Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA a inceput platile subventiilor pentru fermierii din esantionul de control

apia-a-inceput-platile-subventiilor-pentru-fermierii-din-esantionul-de-control

Anuntul a fost fascut de Liga Asociatiilor Producatorilor Agricoli din Romania, care precizeaza ca platile au inceput de miercuri 22 iunie.



Directorul executiv al LAPAR, Eugenia Dragnea, anunta intr-un comunicat ca, urmare a tuturor demersurilor LAPAR, incepand de miercuri, 22 iunie, au inceput platile la subventii pentru cei care au fost la control, cat si plata pentru Ajutorul National Tranzitoriu, iar spre sfarsitul lunii vor incepe si platile complementare.
 
Numarul total de beneficiari autorizati la plata pe toate tipurile de fonduri, mai precis Fondul European de Garantare Agricola, Fondul European pentru Agricultura si Dezvoltare Rurala si bugetu national, incepand cu data de 8 aprilie si pana in prezent este de 794.206.

 
Suma totala autorizata la plata pentru cererile unice de plata depuse de fermieri in Campania 2015, este de 1,247 miliarde euro, distribuiti dua cum urmeaza:
1) FEGA – 988,09 milioane euro, din care:
- 255,44 milioane euro plati in avans (efectuate in luna noiembrie 2015);
- 732,65 milioane euro plati regulare.
 
2) FEADR+cofinantare de la bugetul national – 167,31 milioane euro pentru Masura 13 – “Plati pentru zone care se confrunta cu constrangeri naturale sau cu alte constrangeri specifice” – din PNDR 2014-2020;
3) Bugetul national – 92,55 milioane euro pentru Ajutorul National Tranzitoriu in Sectorul Vegetal (ANT1), potrivit unui comunicat APIA din data de 17 iunie.
 
De asemenea, APIA a confirmat ca a inceput plata subventiilor pentru crescatorii de animale. Astfel, Agentia de Plati precizeaza ca s-a demarat autorizarea la plata a Ajutorului National Tranzitoriu 7 – schema decuplata de productie, specia bovine, in sectorul lapte.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA a inceput platile subventiilor pentru fermierii din esantionul de control
Rating:
Nota: 3.93 din 177 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Intrebare

Intrebare: in cazul in care obtin finantare prin fonduri europene dar nu respect clauzele contractului pe toata perioada stabilita, ce pot pati?

Raspuns: In cazul in care beneficiarul nu va respecta clauzele contractului, APDRP il poate rezilia. Agricult... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii28 comentarii


cat 2016-08-04 10:29:54

79 SAPS, 55 INVERZIREA, 5 EURO REDISTRIBUTIVA, DE LA 1 LA 5 HA/HA, 50 EURO DE LA 5 LA 30 HA/HA, 20 EURO TINERI, 20 EURO ANT
2015 SAU CIT AR FI TRTEBUIT SA PRIMIM, CA N-AM PRIMIT NIMIC... PINA ACUM IN AUGUST 2016, POATE PINA PRIN 2330 PRIMIM SI NOI SUBVENTIAMINISTRUL IRIMESCU SI DACIAN CIOLOS, EUROCOMISARUL ROMANIEI CHIAR PE PROBLEME DE... AGRICULTURA...

cat 2016-08-04 10:25:43

156,89 euro, din care 20 euro ANT, restul de 136,89 reprezentind SAPS.
2014 subventia

liana 2016-08-03 23:18:03

Cat s--a alocat anul trecut 2015 pt un ha de pământ în sect vegetal? Nu gasesc niciunde...ma poate ajuta cineva?

Maria 2016-07-03 07:28:08

În data de 24 mi-a intrat cam jumate din suma la bt cluj .

Protestatar 2016-06-28 10:56:24

Dina. Pe data de 2, sa pe data de 5? Este putin aiurea mesajul tau. Sau vrei sa induci in eroare. Spune, te rog, o data clara.

Rodi 2016-06-27 19:44:22

@Dina 2 sau 5 iulie??

Dina 2016-06-27 15:26:27

Pe data de 5 iulie noi vom fi in bucuresti sa protestam sunt deja in jur de 200 persoane, o sa facem un miting in fata guvernului , numai suportam minciunile acestor oameni jegosi, fi-ti si voi alaturi de noi in fata guvernului pe data de 2 iulie orele 17:00. Va asteptam in numar cat mai mare...

AGRICULTOR 2016-06-26 16:49:02

de agromediu se aude ceva?????????

Radu81 2016-06-26 10:14:56

Am 5 Ha teren in Timis. Nu am primit niciun leu din subventie pana astazi. Nu am avut control ci doar transfer.
Este jalnic ce se intampla. De ce nu ii putem si noi trage la raspundere asa cum o fac si ei daca nu respectam termene si conditii?

razvan 2016-06-26 08:46:10

Astia de la apia sunt cei mai vinovaţi ce mama dracu soft la ei trebuie să ne dam

bonifaciu 2016-06-24 21:02:15

NIMIC... SI NICIO SPERANTA IN VIITOR..
ONOR MINISTRU SPUNEA ALALTEIERI CA VOR ANUNTA CIN INCEP PLATILE, DAR SINT PREA OCUPATI CU GEOPOLITICA, II ARDE MAREA BRITANIE, DE ROMANI, DUMNEZEU CU MILA!

