai valoare munci,sanatati shi de ce nu vieti tale de care depinde familia ta .....pfff spuneam doar ca italieni spanioli englezi au puterea de a spune Nu!!! noi nu am avut niciodata puterea asta shi cum spunea cineva mai sus ne meritam soarta ....e o lupta si o cauza pierduta Romania ....
Editat de administratorul site-ului

abraxas 2011-01-28 19:11:50

Cu utilajele tale nu treci de 2000 ron/ha cheltuieli la porumb si la un pret de peste 0.3 ron/kg porumb esti in castig (6500 kg/ha productie)
De subventii nu pomenesc
Editat de administratorul site-ului

nelu ptru maican 2011-01-28 18:16:27

eu am specificat clar calculu era facut pe 2004 si apropo cind si in ce an ai avut tu in toamna pret de 9000 pe kg
Editat de administratorul site-ului

neluptru ionut 2011-01-28 18:09:55

nelu ptru ionut
sa sti ca si asa a fost foarte putin la sapa 1500 ca am dat o data si cu cultivatoru si asa am considerat eu sa le dau o sapa si( apropo uitasem sa pui samintala calcul)
Editat de administratorul site-ului

redactie 2011-01-25 17:51:51

Ne-ati facut sa zambim! Dar nu luati in calcul un lucru: porcul se salbaticeste extrem de repede, deci pana de Ignat nu mai aveti ce taia ca se vor transforma in mistreti, va trebui sa va luati pusca.

http://en.wikipedia.org/wiki/Wild_boar#Domestic_pig
Editat de administratorul site-ului

Un Taran Nostalgic 2011-01-25 17:45:13

Dupa atata citit statui si ma gandii un pic>
Am 20 ha. Fac un dig, deversez in al apa de peste 1 m. Fac un podet ca la cetati, basculabil. Fac un calcul: Pun 10 ha cu secara sau orz sau grau. Eu zic sa fie secara, este e mai convenabil, creste mai mare si nu vad vecinii de peste canal ce misiuna prin cultura. 10 ha le pun cu porumb.
Fac un calcul 10 ha cu grau x 5000 kg = 50.000 kg
Porc bine crescut, furaje si iarba din belsug fara aditivi, microelemente sau altele interzise de eco - doar pamantul este dotat cu asa ceva.
Deci> 16250 kg x 7 lei/kg =113.750 lei.
Avantaje: Nu mai recoltez, nu ingrijesc de porci. Anul urmator nu mai ar pentru ca gonacii, rama. Nu mai ierbicidez, pentru ca gonacii mei mananca si pir care contine dulceata. Nu ma duc dupa doctorul veterinar, deoarece, ce nu traieste moare si se transforma, tot in carne. Firma cu crematoriul lor nu are ce sa faca.
Pun la pischir 30.000 de euro.
A logic, e corect.
U.T.N.
Editat de administratorul site-ului

nicu 2011-01-25 13:54:43

agricultura este buna doar pentru hoti si statul este bulibasa lor
Editat de administratorul site-ului

MAICAN NELU 2011-01-24 23:01:05

BAIETI DACA IN ULTIMII 2 ANI NU ATI IESIT PE PROFIT LA PORUMB ,APUCATIVA FRATILOR DE ALTCEVA.NU MAI VA LALAITI CA NISTE BABE HODOROGITE.CHELTUIELI PE BUNE LA PORUMB ,SAMANTA-350 LEI DOZA DEKALB 5783,INGRASAMINTE 8 SACI 620 LEI,IERBICIDE 200 LEI,MOTORINA TOTAL HA 100L-500LEI,RECOLTAT MAXIM 250LEI.TOTAL CHELTUIELI 1920 LEI.PRODUCTIE MEDIE 2010 7000KG.PRET DESFACERE 0.9,LEI.PROFIT NET HA PORUMB PESTE 4000LEI.ASA CA MAI INCETATI CU SCHEUNATUL SI SA MERGEM INAINTE.
Editat de administratorul site-ului

