Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA a autorizat peste 875 de milioane de euro la plata avansurilor

apia-a-autorizat-peste-875-de-milioane-de-euro-la-plata-avansurilor

Cea mai mare parte a sumei provine din Fondul European de Garantare Agricola.



Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura anunta ca a autorizat pana in prezent  plati in suma de 875,25 milioane de euro pentru un numar de 727.214 de fermieri care au depus cereri unice de plata.
 
Potrivit sursei citate, 604,73 milioane de euro au fost autorizate la plata din Fondul European de Garantare Agricola, iar diferenta de 270,52 milioane de euro din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurala si cofinantare de la bugetul de stat.

 
De asemenea, APIA precizeaza ca, in perioada 16 octombrie 2016 - 6 noiembrie 2017, a autorizat la plata suma de 2,765 miliarde de euro, din care 2,488 miliarde de euro in Campania 2016 din Fondul European de Garantare Agricola, Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurala plus cofinantare de la Bugetul National, respectiv 276,83 milioane de euro ca masuri de piata si comert exterior, ajutoare de stat si alte reglari de plati efectuate pentru campaniile precedente. 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA a autorizat peste 875 de milioane de euro la plata avansurilor
Rating:
Nota: 2.75 din 2 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Plati APIA

Intrebare: Fratilor se zvoneste ca se fac plati, a primit cineva banii?

Raspuns: Buna Ziua! DL.Constantin Vlad dar subventia pe suprafata nu puteti afla o data cind intra in conturi... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii42 comentarii


andrea 2017-11-16 17:59:40

nu am luat nici prima transa ,nu stiu ce sa astept primavara

fermiera cluj 2017-11-16 10:39:19

Nu mai inteleg nimic ,alti sustin ca au primit a soua transa,alti au primit pe oi,acuma incep cu bovinele,si contil meu e tot pe zero.Am primt plicu cu penalizarea prin septembrie ,semn ca teledectia sa incheiat si am declarat cu o,o4metri o cultura peste alta in aceasi tarla.Nu stiu ce se mai intimpla.Acuma îi apuca protestele ca nu le ajung bani,si eu care m-ai am de cules inca trei hectare de porumb si nu gasecs oameni,as vrea sa vina macar cite o zi la cules acuma si sa-i platesc cind imi dau ei bani.Asa ca le urez numai de bine.Sa asteptai Craciunu asa ca mine!

Costy 2017-11-15 16:15:19

Am luat pana acum 2100 lei in 2 transe pe 3ha imi puteti spune daca este ok?

Andi 2017-11-12 23:10:31

APIA Neamt: a 2-a transa se face in decembrie iar a 3-a in martie 2018.

Tanar fermier 2017-11-12 12:06:48

Vineri am fost la Apia Dambovita si am intrebat daca indrasnesc sa mai am asteptari pt o eventuala transa,iar raspunsul a fost stupefiantspun asta pt ca ei habar nu aveau ce plati s au facut.mi s a spus ca s a dat o singura transa de bani si anume saps si redristibutiva in valoare de 320lei/ha desi eu am primit in jur de 550lei/ha si ca inverzirea de la 1decembrie ....

Ovi 2017-11-11 10:29:01

Sâmbătă nu se lucrează la bănci.

ion 2017-11-11 10:21:47

Nu stiti banii se vireaza si sambata?

Elena 2017-11-11 06:21:19

Fermier asa cred dar mai am și tânăr fermier, or fi și aia incluși în transa 2 nu mai știu

Fermier 2017-11-11 03:25:43

Pt Elena nu ști e inverzirea

Elena 2017-11-10 19:38:45

Prima transa p 23 Oct 3200 RON și a doua azi 2000 pentru 8ha,cec gl

Florin 2017-11-10 15:23:40

Verificat azi nu a mai intrat nimic din 23 octombrie.

Elena 2017-11-10 12:15:58

Ne-a aburit atât de nici noi nu mai știm ce și cum

Fermier 2017-11-10 11:03:18

A mai primit cineva transa 2 mai știți ceva.

Elena 2017-11-09 16:52:25

Liliana cate ha ai?

ion 2017-11-09 15:26:33

Cat pamant aveti cei care ati primit a 2-a transa?

Florin 2017-11-09 14:39:20

Tranșa a doua a mai intrat cuiva din Bihor ?

Lili 2017-11-09 10:42:39

Nu ştiu concret dar acum am primit mai mult cu 550 ron mai mult decat la prima tranşă.

Dana 2017-11-09 10:26:59

pt ovine a primit cineva?

Ion 2017-11-09 09:50:31

Draga lili a intrat cumva a doua tranșă pentru inverzire?????

