Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA a platit pana acum subventii de 373 de milioane de euro, pentru 747.000 de fermieri

apia-a-platit-pana-acum-subventii-de-373-de-milioane-de-euro-pentru-747000-de-fermieri

Noul director general al agentiei a anuntat, de asemenea ca intre 12 si 14 mai se vor incepe platile pentru inverzire.



Noul director general al Agentiei de Plati si Interventie pentru Agricultura, Florin Marius Faur, a anuntat ca pachetul financiar platit deja pe schemele pe suprafata aferente anului 2015 se ridica la 373 de milioane de euro, iar in prezent se pregateste plata pe inverzire, de 530 de milioane de euro la nivel national, data fezabila din punct de vedere tehnic fiind intre 12 si 14 mai 2016.
 
„Pana la aceasta data avem facute plati efective la un numar de 747.000 de fermieri, iar pachetul total platit este de 373 de milioane de euro. Saptamana aceasta este o perioada extrem de importanta pentru noi, deoarece suntem deja in curs de pregatire a pachetului de inverzire. Este un pachet financiar de 530 de milioane de euro la nivel national. Practic, la momentul acesta, data pe care o avem fezabila din punct de vedere tehnic este undeva intre 12 si 14 mai 2016. Procesul de autorizare si de plata va merge insa extrem de rapid, pentru ca tot ce este platit deja, doar se va intoarce tehnic in sistemul informatic, vor fi recalculate si reautorizate la plata si nu vor mai trece prin toate tipurile de verificari pe care le-au facut colegii mei la nivel de teritoriu. Este vorba de majoritatea fermierilor care au primi deja banii, la care se vor mai adauga ce vom mai autoriza in cursul saptamanii viitoare pe partea de plata de baza, de ANT, de tineri fermieri si plata distributiva. Cuantumul pe inverzire ajunge undeva la 60 de euro pe hectar”, a precizat Faur.

 
Seful APIA a mentionat ca, in paralel, se lucreaza si la demararea platilor pentru zonele defavorizate, unde exista in jur de 400.000 de beneficiari.
 
„Intentionam deja sa demaram si platile pentru zonele defavorizate, aici sunt undeva la 400.000 de beneficiari. Din punct de vedere institutional si strategic vom incerca sa abordam in paralel si in acelasi timp atat plata pentru inverzire, cat si plata pentru zone defavorizate. Ca sa nu avem un dublu efort pe acelasi fermier, vrem sa le punem la pachet, sa facem calculul de autorizare pentru ambele scheme”,  a subliniat Faur.
 
In ceea ce priveste platile din sectorul zootehnic, directorul general al agentiei a spus ca 25 mai, data anuntata de catre ministrul Agriculturii, Achim Irimescu, pentru inceperea platilor, ramane in continuare fezabila.
 
„Pe zootehnie sunt trei module mari, la randul lor au sub-module mai mici. Primul modul este cel de captare date, al doilea de control administrativ si al treilea de calcul si autorizare. Primul modul de captare date urmeaza sa intre in scurt timp in lucru, el este si cel consistent din punct de vedere al volumului de activitate in raport cu functionarii nostri, dupa care e in procedura finala de contractare, la nivelul de una — doua zile, atat modul de control administrativ, cat si cel de autorizare si calcul. Practic, sunt facute solutiile tehnice, sunt deja agreate si in curs de implementare la nivelul celor care ofera serviciile IT. Ar fi doar o chestiune de formalizare finala si de integrarea lor in sistemul nostru de productie. Data de 25 mai este, in continuare, fezabila pentru inceperea platilor pe zootehnie, dar in egala masura cu pastrarea elementelor de siguranta si corectitudinea platilor pentru ca vorba noastra este sa ne grabim, dar nu cu orice pret”, a afirmat directorul general al APIA.
Seful APIA a mai spus ca intentioneaza sa organizeze o intalnire cu reprezentantii fermierilor pentru a elimina incertitudinea referitoare la termenele de plata, dar si pentru a raspunde punctual la problemele ridicate de acestia.
 