ionut 2011-01-24 19:39:11

pai domnule NELU si eu am pus si pun mereu porumb dar nu-i sap
ai scris ca bagi in sapat 1.500
daca bagi motorina de 500 si dai cu ,,prasitoarea,, plus erbicidul it-i spun ca nu mai trebuie sapati la mana
Editat de administratorul site-ului

nelu 2011-01-24 18:57:17

hai sa va spun ceva nu este rentabil cu nimic fara suventie si daca sar putea ca cea din ue am cultivatin anul 2004 5hectare porumb cu utilajele mele motorina arat 150litri=750 lei
motorina disc50litri=250 lei
motorina sem25litri=125lei
erbicidat1000lei
sapati o data 1500lei
irigati o data 120 litri motorina 600lei
recoltat1500
total 5725 lei
calculu facut la pretu de astazi
acum incepem scaderea
suventie2000 lei
productie la12000 kg*0,30=3600
deci profit3600+2000=5600total
profit total750lei
calcul fffoarte serios
nu am mai pus munca mea de tractorist de paznic de udator (adica de hamal)
Editat de administratorul site-ului

STANCIOIU MARIA 2011-01-24 11:16:25

AGRICULTURA ESTE UZINA FARAACOPERIS: INVESTESTI SI NU STII DACA SCOTI CEVA, DAR PARCA ESTE MULT MAI BINE, DECAT HAOSUL CREAT IN ACEASTA SOCIETATE, SI MAI ALES, DE ACESTI GUVERNANTI. A! SI DACA TOATA LUMEA VINDE, CINE PRODUCE? INTR-UN CUVANT, AM AJUNS DE RASUL LUMII!!!! DINTR-O TARA, EMINAMENTE AGRARA, UNDE NE PRODUCEAM MANCAREA, ACUM SUNTEM PIATA LOR DE DESFACERE. DE FAPT, AICI A VRUT SA SE AJUNGA! DISTRUGANDU-NE TOT CE ERA BUN IN ECONOMIE, SI AICI MA REFER STRICT, LA AGRICULTURA.
Editat de administratorul site-ului

ionut 2011-01-24 10:02:17

pt. cine are utilaje se merita sa cultivati grau
eu am 150 ha dintre care 90 le am cu grau, 20 lucerna si 40 le pun cu floarea soarelui si va spun sincer ca e profitabil
pt. cine nu are utilaje e imposibil sa faci profit
Editat de administratorul site-ului

Petru 2011-01-23 23:11:04

poi si daca ne apucam toti de comert si nu produce nimeni...ce mai vindem? :|
(intreb si eu) :">

PS: ....ce mai vindem sau ce mai mancam?
Editat de administratorul site-ului

dan 2011-01-23 13:32:14

Multumesc tuturor cititorilor !
Editat de administratorul site-ului

mircea 2011-01-22 22:22:19

felicitări Dan pentru articol ar trebui înrămat si pus pe sediul Ministerului Agriculturi
Editat de administratorul site-ului

un agricultor 2011-01-22 20:07:02

D-lor am vrut sa ma abtin de la continuarea comentariilor,dar nu ma lasa constiinta,dupa ce ca ducem greul acestei tari(si suportam boacanele guvernantilor) ,suntem acuzati ca avem masini de 50000 de euro,cistigam 100,200 etc euro/ha.ca tot ce facem noi in agricultura este rentabil,va cer iertare ca am ajuns la concluzia ca noi(oamenii din Romania)ne meritam soarta.
Nu trebuie calcule multe sa ne dam seama ca dezvoltarea agriculturii inseamna paine ,carne etc mai ieftine si implicit cresterea puterii monedei nationale.Sunt constient ca sunt economisti la minister care au extins acest calcul,dar se pare ca nu este pe placul CEE.Am cultivat:porumb,griu,orz,soia ,sfecla de zahar,mustar,legume(tomate,ardei,varza ,sfecla rosie,telina,morcov,patrunjel,ceapa,usturoi)
etc si inca nu am reusit sa-mi cumpar o masina de 50000 de euro dupa 15 ani de agricultura ,culmea este ca mai sunt si agronom.Nu stiu unde am gresit desi am obtinut productii mari la speciile enumerate.De ce nu ma las de agricultura?pentru ca asta stiu sa fac,problema este ca guvernantii speculeaza acest lucru.......
Editat de administratorul site-ului

