Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Achim Irimescu: Subventiile in sectorul zootehnic se vor plati pana la 15 august

achim-irimescu-subventiile-in-sectorul-zootehnic-se-vor-plati-pana-la-15-august

Ministrul Agriculturii, Achim Irimescu, le promite fermierilor ca pana la 15 august 2016 vor fi platite subventiile in sectorul zootehnic.



Dupa intalnirea cu reprezentanti ai asociatiilor din zootehnie pe tema neplatii subventiilor, Achim Irimesc a declarat ca pana la 15 august se vor face toate platile in sectorul zootehnic aferente campaniei 2015, exceptandu-le pe cele cu probleme.

Potrivit Ministrului Agriculturii, platile pentru 2016 sunt in pregatire, iar lucrurile sunt in grafic.


"Stim foarte bine ca pentru 2016 lucrurile sunt in grafic, deci platile pentru 2016 sunt in pregatire si acum ne concentram pe ultima parte a platilor pe 2015", a precizat Irimescu.

De ce au fost intarzieri la plata subventiilor?

Irimescu a mai spus ca subventiile nu au putut fi platite la timp din cauza fostei conduceri APIA, care ar fi incheiat prea tarziu contractul cu firma Siveco, dezvoltatorul de soft.

"A fost eroarea administratiei. Practic, deciziile care s-au luat de conducere la vremea respectiva, care au condus la contractarea foarte tardiva cu dezvoltatorul de soft — este vorba de 30 august 2015. Stim bine ca, in conditiile in care pe noua Politica Agricola Comuna, din 28 de state membre al Uniunii Europene in 27 de state s-au inregistrat intarzieri din cauza complexitatii sistemului si, sigur, au fost si lucruri datorate faptului ca intotdeauna apar si lucruri neprevazute. Au fost si lucruri cauzate de faptul ca sunt multi fermieri care au varsta inaintata, care nu stiu sa citeasca un regulament si, din pacate, nici Agentia de Plati, APIA, cu personalul, nu putea sa asigure instruirea necesara. Acest lucru in mod sigur nu se va repeta pentru 2016 si vom intra in graficul normal. (...) Luam acest termen (15 august — n. r.) foarte in serios, sa nu se mai ajunga in situatii similare", a subliniat Achim Irimescu.

La inceputul saptamanii, 3 fermieri au protestat in fata Ministerului Agriculturii si Dezvoltarii Rurale impotriva neplatii subventiilor pe 2015.

Costel Caras, unul dintre protestatari, ii indeamna pe fermieri sa se intereseze la APIA daca au sau nu probleme, nu sa astepte sa fie sunati sau notificati de personalul Agentiei.

"Mergeti sau sunati la APIA si vedeti daca aveti probleme. Nu asteptati o notificare! Nu asteptati sa va sune cineva! Sunati, intrebati: 'Am probleme?' Daca sunt probleme, mergeti si rezolvati-le cat mai repede, pentru ca va fi o scuza: 'N-am putut sa termin pe 15 august pentru ca fermierii au fost notificati si nu au mers sa-si rezolve problema", le-a spus Caras fermierilor.

Sursa: Agerpres
Foto: pixabay.com

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Achim Irimescu: Subventiile in sectorul zootehnic se vor plati pana la 15 august
Rating:
Nota: 3.93 din 155 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Furajare capre in lactatie

Intrebare: are cineva idee care e norma de furajare pentru capre in lactatie?

Raspuns: si la o capra care da 4 l pe zi cum se dau aceste ratii?... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii49 comentarii


Alina 2016-08-20 16:17:24

Dragi fermieri nu mai dati vina pe nimeni, cat v-au dat subventiile nu erati asa vocali , subventia nici nu ar trebui voi sa o luati ci proprietarul terenului care trebuie sa isi plateasca impozitille pe la primarie si finante. O minciuna mai mare ca va puteti lucre singuri terenul nu poate exista.E clar ca lumina zilei ca in agricultura se practica MUNCA LA NEGRU. Autoritatile statului nu stiu de ce inchid ochii,ITM,APIA, ANAF statul pierde milioane de euro anual. Cum poate incasa unul subventii pe 100 de ha sa nu aiba un angajat, tinerii de la tara merg in strainatate, copiii termina scolile agricole si nu au unde lucrez,. nu mai zic de cei cu facultati agricole.

