Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA a inceput efectuarea platilor integrale la subventii

apia-a-inceput-efectuarea-platilor-integrale-la-subventii

Fermierii care au primit avansul vor beneficia de plata diferentei de 31 la suta, iar cei care nu au primit prima transa de plati, vor primi in conturi toti banii.



Imediat ce a luat sfarsit vacanta de 1 Decembrie, APIA a demarat procedurile pentru efectuarea platilor integrale, dupa ce la 30 de decembrie a fost finalizata plata avansurilor.
 
In timp ce in alte state din Uniunea Europeana, plata integrala a subventiilor a fost demarata deja, in Romania, acest lucru se intampla incepand cu data de 5 decembrie.

 
Conform precizarilor facute de Adrian Pintea, directorul general al APIA, in prima faza, pe listele pentru plata integrala a subventiilor se afla 260.000 de fermieri. Acestia au beneficiat deja de plata avansurilor in cuantum de 69 la suta, urmand ca in perioada urmatoare sa primeasca in conturi si diferenta de 31 la suta.
 
In transa a doua vor fi inclusi atat fermierii care si-au primit avansul, cat si cei care nu au mai apucat sa primeasca acesti bani pana la termenul limita de pe 30 noiembrie. Acestia din urma isi vor primi banii integral. Termenul limita pentru efectuarea platilor integrale expita la sfarsitul acestui an.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA a inceput efectuarea platilor integrale la subventii
Rating:
Nota: 3.83 din 186 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Ingrijirea celosiei

Intrebare: ce tipuri de sol sunt benefice pentru celosia?

Raspuns: Celosia nu ridica mari pretentii in ceea ce priveste solul, dar este de preferat sa ii oferi un ames... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii39 comentarii


Ninel 2016-12-20 09:10:41

Niste hoti, cine stie in ce conturi sau virat pentr a lua dobanzi si ei zic ca iau achitat, jos cu pintea!

NICOLAE ION 2016-12-09 08:50:48

CAND PLATITI SUBVENTIILE IN COM PLENITA JUD DOLJ CE DACA A FOST TELEDETECTIE CA PAMINTUL NU S A LUNGIT FACETI CEVA ODATA SA VA FIE RUSINE CA MNAI EXISTATI

mihai@ferm 2016-12-07 16:27:34

Buna .. A intrat lu cineva transa finala , sa ne spuneti si noua multumim !

mihai 2016-12-07 10:00:10

Cei care au fost la control primesc bani luna asta? Nimeni nu stie nimic?

fermier 2016-12-07 09:09:24

Minciuni peste minciuni pe anul 2015 subventie cont O agromediu animale. Pe 2016 nu mai discutam .......

Dana 2016-12-07 08:11:17

Sunr persoana fizica Fermier Galati.

Ferrmier tulcea 2016-12-07 07:59:59

Mihai@ferm mi-au intrat doar cei din avans

Fermier Galati 2016-12-07 07:27:57

Sa fie bucurosi cei care au apucat sa ia si prima transa ce sa mai zic de cei ce nu au luat nici pe 2015 si nici pe 2016! Daca nu ne da pana in alegeri dupa sarbatori!!!

Ticu 2016-12-07 01:57:52

Da , banii s-au primit . Asteptam diferenta.
#GOCIOLOS !

mihai@ferm 2016-12-07 00:56:02

Fermier tulcea ? Bani tiau intrat pe ultima intrgrala sau ? Multumesc sau daca stie cineva lu cine ia intrat integral ?

Fermier Tulcea 2016-12-06 23:29:13

Cine are cont deschis la Garantibank sa inchida contu. Au niste juristi idioti mi-au spus sa vin cu o decizie de la instanta daca vreau sa ridic banii de la APIA care sunt popriti. Incalca art 780 alin5 lit b. Regret maxim ca am deschis contul la aceasta banca

mihai 2016-12-06 17:44:24

Oare ne baga bani Luna asta sau ne duc iar cu zăhărel ....știe cineva ceva .

bidirliu cristian 2016-12-06 17:38:49

nu inteleg cum vine plata subventiilor.adica au platit 69 euro avans la ha si mai au 31 de platit.dar subventia pentru cultura nu se mai plateste?i-mi poate cineva raspunde.multumesc.