alin 2011-01-22 10:33:16

hai sa muncim pagubos,dar sa nu ne vindem tara strainilor, sa avem sange in insatalatie...........
Editat de administratorul site-ului

dan 2011-01-22 07:57:31

De la hartie pana la pamant e un pas ! Faci un pas si ai iesit din birou cu hartia in mana pe care ai calculat :
-100 ha de porumb x 600 E profit = 60 000 E
Masina =50 000 E , iti raman bani si de benzina !
Tot din birou ar trebui sa avem macar vreo 30 000 de fermieri cu masini de 50 000 E !
Cand o sa ii avem inseamna ca in tara noastra agricultura a devenit rentabila , si nu mai exista palma de pamant nelucrat !
Problema e ca sar putea ca fermierii respectivi sa fie italieni,spanioli ,chiar arabi , etc. iar noi romanii sa muncim pt. ei !
Editat de administratorul site-ului

dan 2011-01-22 07:40:11

Plata pe suprafata de la UE=81 E/ha--garantata
Plata pe zona defavorizata de la UE=60 E/ha--garantata
Plata de la bugetul national =50 E --promisa !
Editat de administratorul site-ului

serban 2011-01-22 00:43:42

Iar in privinta intrebarii daca merita sau nu... eu zic ca se merita, altfel nu ar mai face nimeni agricultura. Doar ca sunt multe variabile care trebuie luate in calcul, astfel incat unii cultivatori sunt mai avantajati decat altii. Cum asta? Pai prin suprafata cultivata (una e sa ai 10 ha, alta 1000), prin amplasament, prin procentul de comasare, prin puterea de negociere cu furnizorii de inputuri, prin capacitatea de transport si/sau depozitare si multe multe altele.
Editat de administratorul site-ului

serban 2011-01-22 00:37:30

@Abraxas e o confuzie in acel articol intre venit si profit. Domnul Baziliuc se refera la venitul pe un hectar, nicidecum la profit.
Editat de administratorul site-ului

Abraxas 2011-01-22 00:05:41

http://www.revista-ferma.ro/articole-agronomie/calcule-pentru-culturi-rentabile.html

"La grâu, la o producţie medie de 5.500 kg/ha şi un preţ de 50 de bani pe kilogram, mi-a ieşit un profit de 160 euro/ha, La rapiţă, cu 3.000 de kilograme producţie la hectar, iese un profit în jur de 400 de euro, iar la porumb, de peste 600 de euro pe hectar."

Unii zic ca fac profit altii ca nu se merita.
Mie, pe hartie imi da ca se merita daca preturile nu coboara sub un anumit nivel.
Nu mai inteleg nimic!
Editat de administratorul site-ului

Rotaru Dan 2011-01-21 22:26:29

Stie cineva cat este subventia pe suprafata pe 2010 81 EUR sau 130 EUR multumesc
Editat de administratorul site-ului

agricultorul 2011-01-21 21:21:12

Unde gasiti voi azotat cu 70Lei sacul? Ca la noi e 83 Lei!
Editat de administratorul site-ului

un agricultor 2011-01-21 20:48:03

D-le Abraxas ,cred ca cel mai in masura sa raspunda la intrebare este tatăl dumneavoastra.
D-le Morut Menu cred ca faceti o confuzie care nu va face cinste.
Editat de administratorul site-ului

