Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA a demarat autorizarea platilor in sectorul zootehnic

apia-a-demarat-autorizarea-platilor-in-sectorul-zootehnic

Plafonul total este de peste 311 milioane de euro, iar primii fermieri isi vor primi banii in conturi incepand cu data de 10 martie.



Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura a demarat luni autorizarea la plata a fermierilor care au solicitat ajutoare nationale tranzitorii (ANTZ) si sprijinul cuplat (SCZ) in sectorul zootehnic, plafonul total alocat celor sapte scheme de sprijin fiind de circa 311,6 milioane de euro, respectiv 1,387 miliarde de lei.
 
Fermierii vor primi 108,9 milioane euro (485,38 milioane de lei) prin schema decuplata de productie in sectorul carne (ANTB), ceea ce inseamna o subventie de 92,4 euro pe cap de animal (411,75 lei) pentru 1,178 milioane de capete.

 
Pentru schema decuplata de productie in sectorul laptelui (ANTB), fermierii vor primi 25,9 milioane de euro (115,49 milioane de lei), iar cuantumul va fi 19,2 euro/cap de animal (85,56 lei) pentru 1,35 milioane de capete.
 
De asemenea, crescatorii de animale vor primi 54,6 milioane de euro (243,57 milioane de lei) pentru schema cuplata de productie, speciile ovine si caprine (ANTOC), respectiv o subventie de 5,59 euro (24,92 lei pe cap de animal).
 
APIA va mai acorda subventii pe sprijinul cuplat categoria bivolite de lapte (SCZ) in valoare totala de 1,4 milioane de euro (6,23 milioane de lei) si un cuantum de 186,7 euro (831,69 lei pe cap de animal); pe SCZ — sprijin cuplat speciile ovine/caprine in suma totala de 28 de milioane de euro (124,7 milioane de lei) si 27 euro (120,5 lei pe cap de animal); pe SCZ — sprijin cuplat categoria taurine din rase de carne si metisii acestora — 11,025 milioane de euro (49,102 milioane de lei) — 690,6 euro (3.075 de lei pe cap de animal); SCZ — sprijin cuplat categoria vaci de lapte — 81,49 milioane de euro (362,97 milioane de lei), respectiv 732,87 euro, respectiv 3.264,02 lei pe cap de animal).
 
Plata ajutoarelor nationale tranzitorii si a sprijinului cuplat se efectueaza in lei la un curs de schimb de 4,4537 lei pentru un euro, stabilit de Banca Centrala Europeana la data de 30 septembrie 2016.
 
Potrivit APIA, platile pentru ajutoarele nationale tranzitorii si cele pentru sprijinul cuplat in sectorul zootehnic se acorda cu respectarea conditiilor de eligibilitate prevazute in actele normative aprobate. 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA a demarat autorizarea platilor in sectorul zootehnic
Rating:
Nota: 4.19 din 62 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Arendare teren

Intrebare: Cum pot beneficia de cei 200 de euro subventie daca vreau sa arendez cele 3 ha de teren agricol pe care le detin?

Raspuns: Singura conditie este sa va regasiti cel putin un an de zile in schema de mici fermieri de la platil... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii29 comentarii


Ioana 2017-03-14 10:31:01

Mureș 0 lei

Andrea 2017-03-09 21:24:23

La cec

Ioana 2017-03-09 17:37:37

Andreea la ce banca.

andrea 2017-03-09 17:20:32

am luat banii pe animale incercati si voi

Alex 2017-03-09 07:24:06

Andrei cat pământ ai si ai mai luat.

Andrei 2017-03-09 07:11:18

azi plec la banca !!!

Fermier 2017-03-09 04:43:57

Maria cat pământ ai si ai si animale daca nu te superi

Andrei 2017-03-08 22:54:46

Da am luat tot .Pe pamant arabil si animale ..

maria mm 2017-03-08 22:05:13

In mm am primit diferenta pe suprafata ieri la brd

Fermier 2017-03-08 18:55:33

@Nichmm,scuze atunci.de curiozitate ai mult teren.?.ca vad ca la cei cu suprafete mari..0lei.

nickmm 2017-03-08 18:21:15

fermier tu crezi ca fac glume cand toata lumea ii necajita,ieri am primit tot

Fermier 2017-03-08 16:13:22

@Nichmm,cumva esti si tu un postac ,?

Nina 2017-03-08 12:42:14

Nu e o gluma nickmm pentrucă și tatăl meu a avut control pe teren in septembrie și nu a luat nimic până acuma?

nickmm 2017-03-08 12:30:20

am avut control in sept ,avans nu am avut, ieri in 7.03 am primit toti banii, pt teren ,vaci si cota lapte

Fermier 2017-03-08 07:42:21

Sa spună cineva care are animale ca a luat subvenția pe pământ acum.

Fermier 2017-03-08 07:41:19

Mai oameni buni a dat la cei care au pământ puțin si nu au animale aici la noi au luat dar numai aia cu pământ si nu au animale.

Jud .gorj 2017-03-07 18:58:52

Hotiiiii huooooooo mafiotilor dati banii futuva.n gura

Sandu 2017-03-07 18:58:05

suntem gunoaiele lor atat
la munca noi ...
mai oameni buni nu exista bani pentru plata subventiilor dar trebuie sa ne minta ca sa nu sarim in capul lor

silverado 2017-03-07 18:03:00

Sunati la ministru intrebati pe el ca ne minte cum nu crezi,incredibil cat de tupeisti sunt ca in timpul lui Ceausescu,planurile sunt realizate cu peste 15o la suta,in realitate nu s a platit nici un leu asa se face diversiune la cel mai inalt nivel.

Liliana 2017-03-07 17:50:47

am verificat si astazi 0 lei

Ionel 2017-03-07 17:50:11

SURPRIZA ....NICI NU AU FACUT PLATI PE ZOOTEHNIE DAR FERMIERII DEJA AU BANI IN CONTURI .ZICEA MINISTRUL CA PE 10 INCEP PLATILE SI SURPRIZA A AFLAT SI EL DIN PRESA CA DEJA SUNT FERMIERI CARE AU PRIMIT DE ACUM 3 ZILE ADICA DE DUMINICA
CU SIGURANTA NE INDUC IN ERUARE ADICA CU ZAHARELUL CA SA NU IESIM IN STRADA
CITITI SI CELALALTE SITEURI AGROINFO SI AGROINTELIGENTA
PAI CA SA FIE BANII IN CONTURILE FERMIERILOR ASTA INSEAMNA CA AUTORIZAREA SA FACUT DE ACUM 10 ZILE LA ZOOTEHNIE
CATA MINCIUNA SI NOI STAM CU MAINILE IN SAN
BRAVO LOR CA SUNTEM PROSTI SI PUNEM BOTUL

veta 2017-03-07 15:18:37

Sunt numai minciuni. Nu au primit nici 10% bani din cei anuntati. Nu au bani oameni buni. La vara daca vedem ceva.

Ramona 2017-03-07 14:44:18

asa au procedat totdeauna au mintit si au dat cifre nereale

Jianu.mh 2017-03-07 14:43:20

Nu inteleg ei spun ca fac zilnic plati de pe 23 feb si ca banii sau virat la peste 650.000 de fermieri dar vad ca la fermieri nu a intrat deloc,in comuna mea nu a primit nimeni

Nina 2017-03-07 13:38:26

Azi a mai intrat la cineva ceva bănuți că văd că la foarte puțini!!

Flavius 2017-03-07 12:20:32

ESTE CLAR DACA INCEP ACUM VEDEM BANII IN TOAMNA LA CAT DE RAPID SE MISCA

Adelin 2017-03-07 12:19:48

Doar se lauda atat
Cu totii mananca RAHAT

Ioana 2017-03-07 11:02:18

E bine că nu au terminat cu sectorul vegetal dar se laudă că dau pt zootehnic

Ei 2017-03-07 10:46:08

Minciuni
Pai asa au spus si acum 2 sapt ca au inceput platile la vegetal dar nimic 0

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
Kate Lisa Credit spune: Oferim următoarele servicii de împrumut:. * Credite pentru investitori .......... * Consolidarea datoriilor ........... * Credite ipotecare ....... * Împrumuturi de afaceri...
25 Iun. 2017 04:32:49
Raspunde la intrebare
Kate Lisa Credit spune: Oferim împrumut la o rată scăzută a dobânzii de 3%. Aplicați pentru un împrumut rapid și convenabil pentru a achita facturile și pentru a începe o nouă afacere sau pentru a vă refinanța...
25 Iun. 2017 04:32:45
Raspunde la intrebare
JIM BUFFER spune: Salut, căutați un împrumut foarte autentic? La o rată convenabilă de interes? Procesat în 24 de ore. Ați fost refuzat în mod consecvent de băncile dvs. și de alte instituții financiare?...
24 Iun. 2017 16:12:06
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo
clubagricultura.ro

(Despre plante) Al carui embrion are doua cotiledoane ...

Plante la care semin?ele sunt inchise în fruct, mai exact semintele sunt invelite de un organ numit ...
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
 
 

Raport Special GRATUIT

Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017