Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA a platit 24,89 de milioane de euro din diferenta achitata fermierilor care beneficiaza de subventii

apia-a-platit-24_89-de-milioane-de-euro-din-diferenta-achitata-fermierilor-care-beneficiaza-de-subventii

In primele trei zile de la inceperea platilor integrale au fosst transferati la plata 106.399 de beneficiari.



Chiar daca a inceput cu o intarziere de o zi fata de data fixata initial, plata integrala a subventiilor decurge fara sincope, in primele trei zile fiind transferate pentru plata finala cererile a 106.399 de fermieri.
 
Transferul s-a facut in perioada 6-8 decembrie, suma totala primita de beneficiari fiind de 24,89 de milioane de euro.

 
Atat numarul fermierilor transferati la plata cat si valoarea totala a sumelor achitate se schimba insa de la o ora la alta, intrucat procesul se desfasoara permanent.
 
Direcotrul general ala APIA, Adrian Pintea, a declarat ca in privinta fondurilor pe care agentia le are la dispozitie nu exista niciun fel de problema, dat fiind faptul ca bugetul MADR a fost suplimentat luna trecuta cu 1,09 miliarde de lei, bani special alocati pentru plata subventiilor.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA a platit 24,89 de milioane de euro din diferenta achitata fermierilor care beneficiaza de subventii
Rating:
Nota: 4.01 din 173 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Plantare hortensie

Intrebare: Si inca o intrebare daca se poate tot despre hortensie: care e cea mai buna perioada pentru plantat? Se pun tufele verzi, cu radacina, sau se planteaza ca pomii fructiferi, dupa ce ii cad frunzele?

Raspuns: Cea mai buna perioada pentru inmultirea hortensiei este primavara devreme. Simpla este inmultirea pr... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii95 comentarii


gabi 2016-12-21 15:51:20

multumesc nicu

Nicu 2016-12-20 10:55:51

5,5 ha Gabi

gabi 2016-12-19 20:26:27

nicu daca nu te superi cate hectare ai

Nicu 2016-12-19 10:34:23

Am luat doua transe și pentru plata finala am decizie pentru plata din 8 Decembrie și pana acum nimic în cont. Am cont la Brd și sunt din Tulcea

Serban 2016-12-18 10:01:43

Pe animale a luat careva subventia ?

geo 2016-12-17 13:55:20

Eu am luat de doua ori pana in data de 30 noiembrie cam la interval de doua saptamani.Acum ca or fi fost tot din prima plata ca o fi fost transa a doua nu mai stiu.Am si agromediu!

gabi 2016-12-15 12:06:15

nu mal asteptări s uventii ca nu mai dau nimic

ionel bihor 2016-12-15 09:27:39

eu am sunat la apia si o zis ca termenul limita pt transa a doua e in martie 2017 asa ca asteptam

Mirela mirela 2016-12-15 09:13:11

Nici in Jud .Brăila nu sa luat transa a doua.doar ce am verificat cardul

Dana 2016-12-15 08:06:11

La Galati nimic din plata integrala .

fermier 2016-12-15 06:09:37

Spuneți a mai luat cineva subvenția transa 2 spune ține si noua

gabi 2016-12-15 05:52:09

ion2 ti au intrat bani si la ovine

Flavius 2016-12-15 05:49:42

Noi tinerii nu am iesit la vot pentru ca nu am avut pe cine vota.din toti candidatii niciunul nu merita functie de conducere in tara asta
Tinerii au ajuns sa nu isi iubeasca tara toti pleaca inafara si vin aici doar pentru ce a ramas doar pentru casa parinteasca si pentru parinti sai viziteze cai iubesc,cei care mai au parinti caci cei care nu mai au nu au mai calcat pamantul romanesc de mult
Am incercat si eu sa ma dezvolt in agricultura si nu am reusit de birocratie si de hotie ...normal daca nu am dat cu cascaval....adica pamanturile mele nu sunt eligibile la plata ca le muncesc ale altora ca este numai piatra da...sau altii care nu au decat 50 mp si au trecut sute de hectare la apia pe comuna,poate ale mele nu sunt eligibile ca deja iau altii bani pe pamant inexistent.

CALIN ALBA 2016-12-14 22:24:05

Ion 23, cand ai luat prima transa?

ioan 2016-12-14 21:27:15

Dati ne banii pe 2015 hoților! Du te Irimescule unde a dus mutu iapa!

