Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Anunt APIA: nu sunt intarzieri la plata pentru cererile depuse in Campania 2015

anunt-apia-nu-sunt-intarzieri-la-plata-pentru-cererile-depuse-in-campania-2015

Referitor la informatiile aparute in mass-media cu privire la unele disfunctionalitati in semnarea contractelor cu dezvoltatorul de soft, aferente modulelor specifice ajutoarelor financiare acordate de APIA, Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura precizeaza ca nu exista blocaje care sa genereze intarzieri ce ar avea ca rezultat periclitarea platii acestora, contractele mentionate fiind semnate inca din data de 27 mai 2016.



Suma totala autorizata la plata pana in prezent pentru cererile depuse de fermieri in Campania 2015 in sectorul vegetal este de 1,184 miliarde euro, din care:

-255,44 milioane euro plati in avans FEGA;

-685,77 milioane euro plati regulare efectuate din FEGA;
-89,24 milioane euro Ajutor National Tranzitoriu in sectorul vegetal (ANT 1) cu finantare din Bugetul National;
-153,87 milioane euro (FEADR + cofinantare de la bugetul national) pentru Masura 13 – “Plati pentru zone care se confrunta cu constrangeri naturale sau cu alte constrangeri specifice” – PNDR 2014 – 2020;

De asemenea, a fost autorizata la plata suma de 6,5 milioane euro pentru Masura 14 - (FEADR + cofinantare de la bugetul national) “Plati in favoarea bunastarii animalelor”.

Incepand cu data de 6 iunie 2016, Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura demareaza plata pentru acciza la motorina utilizata in agricultura pentru trimestrul I 2016, conform Ordinului nr.819/01.06.2016.

Suma alocata este de 93.913.700,242 lei iar plata se efectueaza pentru un numar de 12.185 beneficiari si pentru o cantitate de 52.246.842,972 litri motorina.

Referitor la sprijinul financiar aferent sectorului zootehnic, precizam ca APIA va incepe efectuarea platilor dupa finalizarea tuturor verificarilor administrative prevazute de legislatia in vigoare si implementarea acestora in sistemul informatic, aceasta activitate reprezentand o prioritate pentru Agentie.

Va informam ca prin Hotararea nr.382/27.05.2016 au fost aprobate plafoanele alocate ajutoarelor nationale tranzitorii si schemelor de sprijin cuplat in sectorul zootehnic, precum si pentru stabilirea cuantumului acestora pentru anul de plata 2015.

Sursa: APIA
Foto: pixabay.com

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Anunt APIA: nu sunt intarzieri la plata pentru cererile depuse in Campania 2015
Rating:
Nota: 4.1 din 98 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Dezinfectie lemn solar

Intrebare: Cu ce produs sa dau pe stalpii din solar ca sa ii dezinfectez si sa nu afectez plantele din jur? Am vinete pe rod.

Raspuns: Ce probleme aveti, de ce vreti sa stropiti scheletul? De obicei lucrarea asta se face timpuriu, la i... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii21 comentarii


Maria 2016-06-15 09:59:04

In Alba a intrat la cineva banii??

taran jumulit 2016-06-10 17:18:23

Ne mint ca pe ultimi fraieri, si noi stam ca prostii si ii ascultam, am fost la control, totul bine dar niciun bani in Dolj . Bancile urla , furnizori urla , MINISTRI NE MINT . Bravo TARANE da inainte cu agricultura .Si noi tarani care muncim cu truda pamantul acestei Romanii stam cu mainile in san ,cand ar trebui sa ne ducem peste ei sai dam jos ,sa ne batem joc de ei cum isi bat joc si ei de noi.

Gogolea 2016-06-09 20:38:39

Teledetectie si control clasic, niciun leu, nici in toamna, nici acum...

Bain fratilor, la toti ati dat, numa noua NIMIC! Voi nu judecati deloc? N-aveti in capul ala nici pic de glagorie? Ne tineti de un an jumatate fara subventie, asa ceva nu s-a mai vazut!!!! Vreti sa venim peste voi sa ne dati socoteala de toata bataia asta de joc?

crysty 2016-06-09 09:04:02

Si eu am fost la teledetectie si absolut nici un leu pana acum..... Gorj

fermier. 2016-06-09 08:41:41

Maria am avut si teledetectie, pe lângă cel la fata locului.