„Imi propun sa am o intalnire cu reprezentantii legali ai fermierilor, vreau ca eu sa vin in intampinarea dansilor, si am se le fac o invitatie, bineinteles dupa ce ma consult si cu Ministerul Agriculturii, probabil miercuri sau joi. Stiu ca fiecare isi doreste sa afle ceea ce se intampla, este absolut normal, dar in prealabil as vrea sa primesc si intrebari pe e-mail ca sa putem discuta punctual pentru ca nu as vrea sa avem discutii de tip 'bla-bla'. De aceea, am luat in calcul relationarea cu reprezentantii legali ai fermierilor, pentru ca este un drept al oamenilor sa stie ce se va intampla de o maniera cat mai certa. De fapt, aceasta este problema la ora actuala: este o anumita incertitudine, nu ca nu se vor plati fondurile, pentru ca este clar ca se vor plati, ci cand se vor plati”, a precizat directorul general al APIA. 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA a platit pana acum subventii de 373 de milioane de euro, pentru 747.000 de fermieri
Rating:
Nota: 3.94 din 181 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Sesiune de proiecte

Intrebare: Cand se deschide sesiune de proiecte 2016 pentru masura 6.1?

Raspuns: Primele masuri se vor deschide la sfarsitul lunii februarie – inceputul lunii martie, potrivi... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii88 comentarii


fermier2014 2016-05-18 22:23:52

bagavas pulan in crenvusti aia cu care tastati ati auzit de miting nici unu nu susține. BRAVO. ACHIME. NU LE DA. BANI. NICI LA PULIVARA . SE VEDETI BANI P RECLAMA DE LA BANCI CU BANCNOTE

fermier2014 2016-05-18 17:05:00

mâine MITING in fata parlamentului la ora 12 oo .VA rugam poftiti

ALEX 2016-05-16 11:41:47

si uite asa trec zilele .......si iara asteptam si speram sa-i bage azi,oare la anul o sa fim in aceeasi situatie? sau mai rau? de plata pt tinerii fermieri nu zice nimeni nimic,de subventii doar titluri cu cifre si nimic in cont,la tv,stiri,presa .....nimic

vlad 2016-05-16 11:31:42

Surse 90/sigure plățile vor continua după 5 iunie așa că tot să mai ascultam minciuni de păcală.

CRINUTZA 2016-05-15 00:10:31

Eu nu am primit nici un leu,nimica si nici macar invitatie la apia, Oare care ar fi problema. ?

feramier2014 2016-05-14 22:34:17

asa k p nimeni nul doare in pula de ăstia mici.ala mare nu plăteste taxe pula tu ca mic femier tie frica sa nu bagi multe facturi sau sa cer TV.te trezesti cu controale.sami BAG PULA IN MUIA LU ACHIM sa va fut.OAMENII BUNI SĂ SE ORGANIZEZE UN MITING ODATĂ.SĂ MERGEM DE SAR SCHIMBA VAROG

fermier2014 2016-05-14 22:27:26

PTR IULIU mai d jos nare cum sa ne bage noua bani nu înțelegi a mai rămas pămînt puțin de vîndut si p ala sal ia aia mari SAU astea mici să dăm faliment sa nu poți realiza nimic si priministru ala de nainte vorbea numai cu dealde MUSCĂ cu fermieri mari nu cu astia mici

iuliu 2016-05-14 22:21:51

TRAZNITEAR DUMNEZO SI PE TINE BA NEGHIOB DE FAUR BAGI PULA IN MUMATA SI NU NE MAI MINTI ATATA CE NE DUCI SI TU CU ZAHARELU BAGANE BANI O DATA FIRAI A DRAK CU FAMILIA TA CU TAT

Adi 2016-05-14 20:51:21

O primit cineva ceva

cristi ph 2016-05-14 17:49:08

Deci pîna la urma ce ne dă? Cumva a plecat Păcală si a venit pinochio.Oameni buni nu se vede că pînă la urmă tot o lălăe ceva se întîmpla? la tv nu da nici un interviu cu probleme fermierilor la viață satului nimic ,știri nimic .Rugam presa să ne ajute ,cumva vor să ajungă agricultura praf .Asta e tot comanda de afară .Corect cu Domnul Robert normal ar trebui să primim nește plicuri cu ce ne-am încadrat si ce bani trebui să Lom că se poate face greșeli pe sistem si sa adeverim cît am loat si cît trebui .Corect.