Fermier prostit 2016-12-14 21:25:36

Au cistigat hotii deoarece tinerii au stat acasa so fi saturat de atitea minciuni..si din partea dreptei si din partea stingi,dar nici o problema cum au iesit pt colectiv asa vor iesi iar daca astia derapeaza.nu tin cu nici un partid,dar dupa cum se observa toti sunt la fel cum au fost alegerile cum sau grabit sa dea banii la cei cu 1ha 2...ca de sunt multi,si la restu pla.prostimea nu a uitat ca banii pe anul trecut sau dat in iulie anul asta atunci cind teoretic nu aveai unde sa investesti in agricultura.ca doar ce se treiera....agromediu pe anul trecut nici acum nu sa dat,avans doar la cei mici..deci in concluzie dava dreacu cu toti politicienii si cu apia si cu tot.

Fermier prostit 2016-12-14 21:17:16

De curiozitate... Ion 23 cite ha ai?

Mirela mirela 2016-12-14 20:26:38

Buna seara!de unde ești Ion23

Ion23 2016-12-14 20:23:33

Am primit cea de a 2 transa .am si ovine dat nu am fost la control.

mihai 2016-12-14 20:16:04

romani daca simteau ca traiesc un pic mai bine ca inainte ar fi iesit la vot toata tara si ar fivotat pnl si ciolos , dar cand au simtit un trai mai rau ca inainte, nu au mai iesit la vot si care au iesit au votat majoritatea cu cei cu care au duso mai bine , cine o fi vinovat ? prostimea sau baieti destepti?

Petre Roman 2016-12-14 20:09:51

vrem bani trebuie impus un om dintre noi cei care lucram cu adevarat si care stim cit de greu este sa platesti creditarea imputurilor ,motorina mina de lucru

Petre Roman 2016-12-14 20:04:53

fratilor nu mai primim nimic anul asta au trecut alegerile sunt cu ,caii in caruta si cu prostii in urma

Ei 2016-12-14 19:35:20

Este cam adevarat ce spune darius
Cum sa dai puterea unor penali ??
Daca se intampla asta in alta tara era acum jumatate de popor in strada
Dar noi iam votat tocmai pe cei care sunt anchetati penal si mai vrem dreptate si corectitudine
Voi nu vedeti ca deja din primele zile incep sa ne frece cum vor.....dragnea nu mai taie acciza la carburanti nu mai reduce taxele....ne meritam soarta....vorba nemtilor noi romanii suntem ce prostituatele nevindem fi facem tot tacamul pentru 1 l ulei o galeata sau o bere si doi mici
Iar in situatia asta sa nu asteptati sa se schimbe ceva la agricultura

fermier 2016-12-14 19:06:17

Va bateti joc de noi ardevar focu ..

marian 2016-12-14 19:01:18

darius dute cu CIOLOS sa va consolati daca esti asa de suparat va faceti partidu vostru tara voastra ferma voastra subventia voastra si tot ce vreti voi numa dute cu tot cu el si cu iohanis

popa darius 2016-12-14 17:52:45

hoooo ati cistigat hotilor de PSD-isti acuma sa stari cu gura cascata o sa curga lapte si miere ,o sa avem autostrazi si bani cit nu o sa ii puteti duce la anu si la mai multi nu vedeti ca deja din prima zi isi arata minciunile nu mai renunta la taxe??????????????????? hai fratilor sa muncim

dati banii!!!!! 2016-12-14 15:04:59

ai dreacu nesimtiti ,au declarat ca au platit la fermierii mici:pai nu ziceau ei ca sistemul este facut sa plateasca aleatoriu si la cei cu 1 ha si la cei cu 1000? acum nu,, au platit doar la cei cu 1ha 2ha...nici agromediu pe 2015 nu l-au platit,,si nici nu este in plan pina pe 31 Decenbrie......hooooouu hotiii dreacu dati ma bani si la cei cu suprafete mai mari ca avem rate ,inputuri,inpozite salarii de platit.....huuuuuuuuuu.

cristi 2016-12-14 14:56:54

Atentie un comentariu agroromania 500000 de fermieri au plății /oare undes bani cine a loat plati finale?