zlate nicolae 2011-01-21 20:47:44

calculatia costurilor este facuta sumar.undesunt costurilepentru:impozit,asigurarea culturii, eliberarea terenului de resturi vegetale.transportul acestora,reparatie utilajelorlubrefiantii (ulei vaselina) sicate alteleun ha cultivat nu se poaterealiza cu 79 l mot cultivarea pamantului nu este un scop in sine . de ce cred guvernantii ca taranii trebuie sa lucreze in pierdere (vezi intentia de a impozita suplimentar pamanturile par5loaga)
Editat de administratorul site-ului

dan 2011-01-21 19:50:08

Sant cateva milioane de hectare de teren care asteapta sa fie cultivate !
Luati si dumneavoastra in arenda sau cumparati cat puteti , il lucrati , si cand v-ati luat masina sa ne spuneti dumneavoastra cum ati reusit !
Dupa socoteala dv. va trebuie un an !
Spor la treaba !
Editat de administratorul site-ului

Menu Morut 2011-01-21 15:42:42

Nu va mai plangeti, fratilor, ca va faceti de ras! Eu il rog pe Dan sa puna mana pe carte si sa mai faca inca o socoteala. In cazul graului, castigul la hectar este de minimum 100 euro, in anii slabi si 200 euro in anii buni!
Daca agricultorii sunt asa de pagubosi, de ce vin la intruniri cu masini scumpe, de peste 50.000 euro? Sa-mi spuna Dan!
Editat de administratorul site-ului

Taranul 2011-01-21 15:22:25

@Abraxas,apuca-te de altceva,lasa agricultura in seama celor mai prosti,chiar daca sintem multi,nu ne vede nimeni pina la alegeri.Taranul a fost talpa tarii in toate orinduirile sociale,dar in 1989 cu un kg de griu cumparai 1kg azotat,sau 1,5l motorina samd.Cum dracu rezistam?
Editat de administratorul site-ului

Abraxas 2011-01-21 13:42:07

Eu doar vreau sa intreb:
e rentabil in anul 2011 sa cultivi 15 ha de teren (porumb, grau, orz, rapita )daca ai tractor si cateva utilaje?
Editat de administratorul site-ului

un agricultor 2011-01-21 10:35:38

In completare la comentariul anterior(este iarna si am citeva ore libere)
Doresc sa-l mai intreb pe domnul Abraxas,daca a erbicidat 15 ha cu erbicid cu actiune foliara iar la o jumatate de ora a venit ,din senin ploaia(aceasta inseamna cel mult 15% sperante ca erbicidul sa actioneze conform asteptarilor(las pe domnia sa sa faca calculul)..
Nu doresc decit sa urmam exemplul italienilor care,dupa razboi,au inceput o actiune de sustinere a agriculturii (Bataglia del grano)
Editat de administratorul site-ului

un agricultor 2011-01-21 09:56:56

D-le Abraxas ,nu vreau sa fiu eu "gica contra'dar am impresia ca nu ti s-a defectat tractorul noaptea la 5 km de sat,nici masina de erbicidat cind aveai in rezervor solutie de 2000lei(pe care daca nu o folosesti in citeva ore dupa preparare, efectul nu mai este garantat sau chiar poate afecta planta de cultura)etc.Este foarte usor sa faci calcule din birou.
Nu am dorit sa comentez calculele facute de D-nul Dan pentru ca le-am considerat prea optimiste.
Editat de administratorul site-ului

Abraxas 2011-01-21 09:42:49

Tatal meu are un tractor de 45 cp, plug si disc.
Eu ma intreb daca ar fi sa cultiv 15- 20 ha chiar ar fi nerentabil?
Calculul trebuie facut pentru fermieri care au utilajele lor
Editat de administratorul site-ului

