Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA a avizat plata subventiilor pentru inca 155.000 de fermieri

apia-a-avizat-plata-subventiilor-pentru-inca-155000-de-fermieri

Seful agentiei spune ca pana acum si-au primit banii pe subventii 756.210 beneficiari, insa numarul acestora se modifica permanent, pe masura ce banii intra in conturi.



Noul director al APIA, Florin Faur, a anuntat la jumatatea acestei saptamani ca numarul fermierilor care si-au primit banii pe subventii in conturi a ajuns la 756.210, iar de la finele saptamanii trecute a fost demarata si autorizarea platilor pentru cei circa 59 de euro pe hectar, plata aferenta schemei de clima si mediu, plata pe inverzire si Masura 13, zone defavorizate.
 
Seful APIA a mai precizat ca marti seara a fost inceputa autorizarea la plata pentru alti aproape 155.000 de beneficiari, iar functionarii agentiei isi incep programul inca de la prmele ore ale diminetii pentru ca banii sa ajunga cat mai repede la fermieri.

 
„Acesti bani au intrat deja in circuitul de plata pentru urmatoarele patru zile. Trebuie sa precizam ca am facut plati integrale pana acum, mai putin zootehnia si sprijinul cuplat. Noi, va spun sincer incepem ziua de dimineata devreme dar nu stim cand se termina. Si vreau sa ii invit pe toti fermierii care au vreun dubiu sa vina oricand la APIA si sa se convinga”, a declarat zilele trecute Florin Faur.
 
Astfel, in prezent, APIA efectueaza plati pentru urmatoarele scheme :
- platile aferente SAPS (79,7392 euro/ha);
- schema de plata redistributiva (5 euro/ha pentru primul interval – 1-5 ha inclusiv si 51,0789 euro/ha pentru al doilea interval: peste 5 si pana la 30 ha inclusiv);
- plata pentru tinerii fermieri (19,9348 euro/ha);
- plata pentru clima si mediu – inverzirea (59,1277 de euro pe hectar)
In plus, APIA a facut plati avand ca sursa de finantare bugetul national, respectiv plata pentru schema de ajutor national tranzitoriu pentru culturile in teren arabil (ANT1 – 19,1942 euro/ha).

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA a avizat plata subventiilor pentru inca 155.000 de fermieri
Rating:
Nota: 3.79 din 243 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Cine beneficiaza de subventia pe pasune?

Intrebare: cine ia subventia pe pasune ? Primariile sau crescatorii de animale? Doresc un raspuns concret in cazul in care acestia din urma au depus cereri in perioada eligibila.

Raspuns: si daca nu putem concesiona, primarul din comuna noastra nu vrea sa ne dea,ce putem face?... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii28 comentarii


fermier 2016-06-01 12:49:41

Numai minciuni.numai hotii.sa va ia draqu sa crapati banditilor praduiti tara si oamenii care inca mai muncesc din greu in Romania si nu au plecat.

fermier1234 2016-05-26 10:58:23

In judetul alba sasciori a intrat la cineva?

radu 2016-05-25 21:28:51

nickmm asta e plata de inverzire

nickmm 2016-05-25 21:09:33

am primit azi 59E/ha maramures

AGRICULTOR 2016-05-25 19:33:44

zona montana defavorizata a primit cineva ca se tot lauda ca au facut plati......

Cristina 2016-05-25 07:20:18

Oameni buni..schema pt micii fermieri care au o subventie de pana la 1250 euro nu e o plata diferita pe langa subventia totala pe care o luam. La schema aceasta intra fermierii mici care luau pana acum si de aici inainte, maxim 1250 euro toata subventia. Tot suma aia o primesti doar ca intri pe alta schema de plata. Vad ca multi nu au inteles, si pe langa subventie mai asteapta o plata de 1250 euro. Un search pe google si sunt informatii

Adi 2016-05-24 21:05:21

A intrat azi circa 265 de ha.in sibiu

george 2016-05-24 16:39:30

La botosani a luat cineva inverzirea?