Dina 2016-06-24 18:25:55

Nu ne dau chior..frate..e logic ca rahatii au papat banii nostri...sa i ia moartea..mai bn nu minteau atat si dadeau termen sfarsitul anului..asa ne au umplut de nervi...sa clocotim toata ziua ca nu i au bagat.. offf as vrea sa ii tortureze cuneva pe vinovati si noi sa le radem in fata...de asta am ajuns unde am ajuns cu tara asta ca au furat o hotii lua-i-ar dracii si moartea...au mancat ei tot asa sa i manance si pe ei saracia si vuermii..scuze dar m am imbolnavit de nervi..st din gorj..nu am luat niciun leu nici acum nici in toamna..

Dumitru 2016-06-24 15:51:19

Sugatorilor mincinosilor nu mai mintit lumea cadavrelor muistilor bagavas pula.n gat nu aveti bani excrocilor mincinosilor ati dus termenu pana in octombrie cacatilor

luk 2016-06-24 12:38:34

Nici acuma nu au intrat nici un banut care au fost la control .isi bat joc de noi .a luat vine a bani care au fost la control? EU cred ca nu be Mai dau mimic.de la Apia bucuresti nici nu Mai raspund la tel .nenorociti

NELU 2016-06-24 08:53:56

Excrocilorrrrr...ordinarilor...sa va dea D-zeu ce ne dati si voi noua......papagali de cacat care ne conduceti tara.......Ma rog in fiecare zi sa fiti in pielea noastra....ar trebuisa nu va primiti nici voi salariile vreo 6-7 luni sa simtiti cum va ustura in cur...!!!...sa vedeti cum este...Va mai voteaza pulea spataru......HUUUUUOOOOOOOOOOOOOOOO!!!!!

LARION MARICICA 2016-06-24 07:34:02

Pt cei penalizati cu control in 2014 cand se face plata?

fermier2014 2016-06-24 00:24:05

MAI SALIVATI UN PIC CEI BINE NICI UNU DUNTRE VOII NU IESISE IN STRADA.tocitiva degetele davan puii mei.

Elena 2016-06-23 23:31:11

Nimic nici la Vistea ...

Dina 2016-06-23 21:49:40

Nu am luat nimic nimic nimic....sa crapati zdrentelor care mintiti..nu mai platim niciun impozit...sa clicotiti in zmoala incinsa zdrentelor ca ne ati imbolnavit...

Andronescu cristina 2016-06-23 16:54:32

Medgidia,nu a intrat nimic la animale ,mai clar la bovine si nici nu o sa între prea curând pentru ca nu au bani,trebuie iesit in strada ,pentru ca si noi suntem crescatori de animale ,nu de iarba ,vaca mea nu mănâncă la fel ca cea care este in registrul genealogic,dupa ce ca ne da ca la mucea ,nici pe aia nu-i vedem. Rusine!!!!!!!

Bihor 2016-06-23 15:28:13

Zerooooooooo!!!!

clau 2016-06-23 15:08:26

BANIIIIIIIIIIIIIIII, DATI BANII OAMENILOR. Ati imbolnavit lumea. Dupa ce ca un an cu pret de rahat la cereale, mai asteptam si dupa dreptul nostru

geta 2016-06-23 15:05:43

22 IUNIE? PLATA PT ESANTIONUL DE CONTROL? : : : Gasiti ma si voi alt gen de minciuni. Inca pe unii mai puteti sa I duceti cu zaharelul. Dar, nu pe toti.

hotilor 2016-06-23 15:04:22

Hotilor ne-am saturat de voi va bateti joc,rusine,nesimtitilor!

fermier 2016-06-23 15:01:25

Sa dea dumnezeu sa aveti parte de aceeasi suferinta. Dumnezeu sa va blesteme pentru toate minciunile. Huoooooooo parsivi nenorociti ce sunteti. Stati relaxati .....pana in septembrie mai aveti timp, dar nu mai mintiti lumea. Nu mai aveti credibilitate NENOROCITILOR? Ministrul asta......cu expresie bolnavicioasa sa nu mai apara sa MINTA. Fac tensiune cand il vad. SA VA IA DRACU

cioban 2016-06-23 12:24:51

Au inceput o pula. Nu au probleme de server sau soft ci nu au primit inca ordin de sus sa dea in plata.Totul se face la ordin. Au prelungit termenul pana in octombrie cu platile de pe 2015 ca nea comisarul Hogan sau cum dracu i zice i s-a facut mila de noi si a prelungit termenul. Nu au banii si au prelungit termenul ca din septembrie le intra banii pe 2016 si pana la sf lui octombrie mai achita ce mai au din 2016, nu e clar.

Andrei 2016-06-23 11:39:52

Am sunati astazi la apia si au spus ca poate saptamana viitoare incept platile la amimaleovine , caprine !? eu cred ca ei mint in continuu .noi toti suntem disperati. :