dan 2011-01-20 23:54:04

Apropo de organizare !
Sa inteleg ca eu , producator de grau sa ma asociez cu o moara,cu o brutarie si un magazin de paine ! Complicat si imposibil !
Ce ziceti de ceva mai simplu :
-statul imi ia graul cu un pret minim garantat , si de aici incolo poate sa stabileasca inclusiv pretul maxim al painii sa poata manca tot saracul , ca bogati avem din ce in ce mai putini !
Va garantez ca nu ar mai ramane palma de pamant necultivata !
Dar e mai simplu pt. stat sa impoziteze cu 400 lei pamantul nelucrat si sa importe 70% din necesarul de alimente !
Editat de administratorul site-ului

dan 2011-01-20 23:36:03

Va-ti pus intrebarea cum poate sa ajunga in Romania capsuna cu 2,5 lei / kg la angro ?
Pana sa iasa ale noastre pretul este de 7,5 lei la angro deci aduse in tara din te miri ce tara !
Cand iasa ale noastre , la angro incep sa scada preturile pana ajung la 2,5 lei/kg ! Costa mai mult transportul frigorific decat jumate din marfa !
In unele tari exista sistemul pretului minim garantat , prin care se preia toata productia la pretul minim garantat . Daca cererea de marfa este mica si productia mare , surplusul este vandut in alta parte cu cat o fi si diferenta de pret este subventionata de stat ! Dar in tara respectiva se vinde marfa cu pretul minim garantat +ceva !
De aceea acolo fermierii pot sa-si faca un plan de afaceri si vin marcheturile la ei si nu invers !
Ce gasim in Carfur vine din Franta , in Plus din Germania etc.
Cum sa vanda ei marfa noastra cand ei sant patrioti si vand marfa fermierilor de la ei , ma rog o parte din marfa !
Editat de administratorul site-ului

dan 2011-01-20 23:08:06

Am facut calculul pentru fermierul simplu,fara utilaje ! Si daca ai utilajele tale tot intervine amortismentul ! In 2005 nu aveam cui sa vand porumbul nici cu 3,5 lei dubla ! Nu am mai ars lemne , am ars porumb ca-l mancau sobolanii ! Echivalent termic ca al fagului ! Ce zici daca se repeta anul ?
Eu incerc sa vorbim de un pret minim garantat , care sa poata sa-ti permita recuperarea cheltuielilor si necesitatile de baza pentru o persoana , pe un an de zile- eu asa inteleg sa fac calculul !
Subventiile sant date in tarile din UE in ideea asta:sa fie mancarea mai accesibila populatiei , iar fermierul sa poata trai decent !
Editat de administratorul site-ului

Abraxas 2011-01-20 22:10:08

Eu socot asa:
Necesar materiale :
-samanta 20 kg x 15 lei = 300 lei
-complexe 2 x 140 lei = 280 lei
-azotat 6 x 70 lei = 420 lei
-erbicid preemergent = 250 lei
-erbicid postemergent = 250 lei
total materiale = 1500 lei
motorina pentru lucrarile facute cu utilajele tale = 70*5= 350 lei

Total= 1850 ron
Iti trebuie utilajele e adevarat, dar daca iti lucrezi pamantul tau cu utilajele tale, la porumb cred ca e totusi profitabil in conditiile in care nu scoti sub 5000 kg boabe/ha si pretul nu scade sub 0,4 lei/kg

La grau nu e chiar asa de profitabil e adevarat
Editat de administratorul site-ului

Abraxas 2011-01-20 22:01:10

Si cat costa un ha de grau si unul de porumb daca faci toate cu utilajele tale si te costa doar motorina si timpul tau?
Editat de administratorul site-ului