ionel 2016-12-06 17:32:33

Fermier Tulcea nu poate sa iti retina bani nu au voie exact asa am fost si eu luna trecuta si am primit tr 1 de la apia si nu au putut sa imi retina bani doar de la locul de munca poate sa iti retina bani angajatorul daca vrea si ai livreaza unde ai datorii,dar de la mine de la munca l-au refuzat pe executor si mi-a zis ca fara acordul firmei nu poate sa-mi puna propire pe cont

Ionut 2016-12-06 17:28:57

Minciuni si iar Miniciuni tot asa pana ne trezim si noi la realitate ca se pare ca am intrat intr-o transa pacat de poporu asta ca sunt la conducere niste dobitotci si talhari care nu vor sa faca numai rau Romaniei si asta se vede pe zi ce trece deci Poporule trezestete la realitate pana mai poti

Fermier Galati 2016-12-06 16:50:12

Dana esti pe pfa sau persoana fizica??

Ionut 2016-12-06 16:36:19

Minciuni si iar Miniciuni tot asa pana ne trezim si noi la realitate ca se pare ca am intrat intr-o transa pacat de poporu asta ca sunt la conducere niste dobitotci si talhari care nu vor sa faca numai rau Romaniei si asta se vede pe zi ce trece deci Poporule trezestete la realitate pana mai poti

Fermiet Tulcea 2016-12-06 16:35:12

Banii de la Apia se pot retine de banca daca ai poprire pe cont ? Am o poprire pe cont si nu vor sa-mi dea banii !

Tibi. 2016-12-06 16:12:13

Cum îndrăzniţi a aburii ţtăranul în halul asta?
Nici agromediul pe 2015 nu a intrat, nu aţi plătit, anul asta minţiţi desprea avansul de 69%. Din ce 69%?
Nu vă este ruşine?
Hei compatrioţilor, ăştia ne conduc de nas, şi voi vă lăsaţi conduşi.
Voi nu respectaţi legile ţării cei vcare le faceţi.
Este interzis, a vira bani pe contul cuiva, fără a preciza exact ce reprezintă suma respectivă.
Voi însă nu menţionaţi inetnţionat, ca să puteţi face confuzie, haos , ca ţăranul să nu ştie banii viraţi pe contul lui ce constituie: Avans din... pachetul restant de agromediu din anul tracut, e.c.t., eventual, bani veniţi dincer, din banii pe care se cuvin ţăranilor, respectiv, banii de la E.U., banii din partea guvernului.
Apropo, daţi socoteală că ţăranul român are răbdare până la o limită, dar limita acesta a început să se subţirieze, din cauza haosului provocat de voi.

daniel 2016-12-06 14:40:27

In Hunedoara inspectorii apia au luat la pas comunele. In zona Brad sunt sute si sute de fermieri la controlul clasic si sunt purtati pe munti prin zapada pana la genunchi acum in prag de sarbatori. Agromediu 2015 -0 . 2016 niciun leu. Nu vă e rusine sa scoateti oamenii din case de sărbători?

Fermier tinar 2016-12-06 14:20:26

Agromediu 2015=0lei..avans 2016,nefiind la control=0 lei...bv APIA.ce bine va faceti treaba...si altii au luat de 2 ori pina acum..+ca tot aia care au luat vor lua si diferenta ..ce gindire de rahat au astia!

robert 2016-12-06 13:31:06

a mai intrat la cineva?

Dana 2016-12-06 13:06:00

La Galati, tocmai am verificat, nu au intrat banii din diferenta de 31%.

taran 2016-12-06 13:05:49

In CAMPULUNG MOLDOVENESC ,la CEC nu a intrat AGROMEDIU pe2015, ce sa mai vorbim de 2016? ! BRAVO CIOLOS ! BRAVO CIOLOS!

scripcariu sorin 2016-12-06 13:00:51

Nu am luat avans si nici plata integrala.Si nu am fost nici macar in esantioanele de controlat.Asadar sunt un bun exemplu ca acest guvern nu-si face treaba !

florin 2016-12-06 11:53:54

la campulung mold. la cec au intrat toti banii ,brava Ciolos...!

Fermier 1 2016-12-06 11:21:29

A luat cineva pe partea moldovei acum in decembrie??

Rino 2016-12-06 09:42:38

Ne abiresc si saptamana asta ca vin alegerile si dupa ...ramane sa asteptam la vara!!!

