Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA a avizat inca 76 de milioane de euro pentru plata subventiilor

apia-a-avizat-inca-76-de-milioane-de-euro-pentru-plata-subventiilor

Anuntul a fost facut de ministrul Achim Irimescu, care a ami precizat ca banii vor ajunge in conturile crescatorilor de animale.


Miercuri dimineata a fost avizata plata a inca 76 de milioane de euro, bani pe care APIA ii avea deja in sistem si care sunt destinati platii subventiilor catre fermieri.
 
Odata primit acest aviz, APIA a inceput sa trimita banii in conturile fermierilor, beneficiarii sumei fiind cu precadere crescatorii de animale.
 
Anuntul privind avizarea acestei sume a fost facut de ministrul Achim Irimescu, care a declarat ca „acei fermieri care au fost in control si au avut diverse probleme – de suprapuneri de parcele, alte erori, pentru ei s-a intarziat plata, dar pentru platile pe zootehnie, care se desfasoara in paralel cu cele pentru cei in control, sunt in sistem 76 de milioane de euro pentru care urmeaza miercuri sa se emita ordine de plata”.
 

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Afaceri la Cheie - GHID PRACTIC - Cultivarea legumelor in sistem ecologic


Afacere pe timp de criza Castiga 27 500 euro an din cultivarea legumelor ecologice A produce legume in sistem de agricultura ecologica a practica agricultura ecologica inseamna inainte de toate a produce SANATATE Indiferent ce tip de om de afaceri sunteti exclusiv pragmatic sau preocupat si de caracterul benefic al produselor sale ...

Oferta Speciala
valabila 48h

Ministrul a mai precizat ca in aceasta perioada APIA plateste ANTZ 7 – pentru vaca de lapte, ANTZ 8 – pentru vaca de carne si in paralel ANTZ 9 pentru ovine si caprine, in paralel cu controlul si cu sprijinul cuplat in vegetal.
 
La momentul actual au mai ramas de efectuat urmatoarele plati:
- ANT 7, cota de lapte – 24,36 euro per tona de lapte livrat adica 107,61 lei, ajutor deja autorizat la plata;
- ANT 8, bovine (se acorda atat vacilor de lapte cat si celor de carne) – 97,4 euro pe cap animal adica 430,27 de lei, ajutor a intrat la plata de saptamana trecuta;
- ANT 9, ovine – cuantumul pe cap de animal ar fi de 23,9 lei ca Ajutor National Tranzitoriu (ANTZ), suma inca neconfirmata de APIA.
- SCZ vaci de lapte – 890 euro pe cap de animal adica 3.931,664 de lei, sprijin pentru care nu s-a anuntat inca o data clara de incepe a platilor;
- SCZ vaci de carne si metisi – 1.300 euro adica 5.742,88 de lei, sprijin pentru care nu s-a anuntat inca o data clara de incepe a platilor;
- SCZ ovine – 4,8 euro adica 21,20 de lei.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA a avizat inca 76 de milioane de euro pentru plata subventiilor
Rating:
Nota: 4.09 din 189 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Erbicidat porumb cu Merlin Duo

Intrebare: Se poate erbicida porumbul peste patru frunze cu Merlin si in ce conditii?Se micsoreaza doza peste patru frunze sau nu este recomandat a se erbicida peste aceasta limita?

Raspuns: Folosirea produsului Merlin Duo este in stransa legatura cu faza de dezvoltare a buruienilor, daca a... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii30 comentarii





lari 2016-07-19 15:01:43

în neamt nu a intrat la nimeni dar daca sunați la centrele care ati depus dosarele întrebați daca sunteți pe lista de plată sa stiti daca mai controlați contul sau nu

urs vasile 2016-07-19 13:01:43

A intrat la cineva din tara asta subventile pe vacii?

urs vasile 2016-07-19 13:01:43

A intrat la cineva din tara asta subventile pe vacii?

Bene 2016-07-15 20:30:06

Mari mincinoși! !!! Am început sa trimit din vaci la abator îmi bag ........ în ia de subvenție cuplata !!! Le declar la apia ieșite și ma scap de ele. O sa bem lapte din Polonia! !!! Futu-I în gura de mincinoși! !!

