Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA a platit avansuri pentru 713.000 de fermieri

apia-a-platit-avansuri-pentru-713000-de-fermieri

Seful agentiei de plati estimeaza ca suma totala platita va depasi 800 de milioane de euro, spunand ca angajatiti sunt pregatiti si pentru plata subventiilor integrale dupa 1 decembrie.



 De la o zi la alta creste numarul fermierilor care si-au primit in conturi banii reprezentand avansurile pentru subventii, la fel si sumele pe care APIA le plateste in acest sens.
 
Conform ultimelor date comunicate de Adrian Pintea, seful APIA, peste 713.000 de fermieri si-au primit avansurile care insumeaza in total 734 de milioane de euro, printre acestia numarandu-se si o parte dintre cei aflati in esantionul de control.

 
Seful APIA estimeaza ca pana la sfarsitul acestei luni, cand este termenul limita pentru plata avansurilor, suma totala achitata va ajunge la 800 de milioane de euro, precizand totodata ca exista si fondurile necesare pentru inceperea platii ssubventiilor integrale de la 1 decembrie.
 
Practic, nu va exista nicio perioda de pauza intre plata avansurilor, care trebuie sa se finalizeze pe 30 noiembrie si cea a subventiilor integrale, care va incepe la 1 decembrie.
 
Despre fermierii aflati in esantionul de control, seful APIA a mai precizat ca singura conditie in cazul lor este ca sa li se fi finalizat controlul iar rata de eroare sa nu depaseasca 5 %. 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA a platit avansuri pentru 713.000 de fermieri
Rating:
Nota: 4.16 din 90 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Cultivarea de broccoli

Intrebare: langa ce nu trebuie sa plantam broccoli?

Raspuns: Buna Ziua.Va rog sa-mi spuneti care sunt etapele de crestere la broccoli.Nu le cunosc si nu stiu cu... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii84 comentarii


Georgiana 2016-12-04 21:26:11

Cei care ati primit si transa a doua,nu stiti ce bani sunt?agromediu sau pt ce ati primit???

Georgiana 2016-11-30 06:45:57

Pentru Elena.. Buna pe data de 24noiembrie am scos suma de 1450 lei iar ieri la ora 16:45 mi-au mai intrat 2500 lei pt 3 hectare!

Elena 2016-11-26 15:25:41

Pentru ferma.Din data de 21noiembrie am decizia de plata pentru 3,16 ha in caloare de 4.500 lei.Am primit vineri suma de 1538 lei.Am sunat la apia si am intrebat de ce aceasta suma in moment ce decizia e pe alta suma. Domnul respectiv m-a intrbat aveti si agromediu si i-am spus ca da.Aceasta suma de 1538 reprezinta avansul pe suprafata si in zilele urmatoare intra si agromediu.Important este ca am decizia asa mi-a spus. Sa dea domnul sa fie asa.

Misu 2016-11-25 22:05:21

cat trebuie sa primesc pentru 2,27 ha

Fermier tinar 2016-11-25 18:19:51

ba da agromediul pe anul trecut unde e?????

Calin 2016-11-25 17:01:42

iasi ...intrat azi BT

EUGEN MURESAN 2016-11-24 20:56:50

Da Giorgian pentru 3ha vei primii 160 euro +21 Tinar FERMIER
3 ha griu;porumb+19 euro / ha ANT dar la cartofi 400 euro /ha care nu intra la avans
ce sa zic ca la Sprijin cuplat CARTOFI de SAMINTA sau luat 23 000 euro / ha da vezi bine 23 mii

EUGEN MURESAN 2016-11-24 20:44:05

DA sunt fericiti!!! din 90 milioane euro Agro Mediu pentru anul 2015 au primit 15 miloane nu stiu citi fermieri fericiti
dar 113 500 fernieri care n-au primit 75 milioane suntem fara banii din 2015 ;nu intram la avans 2016,iar dosarele vor intra in lucru dupa 05.12.2015

EUGEN MURESAN 2016-11-24 20:41:56

DA sunt fericiti!!! din 90 milioane euro Agro Mediu pentru anul 2015 au primit 15 miloane nu stiu citi fermieri fericiti
dar 113 500 fernieri care n-au primit 75 milioane suntem fara banii din 2015 ;nu intram la avans 2016,iar dosarele vor intra in lucru dupa 05.12.2015

Georgiana 2016-11-24 20:34:21

Pentru Elena.Eu tot trei hectare am si am primt 1450 de lei!

