Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA a platit 98,44 la suta din subventii pana la termenul limita fixat la 31 august

apia-a-platit-98_44-la-suta-din-subventii-pana-la-termenul-limita-fixat-la-31-august

Agentia a anuntat ca pentru Campania 2015 a fost platita suma de 1,936 de miliarde de euro pentru un numar de 929.420 de beneficiari.



Conform promisiunilor facute de oficialii MADR si reprezentantii APIA, la 31 august ar fi trebuit sa fie achitate integral toate subventiile pentru Campania 2015, insa la data respectiva, agentia de plati a remis un comunicat din carte rezulta ca nu a putut respecta nici acest termen si mai are cateva restante de plata.
 
„Precizam ca pana la acest moment, APIA a efectuat plati pentru Campania 2015, in valoare de 1.936,12 miliarde de euro pentru un numar de 929.420 beneficiari, reprezentand 98,44 % din numarul total de beneficiari, pe toate tipurile de fonduri (Fondul European de Garantare Agricola, Fondul European pentru Agricultura si Dezvoltare Rurala si Buget National”, se precizeaza in comunicatul de la APIA.

 
La randul sau, Adrian Pintea, directorul general adjunct al APIA a declarat in cadrul unei emisiuni la un post de radioa ca „dintr-un total de 190 şi ceva de mii de fermieri, pe sectorul zootehnic mai avem de plata 7.669 de fermieri, dintre care 1.000 deja sunt in diferite statusuri, iar ce este pe fond de autorizare. Sunt fermieri care au fost notificati pentru anumite nereguli sau au avut un cont bancar expirat, fie au avut o oarecare problema pentru care a fost notificat, acele notificari in momentul in care tu de la centrul judetean l-ai transmis catre fermieri au o perioada de zece zile de la data primirii, care tu esti obligat sa il astepti sa se prezinte cu documente, daca vine cu acele documente clarificatoare, vine, daca nu, dupa zece zile doar poti sa iei decizie pe caz”.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA a platit 98,44 la suta din subventii pana la termenul limita fixat la 31 august
Rating:
Nota: 3.94 din 71 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Reteta branza de ferma

Intrebare: Am cumparat de la un magazin de produse traditionale o caserola cu branza de ferma, asa scria pe eticheta. A auzit cineva de denumirea asta? As vrea sa stiu reteta aceasta traditionala, branza nu era telemeaua cu care suntem noi obisnuiti, semana mai mult cu cea greceasca.

Raspuns: Nu stiu daca e neaparat o reteta de "branza de ferma", cred ca este o denumire comerciala ... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii21 comentarii


sorin 2016-09-07 10:59:17

ei vb ca mai sunt cativa fermieri care nu si-au luat banii pe zootehnie dar nu spun ca mai sunt fermieri care au luat o singura transa de bani pe vegeta. oare de ce? nu se mai dau acesti bani?

paul 2016-09-06 12:50:27

E groaznic,sa te afli in cei ce nu au primit,nici o centima din tot acest mamut de suport APIA,sa nu ai nici o neconformitate,sa fi fost ok la control,sa lucrezi ca un tampit,sa nu sti ce solutii de finantare sa mai apelezi ,sa platesti penalitati si dobanzi in plus...pentru ca centrul suport e bine pazit de lege si faradelege,functionarii fac ce pot...si nimeni nu e vinovat!As renunta si la subventii ,daca cei vinovati de situatie ar fi demascati,mediatizati si pusi la ...zid!ASA lucrurile se vor repeta si vor avea vesnic acoperirea puterii.Cine nu isi face datoria sa platesca!

cosmin 2016-09-05 18:38:06

sa inteleg ca nimeni nu a incasat bani pentru sprijinul cuplat la lucerna?

Ort Pop 2016-09-05 17:08:39

Stimati ziaristi, chiar daca sunteti finantati de sefii de la agricultura, totusi puteti sa faceti o referire si la sectorul vegetal, mai exact AGROMEDIU, despre care nimeni nu mai aminteste nimic. Asteptam o explicatie si mai ales banii !