Cehan 2011-01-20 19:21:34

Dupa cum stim ,, Dezbina sa stapinesti,, sa folosit cu succes in Romania si se va mai folosi puteti sa faceti calcule cite doriti , daca nu va organizati incit sa videti produsul finit direct la consumator si sa impartiti profitul ,producator materie prima+procesator'+comerciant .
Editat de administratorul site-ului

dan 2011-01-20 17:13:00

PORUMB
Lucrari mecanice pt. un hectar :
-arat=250 lei
-administrat complexe = 50 lei
-discuit 1 =125 lei
-administrat ingr.cu azot = 50 lei
-discuit 2 sau combinator = 125 lei
-semanat = 125 lei
-erbicidat preemergent = 50 lei
-prasit mecanic 1 = 125 lei
-erbicidat in vegetatie = 50 lei
-prasit mecanic 2 =125 lei
-irigat 1 =500 lei in trepta 1 de pompare
-irigat 2 =500 lei in treapta 1 de pompare
-recoltat cu combina = 250 lei
-transport = 150 lei
total cheltuieli mecanice=2475 lei
Necesar materiale :
-samanta 20 kg x 15 lei = 300 lei
-complexe 2 x 140 lei = 280 lei
-azotat 6 x 70 lei = 420 lei
-erbicid preemergent = 250 lei
-erbicid postemergent = 250 lei
total materiale = 1500 lei
TOTAL CHELTUIELI 1500+2475 = 3975 LEI
Subventie pe suprafata UE probabil 100 e x 4.25 = 425 lei
Subventie de la buget =o sa va dam pentru 2011 , esalonat in 3 transe , platibile din 2013 ( vezi sistemul propus de UDREA pt. investitii
Deci 3975-425 = 3550 lei
productie estimata = 6000 kg
pret porumb azi = 1,0 lei
Se vede ca rezulta profit !
Pret in toamna la recoltat = ????
Pret minim garantat = ???????????
CALCULUL L-AM FACUT , CHELTUIALA O FACI , CA DOAR NU LASI PAMANTUL PARLOAGA , CA TE AMENDEAZA STATUL CU 400 LEI !!
Intrebarea care se pune azi este : CAT O SA FIE PIERDEREA DE MARE ??
Tine-ti cont ca preturile la cereale au crescut datorita conditiilor climatice nefavorabile din tarile mari producatoare,care nu au mai exportat,iar SUA,care asigura aproape 50% din necesarul de porumb pe plan mondial , o sa foloseasca din ce in ce mai mult porumb pt. combustibil !!!!
DECI
-daca unii exporta si ceilalti nu mai produc momentan biocombustibil rezulta pret mic,adica sigur pierdere pentru ca ei sant bine subventionati.
-daca nu exporta si daca produc mai mult biocombustibil rezulta pret bun, adica ceva profit
E posibil sa avem preturi bune avand in vedere ce se intampla in lume in zonele care ar fi trebuit sa intre la recoltat,dar pina recoltam noi in emisfera nordica mai este.........
Tarile emergente China ,India si tarile arabe au nevoie de hrana, dar intram in economie politica si nu are rost,santem mici,politica asta o fac SUA ,CHINA ,GERMANIA !!!
De ce nu vor nemtii sa cultivam soia modificata genetic in UE ?
Pt.ca ei nu au conditii climatice favorabile,iar noi am putea sa cultivam tot sudul tarii ( 2 000 000 de ha x 4000 kg........nici nu mai calculez ) SA importe de la noi ?Sa ne dezvoltam noi ? Mai bine ia de la americani, ca au mai mult de castigat !!!
Editat de administratorul site-ului

redactie 2011-01-20 17:07:17

http://mecanizatorul.ro/
Editat de administratorul site-ului

oldmen 2011-01-20 16:57:46

Mecanizatorul
Editat de administratorul site-ului

oldmen 2011-01-20 16:57:07

STIE CINEVA UNDE SAU CUM ACCESEZ <>
Editat de administratorul site-ului

oldmen 2011-01-20 16:33:25

arat= 300 discuit 2X=300 semanat=150 erbicidat = 80 fertilizat=50 recoltat=250 transport = 200 Samanta 350 erbicid 260 azot=6x70=420 uree10kg =18 complex=4 x140 =560 total 3658 Productiede 8000kg X0.5=4000-3658=342 Dar daca ai utilaje tractor combina altfel iese socoata. si altfel daca vine vremea rea, si vin masinile de vot cu atelaje..Daca ar fi Proprietatea privata Inviolabla .M-ias lua un AGeu si nar mai fi cioara sam- i manince semanatura.Ca rar unde nu se fura 15% din productie. Daca nu esti la semanat, atunci nu rasare. erbicidul nu are efect azotul e slab nu esti prezent la recoltat,, porumbul nu stie drumul spre casa..Cine cultiva ala stie.
Editat de administratorul site-ului

