Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA a platit avansurile pentru aproape 730.000 de fermieri

apia-a-platit-avansurile-pentru-aproape-730000-de-fermieri

Incepand cu data de 16 noiembrie, vor intra la plata si crescatorii de bovine, iar de luna viitoare se va trece la plata integrala a subventiilor.


La sfarsitul lunii trecute APIA reusise sa efectueze plata avansurilor in proportie de 82, 17 la suta, pana la data de 4 noiembrie, Adrian Pintea, directorul general al agenției de plați, precizand ca fusesera platiti 875,25 de milioane de euro, in conturile a 727214 fermieri.
 
Functionarii agentiei au lucrat si in week-end continuand sa efectueze plati, astfel incat la data de 16 noiembrie sa poata da drumul platilor si pentru crescatorii de bovine, care nu au putut fi introdusi la plata din 16 octombrie.
 
Pentru prima data, la plata avansurilor au fost inclusi si fermierii din sectorul zootehnic, insa crescatorii de bovine nu si-au putut primi banii incepand cu 16 octombrie, intrucat exista o prevedere la nivel european, conform careia perioada de retentie pentru animale, de la incheierea perioadei de depunere a cererilor unice, trebuie sa fie de 100 de zile, iar acest termen expira pe 15 noiembrie.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Covrigarie - o afacere cu profit imediat


Obtine profit de 3 000 de euro pe luna cu propria ta covrigarie Cate covrigarii intalnesti in drumul tau spre serviciu Numai in zona centrului vechi din capitala sunt vreo 10 Si numarul lor este in crestere Daca esti un pic atent aproape fiecare covrigarie are clienti care stau la coada asteptand sa cumpere covrigi calzi Te-ai intrebat de...

Oferta Speciala
valabila 48h

 
De la 1 decembrie, APIA urmeaza sa treaca la efectuatea platilor integrale, numarul cererilor unice primite in cadrul campaniei de plati din 2017 fiind in jur de 850.000.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA a platit avansurile pentru aproape 730.000 de fermieri
Rating:
Nota: 2.5 din 2 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Plantarea vitei de vie

Intrebare: care este perioada optima pentru a infiinta o ...vie? am ceva teren si m-am gandit sa pun vie pentru productie de struguri pentru vin.

Raspuns: imi puteti spune si cate soiuri de vie pentru vin?... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii43 comentarii





Marian Vlad 2017-12-04 17:32:52

Buna.A trecut perioada de plata a avansului de la APIA si nu a-m primit nimic.Sa inteleg ca daca aveam ,oarece controale si nu ieseam in regula,trebuia sa fiu notificat,anuntat?Multumesc.

Maria ab 2017-11-10 23:42:27

Buna..Stiti cumva despre o noua lege privind iarba neagra din zona montana??Au fost la control si au zis ca de anul acesta nu se mai da subventia pentru locurile cu aceasta planta.Am luat subventia pe 3 ani fara nicio pb si fara sa stiu ca este vreo pb cu terenul pana anul acesta.Am zona defavorizata si agromediu.Se penalizeaza pe toti anii sau doar pe anul acesta daca legea e doar din primavara valabila??va multumesc frumos

sorin 2017-11-10 13:22:54

Ivan.. Functionarul de la APIA iti va primi in fiecare an cererea.El nu are de unde sa stie exact unde le afla pamantul tau.Pe el il intereseaza in primul rand sa nu se suprapuna suprafetelepamantul tau cu al vecinilor,ceea ce declari tu si ceea ce declara veciniiTrebuie sa intelegi ca singura rezolvare pentru a identifica parcela in lot este sa mearga la fata locului reprezentantul APIA si sa stabileasca exact coordonatele cu GPS-ul.Asa nu vei mai avea probleme in fiecare an.Asta in legatura cu delimitarea terenului.Pe langa asta controlul prin teledetectie mai inseamna si alte lucruri..Ai aici un link care te poate ajuta http://agrointel.ro/64142/apia-document-oficial-ce-trebuie-sa-stiti-despre-esantionul-de-control-din-campania-2016/

ivan Razvan 2017-11-10 13:08:48

Am o intrebare pentru cei care au mai fost la telwdetectie. Sa spunem ca anul acesta fermierului x i ae scade jumate de hectar. in primavara cand se duce sa se inregistreze la apia aceasta jumate de hectar se mai poate inregistra sau nu?

ivan 2017-11-09 10:45:24

Am sunat saptamana trecuta la apia si mi au spus ca au verificat si ca a iesit totul bine.

Gabriela 2017-11-08 18:57:21

Am primit și eu astăzi banii,saps și plată redistributiva fara zona defavorizată

sorin 2017-11-08 13:18:48

Ivan,ai iesit bine?De unde stii?Ai semnat procesul verbal?Cei care au cazut la control sunt penalizati in proportie de 100%,cu mai mult sau mai putin.Exista doua variante.1.Esti chemat la APIA si semnezi procesul verbal si apoi esti pus in plata imediat 2.Mergi la APIA si nu semnezi procesul verbal,pentru ca tu ai lucrat suprafata respectiva cu buna credinta si vin ei sa te penalizeze.Ceri sa faca control la fata locului in prezenta ta si atunci mai dureaza,dar macar stii ca pe viitor atunci cand cazi la control nu vei mai fi penalizat.

ivan 2017-11-08 13:01:41

Eu nu am fost instiintat de teledetectie. Am sunat la ei si mi au spus ca am cazut la teledetectie, ca am iesit bine si ca banii vor intra anul acestacel putin o transa

sorin 2017-11-08 12:40:22

Am vorbit mai devreme la APIA.La inceputul saptamanii viitoare cei care au cazut la control vor primi acasa plicuri prin care vor fi instiintati a se prezenta la centrele locale de care apartin,pentru a li se aduce la cunostinta procesul verbal de control.Sunt din judetul Botosani.

Gabriela 2017-11-08 11:13:41

Am 8,15ha domnul Nicodim

Nicodim 2017-11-08 10:48:28

Doamna Gabriel0 câte hectare aveți?

Gabriela 2017-11-08 10:44:40

Posibil să aveți dreptate,sora mea după semnarea pv a primit bani în cont la o săptămână și a primit doar o tranșă de bani adică f puțini oricum după decizia de plata care am primit-o eu iau cu 1500 ron mai puțin față de anul trecut mă refer la aceași suprafața și aceleași măsuri că anul trecut

sorin 2017-11-08 10:14:14

Gabriela,din ceea ce spui tu eu inteleg ca nu ai fost prinsa in esantionul de control ci mai degraba dintr-o eroare a celor de la APIA nu ai fost autorizata la plata.Cei care au fost controlati sunt chemati de catre APIA sa semneze procesul verbal de control daca sunt de acord,sau nu.In alta ordine de idei.Cand a semnat sora ta pv.de control si cat a durat pana a luat banii?Si a luat toti banii odata sau numai o transa?

Gigi 2017-11-08 10:08:40

Anul acesta valoarea cuantumului la hectar e mai mic sau mai mare?

Gabriela 2017-11-08 09:52:28

Vorbesc serios am primit decizia de plata și nu am semnat nimic mi-a spus să verific contul că în termen de 2 sap primesc bani,sora mea a fost la teledetecție a semnat și ieri a primit bani în cont in rest eu nu am primit nimic deocamdată

sorin 2017-11-08 09:33:21

Gabriela,eu nu inteleg cum sa eliberat decizia de plata pe 2 noiembrie,daca tu nu ai semnat procesul verbal de control de la teledetectie???

Gabriela 2017-11-07 16:37:00

Azi am fost la Apia Făgăraș să văd de ce nu am primit nici un ban in cont,am primit decizia de plata care s-au făcut abia pe 2 nov. și mi-au spus că undeva spre sfârșitul săptămânii sau inceputul sap viitoare o să am bani în cont,de la aprobarea deciziei durează 2 sap.asa că mai așteptăm.

cornelus hemcinschi 2017-11-07 15:56:34

O fi intrat bani pe undeva,la mine,la Botosani inca nu....probabil fac parte din acel...si restul!

fermierul nordic 2017-11-07 12:29:00

dar banii pe campania 2015restantese vor mai plati? As dori sa raspunda cineva . Pe campania 2016 sa promis 80% dar nu am primit decat 30% se merge mai departe pe minciunii si pacaleli

Maria 2017-11-07 11:41:36

La Bistrița la banca Patria Bank a intrat la cineva .?

Ioana 2017-11-07 10:00:58

Ce sa zic bafta Gabi sa poti rezolva ceva.ca nebunij astia ne fac drumuri.Ehhh de ar fi sa ne ia ei banii repede iar lua...Da sa nii dea mai greu

sorin 2017-11-07 08:55:17

Gabriela,pentru tine singura rezolvare este sa mergi la sediul APIA,la cel care se ocupa de dosarul tau si sa-ti spuna punctual ce se intampla.Eu personal am patit anul trecut.Dosarul a fost avizat.dar nu s-a emis ordinul de plata si ca urmare am luat banii toti odata dar abia in ultima transa.

Gabriela 2017-11-07 08:51:39

Mulțumesc mult Sorin, așa o să fac.

sorin 2017-11-07 08:46:13

Gabriela,pentru tine singura rezolvare este sa mergi la sediul APIA,la cel care se ocupa de dosarul tau si sa-ti spuna punctual ce se intampla.Eu personal am patit anul trecut.Dosarul a fost avizat.dar nu s-a emis ordinul de plata si ca urmare am luat banii toti odata dar abia in ultima transa.

sorin 2017-11-07 08:43:05

Gabriela,pentru tine singura rezolvare este sa mergi la sediul APIA,la cel care se ocupa de dosarul tau si sa-ti spuna punctual ce se intampla.Eu personal am patit anul trecut.Dosarul a fost avizat.dar nu s-a emis ordinul de plata si ca urmare am luat banii toti odata dar abia in ultima transa.

Gabriela 2017-11-07 08:19:54

Am citit articolul la noi au fost persoane care au fost chemați la sediul Apia dar eu nu am fost chemată asta înseamnă că nu am picat la teledetecție dar nici bani nu am luat,nu mai înțeleg nimic

sorin 2017-11-07 07:22:25

Un articol pentru cei care au intrat la teledetectie http://agrointel.ro/88307/fermieri-chemati-de-urgenta-la-apia/

Gabriela 2017-11-06 23:56:49

Mulțumesc mult Ioana,nici eu nu am luat nici un ban,cont zero la CEC Făgăraș

Ioana 2017-11-06 23:44:21

Din Bihor nu .nu am fost nici la control nici teledetectie dar nici nu am luat nici un leu pana acum

Ionut 2017-11-06 22:57:43

Bihor ,
A mai intrat ceva din transa a doua dar nu a ajuns la 70 % cum zic ei eu am luat pana acuma 45% din doua transe

Gabriela 2017-11-06 22:22:11

Ioana dacă nu te superi tu de unde ești? Ai fost cumva și tu la teledetecție?

Ioana 2017-11-06 21:51:27

0 lei

Ionut 2017-11-06 20:25:06

Cred ca sunt mai mult de 50% care nu au primit nimic.la mine apare tot un mare "0" in cont.deci nici macar prima transa.

Bihor 2017-11-06 19:52:36

Eu la fel nici control nici teledetectie si pauza bani

bivolari 2017-11-06 17:27:40

Eu n am fost nici controlat,nici teledetectie si nu am primit pana acum nici un ban,oare o sa primesc cand se ajunge la 120% procent de plata din avans.

Gabriela 2017-11-06 16:51:28

Costi eu am vb azi este o săptămână cu reprezentantul de la Apia cel ce de ocupa de dosar și mi-a spus că este ok și că în câteva zile intră banii azi este o sap.si am sunat la CEC Făgăraș și nu au intrat

Costi 2017-11-06 16:00:26

Si eu am intrat la teledetectie in Dolj si nu am primit nimic.Se pare ca vom fi sunati pentru a ni se comunica rezultatulcare de regula duce la ceva penalizari

Jean 2017-11-06 14:27:53

Abureli , specifice PSD.
Cred ca nu au bani si nu stiu cum s-o intoarca.
Au promis si acum nu au solutii , asteapta 1 decembrie , cand vor intra banii de la UE .

Gabriela 2017-11-06 14:16:34

Și eu am intrat la teledetecție și nu am luat nici un ban

ivan 2017-11-06 12:38:12

sorin, eu am intrat la teledetetectie si nu am luat nimic pana acum

Florin 2017-11-06 12:06:45

Același scenariu ,au intrat dar nu atît cât spun ce-i de la APIA, după grila pe care voi cei de la Agro Romania ați publicato nu a intrat decât 30la sută.

sorin 2017-11-06 11:58:08

Este cineva care a cazut la teledetectie si a luat avansul?

Gabriela 2017-11-06 09:36:02

Minciuni eu nu am primit nici un ban

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018".



Forum
Jean Carlos spune: Aveti nevoie de un imprumut pentru a incepe afacerea sau pentru a va plati facturile si o finantare corporativa pentru bunuri imobiliare si orice tip de finantare a afacerii ...
19 Sep. 2018 02:02:13
Raspunde la intrebare
ACCESS LOAN spune: Numele meu Lady Esther, sunteți binevenit să accesați FIRMUL DE ÎMPRUMUTURI un loc în care aveți ocazia să transformați un defecțiune financiară într-o persoană bogată, cu ajutorul unui...