mariana 2016-05-24 12:48:52

si noi am avut cerere depusa de prima data pe PFA si nu am primit nimic pana la
aceasta data dar avem si animale cand vor da nu se stie cica suntem tineri fermieri si
nu functioneaza softul la braila ne mint de ne rup

kolcorina 2016-05-24 12:40:10

Domnule Faur mai puteti spune minciuni daca se lucreaza la apia si in week-end intrebarea e simpla cum de nu s.au ajuns banii in conturi?

ovaca 2016-05-24 10:54:54

vad ca nu se mai spune nimic nici de ajutorul pentru lapte,si banii au fost dati de UEinca din sept.2015.asa se va ,,uita,,si de ei cum se ,,uita,,si de tinerii fermieri.Au amestecat subv.de le-au gasit dracii,poate nu mai stim de ele.Acum zic ca se intirzie si subv. la animale .Daca tot nu na-ati dat nimic la pamint ,nu mai dati nici la animale.Dar si cind ne vom ridica noi animalele.Sa te tii....

doamnac 2016-05-24 01:12:34

D.l ministru da aveti grija ca va ajunge fundul de perete si va treziti si nu mai spuneti minciuni.

alex 2016-05-23 14:14:12

se pare ca da ”dinu”,de schema asta nu mai zice nimeni nimic

Dinu 2016-05-23 13:39:07

De schema pentru micii fermieri a ti uitat1250e????

doamnac 2016-05-23 08:10:25

Din pacate la.2-3 persoane le scoate ochii cu ceva si restul mai primesc doar promisiuni,oricum nu ii verifica nimeni.

fermier 2016-05-22 08:03:51

Am fost la control si nu am luat inca nimic

Tami 2016-05-21 22:05:26

Nu stiu ce plati faceti ca eu nu am primit nici un ban inca asa ca o sa primesc pe cand voi recolta daca o sa am ce

sorin 2016-05-21 11:17:42

Din cei care au fost la control a primit careva banii?

Mocanu Tiberiu 2016-05-21 08:59:03

Știe cineva pe ecologic când se dau ?

CORINA 2016-05-20 22:46:07

STIE CINEVA CAT VOM LUA PENTRU BOVINE?

Fermier 2016-05-20 18:34:37

ieri am incasat si transa pentru inverzire , am luat si avans.

Mihai 2016-05-20 08:43:58

Nistor ionel ai luat pe PFA sau ne intrebi pe noi?

Marius 2016-05-20 07:44:52

Voi de ce nu ne platiti penalitati pentru fiecare zi de intarziere macar 1%, asa cum ne faceti si voi ?!?!?! MINCINOSILOR ! ! !

Nistor Ionel 2016-05-19 22:21:30

Sau deblocat platile petru PFA-uri

Adelin 2016-05-19 22:04:02

A incasat cineva banii pe schema pentru micii fermieri aceea de 1250 euro ?vad ca de aia nu mai spun nicic daca o platesc sau nu

andrea 2016-05-19 19:37:04

ma nemernicilor cit sa mai asteptam ca unii au luat de 2 ori si altii nu au luat deloc va ginditi noin cu ce muncim hai deti cum se munceste la sapa sinteti niste mincinosi noi cei tineri plecam din tara de unde va mai faceti voi salariiiiiiiiiiiiii de mii de euro sugeti pula daca pleaca tineretul

doamnac 2016-05-19 15:44:00

Ce plati s.au facut? Eu nu am nimic pe card sa va cada capul.

Catalin 2016-05-19 15:05:51

Eu as vrea sa va invit sa vedeti cum se munceste la camp, nu in birou la calculator... dupa care sa-mi spuneti ca s-au facut verificari pe infrarosu inframov poate si nu apare cultivatoare o atentionare nu se putea face catre solicitant ca terenul nu apare cultivat si atunci se verifi pe teren- prea greu pentru voi. Va bateti joc de oamenii acestei tari... dar oare va ganditi ca daca jumatate nu mai depun dosare si UE nu ma acorda acesti bani voi de unde naiba va mai luati salariul..?

Ultima ora

Newsletter gratuit