Abraxas 2011-01-20 15:45:15

Buna ziua

Faceti un calcul si pentru porumb va rog
Editat de administratorul site-ului

dan 2011-01-20 14:32:17

ANGLIA
Supermarketul vine la fermier si ii pune 2 intreabari :
- poti sa imi livrezi marfa X , in perioada Y , in cantitatile Z, de calitatea Q si extrem de important la pretul W ?
-cum te pot ajuta ?
Fermierul isi face calculele si daca rezulta ca poate sa indeplineasca cerintele clientului se intalnesc si parafeaza un contract . Deasemenea face un necesar cu ce are nevoie , sau ma rog cei lipseste. Contravaloarea necesarului se achita prin livrari de marfa , deci clientul participa la procesul de productie prin finantare.
Mentionez ca in ANGLIA un contract e CONTRACT ! In caz de nerespectare judecata e rapida , nu dureaza pana da faliment una din parti ! Am lucrat acolo si de la palmas am ajuns ajutor de supervizor , mai sus ca el este patronul !
Cum se procedeaza in Romania ?
Unde este pretul minim garantat ca sa-ti poti face un calcul sa vezi daca incepi sau nu ?
Editat de administratorul site-ului

dumitru 2011-01-20 12:24:38

sa nu inteleaga cititorii ca azi cultivi un hectar si maine dai faliment.nu nu este asa prin rotatia culturilor prin esalonarea si succesiunea lucrarilor prin planul de culturi daca socotela iese pe minus faliment dar exista un dar nu oricine poate exercita meseria de agriculor asa ca nu oricine poate duce o activitate din care exista riscul mai mare de a pierde decat de a castiga cu toate ca uneori ai satisfactii mai mult profesionale decat banesti
GRAUL ESTE O CULTURA CARE TE POATE SCOATE PE MINUS CAUZA INPUTURI CU COMISIOANE IN BUZUNARUL GUVERNANTILOR SI MAI NIMIC DINTRE INPUTURI PRODUSE IN ROMANIA NOASTRA DRAGA. COMERCIANTI CU CAPETE DE FIRME GUVERNANTI INFORMATIA DE PRIMA MANA TOT LA GUVERNANTI HOTARIRILE LUATE IN INTERSE PENTRU GUVERNANTI TARANI NECONSULTATI SI NEBAGATI IN SEAMA.
Editat de administratorul site-ului

valeria 2011-01-20 12:18:12

Despre asta vorbeam si eu mereu , despre costurile mari si nerentabilitate.Niciodata nu stii cu cat va fi livrat produsul si-l dai pe mai nimica.
Ar trebui fixat un pret minim si atunci am avea ce discuta.Se stie ca la export se castiga mai bine dar un taran simplu nu va avea niciodata acces la asa ceva , ar trebui facut un lant de desfacere pentru producatorii mici , de ce nu avem noi in cadrul ministerului asa ceva, un departament de export?In loc sa inventam taxe ar fi bine sa ne gandim cum sa ajutam agricultura care vorba ceea nu-i Ileana Cosanzeana meseriilor, sa ne gandim si la pregatirea omului care lucreaza in agricultura si sa venim sa-i oferim o mana de ajutor.Va vinde mai bine se va dezvolta ,va cumpara in primul rand samanta de calitate ca pana la utilaje e deja vis ca daca ii va merge tot la fel de prost ne-om dezvolta agricultura la Pastele Cailor.
In Romania vorbim in mare parte de agricultura de subzistenta domnilor!
Ma uitam peste utilajele agricole, unde le-am vazut eu 90 la suta sunt rablamente pe roti noroc ca si le stiu repara singuri, altfel ar mai ara inca cu caii.
Consum mare de energie, lucrari proaste , cativa ani merge dar cat mai rabda pamantul sa-l zgarai in loc sa-l ari?
Editat de administratorul site-ului

