Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA a platit avansuri pentru peste 735.000 de fermieri

apia-a-platit-avansuri-pentru-peste-735000-de-fermieri

In perioada urmatoare, alti 92.852 de fermieri eligibili pentru avans vor fi autorizati la plata.


Avansul din subventia pe suprafata a ajuns pana in prezent la peste 735.000 de fermieri, reprezentand 88,8% din numarul celor eligibili la plata in campania 2017, iar suma totala autorizata a depasit 902 milioane de euro, potrivit datelor centralizate de Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura pana la sfarsitul saptamanii trecute.
 
Institutia precizeaza ca 92.852 de fermieri eligibili pentru avans vor fi autorizati la plata in perioada urmatoare.
 
Plata avansului pe suprafata a demarat in data de 16 octombrie 2017 si se va acorda pana la 30 noiembrie, urmand ca plata regulara sa inceapa la 1 decembrie.
 

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Afaceri la Cheie - Cultivarea ciupercilor Champignon


Ciuperci Champignon - O afacere de milioane Milioanele TALE Ciupercile champignon Agaricus sunt cultivate inca din secolul XVII Cercetarile si experimentele au demonstrat eficienta culturii de Agaricus precum si calitatile culinare deosebite ale acestei ciuperci In prezent cultura ciupercilor champignon se extinde tot mai mult...

Oferta Speciala
valabila 48h

In acest an, fermierii romani au solicitat subventii europene pentru o suprafata de 9,541 milioane de hectare, in crestere cu 214.525 hectare fata de anul trecut, in timp ce numarul cererilor de plata s-a diminuat cu aproape 17.000. Potrivit datelor Agentiei de Plati, in 2017 au fost depuse 885.864 de cereri de plata, numarul cererilor neeligibile fiind de 11.207.
 
Cele mai multe cereri de plata au fost depuse in judetul Suceava, 48.425, urmat de Dolj — 38.118, Bihor — 37.428, Botosani — 35.214 si Maramures, cu 34.875, iar cele mai putine, evident, in Bucuresti — 681, Ilfov — 2.457 si Calarasi — 6.682.
 
In conformitate cu prevederile legislatiei in vigoare, platile in avans se acorda in perioada 16 octombrie — 30 noiembrie 2017, iar platile din cadrul schemelor de sprijin se fac in perioada 1 decembrie — 30 iunie a anului calendaristic urmator.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA a platit avansuri pentru peste 735.000 de fermieri
Rating:
Nota: 4.25 din 2 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Stimularea clostilor prin asternut

Intrebare: Am vazut intrebari in legatura cu clostile si as dori sa stiu cum se face stimularea clostilor prin asternut?

Raspuns: Pentru fortare se folosesc cuibare de dimensiuni obisnuite (cu suprafata de 35×40 cm pentru gain... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii36 comentarii




Ioana Bihor 2017-11-30 21:07:33

Si eu sunt tot din Bihor,si nici eu nu am fost la control.nici un ban in cont

Bihor 2017-11-29 12:50:24

Buna eu nu am fost la teledetectie, si nu mi-a intrat nici un leu, intradevar alti consateni au fost. Oare noua xand ne baga banii? Bihor

fermier 2017-11-29 10:44:07

Pe inverzire a primit cineva avans ?

calin 2017-11-29 10:34:20

Pe agromediu, ecologie...a luat cineva avans?

AntiPSD 2017-11-29 08:03:43

APIA nu mai face plăti din cauză că ministerul nu a făcut licitația pentru software.Firma Siveco care se ocupa de soft a fost scoasă intenționat de către ministru de la licitație încă din luna Septembrie.Nenorocitu' de Daia vrea să dea contractul pentru Software în valoare de 27 de milioane de euro unei firme apropiate PSD-ului, plus de asta bugetul e gol iar ei trag de timp până la votarea bugetului pe 2018 .....deci banii o să-i vedeți prin Martie în cel mai fericit caz!

Fermier 2017-11-28 12:56:05

Știe cineva un număr de la apia bucuresti? Nu mi-a intrat nimic

calin 2017-11-26 19:25:16

Mai merge pana o data...e posibil sa fii fost incalzit la un moment dat si atunci s-a intamplat nenorocirea. Pentru un diagnostic cat mai bun schimba antigelul din el sau recupereaza ce poti incat sa fie instalatia curata si vezi daca mai apare uleiul in apa, daca apare atunci precis pe la garniturile de chiuloasa intra.

Popescu ion 2017-11-26 08:56:59

Dar acul la apa nu trece de 50grade. Dak ar fi garnitura arsa nu ar trebui sa se ridice si acul la apa?multumesc frumos domnule Călin.

calin 2017-11-26 08:50:59

garnitura de chiuloasa, baga uleiul in apa, trebuie desfacut motorul si schimbat garniturile.

Popescu ion 2017-11-26 08:42:50

Buna ziua. Am si eu o întrebare pentru fermierii mai vechi,cu utilaje nu așa performante. Eu sunt in tânăr fermier din județul Vâlcea utilizez cam 20 ha. De la apia au intrat in jur de 300ron/ha luna trecută. Am si eu o întrebare pentru cine cunoaște:am un tractor Ford 7610 si săptămana trecută fiind la arat m i s-a spart un furtun la apa,cand am umplut radiatorul cu apa am observat o pelicula de ulei, care ar fi cauza? Succes in continuare. Multumesc.