Neda-Cojocaru Tudor 2016-09-05 10:18:12

Eu cat mai am de asteptat sa primesc subventia pa anul 2015 !?
Sunt din Brasov si suprafata de pamant de 1,14 ha pamant agricol a fost semanat cu grau in comuna Redea, judetul Olt.
Am rol nominal unic 1734, registrul agricol tipul II, vol.9, pozitia 12.
Va multumesc pentru raspuns, colaborare si bani.
Va doresc o zi minunata,
Marele fermier: Tudor Neda-Cojocaru

fermier2014 2016-09-04 23:24:09

Domnilor bine ne face pînă ce nul dă jos p irimescu asa o sa fie.eu îs agricultor din tata in fiu am 70h si nu am putut accesa anu acesta nici un proiect ca nu aveam puncaj aveam 35 puncte si la muie miam luat ca semanasem si un h de pepenii sa fac SOURI voiam 50mii nu 40 mii eur e uite ca miam luat MUIE si alți cu cîteva h si relati au accesat ca pumctajele mai cum sa o l verificii sai fut ca am rămas si cu un PFA care plătesc si contabil.BRAVO ACHIME futei ca nu ies in strada românii.Pentru el totui bine ca sta de brb cu ăia mari nu cu dealde noi mucea

clau 2016-09-04 18:00:52

mai mari mincinosi ca astia eu nu am mai vazut!pai cum sa spui ca ai platit la toti crescatorii de animale mai putin la aia cu probleme!am fost la APIA si au spus ca dosarul este ok,bai nenorocitilor cat mai puteti minti?Sprijiniti toti intermediarii in tara asta, ati dus preturile la animale in bataie de joc,tinerii care vor sa faca ceva in tara asta nu mai au posibilitate,investesti niste bani si ei isi bat joc de munca noastra,mai apar si pe la televizor si festivaluri cu toti pupincuristi,escroci nenorociti!

Ei 2016-09-04 14:45:28

Sau grabit sa dea cate 23.000 euro la h pentru cartofi de samanta de cipsuri etc si acum nu mai au bani si daca nu mai au nu mai dau nimic
Cei care au luat zeci de mii pe hectar sunt deai lor si gata
Frumos este sa ne alaturam celor care vor protesta saptamana viitoare

Madalin 2016-09-04 14:43:25

Plati pe agromediu sau facut pana anul trecut nu se mai fac de aia nu se mai anumta nimic de atata timp

Mircea 2016-09-03 16:47:24

Bani pt.agromediu a luat cineva?

Alex 2016-09-03 13:45:36

Alina cred ca ți a înțeles toată lumea punctul de vedere.Stai liniștită în câțiva ani o sa dispară toți ăstia mici,iar tu o sa mănânci lapte și brânză de calitate de la aia mari care au sute de Ha și sute de vaci

Alina 2016-09-03 12:00:36

Statul roman ar trebui sa fie foarte exigent cui platesc aceste subventii si facilitati fiscale, doar acelor fermieri care au angajati cu carte de munca , contribuie la bugetul statului, au o ferma cu cultura mare, livada, linie de productie etc etc nu acelor care nu au nici macar un angajatnu ami zic de unul cu studii superioare de aia agricultura noastra nu e performanta ca statul arunca cu milioane de euro pe ei ca la manelsti si ei fac agricultura dupa ureche lucreaza cu oameni la negru,amagesc taranii cu arenda de 200 lei/ha sau 40 litri ulei /ha luat cu 3,5 lei/l= 140 lei arenda UMILITOR NU , vand toata productia din camp cu tir dar primesc FACILITATI SI SUBVENTII DE MILIARDE.

cosmin 2016-09-03 09:07:22

a luat cineva sprijin cuplat pt lucerna?

Cristina 2016-09-02 23:40:46

Nici eu nu am avut nici o problema pana de 3 zile mi-a spus ca nu mai iau pe animale subv ca am depus dupa 15 iunie

Cristian 2016-09-02 23:30:56

Eu nu am primit nimic pt animale... Să ma fi nimerit în aia 2 % care au maivramas? Nu am nici o problema la dosar. La mine in sat mai sunt multi care nu au primit bani. Numai minciuni spun astia

Vali 2016-09-02 18:28:49

Niste mincinosi,nu am avut nici o problema si nici la control nu am fost si 0 lei pt animale,jeguri ordinare care tot ne mint din mai incoace.

rent 2016-09-02 15:42:19

bani pt agromediuuu? mincinosilor

Alex.constanta 2016-09-02 12:57:48

Se pare ca banii n au ajuns si pt mine....niste nenorociti !!!

Alex 2016-09-02 11:57:17

La fel și eu,fără nici o problemă la dosar,doar controlul pe care l am avut în toamna.
Nu am luat nici un ban,nici la teren și nici pe animale,am fost la APIA în fiecare săptămână de doua luni încoace

melinda 2016-09-02 11:16:19

Cei de la APIA spun ca in noul soft nu imi mai apar vaci ci oi nu am avut niciodata oi , nu mai apare sprijin cuplat la soia si lucerna. Timpul de remediere se tot prelungeste. Despre astfel de situatii nu gasesc clarificari. Cat va mai dura?

mihaela 2016-09-02 10:57:31

Bai mincinosilor, eu nu am avut nici o notificare, am fost la apia si au spus ca nu am probleme, dar nu am prit nici un leu! Cui ati facut platile?

Ultima ora

Newsletter gratuit