Mirela mirela 2016-12-14 12:06:47

Buna ziua !a luat cineva transa a doua?sunt din Jud.braila

Petre Roman 2016-12-14 11:49:52

NU ARE CINE SA NE REPREZINTE SI ATUNCI CIND SUNTEM DEZBINATI NE CONDUC CUM VOR

Petre Roman 2016-12-14 10:29:00

NUMAI TROMBONEALA CA DE FIECARE DATA

Maria 2016-12-14 10:17:13

Are cineva numarul de telefon de la apia Vrancea?

George 2016-12-14 06:59:34

Cred cã nu trebui sã ne înjuram noi ceia care muncim nu ne arde de prostii am fost destul de prostiti cu buzunare goale cu oase rupte .Noi vrem adevarul se platesc luna asta ceva ,ca pe saint numai aiureli nimic concret cat sa plătesc ,ce se platesc etc...
..

mihai 2016-12-13 21:47:00

cand intra agromediu pe 2015???????????

F12 2016-12-13 19:34:40

Sa le umpu gura de carne acum de sarbatori escrocii dracului

Milka23 2016-12-13 17:24:33

Stit ceva cei care sunt sub control teledetectic cand primeste ceva bani?

Maria 2016-12-13 16:45:51

Fratilor sunt persoane carora nu le-a intrat nici un ban si voi intrebati de a treia transa?

clau 2016-12-13 16:03:06

Sunt care au primit doua transe,eu am primit o parte in octombrie si una la sf lunii noiembrie,cred ca a doua a fost pt zone defavorizate

fermier 2016-12-13 15:22:26

Alti vb de transa a 3 si noua nu nea intrat numai o transa

vasilica 2016-12-13 15:18:30

ccand intra transa a 3-a?

fermier hd 2016-12-13 14:51:57

sunt din hunedoara si am teren intr-o comuna din hd fermier....transa a doua mi-a intrat la sfarsitul lunii trecute....sincer nu stiu ce anume mi-a intrat...

Ioan 2016-12-13 14:23:30

Fermierul hd . sigur a luat a doua transa din avans zmd 84% din 86 euro.Asa am luat si eu in mures.

Dana 2016-12-13 14:10:56

La Galati, CEC nu s-a incasat nimic din transa a 2 a

Nadia 2016-12-13 13:56:56

Pt fermier hd undeva la 760...cand tia intrat transa a doua fermier?

fermier 2016-12-13 13:31:32

Pt fermier hd de unde ești si când ai luat transa 2

radu 2016-12-13 13:28:26

pt fermier hd : undeva la 300 lei

fermier hd 2016-12-13 13:15:44

buna,ma poate lamuri cineva cata subventie trebuie sa primesc pentru 2.12 ha mentionez faptul ca nu am angajament pentru agromediu....am primit bani in 2 transe pana acum anul asta....1031+600

Georgiana 2016-12-13 13:06:57

Se pare ca nu a ridicat nimeni transa a doua pana azi.

Alex 2016-12-13 12:34:38

A mai luat careva subvenția transa 2 va rog spune ține si noua

craciun 2016-12-13 11:48:52

Imposibil asa ceva am autorizare la plata pt.transa a 2 din 24 11 2016 si nici azi nu luau intrat in cont am la cec hoti

Liviu 2016-12-13 10:33:12

Mihai, esti bolnav la cap? De la revolutie incoace tot cu ei traim...Subventiile pe 2015 cine crezi ca ti le-a intarziat? Tot tehnocratii? Nu mai abera atata...

mihai 2016-12-13 09:49:09

bihor! tehnocrati nu au dat soata subventia pe anu trecut ,si au primit ce meritau ,eu pana acum nu am votat niciodata PSD dar am simtit pe pielea mea ca traiammai bine cand erau ei la putere decat acum cu astia !

fermier 2016-12-13 05:45:23

Cine a primit si transa a doua

bihor 2016-12-12 20:49:41

Va spun sincer toti ati vb de tehnocrati.dar tehnocratii ne-au dat cele mai mari subventii chiar daca se intarzia cu platile.o sa vedem ce o sa ne de-a psd un partid de hoti.

mihai 2016-12-12 19:35:51

Acum am verificat CEC Dolj nimic și nu cred că o să între curînd cont zero nici prima tranșă nu a intrat

Fermier tinar 2016-12-12 18:16:04

@ioan ce drac mai cauti si tu pe saitul asta ma?.dute pe facebukul lui ponta si pupal in cur...tu nu vezi despre ce se vb aici?

ioan 2016-12-12 18:01:46

Jos PNL!!!!!! Si-au bătut joc de noi un an si jumătate.Victorie!!!