Alina 2016-08-19 23:48:04

Hai sa facem un calcul sumar la un fermier cu 400 de ha. grau o medie de 6000kg/ha ori 0.60 kg de grau 3600 lei/ha ori 200 ha 7,2 MILIARDE RON, reiese ca imputurile le achita numai din grau plateste si arenda la oamenica mai mult de 200 lei ha nu da nimeni sunt intelesi intre ei, a mai avut si rapita, are floare si porumb, ia subventiile de peste 200 euro pe hetar, nu munceste el are doar BMWX6 un sa mearga in control , nu are un angajat CU ACTE IN REGULA MUNCESTE CU UNII CARE LE DA 30-40 LEI PE ZI CA ORICUM NU AU UNDE SA SE DUCA si muncesc din noapte in noapte ca sclavii, nu declara toata productia face evaziune fiscala asta pana in 2020 e milonar in euro iar cand nu se vor mai da subventii se lasa de agricultura. Asta nu are decat vegetal, nu stie cum arata o vaca zice ca-i mov ca la milka sta la oras si e mre mosier, cand statul descopera ce greseli a facut e prea tarziu unii sunt milionari

Alex.constanta 2016-08-17 19:56:18

Alina, esti o cretina irecuperabila !

P.s : mui3 irimescu !!!

alina 2016-08-17 16:34:06

@popaf: nu uita dreptul de a ne exprima liberi in 1989 l-am castigat suntem o tara democratica si fiecare avem dreptul la opinie, eu am doar o parere poti tine cont sau de ea sau o ignore si sa mergi mai departe , dar sa pastram un limbaj decent.

popaf 2016-08-17 09:16:54

alina nu se fac lurarile in agricultura cu gura nici cu funduletu .....se lucreaza din greu si asteptam sa vina ploaia rugandune la dumnezeu.dar tu nu stii cu ce mana se face cruce

Fermier. 2016-08-16 18:56:59

Judetul Ab au intrat banii pe bovine

Alina 2016-08-16 17:58:34

Nu am nimic cu nimeni. Respect acelor oameni care muncesc terenurile agricole stau de dimineata pana in seara pe campuri,printre animale sunt impotriva acelor delapidatori,evazionisti care urmaresc subventiile si isi bat joc de oameni dandu-le arenda 400 kg/ha sau 40 litri ulei ulei pe care il cumpara di en gros cu 3.5 lei/l si daca facem o socoteala proprietarului terenului nu i se cuvin nici 200 de lei/ha din care trebuie sa plateasca impozitul la primarie si finante si subventia stim bine cine o incaseaza si cat este .

Alex.constanta 2016-08-16 13:44:09

Si eu am transfer...ce sa ne dea daca nu mai au bani ? Asta stiu din surse sigure, de la directorul apia Constanta

Mihai 2016-08-15 21:34:48

GEORGE DE UNDE ESTI? EU SUNT DIN MURES , NU AM LUAT NICI UN LEU CA AM SI EU TRANSFER.

George 2016-08-15 16:49:57

Eu nu am luat nici un leu nici acum nici in toamna am avut transfer de exploatatie trebuie sa facem greva foamei sa ne bagati banii

johndeere 2016-08-14 20:57:16

11400 de euro per hectarul de cartofi chips.Separatism total fata de ceilalti producatori de cartofi.Iesim cu in strada cu utilaje.Huuuuooo.

bihor 2016-08-13 13:22:10

Azi am verificat cardul si am primit bani pe bovine,430 lei per cap,am avut si control in luna trecuta

marcel 2016-08-12 22:02:18

am primit astazi 430 lei /bovina in Bacau,BRD

Adi 2016-08-12 16:00:56

Am primit pe 10 08 2016
la oi26 lei,

Alina 2016-08-12 15:48:53

Evazionisti asa zisii fermieri si nimeni din partea statului nu vede ori este rea vointa. Cum e posibil ca statul roman sa plateasca subventii unui fermier de 400 de ha si sa nu aibe macar un angajat. Se vorbeste mult de dezvoltare ruralacum sa se poata asa ceva daca tot felul de smenari isi instaleaza copii la tara ca ^tineri fermieri^ pentru tot felul de beneficii vin iau in arenda pamantul la tarani le dau arenda 400 kg la ha sau litri ulei ulei pe care il cumpara cu 3.5 lei de la depozite en gros iar taranului nu i plateste nimeni impozitul la finante si primarie. Subventia ar trebui lasata proprietarului terenului iar fermierul sa isi ia productia. Statul roman le acorda tot felul de facilitati : subventie, calamitati, motorina subventionata, rambursari de tva, etc iar ei se plang toata ziua pe la tv sau pe net, in loc sa creeze locuri de munca in mediul rural ei mai tare saracesc zonele distrugand caile de acces in sate trec tiruri incarcate cu 40 de tone net iar ei isi iau vile la oras suvuri concedii in stainatate.RUSINE.

