Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA a dat startul campaniei pentru plata subventiilor pe 2017

apia-a-dat-startul-campaniei-pentru-plata-subventiilor-pe-2017

Incepand de miercuri, fermierii pot depune cererile unice la sediile agentiei termenul limita pnetu primirea acestor documente fiind data de 15 mai.



Incepand de miercuri, 1 martie, APIA a dat startul campaniei pe 2017 pentru plata subventiilor, la data amintita fiind deschisa sesiunea de primire a cererilor unice.
 
Formularul cererii a fost deja publicat in Monitorul Oficial, iar fermierii sunt asteptati pana in data de 15 mai sa completeze si sa depuna aceste documente, in caz contrar riscand penalitati si chiar sa nu primeasca subventiile.

 
Cererile unice se depun la centrele judetene sau locale APIA, fara penalitati, pana la data de 15 mai 2017, iar agricultorii pot opera modificari in cererea unica, fara sa fie penalizati din sumele care li se cuvin, pana la data de 31 mai 2017.
 
Dupa expirarea termenului limita de 15 mai, fermierii mai au la dispozitie 25 de zile in care sa completeze cererea unica la APIA, dar cu penalitati de 1% pentru fiecare zi calendaristica de intarziere.
 
In cazul in care producatorul agricol foloseste apa pentru irigatii, odata cu depunerea cererii unice de plata, pana la data limita de depunere a acesteia, trebuie sa prezinte documentele doveditoare ale dreptului de utilizare a apei pentru irigatii, respectiv autorizatia de utilizare a apei pentru irigatii, eliberata de Administratia Nationala Apele Romane, calitate de membru al unei organizatii a utilizatorilor de apa, contractul de irigatii al organizatiei, incheiat cu Agentia Nationala de Imbunatatiri Funciare sau contractul de irigatii incheiat intre fermier si ANIF.

Beneficiarii masurilor de reconversie/restructurare a plantatiilor viticole, membrii grupurilor sau organizatiilor de producatori de legume-fructe, precum si beneficiarii Masurii 221 - Prima impadurire a terenurilor agricole din PNDR 2007 - 2013 au obligatia de a completa si depune cererea unica de plata, indiferent daca solicita sau nu plati directe.
 
Fermierii completeaza cererea in format electronic, in aplicatia IPA online, pusa la dispozitie de APIA, dupa digitizarea parcelelor agricole declarate si dupa completarea in aplicatie a datelor privind animalele din exploatatie pentru care solicita sprijin financiar.
 
Cererea unica de plata se tipareste la centrele  APIA si va contine numai datele declarate de fermier si schemele de plata/masurile de dezvoltare rurala solicitate. 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA a dat startul campaniei pentru plata subventiilor pe 2017
Rating:
Nota: 4.24 din 65 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Declaratii pentru II

Intrebare: Daca un II a concesionat incepand cu luna august 2015 o suprafata pentru construirea unor sere, care vor fi date in folosinta in vara acestui an, pentru anul 2015 avem declaratii declarative?

Raspuns: Pentru veniturile din cultivarea legumelor in spatii protejate, impuse pe baza de norme de venit, a... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii10 comentarii


FRANK CHAMBERS 2017-06-24 01:40:58

Ai nevoie de asistență financiară? Aveți nevoie de o afacere, de ipotecă, de un automobil sau de un împrumut personal? Suntem aici pentru a vă satisface nevoile pe măsură ce oferim împrumuturi cu o rată a dobânzii de 3%. Vă rugăm să ne contactați la frankchambersfinances@gmail.com pentru mai multe informații.

fastloans 2017-06-08 21:55:50

Aveți nevoie de un împrumut autentic? Dacă da, creditele FAST sunt gata să vă ofere un împrumut de orice sumă la o rată foarte ieftină de 3%, deci acum dacă sunteți interesat să obțineți un împrumut de la noi, pur și simplu: fastloans70@gmail.com pentru împrumut autentic ...