dan 2011-01-20 12:15:58

Daca preocuparea esentiala a agricultorului este de a nu pierde , a profesorului de a invata copii , a medicului de a vindeca oameni , a soldatului de a ne apara , etc....atunci ar trebui sa devenim stat socialist in care toti muncim si rezultatul muncii se imparte dupa nevoi.
Binenteles partea leului o ia intotdeauna cel care imparte-politicianul care conduce , ales de noi , ca doar trebuie sa ne conduca cineva , nu?
In concluzie avem la conducere politicieni care vorbesc despre capitalism , dar ne conduc spre socialism ( la salariile si pensiile taiate , la impozitele pe care le platim , daca fac un deviz cred ca trebuie sa ne imprumutam ca sa MUNCIM !)
Editat de administratorul site-ului

un agricultor 2011-01-20 12:10:39

Felicitari ptr articol,d-nul Dan.
Eu as mai adauga si riscurile:Daca intr-un an ne bate Dumnezeu cu o grindina(sigur ca unii ar spune sa asiguram cultura ,dar acest aspect ar complica si mai mult lucrurile)?
Daca in perioada recoltatului incep niste ploi iar bobul incepe sa incolteasca in spic(dupa cum s-a intimplat anul trecut. in multe zone din tara) ?etc .etc.
Ca urmare raspunsul la INTREBARE este clar.
Unii (mai ales cei care ne conduc destinele)ar spune ca nu stim decit sa ne plingem,nu vreu sa comentez o atare afirmatie decit punind si eu o intrebare:cum se face ca pentru munca in agricultura nu se lupta lumea dar cind este vorba de alegeri ,unii sunt in stare sa faca orice ?
Editat de administratorul site-ului

Marcel Cucu 2011-01-20 11:45:27

Apuca-te de comert Dane, ca e extrem de profitabil. Vezi ca nu ai luat in calcul si plata arendei, care-ti mareste valoarea devizului. Sa speram ca piata produselor agricole va fi mai acoperitoare, fata de cheltuielile efectuate, caci altfel, preocuparea esentiala a oricarui agricultor, ramane aceea de a nu pierde si nu cat poate castiga din aceasta afacere.
Editat de administratorul site-ului

gica 2011-01-20 10:37:23

din pacate asta este realitatea,felicitari pt articol poate al citesc si guvernantii
Editat de administratorul site-ului

Ultima ora

Newsletter gratuit


Faza zilei
Recoltare floarea soarelui 2013
Forum
marian spune: Buna ziua. Am un mandarin si pe unele frunze sunt niste pete mici negre sau ceva de genul sunt pe la sfarsitul frunzei ba pe la inceput ce sa aibe???? Si ai cam cad frunzele nu multe dar la 2 zile 3...
02-Sep-2014 14:46:52
Raspunde la intrebare
Dinca Marian spune: Buna ziua ma numesc Dinca Marian impreuna cu Istratescu Ionela am dori sa muncim si noi la dumneavoastra pentru luna ianuarie-februarie avem national insurace pentru Marea britanie ne puteti contacta...
01-Sep-2014 21:07:00
Raspunde la intrebare
Pavel Sorin Csaba spune: Buna ziua! Sunt la un pas de face un contract cu o firma din Germania pt productie de castraveti si am primit planul de lucrari de la acestia. Aceasta Firma se angajeaza si imi furnizeze substantele...
01-Sep-2014 16:53:35
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo
clubagricultura.ro

O tulpina care se intinde orizontal pe suprafata solului. ...

Viermi rotunzi (ca si limbricul sau trichinela), de 0,5—2 mm lungime si incolori. Daunatori ai pl ...

Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton