Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA a demarat autorizarea platilor in sectorul zootehnic

apia-a-demarat-autorizarea-platilor-in-sectorul-zootehnic

Plafonul total este de peste 311 milioane de euro, iar primii fermieri isi vor primi banii in conturi incepand cu data de 10 martie.


Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura a demarat luni autorizarea la plata a fermierilor care au solicitat ajutoare nationale tranzitorii (ANTZ) si sprijinul cuplat (SCZ) in sectorul zootehnic, plafonul total alocat celor sapte scheme de sprijin fiind de circa 311,6 milioane de euro, respectiv 1,387 miliarde de lei.
 
Fermierii vor primi 108,9 milioane euro (485,38 milioane de lei) prin schema decuplata de productie in sectorul carne (ANTB), ceea ce inseamna o subventie de 92,4 euro pe cap de animal (411,75 lei) pentru 1,178 milioane de capete.
 
Pentru schema decuplata de productie in sectorul laptelui (ANTB), fermierii vor primi 25,9 milioane de euro (115,49 milioane de lei), iar cuantumul va fi 19,2 euro/cap de animal (85,56 lei) pentru 1,35 milioane de capete.
 

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Crearea si dezvoltarea de activitati neagricole in mediul rural


Iata cum puteti obtine fonduri europene nerambursabile de pana la 200 000 de euro Doriti sa demarati o afacere in mediul rural sau sa dezvoltati o afacere deja existenta Atunci trebuie sa stiti ca puteti primi pentru implementarea sau dezvoltarea ei fonduri nerambursabile de pana la 70 000 de euro pentru afacerile noi si de pana la 200 000...

Oferta Speciala
valabila 48h

De asemenea, crescatorii de animale vor primi 54,6 milioane de euro (243,57 milioane de lei) pentru schema cuplata de productie, speciile ovine si caprine (ANTOC), respectiv o subventie de 5,59 euro (24,92 lei pe cap de animal).
 
APIA va mai acorda subventii pe sprijinul cuplat categoria bivolite de lapte (SCZ) in valoare totala de 1,4 milioane de euro (6,23 milioane de lei) si un cuantum de 186,7 euro (831,69 lei pe cap de animal); pe SCZ — sprijin cuplat speciile ovine/caprine in suma totala de 28 de milioane de euro (124,7 milioane de lei) si 27 euro (120,5 lei pe cap de animal); pe SCZ — sprijin cuplat categoria taurine din rase de carne si metisii acestora — 11,025 milioane de euro (49,102 milioane de lei) — 690,6 euro (3.075 de lei pe cap de animal); SCZ — sprijin cuplat categoria vaci de lapte — 81,49 milioane de euro (362,97 milioane de lei), respectiv 732,87 euro, respectiv 3.264,02 lei pe cap de animal).
 
Plata ajutoarelor nationale tranzitorii si a sprijinului cuplat se efectueaza in lei la un curs de schimb de 4,4537 lei pentru un euro, stabilit de Banca Centrala Europeana la data de 30 septembrie 2016.
 
Potrivit APIA, platile pentru ajutoarele nationale tranzitorii si cele pentru sprijinul cuplat in sectorul zootehnic se acorda cu respectarea conditiilor de eligibilitate prevazute in actele normative aprobate. 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA a demarat autorizarea platilor in sectorul zootehnic
Rating:
Nota: 4.19 din 62 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Baltiri de apa - Dobrogea

Intrebare: Va salut domnilor...am avut saptamanile trecute necaz mare cu apa care mi-a baltit pe aprox 10 ha de porumb la stadiul de 4-5 frunze. Dupa o saptamana apa s-a retras iar plantele au ramas vizibil afectate (frunze verzi-galbui si unele rosiatice). Intrebarea este daca imi puteti recomanda ceva pt revigorarea acestor plante (aplicari foliare). Green-up este o solutie pt mine ?

Raspuns: in primul rand eu zic sa nu efectuati inca nicio lucrare, nici erbicidat nici prasila si sa il lasat... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii29 comentarii




Ioana 2017-03-14 10:31:01

Mureș 0 lei

Andrea 2017-03-09 21:24:23

La cec

Ioana 2017-03-09 17:37:37

Andreea la ce banca.

andrea 2017-03-09 17:20:32

am luat banii pe animale incercati si voi

Alex 2017-03-09 07:24:06

Andrei cat pământ ai si ai mai luat.

Andrei 2017-03-09 07:11:18

azi plec la banca !!!

Fermier 2017-03-09 04:43:57

Maria cat pământ ai si ai si animale daca nu te superi

Andrei 2017-03-08 22:54:46

Da am luat tot .Pe pamant arabil si animale ..

maria mm 2017-03-08 22:05:13

In mm am primit diferenta pe suprafata ieri la brd

Fermier 2017-03-08 18:55:33

@Nichmm,scuze atunci.de curiozitate ai mult teren.?.ca vad ca la cei cu suprafete mari..0lei.

nickmm 2017-03-08 18:21:15

fermier tu crezi ca fac glume cand toata lumea ii necajita,ieri am primit tot

Fermier 2017-03-08 16:13:22

@Nichmm,cumva esti si tu un postac ,?

Nina 2017-03-08 12:42:14

Nu e o gluma nickmm pentrucă și tatăl meu a avut control pe teren in septembrie și nu a luat nimic până acuma?

nickmm 2017-03-08 12:30:20

am avut control in sept ,avans nu am avut, ieri in 7.03 am primit toti banii, pt teren ,vaci si cota lapte

Fermier 2017-03-08 07:42:21

Sa spună cineva care are animale ca a luat subvenția pe pământ acum.

Fermier 2017-03-08 07:41:19

Mai oameni buni a dat la cei care au pământ puțin si nu au animale aici la noi au luat dar numai aia cu pământ si nu au animale.

Jud .gorj 2017-03-07 18:58:52

Hotiiiii huooooooo mafiotilor dati banii futuva.n gura

Sandu 2017-03-07 18:58:05

suntem gunoaiele lor atat
la munca noi ...
mai oameni buni nu exista bani pentru plata subventiilor dar trebuie sa ne minta ca sa nu sarim in capul lor

silverado 2017-03-07 18:03:00

Sunati la ministru intrebati pe el ca ne minte cum nu crezi,incredibil cat de tupeisti sunt ca in timpul lui Ceausescu,planurile sunt realizate cu peste 15o la suta,in realitate nu s a platit nici un leu asa se face diversiune la cel mai inalt nivel.

Liliana 2017-03-07 17:50:47

am verificat si astazi 0 lei

Ionel 2017-03-07 17:50:11

SURPRIZA ....NICI NU AU FACUT PLATI PE ZOOTEHNIE DAR FERMIERII DEJA AU BANI IN CONTURI .ZICEA MINISTRUL CA PE 10 INCEP PLATILE SI SURPRIZA A AFLAT SI EL DIN PRESA CA DEJA SUNT FERMIERI CARE AU PRIMIT DE ACUM 3 ZILE ADICA DE DUMINICA
CU SIGURANTA NE INDUC IN ERUARE ADICA CU ZAHARELUL CA SA NU IESIM IN STRADA
CITITI SI CELALALTE SITEURI AGROINFO SI AGROINTELIGENTA
PAI CA SA FIE BANII IN CONTURILE FERMIERILOR ASTA INSEAMNA CA AUTORIZAREA SA FACUT DE ACUM 10 ZILE LA ZOOTEHNIE
CATA MINCIUNA SI NOI STAM CU MAINILE IN SAN
BRAVO LOR CA SUNTEM PROSTI SI PUNEM BOTUL

veta 2017-03-07 15:18:37

Sunt numai minciuni. Nu au primit nici 10% bani din cei anuntati. Nu au bani oameni buni. La vara daca vedem ceva.

Ramona 2017-03-07 14:44:18

asa au procedat totdeauna au mintit si au dat cifre nereale

Jianu.mh 2017-03-07 14:43:20

Nu inteleg ei spun ca fac zilnic plati de pe 23 feb si ca banii sau virat la peste 650.000 de fermieri dar vad ca la fermieri nu a intrat deloc,in comuna mea nu a primit nimeni

Nina 2017-03-07 13:38:26

Azi a mai intrat la cineva ceva bănuți că văd că la foarte puțini!!

Flavius 2017-03-07 12:20:32

ESTE CLAR DACA INCEP ACUM VEDEM BANII IN TOAMNA LA CAT DE RAPID SE MISCA

Adelin 2017-03-07 12:19:48

Doar se lauda atat
Cu totii mananca RAHAT

Ioana 2017-03-07 11:02:18

E bine că nu au terminat cu sectorul vegetal dar se laudă că dau pt zootehnic

Ei 2017-03-07 10:46:08

Minciuni
Pai asa au spus si acum 2 sapt ca au inceput platile la vegetal dar nimic 0

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018".



Forum
Elena Ioana Andreea spune: My name is Elena Ioana Andreea and i am from Iași in Romania i just received my loan from Patricia Kingsman loan company right now and i have heard about this company and i thought it was a fake...
15 Iun. 2018 01:04:32
Raspunde la intrebare
Veronica Rose Holly spune: Patricia Dumnezeu vă va binecuvânta și compania voastră Numele meu este Veronica Rose Holly. Sunt din București România nu am nimic de spus pe nimeni care are nevoie de un împrumut adevărat...