Robert 2017-11-09 08:38:09

BCR Dambovita nici un LEU!!!

Lili 2017-11-09 05:19:37

Prima tranşă pe 2 noiem.a doua tranşă a intrat ieri.

Ioan mures 2017-11-08 17:37:22

Am reusit sa iau in sfarsit legatura cu APIA mures si mi-au spus ca subventia pentru inverzire se platrste abia de la 1 decembrie, cand vor incepe platile regulare. Eu am primit intr-o singura zi o transa pe cele 4 scheme de plata: SAPS; M10 pp; M13 ZMD; si redistributiva. Cam 1230 lei/ ha.

fermier tinar 2017-11-08 14:19:20

Nu sa băgat nimic pe inverziare....00000

Fermier 2017-11-08 13:35:09

Scuze Apia

Fermier 2017-11-08 13:34:32

Pana la urma sa băgat și pe înverzite ca eu am sunat la aia și mia spus ca sa dat cine o zis ca nu sa dat anul trecut cat la suta din subvenție sa dat

Dana 2017-11-08 12:52:13

La CEC Galati: transa I intrat in 23oct aprox 330 lei/ha, transa II intrat 3 noiembrie aprox 240 lei/ha.

Dana 2017-11-08 12:42:52

La CEC Galati: transa I intrat in 23oct aprox 330 lei/ha, transa II intrat 3 noiembrie aprox 240 lei/ha.

Catalin 2017-11-08 12:17:23

La Suceava a intrat la cineva a doua transa?

Ionut 2017-11-08 10:57:23

Bihor ,eu am luat transa a doua, in prima transa am luat 23 % si in a doua 25 % deci mai este pana la 70 % poate mai intra pe parcursul luni .

Gabriela 2017-11-08 10:20:38

Domnul Gigi după decizia de plata care am primit-o ieri de la Apia Făgăraș banii sunt mai puțini față de anul trecut vb pe toată suprafața cu aproape 1500 ron mai mică fara penalități sau altceva adica totul ok

Gigi 2017-11-08 10:06:37

Știe cineva e mai mare sau mai mic cuantumul la hectar față de 2016?

Ioana 2017-11-08 09:10:50

Ehhh 70% de draci sa stea pe cap la ei:

Ioana 2017-11-08 09:08:54

Florine suntem mai multi in Bihor care nici prima nu am luato.ne dau astia banii cu porti parca am fi milogi.drac sa ii duca gramada:

Ioan mures 2017-11-08 08:18:29

Se pare ca subventia pentru inverzire nu a luat-o nimeni. Tot am incercat sa sun la APIA insa nu raspunde nimeni.

Florin 2017-11-08 08:11:30

Nici în Bihor BRD nu a intrat tranșa a doua, ce-i care au primit și tranșa a doua să posteze aici, pentru că de la APIA nu aflăm mare lucru,ei o țin pe a lor,cum că ne-au dat 70 la sută.

Ovi 2017-11-08 07:59:48

In jud.mures transa 2 nimic.

Fermier 2017-11-08 07:53:29

Nu mai știți nimic de transa 2 a mai luat careva sau atât de spuneți va rog.

BUTARIU MARIOARA 2017-11-08 07:34:57

MINCIUNI GOGONATE!!!!!!!!!!!

Fermiera Cluj 2017-11-08 00:09:12

BCR Gherla un mare zero un cont .Forați ai dracului

Clau 2017-11-07 20:31:11

zona defavorizata a luat cineva?

Ion 2017-11-07 15:33:22

Te referi la plata pentru inverzire???? In botosani nu stiu pe nimeni sa fi primit asa ceva.

Ovi 2017-11-07 10:41:53

In jud.mures a luat câreva a doua transa.

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
Vlad spune: In sj mi'au intrat cam 400lei pe ha prin 20 luna trecuta. Se mai da ceva?
25 Nov. 2017 01:02:53
Raspunde la intrebare
calin spune: Salutare, mie azi mi-au intrat la Cluj, cam 360 lei/ha, nu am mai luat pana acum nimic. Pe ecoologie, agromediu, a primit cineva avans?
24 Nov. 2017 22:25:16
Raspunde la intrebare
Ovi spune: Nimic în jud.mures numai prima transa acum o luna.
24 Nov. 2017 19:04:57
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo
clubagricultura.ro

Ingrasamant chimic obtinut prin incalzire puternica a fosfatilor naturali care contine 24-27% P ca o ...

Viermi rotunzi (ca si limbricul sau trichinela), de 0,5—2 mm lungime si incolori. Daunatori ai pl ...
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
 
 

Raport Special GRATUIT

Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017