EUGEN MURESANeE 2016-11-24 20:28:50

Aveti dreptate:Fermier prostit;Ferma@ dar si Elena
69%=500 RON /ha suprafata la care + ANT in functie de cultura nu intra la avans
84% = ??? din 3 ZD 54;70 sau 85 euro in functie de ce zona se afla parcela zona apare in cererea UNICA
84%= ??? Ago Mediu PP cu inalta valoare ! 124 euro pe angajamemte pina in 2013; 95 euro pe ang.din 2015 la care putea aplica si practici traditionale 35 sau 100 euro cosit mecanizat cu utilaje usoare sau cosit mamual ce sa zic 360 euro PP pentru fluturi sau gasca
asa ca FACETI pace ;ELENA poate preciza pentru ce pachete a aplicat

Ferma@ 2016-11-24 20:10:14

Serios @Elena??????? Tu îți faci impresia că nu știu ce e agromediu????????? Ba știu ffff bine ...Dar ai specificat și zona defavorizată... Eu asta încercam să zic .. că eu nu am luat și sunt ffff multi în situația mea ....

Ferma@ 2016-11-24 20:06:58

@Fermier tânăr...eu zic să nu intri în polemică cu mine.. știu fff bine ce înseamnă ,, zona defavorizată,,Dar spuneam cum e la mine spre deosebire de alții care stau în centru' și au mult mai multe posibilități decât mine .... La noi nici pământul nu dă recoltă dacă nu îl îngrijești și nu îl tratezi cu gunoi încontinuu să nu mai zic de sursă de apă și altele... așa că... știu perfect ce înseamnă zonă defavorizată... Îmi ziceam și eu of-ul ...nu avem nici o posibilitate acolo de unde sunt eu și cu toate astea ,muncim pământul ....Dar în fine....

EUGEN MURESAN 2016-11-24 19:50:46

Iată situația controalelor pe județe, pusă la dispoziție de agenția de plăți, – www.agrointel.ro:

JUDEȚ Nr. dosare control CLASIC Nr. dosare control TELEDETECȚIE TOTAL nr.dosare control
ALBA 670 4.536 5.206
ARGEȘ 252 1.912 2.164
ARAD 518 1.727 2.245
BUCUREȘTI 38 38 76
BACĂU 232 357 589
BIHOR 367 3.997 4.364
BISTRIȚA-NĂSĂUD 827 2.977 3.804
BRĂILA 129 1.009 1.138
BOTOȘANI 253 323 576
BRAȘOV 548 966 1.514
BUZĂU 300 70 370
CLUJ 842 2.297 3.139
CĂLĂRAȘI 256 429 685
CARAȘ-SEVERIN 1.335 2.849 4.184
CONSTANȚA 439 196 636
COVASNA 400 1.326 1.726
DÂMBOVIȚA 216 395 611
DOLJ 646 1.673 2.319
GORJ 352 4 356
GALAȚI 250 2.709 2.959
GIURGIU 149 137 286
HUNEDOARA 757 3.748 4.505
HARGHITA 655 4.068 4.715
ILFOV 37 44 81
IALOMIȚA 110 837 947
IAȘI 255 275 530
MEHEDINȚI 412 4.649 5.061
MARAMUREȘ 1.092 2.509 3.601
MUREȘ 319 3.882 4.201
NEAMȚ 270 3 273
OLT 437 1.929 2.366
PRAHOVA 84 878 962
SIBIU 391 1.037 1.428
SĂLAJ 419 580 999
SATU MARE 320 975 1.295
SUCEAVA 125 2.646 2.771
TULCEA 268 0 268
TIMIȘ 478 324 802
TELEORMAN 331 151 482
VÂLCEA 219 1.273 1.492
VRANCEA 293 266 559
VASLUI 322 303 625
TOTAL 16.613 60.296 76.909
Vă reamintim că eșantionul de control pe teren – campania 2015 a cuprins 56.669 fermieri, din care 7.091 fermieri eșantionați pentru control pe teren prin metoda clasică, 7.686 fermieri eșantionați pentru verificarea respectării cerințelor de ecocondiționalitate și 41.892 fermieri eșantionați pentru control prin metoda teledetecție și fotogrammetrie.

