Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA a anuntat cursul euro - leu la care se va face plata subventiilor pentru campania 2016

apia-a-anuntat-cursul-euro-leu-la-care-se-va-face-plata-subventiilor-pentru-campania-2016

Valoarea unui euro a crescut fata de campania precedenta, si in acest fel, sumele primite de beneficari vor fi mai mari.



Au mai ramas mai putin de doua saptamani pana la data la care APIA a promis sa ca va incepe plata avansurilor la subventiile din campania pe 2016, zilele trecute fiind pus la punct inca un amanunt important.
 
Termenul la care va incepe plata avansurilor este data de 16 octombrie, iar la data de 30 septembrie, conform procedurilor, a fost stabilit cursul euro - leu, la care se vor efectua platile pantru aceasta campanie.

 
Conform procedurilor, aceasta valoare este fixata in ultima zi a lunii septembrie, cursul euro - leu stabilit fiind cel al Bancii Centrale Europene de la aceasta data. Vestea buna pentru fermieri este aceea ca, fata de anul trecut, valoarea stabilita a euro a crescut si, in consecinta, sumele primite de la APIA vor fi mai mari decat cele din campania pe 2015.
 
Astfel, cursul stabilit pentru aceasta campanie este de 4,4537 de lei pentru un euro, in timp ce cursul de referinta pentru campania 2015 a fost de 4,4176 de lei pentru un euro.
 
Plata avansurilor va incepe pe 16 octombrie si trebuie sa se incheie pana la 1 decembrie, urmnad ca anul viitor, fermierii sa primeasca diferentele de plata. Cunatumul total al platilor efectuate in aceasta campanie este de doua miliarde de euro.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA a anuntat cursul euro - leu la care se va face plata subventiilor pentru campania 2016
Rating:
Nota: 3.86 din 140 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Diferenta dintre cimbru si cimbrisor

Intrebare: Care e diferenta dintre cimbru de gradina si cimbrisor? Stiu ca arata diferit, ma intereseaza ca principii generale de cultivare.

Raspuns: Cimbrisorul este salbatic si din cate stiu traieste in zone de deal si de munte, deci clar sunt cond... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii13 comentarii


ionut 2016-10-21 15:02:24

Cand o se intre banii pe anul aceasta?

taran prostit 2016-10-14 15:43:58

DE agromediu respectiv pachetul 4 si 7 stiti ceva ca pina la ora asta nu a intrat nici un ban ?

Alina 2016-10-14 14:29:51

Nu inca Nu am primit nimic !

Mihai 2016-10-14 13:11:19

Eu acuma am verificat contul 0 , mentionez ca am avut transfer de ecploatatie , am fost la apia si au zis ca totul e in regula trebuie sa intre , si astia care au zis mai jos ca au intrat bani la unu pe 6 la altul in iulie nu mai dezinmformati , ptr ca numai din 29- 30 septembrie modulul sin sistemul informatic apia , responsabil ptr plata subventiilor pentru cei cu transfer de exploatatie a intrat in productie. Rog pe cei care au primit sa posteze , fara dezinformatori

fermier 2016-10-14 09:37:02

Alina ai primit bani pe 2015 ?/

mihaela dobri 2016-10-13 10:00:22

au inceput sa plateasca si la cei care au avut erori si nu au primit nimic pana acum. Ieri au intrat o parte din bani.

Mihai 2016-10-12 18:32:24

ALINA SI EU AM AVUT TRANSFER SI MI AU INTRAT DIN 6 SEPTEMBRIE.SUNT DIN JUD. MURES

fermier 2016-10-12 16:59:48

Alina ! Stai linistista ca cine a avut transfer de de exploatatie nu a luat nici un leu ,astia care zic ca au luat sunt dezinformatori, sapt aceasta ar trebui sa primim, si daca nici sapt asta nu ii primim cred ca ne putem lua gandul de la ei

tanar fiermier 2016-10-12 15:02:31

pentru micii fiermieri cei 1250 euro se mai da ?stie cineva ceva?

Alina 2016-10-11 21:51:59

Ati primit bani pe anul 2015? Eu am facut transfer de exploatatie Si Nu am primit deocamdata nimic, tot sunat Si fost la Apia mi sa spun ca totul este in regula dar .....

Raluca 2016-10-05 16:32:38

Si eu am avut transfer dar mi au intrat banii la sfarsitul lunii iulie.sunt din vrancea.mergeti la apia ca e posibil sa nu fie ceva in regula cu actele.eu a trebuit sa mai duc niste hartii de la primarie.am avut noroc ca m a anuntat cineva altfel poate nu ii primeam nici eu

fermier 2016-10-04 10:45:39

am transfer de exploatatie , nu s-a bagat nici un leu , cont verificat acuma 10 minute , niste escroci si niste talhari

laurentiu 2016-10-04 08:25:15

a luat cineva subventii pentru 2015 care a avut transfer de exploatatie?

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
Fermier spune: Verificat azi 0lei județul Alba
11 Dec. 2017 21:53:06
Raspunde la intrebare
Fermier spune: Verindicat azi 0 lei
11 Dec. 2017 21:52:15
Raspunde la intrebare
Misu spune: ce a intrat astazi si la ce banca?
11 Dec. 2017 19:57:58
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo
clubagricultura.ro

Padure rara sau parte de padure cu arbori batrani in care este interzisa taierea lemnelor. ...

Cresterea si exploatarea vitei de vie ...
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
 
 

Raport Special GRATUIT

Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017