Vlad 2017-11-25 01:02:53

In sj mi'au intrat cam 400lei pe ha prin 20 luna trecuta. Se mai da ceva?

calin 2017-11-24 22:25:16

Salutare, mie azi mi-au intrat la Cluj, cam 360 lei/ha, nu am mai luat pana acum nimic. Pe ecoologie, agromediu, a primit cineva avans?

Nicu nicu 2017-11-24 18:21:58

Nici eu nu am primit nimic , de la apia zic ca am dosarul blocat...

florin 2017-11-23 15:04:47

De interes:
http://www.stiripesurse.ro/siveco-i-i-inceteaza-activitatea-la-apia-pla-ile-catre-fermieri-in-pericol_1233393.html

Ioana Bihor 2017-11-23 13:27:28

Eu la fel nu am fost la control.Avans pauza.Mai bine ar desfinta Apia ca si asa sunt varză

Ioana Bihor 2017-11-23 13:26:19

Eu la fel nu am fost la control.Avans pauza.Mai bine ar desfinta Apia ca si asa sunt varză

Gabriela 2017-11-23 13:25:51

Exact fermier tânăr mai sunt 2000 ron de luat deci va m-ai fi o tranșă de bani

calin 2017-11-23 12:25:47

Cluj, nu am luat inca nici un avans, nu am fost la control, miultumesc APIA, meritati salarii mai mari!

Fermier tanar 2017-11-23 11:35:33

@Gabriela, daca pe decizia de plata scrie 8000 ron atunci suma care trebuia sa va intre este chiar acei 8000 ron ...nu 70 la suta din 8000.....cert este ca nu sa platit inverzirea...

Simona 2017-11-22 23:27:06

La Apia Reghin nu am luat încă am avut ghinion sa pic la teledetecție nu știu poate numai la anul mai iau

Gabriela 2017-11-22 19:25:54

Da pe decizia de plata scrie 8000ron eu am luat până acuma in două tranșe 6000ron deci sunt 70la sută mergeți și cereți de la centrele Apia deciziile de plata

Florin 2017-11-22 13:03:30

Doamna Gabriela, cât va intrat avans, atît cât spun ce-i de la APIA,sau mai puțin mi-e mi-a intrat în octombrie cam 350 la hectar, de atunci nimic, merci.

carmen 2017-11-22 11:33:02

Multmesc pentru lamuriri d na Gabriela .

Mihai 2017-11-22 09:57:13

Transa 3 stie cineva ceva când va intra ?In Decembrie sau Ianuarie?

Gabriela 2017-11-22 09:27:55

Doamna Carmen a durat cam doua săptămâni iar ieri am luat și a doua tranșă de bani eu am cerut decizia de plata de la Apia deci avansul este luat vă mai fi și o a treia tranșă

carmen 2017-11-21 09:25:50

D na Gabriela ,cam cat a durat de cand ati semnat procesul verbal la apia daca ati fost la teledetectie pana v au intrat banii in cont ?

Gabriela 2017-11-20 22:43:40

Doamna Simona și eu am fost la teledetecție și am primit bani de pe 7nov.

Gurincu Emilia 2017-11-20 13:38:40

Cei care au fost chemati la APIA si au fost penalizati, cand vor primi banii???

Simona 2017-11-20 13:35:18

Aș avea o întrebare. Cei care am picat la teledetecție când luam subventia?

ivan 2017-11-14 14:45:29

Nu stiu cum fac astia teledetectia. mie mi au scazut 2 h... desi toata suprafata a fost lucrata corespunzator.... am inteles ca toti cei cazuti la teledetectie sunt penalizati mai mult sau mai putin

Jean 2017-11-14 09:18:10

Unde sunt 70 procente din subventie ?
Un ministru , ceva intre bufon si retard
Tot ce a invatat in viata e sa faca propaganda .

Nico 2017-11-13 21:25:38

Cei cu teledetectie s-ar putea sa intre la plata prin ianuarie , februarie la cum se misca " sistemul" de interpretare si chiar sunt curioasa, cat la suta sin cei aflati la teledetectie sunt in regula?! Pt ca la mine, inca am lasat ramasitele de cultura dovleci pt a face dovada ca am aceasta cultura declarata pt ca..culmea teledetectia nu o gaseste

Florin 2017-11-13 15:42:52

În Bihor nu a mai intrat nimic din 23 octombrie , sa plătit foarte puțin, altora le-a mai intrat, din ce am citit aici pe agromania,eu cred că nu mai intră până în decembrie , dacă mai intră cuiva să scrie aici, merci.

Fermier 2017-11-13 12:19:57

A mai primit cineva subvenție pe în înverzire

maria 2017-11-13 12:15:28

pt ovine a primit cineva?

Dana 2017-11-13 12:13:46

cei care au fost la teledetectie au primit ceva bani?

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018".



Forum
Elena Ioana Andreea spune: My name is Elena Ioana Andreea and i am from Iași in Romania i just received my loan from Patricia Kingsman loan company right now and i have heard about this company and i thought it was a fake...
15 Iun. 2018 01:04:32
Raspunde la intrebare
Veronica Rose Holly spune: Patricia Dumnezeu vă va binecuvânta și compania voastră Numele meu este Veronica Rose Holly. Sunt din București România nu am nimic de spus pe nimeni care are nevoie de un împrumut adevărat...