Madalin 2016-08-12 12:54:18

Pe vegetal a mai primit cineva bani?

alex 2016-08-12 09:50:24

In Dambovita a luat cineva bani pe bovine?

Ion21 2016-08-12 09:18:51

Pai ieri a promis ministrul ca pana pe 15 vom avea banii in cont cca 95%din fermieri

Madalina. 2016-08-11 22:04:59

In sfarsit am luat subv bovine azi.husi bcr.

vali 2016-08-11 21:14:00

Astazi am primit subventia pe vaci in prahova dar am 5 vaci declarate si am primit doar pe 4 .am fost la apia si am intrebat si au spus ca nu sau bagat toti banii

emma 2016-08-11 17:54:27

Fermier 2016-08-10 13:46:39
va multumesc,, Fermier 2016-08-10 13:46:39,, eu am de primit agromediu si vad va nimik......
ne tot mint... dar se pare ca daca nu faci greva foamei in fata la guvern... nu primesti nimik.
astia-s ,, tehnocracii'' isi bat joc de noi astia mici cum vor ei ! ASA NE TREBUIE ... DE LUAT AMINTE PE CINE VOTAM PESTE PUTIN TIMP !

Cristina 2016-08-11 14:50:38

A luat cineva in botosani la BCR

fermier 2016-08-11 14:39:52

In bihor la cec 0lei azi la ora 12 aici la noi in zona nu a luat nimeni banii pe bovine

Ramon 2016-08-11 10:31:44

stati linistiti ca deabia pana la pasti o sa vedem banii si la anul pe vremea asta vedem avansul pe 2016 in situatia asta cum de urg platile sigur asa o sa fie

Ova 2016-08-11 10:30:02

Pai si ce facem fratilor stam cu mainile in san nu ne alaturam grevistilor pe data de 16?

elena 2016-08-10 22:13:32

sunt de la Sibiu am fost la con trol pe 2august am primit bani pe entru prima data pe pamant in afara de zona defavorizata plus defavorizata la ovine si pe 4 august tot ANT pamant,ovine bovine si cota de lapte dar sa stiti ca am sunat intruna la apia si iam tot bruiat cum sar zice . Mai am de primit defavorizata plus agromediu .

gica 2016-08-10 19:25:11

sa ne dea numele celor cu subventii uriase sa vedem si noi cine sant aia asa de destepti

gabi 2016-08-10 16:39:44

oameni buni in tupilati la cec intra bani doar la 2 oameni pe zi mergeți la apăi roman si vedeti ca toți functionarii sunt plecat in concediu

johndeere 2016-08-10 15:56:02

Pt unii nimic pt altii o camioneta de bani.Pt 50 ha cartofi chips primesc 550.000 euro.O avere.Chiar nu se observa mafiotismul?

agricultor 2016-08-10 15:44:00

La 100-200 de fermieri pe zi cat platesc cred ca ne apuca 15 august anul viitor!
Cel mai slab guvern si ministru de la revolutie incoace. Imi e dor de vremurile cand ijuram ca intarziau subventiile o luna.
Tehnocrati de kkt! Cu iohan si pnl cu tot sa mergeti dracului.

Monika 2016-08-10 15:27:20

Primesc bani doar.fermieri care au doar Ant și ei se lauda.câte plăti au făcut. Batava în cap sa va bata.

Monika 2016-08-10 15:24:29

Am de luat și Ant bovine și Scz bovine , am sunat azi la apia Mureș și mi sa spus ca fermieri care au și sprijin cuplat nu vor primi încă bani ...Rușine sa va fie hoților mai puteți minți

johndeere 2016-08-10 15:07:44

11400 de euro pe hectar la cartofii de chips.Nu pute aici ceva?Sunt sume foarte mari ø så fie discriminare,dar cu ceilalti producatori de cartofi cum ramane?Ei nu tot cartofi produc?Alo dle ministru?

Fermier 2016-08-10 13:46:39

@MAN ,,agromediul este altceva decit zona montana defavorizata....
@Emma nu s-au platit pe agromediu nimic...cu exceptia unui judet cind sa dat 85% din pachetul 4 ..adica Ialomita..circa 15.5 mil euro...la restul fermierilor cu pachete de agromediu nu sa platit nimic 0.

Ionel 2016-08-10 09:57:24

ALEAGASAR PRAFU DE MINISTRU SI DE TOT
Nici pana astazi nu a intrat niciun ban .am sunat la apia bucuresti si au spus sa astept ca mai este pana pe 30 octombrie

Madalin 2016-08-10 01:18:51

schema pentru micii fermieri cea de 1250 euro a primito cineva ?se mai da sau nu?