Adrian 2016-11-24 18:29:58

Au intrat astăzi în jud hunedoara valea jiuluila banca Transilvania

Elena 2016-11-24 16:31:59

Pentru ferma.Zona defavorizata nu inseamna agromediu.Si la mine tot cu tractorul se merge.Agromediu inseamna acele pachete de exemplu :pajisti cu inalta valoare, fanete utilizate individual, practici agricole traditionalecositul manual nu mecanizat.Depinde fiecare ce pachete are.Eu aceasta suma am primit-o si anul trecut numai ca in mai multe transe. Dosarul este curat fara probleme.

Fermier tinar 2016-11-24 16:26:43

@Ferma@ zona defavorizata nu inseamna ca singura cale de acces e cu tractorul.....mai documenteazate.

Ferma@ 2016-11-24 16:13:49

@Elena ,eu am dublu față de tine la hectare mă refer și am luat avans 2600 și la fel ca tine sunt dintr-o zonă defavorizată ... să ne înțelegem ,zona defavorizată . adică singura cale de acces la zonă este cu tractorul. .nu ai nici o șansă să mergi cu altceva ... Și atunci mă întreb ,,cum se poate să primesc avansul ce l-am primit ca în ceilalți ani?? Dar în fine . îmi e sila de cei care au făcut socotelile.....cum poate cineva cu atât de puține ha să ia mai mult decât unul cu mai multe??? Dar ...Asta e Romania....

Elena 2016-11-24 13:28:32

Pentru Iulian. Eu am mers personal la apia centrul local si acolo i-am doamnei inspector care raspunde de dosarul meu nr. de RO a cautat si mi-a spus. E foarte bine de mers ca numai asa aflii de situatia dosarului. Succes!

iulian 2016-11-24 12:26:10

unde pot afla daca am decizia de plata facuta

Elena 2016-11-24 12:17:01

Pentru fermier prostit. De la apia mi s-a spus.Eu primesc avans din saps,zona defavorizata si pachete de agromediu de aia reiese suma respectiva. Pe cei cu pachete de agromediu ne-au lasat la urma cu platile. Sper sa nu fie vise.

Laurentiu 2016-11-24 12:13:34

A intrat la cineva pe PFA la Banca Carpatica?

Laurentiu 2016-11-24 12:12:32

A intrat la cineva pe PFA la Banca Carpatica?

Fermier Deva 2016-11-24 11:34:32

Cec Deva au intrat azi banii.. , cca 500 la ha

Fermier prostit 2016-11-24 10:11:01

@Elena 3ha=3900?nici in visele tale..avansul este in jur de 500 ron pe ha.

fermier 2016-11-24 10:09:14

am fost la control clasic in data de 9 noiembrie si mi-au comunicat ca dupa introducerea dosarului in sistem se face plata ....dar nu au specificat si data....asa ca ramanem cu speranta.....

Elena 2016-11-24 09:58:36

Pentru Georgiana. Am si eu decizie de plata din data de 21noiembrie.Astept sper pana pe1 decembrie sa primesc avansul pe 2016. Cat ai primit Georgiana? Eu pentru 3 ha mi-a spus ca am de luat 3900 lei.

Georgiana 2016-11-24 08:48:56

Ieri la BCR in Campulung-Moldovenesc am scos avansu pe 2016.

Romanu ioan 2016-11-24 01:15:48

Nici în Caraș-Severin nu au dat banii eu unul nu am primit și mai știu multi asa, Cioloș dute acasă mincinosule și incapabilule!!!

zoltan 2016-11-23 21:39:53

Guvernul a rectificat azi bugetul pentru agricultori cu încă un miliard de lei. Sa speram ca vom primi toti banii pana la sfarsitul anului. Mă întreb ce dracu fac de nu intră banii in conturi nici la dosarele inchise. Ii tin in bănci pentru dobânzi ilegale sau ce morții mamii lor ca ii plăteau in numerar de cand se lauda. Fira-ti ai dracului de vagabonzi!

daniel 2016-11-23 21:27:54

Mai taci tu din gură! Ce controale Itu trebuie? Arendasul face un act cu arendatorul si se numeste contract de arendare, o intelegere de comun acord.Nu i obliga nimeni pe proprietari sa dea in arendă.Sa se îmbogățească cei care lucrează terenul că merită. Te mănâncă p...a de-ti trebui controale?