Fermier Galati 2016-12-06 09:41:50

La Galați a luat cineva pe Pfa sau Ii??

alex 2016-12-06 09:40:03

Nu sunteti corecti sa nu recunoasteti faptul ca din ultimii 3 ani de plati cel mai bine s-au miscat in anul 2016.
Uitati-va la numarul de comentarii din octombrie, noiembrie comparativ cu numarul de comentarii din decembrie.
Ce e drept oamenii care injurau ieri ca nu si-au luat banii nu mai intra sa posteze azi dupa ce intre timp au primit sumele aferente, ci probabil se ocupa sa faca lucrari sau alte cele.
Sunt convins ca sunt probleme care tin de alte aspecte si nu de reaua vointa a lui ciolos spre exemplu.

Tami 2016-12-06 09:27:16

Mincinosii nu au dat inca avans la foarte multa lume si dau integral tot la cine au dat sa va ia dracu de inbecili

fermier 2016-12-06 08:21:08

Asa si cand dati bani ?

Ciupuliga S Dorin 2016-12-06 08:16:46

Nimic concret doar amagiri asa ca votati-i daca-i mai credeti.Domnule Ciolos esti agronom ca si noi !! Crezi ca, cu promisiuni fara justificare se face agricultura ?? Da-ne banii cuveniti nu ne tot mintii !! De ce va bateti joc de fermierul roman ??
,

Cristi 2016-12-06 08:14:49

Minciuni!
Îmi este greață de atâtea minciuni!
Eu iau extraveral nu ma ia somnul nu pot recolta ceea ce a ramas si ceea ce s-a mai lefat dupa acea grindina!Nu a venit nimeni sa vada ce distrugere a fost noroc ca filmam si facem poze aducem martori la nasul lor!pe cine intereseaza????Păzesc zi si noapte il fura pe tot pana pot intra cu combina!
Trăim intr-o tara de rahat! !!!!
Nu am primit nimic nici avans nici agromediu 2015 nici calamități pt grindină nimic.Minciuni!
Eu vreau sa stiu cand ii dati nu ne mai aburiti
Anul trecut la fel vă laudati si am primit abia abia anul asta in August! unde sunt penalitatile de întârziere???
ACUM TOT ANUL VIITOR PRIMIM Când aveti termen de la UE???

Ionela 2016-12-06 08:02:55

Ce sunt minciunile acestea?
Eu nu am primit nici avansul si voi vorbiți de plata integrală....
As dori sa stiu daca la nivel national cei de la APIA stiu ca NU PUTEM RECOLTA PIRUMBUL.SOIA.La BOTOSANI ..la Victoria.la Blandesti...din cauza ca este foarte ud solul.Porumbul este uscat are umiditate 12 cade singur jos..sar boabele de pe stiulete daca il dai de pamant..stie cineva???Nu mai vorbim de pret il vindem moca!
Oare impisibilitatea de a RECOLTA nu se numeste tot calamitate? ??
De ce?
Va spun eu pt ca sunteti inconstienti in birourile apia daca primeam banii la timp ne descurcam altfel!!!Cine a recoltat inainte de ploi bine ...restul scufundat combinele in pământ ..ne uităm cum dispare porumbul in ograzile altora....
Rusine, bătaie de joc la adresa fermierilor după urma cărora mancați toti!
Când vreodată v-a aprecia cineva cât munceste, cât se chinuie ,cât cheltuie cat pierde un fermier???Si cand ne vom primi firimiturile europei suntem de râsul turutor!

gabi 2016-12-05 19:31:23

mai primim bani pentru seceta stie care va pe anul 2015

Corina 2016-12-05 12:14:22

Ati spus ca dati si la cei aflati in control! Ati spus ca pana la 30 Noiembrie veti finaliza controalele! Ati mintit, ne-ati amagit! Dracu va mai voteaza!

ioan 2016-12-05 09:47:05

Finalizati odata controalele ca ne prinde anul nou! Dati ne agromediul pe 2015!

Fermier Galati 2016-12-05 08:55:39

De cand tit asteptam si nu mai primim nimic!!! Saptamana asta daca o sai primim ca sunt alegerile daca nu in 2017!!!!

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
Vasile spune: Decizia de plata o avem, banii nicăieri dar mi s-a stabilit impozitul deja cu penalizări deja. Cum poți plăti impozit la banii care nu i-ai luat?
27 Iun. 2017 10:41:53
Raspunde la intrebare
SMITH STEPHANIE spune: Cum am primit împrumutul meu dintr-o companie de împrumut autentică și fiabilă Numele meu este doamna SMITH STEPHANIE. Locuiesc în Singapore și sunt de la română și sunt fericită...