Ova 2016-07-15 18:27:45

Futuva in gura tot nemul vostru de panarame
Jigodia de irimescu nu da drumul la bani

elena 2016-07-15 15:47:27

http://agrointel.ro/44820/ministrul-agriculturii-le-a-spulberat-sperantele-fermierilor-banii-din-subventii-vor-ajunge-in-conturi-de-abia-in-luna-august/

bombix 2016-07-15 14:36:14

Ora 14:30 cont zero?!....unde mortii matii sunt banii?! Irimescu=MINISTRU DE CACAT

Madalin 2016-07-15 09:30:00

Am sunat la apia judetean sai intreb si au spus ca peste o luna nu acuma
Astia chiar isi bat joc de noi

sly47 2016-07-15 09:17:56

Azi am sunat la banca.....cont zero?!...DECI....SUGI PULA BAI IRIMESCULE??!!...

Andronescu cristina 2016-07-15 08:56:06

Ieri am fost la banca si nu a intrat nici un ban la bovine ,daca se făceau platile in 5 Iulie pana acum trebuia sa ajungă banii.

Cristian 2016-07-14 22:54:34

Azi am primit suma fabuloasa de 23 de lei in contul pentru Apia.... Sper ca o sa înceapă sa vireze ceva...

yanis 2016-07-14 21:24:38

Stati liniștiți ca mai durează vreo 2,3 săptămâni pana fac platile

fermier 2016-07-14 21:09:49

Asa si unde sunt bani?

Ei 2016-07-14 18:29:12

Nu nici pe zootehnic
Doar minciuni

Nina 2016-07-14 17:58:05

Pâi in sectorul zootehnic a luat cineva? Daca totusi cica au intrat la plata pentruca contul meu era pe zerooo azi la ora 14 !!! Astept un raspuns multumesc!

Man 2016-07-14 16:49:29

Pai de agromediu nu mai spune nimic de ceva vreme
Mai spun ca au sa faca plati pe zootehnie
Deci nu mai primim

Lili 2016-07-14 15:53:10

Nici în Harghita nu a intrat agromediu.Pinocchio ne-a promis că la mijlocul lunii iulie dar iar minciună.

Ratiu Rosina 2016-07-14 14:26:08

Nu inteleg ce sens are sa ne mintiti zi de zi? De doua saptamani bat drumul de 24 de km doar ca sa vad contul zero.Sunteti niste mincinosi ordinari care va bateti joc de oameni cinstiti care muncesc de le sar capacele.
Talhari nenorociti.

calin 2016-07-14 14:04:17

am si eu agromediu si nu am primit nici un ban jud Alba

Adrian 2016-07-14 10:28:16

Din hunedoara a luat cineva?eu nu am luat nimic anul acesta

Adelin 2016-07-14 00:09:00

Eu sunt din Mehedinti si nu am luat agromediu pana acum
La apia cand am intrebat au spus ca sa stau linistit ca am timp ca doar jumatate din fermieri au luat bani de la apia pana acum si ca am timp sai primesc

andrei 2016-07-13 18:17:18

Pentru agromediu nu am luat nimic pana acum.

fixpix 2016-07-13 17:39:50

Azi am verificat si nu am nici un ban in cont pentru bovine... niste mincinosi...

Marius 2016-07-13 17:27:37

Dacă cineva a luat subvenția agromediu vă rugăm frumos să ne scrieți.

andreea 2016-07-13 16:41:54

La oi a luat cineva?????

elena 2016-07-13 12:37:14

La tulcea a intrat la cineva bani in cont pe capre?

lari 2016-07-13 11:49:40

la bovine a primit cineva suventii

duma 2016-07-13 10:55:08

Să vă fie ruşine!

Bihor 2016-07-13 10:28:07

Astia tot spun ca avizeaza zeci,sute de milioane de euro si in conturi ZERO!!!! Rusine

controlul 2016-07-13 09:57:35

Bravo ! Lastati-ne pentru la toamna, dupa ce ca n-am luat nici avans nici nimic, BATETI-VA JOC DE NOI PINA LA CAPAT!!!

POATE ASA SE VOR TREZI SI MAMALIGILE DE ROMANI CARE VOTEAZA DE 26 DE ANI CA OILE ACEEASI IMPOSTORI!

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018".



Forum
Emilija Juraj spune: Am citit câteva mărturii despre o vrăjitorie de dragoste de către doctorul Isikolo despre cum a ajutat o mulțime de oameni să-și aducă înapoi pe ex iubitorii lor în 48 de ore. Cu sinceritate...
15 Dec. 2018 11:07:07
Raspunde la intrebare
Suciu spune: Buna knd intra bani pentru vaci?
13 Dec. 2018 15:20:46
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo
clubagricultura.ro

Muguri care sunt inlaturati ...

Formatiune de rod la mar care se prezinta sub forma unei structurib ramificate cu muguri de rod, iar ...
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
 
 

Raport Special GRATUIT

Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018