Alina 2016-11-23 21:10:39

trebuie facute publice toate datele cu fermierii de cand au inceput sa se dea subventiile . puse pe site la APIA ANAF ITM cu banii care le au fost virati din subventii din rambursari de tva din calamitati si o sa vedeti ca asa zisi fermieri s-au imbogatit pe spinarea proprietarilor de teren. impozitele la primarie tot proprietarul terenului le plateste. cum circula cu utilaje de sute de mii de euro pe drumuri publice fara itp rca rovigneta . distrug zonele rurale depopuleaza satele tinerii de la sate pleaca in strainatate. de unde au bani de utilaje de sute de mii de euro? cum au au strans unii averi de milioane de euro? cum de nimeni nu controleaza fermierii? unde sunt LOCURILE DE MUNCA in agricultura? O SA VEDETI CA ASTIA CE AU ALUAT SUBVENTII SI BENEFICII NU AU AVUT UN ANGAJAT. RUSINE AUTORITATILOR CARE NU I AU CONTROLAT.

Maria 2016-11-23 20:43:43

Sunt din timis, mi-au intrat ieri bani, pe 8h, 3600 lei.

dan 2016-11-23 20:31:34

Eu nu am primit nimic, local la Apia Buzau ni s-a comunicat ca este la plata acum 3 săptămâni, dar surpriza!!!!Am trimis mail la apia bucurești m-au sunat au spus ca sunt la control, deci bătaie de joc...Nu se știe Când vor intra....

Radulescu 2016-11-23 19:58:54

As vrea sa stiu si eu cand baga bani in.cont la apia si de ce noua ne baga ultimi

ioan 2016-11-23 18:18:23

Cont 000000. Unde s banii????? In decembrie nu se mai dau avansuri.Care nu ia avans mai ia o p..ă. Huoooooooo! Mincinosilor. Nu ati avut timp 6 săptămâni? Ce mai ne dați intr-o săptămână? Minciuni. Huoooo! Tehnocrati de rahat. Ceilalti au furat dar ne au mai dat si nouă. Voi ???? Huuuuuu!

mihai 2016-11-23 17:04:23

Am sunat la Apia București și au zis ca teren este în teledectie ,au zis ca Luna viitoare intră banii dar nu știu ce să mai cred .. oare m-ai băga ceva s-au aștept la Anu ceva. A mai fost cineva la control în teledectie și a primit ceva?

Nickmm 2016-11-23 17:02:31

Am avut control pe teren in oct,azi am sunat la București și a zis că in decembrie intra bani

taran sarac 2016-11-23 16:58:35

subventia pe animale nu au dato pana nu au facut cativa greva foamei la guvern , dupa aia sa rezolvat !

anonim 2016-11-23 16:54:06

Buna fermieri sunt din caras mehadia si nu am primit nici o transa pe 2016

taran sarac 2016-11-23 16:53:54

greva foamei in fata ministerului numa asa o sa dea bani, altfel nu numai minciuni pana la anu in octombrie !

fermier 2016-11-23 16:35:56

Sa va fut în gura și pe tot neamu vostru de tehnocrați mincinoși! Sa mergem în strada și sa le tăiem capu pa toți mincinoși ăștia! Huuuuuuoooooo!

Ion 2016-11-23 15:02:06

Prahova . Am încasat 300 milavans .. mult mai puțin ca data trecută, nici nu știu cât trebuie sa mai primesc .. idioților .. va bateți joc de munca noastră .

Ferma lll 2016-11-23 14:51:28

Am ramas doar fermieri de la teledetectie care acuma se pare ca trecem la control pe teren si bani prin 2018

fermier 2016-11-23 14:38:57

cei cu agromediu pe 2015 a primit cineva bani ?

Leach ionela 2016-11-23 14:05:57

MINCINOSi de TEHNOCRATI

sarac 2016-11-23 12:14:38

Cineva din jud. Harghita ???

George 2016-11-23 11:18:51

Gorun Constantin,ai noroc ca nu am pistolul la mine,ca te-as fi impuscat,si m-as fi gandit daca m-as fi predat sau nu!

Gorun Constantin 2016-11-23 10:38:32

Cu toate fortele spre Hollywood! Bani si succes la Hollywood! Proiect B: schimbarea de care ai nevoie! Cel mai bun film, cu cei mai buni actori!
Vrei siguranta? Proiect B este pentru tine! Hollywood: magie si spectacol! De ce sa nu faci bani aici? Noi mergem spre Hollywood!
Solicita acum detalii la adresa de email gorun.constantin@gmail.com

taran 2016-11-23 09:59:21

nici eu nu am votat niciodata PSD dar acum o sai votez , tehnocrati sunt cei mari mari hoti si mincinosi dintre toate guvernele de pana acum ! era mai bine cu PSD , macar dadea subventia la timp 1

Nesimtitii 2016-11-23 09:48:06

@George doar atit?ce nesimtiti..eu nici pe agromediu pe anu trecut.nici avans nu am luat.