Man 2016-08-10 01:17:59

Emma ce sa intre pe zona montana ?
Eu nu am luat agromediu pe zina montana

emma 2016-08-09 17:45:37

agromediu a intrat la cineva ??? stie cineva sa-mi spuna si mie, va rog ???

Fermier 2016-08-09 13:27:30

Azi mi-a intrat subvenția pe capre doar ,18lei/animal nu mai înțeleg nimic?

emma 2016-08-09 02:03:28

stie cineva daca si pentru zona montana defavorizata se plateste ? sau este cineva care a primit deja ??? va multumesc

gica 2016-08-08 19:00:20

isi bat joc de noi voi nu vedeti niste neispraviti ca bolnaviciosu asta de Irimescu nu vedem nimic pana la sfarsitu anului doar asa cu taraita

ovine/caprine 2016-08-05 13:26:08

n-am cerere pe zootehnie, doar pe vegetal. si n-am luat pina acum nimic. ca mai toti, nu sint o exceptie. tocmai pentru asta am pus conditiile SCZ pentru caprine, sa citeasca omul. minim 50 capete, maxim 500 capete.
Irimescu a mai scazut de ieri pina azi un procent. pina pe 15 august primesc 98% din zootehnie! si aia, pe hirtie, pun prinsoare!!!! ca si restul!

claudiu mihai 2016-08-05 12:53:46

Ce contract pentru preluare carne/lapte ovine sa ai!trebuia sa bifezi pe cerere ca doresti scz si sa ai inte 150 si 600 de capete,iar de anul acesta inscrise in registru genealogic.

Alex 2016-08-05 12:06:08

Sunt din bc și nu am luat nici un leu la teren și nici la animale
Pana acum câteva zile dosarul era în regula și urma sa intre la plata,așa mi se spunea de la apia
Astăzi când am mers sa verific a nu stiu cata oara dacă am intrat la plata,surpriza,am nereguli la dosar
Cei de făcut? Nu mai stiu

SCZ caprine/ovine 2016-08-05 10:18:16

SCZ pentru cresterea caprinelor se acorda fermierilor activi care indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:

a solicita SCZ pentru un efectiv de minimum 50 si maximum 500 de capete de femele caprine si/sau tapi de reproductie, inclusiv, pe beneficiar, in exploatatii cu cod ANSVSA, care au vârsta de minimum un an la data de 31 martie a anului de solicitare a SCZ;
b solicitantii cu un efectiv mai mare de 500 de capete de femele caprine si/sau tapi de reproductie beneficiaza de SCZ calculat la nivelul a maximum 500 de capete de femele caprine si/sau tapi de reproductie;
c femelele caprine si/sau tapii de reproductie din exploatatie pentru care beneficiarul solicita SCZ sa aiba vârsta de maximum 8 ani femelele si, respectiv, 6 ani tapii de reproductie la data-limita de depunere a cererii de plata;
d efectivul de animale pentru care se solicita SCZ trebuie sa fie identificat si inregistrat in RNE la data depunerii cererii unice de plata;
e sa detina registrul individual al exploatatiei, completat si actualizat, in conformitate cu prevederile Regulamentului CE nr. 21/2004;
f femelele caprine si/sau tapii de reproductie pentru care se solicita SCZ trebuie sa fie mentinuti, pe o perioada de retinere de 100 de zile de la data-limita de depunere a cererilor unice de plata, la adresa exploatatiei si/sau locatiei, mentionata in cerere;
g femelele caprine si/sau tapii de reproductie pentru care se solicita SCZ, incepând cu anul de cerere 2016, trebuie sa fie inscrisi in Registrul genealogic al rasei;
h animalele beneficiaza de sprijinul cuplat in zootehnie astfel: o singura data pentru tapii de reproductie; anual pentru femelele caprine.

ovine/caprine 2016-08-05 10:16:05

Ajutorul Național Tranzitoriu ANT 9- 5,9105 euro/cap ovină/caprină;

Sprijinului Cuplat Zootehnic SCZ pentru ovine și caprine – 4,6872 euro/cap animal.
Daca nu aveti contract pentru preluare carne/lapte ovine, atunci nu beneficiati de SCZ, 4,6872 EURO si veti primi doar aprox. 26,1 ron pe cap ovine, caprine.

Fermier 2016-08-05 08:47:30

Mă poate lamuri si pe mine cineva cât se da pt capre am auzit că sa dat doar 15lei/animal