Fermier tinar 2016-12-12 16:20:15

alt Politruc @David de unde dreacu ai mai aparut si tu ma?cine cerseste ma?ce dracu te bagi in seama daca habar nai ce vorbesti!

David 2016-12-12 15:38:00

Trebuie sa munciti nu sa cersiti bani
Veti primi si subventiile la timpul lot

Cristi 2016-12-12 15:36:26

Am votat cu totii psd asa ca de maine vom primii toti banii in conturi

Marcel 2016-12-12 14:17:57

In judetul Mehedinti am primit plata integrala , ba chiar si 1000 de lei in plus pentru a cumpara un porc de craciun . Multumesc Ministerului!

fermier 2016-12-12 12:09:16

pentru cei care au fost la controlul clasic ce se aude????????

Flavius 2016-12-12 11:41:41

In Mehedinti nimic 0 lei deocamdata

Daniel21 2016-12-12 11:40:43

Stati linistiti nimeni nu a primit din transa a 2 a si nici nu vor primi pana dupa 15 ianuarie
Sunt din dolj si am neamuri la apia si mau informat ca la nivel de judet nici macar un fermier nu a intrat la plata pt transa 2

mirabela 2016-12-12 10:28:55

Eu am vorbit pentru domnul popa darius ! Sa gandeasca inainte de a vorbii!

Viorel 2016-12-12 10:11:15

Mirabela. ..nu generaliza.Sunt orașe care țin economia tarii ca de ex...Cluj Napoca,Brașov, Oradea care a absorbit 95 % fonduri europene și e centru cultural Art Nouveau.Ardelenii sunt oameni cumsecade...nornal ca exista și câte un inapt needucat pentru ca după cum știi nu exista pădure fără uscături.

mirabela 2016-12-12 07:37:40

Se munceste in ardeal ....in special cu gura ....voua va place sa vorbiti mult si sa nu faceti nimic ...si un sfat ,invata sa te exprimi corect !

Mihai 2016-12-12 05:00:04

Nici eu nu am primit nici macar avans!cluj

davlili 2016-12-12 02:20:30

in Piatra neamt.::: a intrat la cineva subventia pe suptafata;;;;;;;;;;; a2a transa

Mihai 2016-12-11 19:52:14

Așa este Popa Darius tu, "la voi in Ardeal " sugi p..la fara sa pui mâna pe ea si fara si fara sa te milogești .
PS:pieri nu peri intelectualule sau așa e corect la voi in Ardeal?

Oltean 2016-12-11 14:26:22

Draga domnule Darius ,noi muncim intr-un an cat ardelenii in 4

popa darius 2016-12-10 22:46:48

mai din cite vad va tot vaicariti pe aici numai PSD-disti de 26 ani ati furat tara de aia ati ajuns milogi la ajutore sociale dar la munca ioc asa veti peri milogi hai dracu la munca cu voi nu la intins mana voi sudisti si estu vai de mama voastra la noi in ardeal se munceste

Milka23 2016-12-10 20:20:18

Maie sunt alegerile parlametare, de la mine 0 vot. Sau USR !

Milka23 2016-12-10 20:14:21

Aprocsimativ 95% din fermier hargiten sunt sub control teledetectic. Am vorbit cu apia Odorhei si au zis ca numai in anul viitor primim sprijinul pe suprafata.

Renke 2016-12-10 16:06:49

In judetul Harghita,nimeni nu a primit avansul......!!!

Fermier 2016-12-10 16:02:30

Acum se vede cine face agricultura doar ptr banii de la Apia si ptr banii de la fonduri
Cand nu aveam subventie numarai agricultorii pe degete acum toti fac agricultura . Sa nu mai dea subventii dar sa dea preturi bune la cereale .

taran sarac 2016-12-10 09:11:07

tehnocrati astia maielimina o serie de fermieri neplatindule nimic pe anu asta ba si agromediu pe 2015 , care au rezistat cu greu si nu au cazut anu trecut anul asta sigur cad si vor urma alti la anu si tot asa !nu ne imbogatim nici cu PSD la guvernare da macar supravietuim !