Fermier prostit 2016-11-23 09:45:06

Uuuu o sa va voteze dracu..unde sunt banii pe agromediu pe 2015?

zoly 2016-11-23 09:25:19

Oameni buni guvernul a declarat ca au fost platiti toti banii pentru 2015. De agromediu nu au zis nimic.Nu au avut bani.Sunt zeci de mii de fermiei neplatiti încă. Ne-au mintit! Huooo!

ioan 2016-11-23 09:07:11

Jos guvernul!

Corina 2016-11-23 09:03:14

Pentru prima oara in viata mea voi vota PSD! Tehnocratii astia si-au batut prea mult joc de noi! Prea multi oameni au saracit din cauza ca ei intarzie cu subventii, s-au imprumutat, si-au vandut animale ca sa supravietuiasca. Acesti incompetenti si indolenti fata de nevoile omului trebuie sa disparara! Prea multe minciuni! La mine in sat, in Dolj, nici 10% nu au primit subventia.

Fermier Galati 2016-11-23 09:01:36

La galati a intrat la cineva la banca carpatica pe pfa??

George 2016-11-23 06:11:30

Ieri noapte la 50 ha au intrat 3800 lei in 4 transe,si atat.Azi noapte si ieri nimic.Bataie de joc!

yna 2016-11-23 05:44:56

In 14 am avut decizia de plata si ieri la ora 16 au intrat bani in cont

EUGEN MURESAN 2016-11-23 00:23:12

la raspunsuri ;probleme cu softul VRAJELI softul a platit 120 000 de fermieri intr-o zi ;dosare aprobate si bani in cont asta e problema

EUGEN MURESAN 2016-11-23 00:13:23

BOMBA : Cei care erau planificati la Control prin TELEDECTIE au fost trecuti la Control Clasic
Este vorba de același număr de fermieri în eșantionul de control. Dar unii care au fost la controlul prin teledetecție au fost mutați la controlul clasic, în teren. Nu am mai primit imagini noi, satelitare, de la Comisia Europeană din cauza lipsei de buget, și atunci o parte din fermierii care sunt la teledetecție au fost mutați la control clasic în teren.
În toată țara s-a făcut acest transfer de fermieri. Noi am solicitat imagini noi pentru acești fermieri și pentru că nu am primit aceste imagini și fermierii trebuie controlați, nu am avut ce face și i-am mutat la controlul clasic. Nu s-a suplimentat numărul de fermieri din eșantionul de control în niciun județ, declară Adrian Pintea, directorul general APIA, exclusiv pentru

DA fermier Tulcea;erai la Teledetectie si ai fost trecut la CLASIC
intrarea la plata dupa dupa finalizarea controlui si cu un grad de risc sub 5%
SUNT peste 113 500 dosare din 2015 majoritate cu Agro Mediu aceste aveau termen de plata 16.10.2016 Fiind nefinalizate au fost scoase din analiza pana dupa 1 DECEMBRIE noul termen de plata 31.12.2016
Numai bine

mihai 2016-11-22 20:29:52

poate dupa alegeri PSD va da bani ca tehnocrati astia sunt de tot rahatu !

ana 2016-11-22 20:23:13

Si eu tot din caras sunt si nu am luat nici un leu pe 2016,am si agromediu .oare cand???


maria 2016-11-22 19:57:35

@Caras...si eu tot din caras sunt si nu am luat nici o transa mi sa spus ca am intrat la plata in data de 15.11 dar in cont nici un leu 0.

Caras 2016-11-22 19:46:56

Intrat in data de 15.11.16 a doua transa..am ptimit o alta transa si la inceputul lunii..am pana in 5ha..Caras-Severin.In zona au primit mai multi !

fachira 2016-11-22 19:20:56

in MH a intrat la cineva?eu am la BT si inca nimik...in dolj azi iau intrat lui bunica_mea....

dan 2016-11-22 19:04:41

Poate citeste cineva mesajele acestea. Faca in asa fel sa intre bani de alegeri. Nu mai punem botul . Va votam din gură să v-o tragem si noi. Vă votăm, vă votăm fira-ți ai dracului! Incompetenții! Huoooooooo!!!