Aikaterine 2017-05-30 01:52:30

Bună,
Numele meu este Aikaterine din România. Vreau să-i mulțumesc lui James Parker, care mi-a ajutat să obțin un împrumut. În ultimele trei luni, am căutat un împrumut pentru a-mi rezolva datoriile, toată lumea pe care am întâlnit-o scamată și mi-a luat banii până când l-am cunoscut pe James Parker. El a reușit să-mi dea un împrumut de 10.000 de dolari. El vă poate ajuta, de asemenea. El a ajutat și alți colegi de-al meu. Dacă aveți nevoie de ajutor financiar, contactați compania prin e-mail: foxx.loanfinancialaid@gmail.com Cred că vă poate ajuta. Contactați-i pentru a vă ajuta, deoarece el ma ajutat. El nu știe că fac asta, răspândindu-mi binevoința, dar simt că ar trebui să împărtășesc acest lucru cu toți pentru a vă elibera de escroci, vă rugăm să acordați atenție imitatorilor și să contactați compania potrivită de împrumut. Mai jos sunt cuvintele sale de încurajare pentru cei care caută un împrumut legal și onest.

Aikaterine 2017-05-27 03:54:41

Buna,
Numele meu este Aikaterine din România. Vreau să-i mulțumesc domnului James Parker, care ma ajutat să obțin un împrumut. În ultimele trei luni, am căutat un împrumut pentru a-mi rezolva datoriile, toată lumea pe care am întâlnit-o scamată și mi-a luat banii până când l-am întâlnit pe James Parker. A reușit să-mi dea un împrumut de 10.000 de dolari SUA. El vă poate ajuta, de asemenea. El a ajutat și alți colegi de-ai mei. Dacă aveți nevoie de ajutor financiar, contactați compania prin e-mail: foxx.loanfinancialaid@gmail.com Cred că vă poate ajuta. Contactați-l să vă ajute așa cum ma ajutat. El nu știe că fac acest lucru răspândind bunăvoința față de mine, dar simt că ar trebui să împărtășesc asta cu voi toți pentru a vă elibera de escroci, vă rugăm să fiți atenți la imitatori și să contactați compania potrivită de împrumut. De mai jos sunt cuvintele sale de încurajare a celor care caută un creditor legit și onest de împrumut.

Dl Miller Porter 2017-05-05 12:29:02

Aveți nevoie de orice fel de împrumut? Dacă da, atunci contactați-mă astăzi pentru un împrumut rapid la rata dobânzii de 3% email Millerporter102@gmail.com

+2349057519652
Millerporter102@gmail.com
http://millerporter102.wix.com/potterfirms
Dl Miller Porter

nickmm 2017-03-07 19:03:44

tata a depus cerere la apia,am trimis vineri mail la apia sa intrb de plati,azi a sunat un domn si m-a luat foarte tare cine sant,ca nu poate da informatii numai personal si sa ma adresez la apia local,cand vorbeam cu domnul m-a suna seful apia local de ce am facut cica "reclamatie"la buc,degeaba le-am spus ca tata nu are adresa de mail nici tel erau foarte revoltati!!! am avut control pe teren in sept, si apia local zicea ca dosarul este in lucru, azi la 17 a sunat tata la banca si banii au intrat azi pt teren si vaci toata suma,avans nu am avut, probabil ca vizitele ministrului sant bine venite si grabesc treaba,bravo dl ministru

Dan 2017-03-06 11:44:02

Sa iasă lumea în stradă ca nu se mai poate cu tara asta de hoți ei au început campania 2017 și nu am primit banii pe anul trecut. România trezeștete. Hai în strada nu mai stați și ascultați minciuni.

mihai 2017-03-03 22:16:53

nu au platit 2015 mincinosii!! huuuu huuu

Tibi. 2017-03-02 16:03:32

Bravo fete şi băieţi!
Ce se întâmplă cu minciunile redactate pe situl aceasta cu privire la plata subvenţiilor restante pe anul 2015, respectiv anul 2016?
Până când permiteşi să alintaţi tăranii cu minciunile, nemerniciile voastre?
Unde sunt banii noştrii ,,domni tovarăşi" ?!

amarandei 2017-03-02 12:04:29

nu au platit pe 2016 si acuma platesc pe 2017.cita ipocrizie din partea nemernicilor.

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
Traia Apostoleanu spune: Zeolitul ca foliar natural, 90% de contact, 10% sistemic Tratamentul natural impotriva daunatorilor pe baza de zeolit clinoptilolitic a fost conceput in scopul de a elimina insectele daunatoare...
28 Iun. 2017 19:21:25
Raspunde la intrebare
oceanicfinance spune: Aveți nevoie de un împrumut autentic în scopuri de afaceri sau de a vă plăti datoria de contact Dl Kellie Wilson acum pentru credite autentice prin e-mail: Oceanicfinance113@gmail.com