Maria 2016-06-08 23:47:05

FERMIER . Si eu am fost la control in toamna si nu am primit nimica pana luna trecuta. Am primit 2700 de lei pt 4.60 ha. O sa primestI saptamana viitoare cu siguranta.

pisty 2016-06-08 21:02:49

Mures nu am primit nici un bani pentru anul 2015 pentru sectorul vegeteal pana momentul de fata 08.06.2016,ora 21,00.....

viorica 2016-06-08 16:18:39

nici la alba bcr nu au intrat

ely 2016-06-08 13:49:42

exact acelas raspuns si la SB

PETRU DOREL 2016-06-08 13:45:29

Puteti sa-mi spuneti daca la Cluj a primit cineva sucventia pentru zona montana defavorizata.Eu am sunat la Apia cluj si mi-au spus saptamina trecuta au trimis ordinele de plata la bucuresti si trebuia sa intre o data cu plata pe inverzire.Acum la ora 12 am fost la cec si nu a intrat nimic.

fermier. 2016-06-07 20:19:28

Am fost la control si nu am luat nici un leu. Nimeni din cei cu control nu au luat. Nimeni nu zice nimic de ei.

Razvan 2016-06-07 20:14:32

CUM SA NU FIE OAMENI BUNI INTARZIERI DACA EU NU AM PRIMIT ABSOLUT NIMIC , NIMIC OAMENI DE 2 BANI SI NICI AIA . ATI ZIS CA SE VOR VIRA BANII PE SUPRAFATA DIN 8 APRILIE , ATI DAT LA CATIVA SA NE INCHIDETI GURA SI VORBITI DOAR IN CIFRE IREALE SI PANA IN ZIUA DE AZI.. 2 LUNI DE ZILE EU NU AM PRIMIT ABSOLUT NIMIC. ATI PROMIS CA DE PE DATA DE 28 MAI SE VOR VIRA BANII PE SECTORUL ZOOTEHNIC SUNTEM IN 7 IUNIE , 8 IUNIE SI INCA NU S-A VIRAT NICIUN AMARAT DE BANUT . NU SE STIE NICI CAT VA FI SUBVENTIA PE CAP DE BOVINA SI VA MAI RIDICATI SI CU PRETENTII CA II VIRATI PANA IN DATA DE 28 IUNIE , NE ABURITI CU NISTE SUME PE AICI SI DEGEABA ''FERMIERII ROMANI VOR AVEA CEA MAI MARE SUBVENTIE PE CAP DE BOVINA'' DOAR NISTE MINCIUNI SA NE INCHIDETI GURILE. NU SE MAI POATE , IN CURAND VA AJUNGE CUTITUL LA OS SI CE SA VEDETI ... O SA ZBURATI LA FEL CUM ATI VENIT. STIU CA ACEST MESAJ NU VA FI CITIT DE CEI DE LA APIA SI NICI DE PREA MULTI FERMIERI DE PE ACEST SITE , DAR SURPRINZATOR PESTE O LUNA DE PROMISIUNI FARA REALIZARI O SA NE GASITI LA PARLAMENT

FERMIER PACALIT 2016-06-07 12:02:22

DE CE MINTITI ALATURI DE APIA,SUNTETI INJURATI SI VOI CU STIREA VOASTRA .

FERMIER007 2016-06-06 18:35:15

Ce zici mai tarane, ca sintem exceptii? Pai ca noi mai sint inca 4 judete de fermieri cu teren ce reprezinta peste 80% din suprafata declarata... Au dat la cei cu 2-3 ha de pamint si au marile realizari de 756.000 de fermirei platiti... La cei cu pamint....IOC !

intirzieri n-ar fi 2016-06-06 18:32:00

Asa e! Nu sint intirzieri. Doar ca n-am primit nimic, nici avans, nici saps... Si in 2007 am primit mai repede banii. Acum, nu au experienta lucratorii APIA, ori au capatat prea multa si ciordesc la greu...

mircea 2016-06-06 14:05:17

in Bihor a intart la cineva banii?

taran in faliment 2016-06-06 12:25:27

Si dosarul meu , in prima instanta ,a fost OK, dar apeland la o prietena care a lucrat la Apia si care mai are legaturi acolo , am descoperit ,,minunea,,. Acum trebuie sa astept . Am a flat ca dureaza in jur de 30 zile!

aaa 2016-06-06 12:03:34

Dosarul meu este în regula e băgat la plata zic ei
Am fost în toamna la control și totul a fost ok,totuși nu am luat nimic pe pe 2015

taran in faliment 2016-06-06 11:56:42

Mergeti la centrele zonale de care apartineti si verificati dosarele. Eu avut surpriza sa descopar ca nu fusese trimis controlul administrativ !.....asta din prea multa atentie din partea lucratorilor APIA ! Trebuie sa-i credem ! Muncesc mult , nu se distreaza ca noi, cu sapa-n mana!

aaa 2016-06-06 10:55:00

Dar cei ce nu au luat nimic?
Când o sa primim ceva?

fermier falimentat 2016-06-06 10:53:47

Lasati minciunile spuneti adevaru ne am saturat ne vrem banii odata avem datorii

Ultima ora

Newsletter gratuit