Fermier tinar 2016-11-22 18:55:20

Agromediu 2015=0..asta cu dosarele cu erori este vrajeala pe fata eu am dosarul inchis adica ok si banii pe agromediu 2015=o...si avans 2016 tot 0.....uuuuuuu

Ionut 2016-11-22 18:24:39

Bihor Cont Bcr 0 lei

Ferma lll 2016-11-22 18:06:34

Din surse sigure cei aflati la control teledetectie nu vor primi bani numa dupa ce se finalizeaza controlu si daca nu sunt probleme prin februarie vor ince a intra

mihai 2016-11-22 17:49:25

pentru agromediu 2015 cica au ramas doar dosarele cu erori si nu au nustiu ce aplicatie de asta nu pot da bani ,si pana nu termina cu anu trecut nu ne da nici avansu 2016!

dan 2016-11-22 17:15:03

cont 0 Brad Hunedoara Nici agromediu 2015 nici avans 2016
Huuuuo!

dan 2016-11-22 17:14:42

cont 0 Brad Hunedoara Nici agromediu 2015 nici avans 2016
Huuuuo!

maria 2016-11-22 17:04:48

@yna...din 14 ai avut decizia de plata sau atunci ti-au intrat banisi eu am intrat la plata in 15 nov.dar bani nu mi-au intrat in cont.

yna 2016-11-22 16:18:15

In salaj au intrat la bcr in 14.11.am fost pusa in plata

George 2016-11-22 14:43:26

Saveni botosani bcr au intrat astazi calculu era facut in data de 14.11

dan 2016-11-22 14:06:29

Sunt din Buzău, de 3 săptămâni cică este dat dosarul la plata asa zice apia buzau, nu am primit nimic, sa vb la București ar ajuta la ceva?

Gian 2016-11-22 11:54:03

din timis 227 ha au intrat!!!!

Minciuni 2016-11-22 11:45:58

Doar minciuni . Trebuie sa iesim in strada , asa cum au iesit cei din Grecia sa fugarim toti politicienii si sa le luam averile sa le dam inapoi la stat , iar pe ei sa-i punem la sapat canale

Fermier Tulcea 2016-11-22 11:42:13

Eu am sunat si mi-au zis cei de la Bucuresti ca sunt la teledetectie , iar cei de la Tulcea mi-au zis ca nu se face control prin teledetectie in Tulcea se face doar controlul clasic.
Doar minciuni
Guvernul minte ca poate o sa fie ales de prostime iar .

Adi 2016-11-22 11:16:24

Am primit ieri sunt din sibiu am la cec

mihai 2016-11-22 11:05:23

Am sunat acum la Apia și au zis ca e terenul in teledectie și luna viitoare intră banii ,deci cred că prin ianuarie o să între sau poate să mă lămurească și pe mine cineva msi în temă , Mulțumesc.

Fermier Deva 2016-11-22 10:29:56

au mai ramas 8 zile si nu ati bagat mai nimic din avans.. parca vad ca pe data de 30 iar vi se blocheaza softu si iar o tot amanati de la un termen la altu si noi ne vindem animalele cu 2 lei kg la viu ca nu avem cu ce sa le hranim, sa va fie rusine ca a-ti distrus o tara intreaga .

daniel 2016-11-22 09:47:14

Eu nu am primit nimic.

Cristi 2016-11-22 09:45:01

Mincinosii ordinari cat mai puteti mintii oamnenii...sunteti niste javreeeeee!!

Ultima ora

Newsletter gratuit
Top 5 afaceri agricole de succes in 2016
Newsletterul Top 5 Afaceri Agricole de Succes in 2016

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Top 5 afaceri agricole de succes in 2016".



Forum
Iulian spune: Intr-o comuna din olt au zis ca se iau banii in august ca e toata comuna la control.cate exemple ca acesta or fi in toata tara?
05-Dec-2016 01:29:10
Raspunde la intrebare
mihai spune: parca era mai bine cand guverna PSD, macar da subventia la timp asa ca pentru prima data voi vota PSD ,
04-Dec-2016 21:35:04
Raspunde la intrebare
Georgiana spune: Cei care ati primit si transa a doua,nu stiti ce bani sunt?agromediu sau pt ce ati primit???
04-Dec-2016 21:26:11
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo
clubagricultura.ro

Proces natural sau provocat de inlaturare a frunzelor unor plante de cultura ajunse la maturitate, p ...

Sunt plante la care semin?ele nu sunt închise in fruct. Semintele se afla la vedere si nu au fruct ...
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
 

Raport Special GRATUIT

Top 5 afaceri agricole de succes in 2016
Top 5 Afaceri Agricole de Succes in 2016