Fermier Galati 2016-12-10 08:27:40

Mihai tot pfa am si eu si nu mia intrat nici avansul!

gabi 2016-12-10 06:19:40

am sunat eri la apia roman si au zis ca ei au dat drumul la bani dar pe saptamana viitoare intră în conturi

Mihai 2016-12-09 21:18:58

Am sunat marți la Apia București si mi sa spus ca sunt la teledetecție . Posibil sa între banii la sfârșitul lunii sau începutul lui Ianuarie cel târziu așa mi-au spus,depinde cum termina controlul dar nu cred. Ce vina avem noi ca nu au finalizat controlul in termenul stabilit. Apia merita sa fie data in judecată de fiecare fermier pt abuz . Lucrările sau animalele nu așteaptă ca sunt ei incapabili si nu își fac treaba in termenele stabilite. A luat cineva subvenții la Tecuci Jud galati pfa ? Ceva noutăți?

Fermier 2016-12-09 20:36:23

Ieri au zis ca s-au platit 109000 dosare si azi au zis ca 106000 . Ne minte apia? Sau este idiot ala care a scris articolu .

iulian 2016-12-09 16:46:43

bai tampitilor da-ti avansul in OLT apoi vorbiti de plati integrale

Dana 2016-12-09 15:51:38

La Galati CEC, verificat ora 15.50, nu au intrat banii din transa 2 plata integrala.

Corina 2016-12-09 14:31:01

Derbedeii acestia de dreapta isi aleg an de an cateva zeci de mii de fermieri mici si medii pentru a nu le da banii la timp cat sa-si faca lucrarile de toamna si sa supravietuiasca. Ideea lor este sa ii bage in faliment, sa vanda din pamant, daca mai au si credite vai de capul lor! Toata astea ca sa castige barosanii din partid, sa cumpere pamant ieftin si animale la pret de nimic pentru abatoarele lor. Va bucurati ca ati primit anul asta si va doare in cot ca alte cateva zeci de mii de fermieri nu au primit nimic de la Apia. Dar va vine si randul vostru sa agonizati, cat de curand. Votati tot acesti derbedei ce isi bat joc de omul simplu pentru a sluji intereselor corporatilor ce nu se mai satura de bani si speculeaza saracia oamenilor! Blestemati sa fiti cei care mai votati partidele de dreapta!

Fermier tinar 2016-12-09 13:50:34

@Hanganu Maria,da mai sunt circa 113000 fermieri care au de luat restante pe 2015.. inclusiv si eu mai am de luat agromediu ....si care nu au luat nici avans 2016...ca de astia de la APIA gindesc nu glumasi mai nou nici pe listele de plati integrale nu ne aflam

Hanganu Maria 2016-12-09 13:44:39

Am cont la BT, nu am primit pentru 2016 nici un ban...... Nici lichidarea pentru 2015...voi mai primi ceva????? Mai sunt persoane în situația mea????

dan 2016-12-09 13:31:55

Dati ne banii restantj pe 2015!!!

Peter 2016-12-09 12:26:18

Omul chinuieste petru nimic,pe vremuri macar daca ai avut vaca de lapte,ai putut cumpara paine pentru familia,dar acuma vai de noi :

Ionel 2016-12-09 11:36:01

In mehedinti a luat cineva zileleastea banii?

Man 2016-12-09 11:35:31

Cei care ati luat avans acum sau plati finale sa fiti bucurosi ca dupa alegeri no sa mai vedeti nimic cel putin pana in martie sau aprilie

Fermier Galati 2016-12-09 10:49:36

Altii nu au luat nimic si altii iau a 2a transa!!! Macar nu a dat avansul la toata lumea chiar daca nu a fost la control!!!

Ionela 2016-12-09 10:40:27

Unde dracu sunt bani din moment ce spuneti ca a-ti facut plati un guvern de nepriceputi si mincinosi

Sibiu 2016-12-09 09:21:33

Am o.antrebare am primit an luna iulie 430 de lei cap de bovina , nu am primit cota de lapte ,si zn defavorizata ,poate cineva sami spuna daca stie se mai dau ceva la astia sau nu care a luat 430 de lei aatept raspuns va rog frumos

mihai@ferm 2016-12-09 08:59:50

Sunt doar niste minciuni.. In caras nu au intrat aproape la nimeni pana acuma tranasa finala si mai ales lu cei peste 10 h .. Nu mai aburiti oameni hotilor ! Cei 24 de milioane poate sunt pentru campanie .. Houuu

robert 2016-12-09 08:55:28

a intrat la cineva banii?

Ultima ora

Newsletter gratuit