fermier2014 2016-05-14 12:55:51

Domnilor cea mai mare prostie de cînd se dau bani anu ăsta cu Tehnocratia lor ne au Futut.nu contează partidele sau altceva omenia.de ar sa domnu sa vina Achim ăsta in CT ma jur de nui sau cu ouă in cap c să mai patesc ks futut d bănci mai k alea care stau la autostop

caraivas 2016-05-14 04:57:47

robert, maninci rahat turcesc. Asta e procedura si n-o contesta nmeni, iti arat daca vrei ce raspunsuri halucinante am primit de la UE in legatura cu abuzurile APIA! si MIN agripulturii. N-am incasat un euro din 2014.

robert 2016-05-14 00:10:11

subliniez , deciziile sunt acte si sau hartii incostetabile oficiale si parafate de catre APIA in care vi se recunoaste dreptul de a lua subventia pe anul respectiv si sunt acte obligatorii de emis de catre APIA pentru ca ele pot servii oricand ca si acte juridice in cazul litigiilor. repet dinnou nu este in regula cu neemiterea acestor hartii obligatorii inaintea efectuarii platilor subventiilor.

robert 2016-05-14 00:03:45

am o intrebare nu va suparati! ati uitati ceva foarte important dragi colegi. lipsesc cu desavarsire deciziile de plata. ele sunt parte integranta a normelor obligatorii europene de derulare a proceselor de plata a subventiilor de orice tip in agricultura. cu decizia data se stabilieste clar fiecare fermier cat are de incasat si la ce curs valutar daca tara respectiva nu are moneda nationala in euro. puteti verifica. ceva e putred in danemarca. stiti doar ca in fiecare an vi se aducea la cunostinta cati bani aveti de luat indiferent daca aveati taieri in urma controalelor. e suspect acest mod de abordare in care nimeni nu stie exact cat trebuie sa ia si ce i se plateste. ceva nu este in regula. procedural statul roman a incalcat legislatia europeana in domeniul subventiilor.

elena 2016-05-13 22:40:51

centrele locale de unde apartineti,acolo e problema....nu au emis decizii de plata ,degeaba e in regula dosarul,fara decizie de acolo,nu o sa primiti banii

elena 2016-05-13 22:38:03

.....

Ala 2016-05-13 21:17:42

M-am saturat de minciuni ce fac ăștia cu noi este strigător la cer haideți oameni buni să ieșim în stradă ca altfel nu ne mai vedem bani

Bianca 2016-05-13 20:18:54

Ne mint intruna ,isi bat joc de noi eu nu am primit nici acum nici anul trecut nici un leu m-am saturat! Chiar isi bat joc de noi sa le fie RUSINE!!!!!!!!

Ana 2016-05-13 15:58:01

Au intrat banii la careva?

cristi ph 2016-05-13 15:23:03

De nu ne spune sau încasat o sumă pe h si mai trebui ? Atît se da pe suprafața .Nu abureli pe scheme .

Ioni 2016-05-13 13:48:19

Nu stie nimeni de BH mai exact de zona Beiusului, nu am luat nici in toamna nici acuma nici un leu, si sunt si din zona defavorizata! Sa ii ia dracu pe toti...,

Maria ab 2016-05-13 12:28:51

Am sunat la Apia din jud Alba si mi s-a spus ca s-a autorizat plata dar in cont nu a intrat absolut niciun leu..dezamagire totala!!!!

Amalia 2016-05-13 11:55:58

Eu nu înțeleg un lucru pentru micii fermieri se dă ceva în afară de SAPS, ANT, înverzite si redistributiva ? Mă poate lămuri cineva?

alexcli 2016-05-13 11:43:03

de ceilalati fermieri nu se mai aude nimic.....ce inverzire, ce zona defavorizata ?!....eu nu am luat nimic pana acum.....rugini`ar furca in voi pana muriti...m**e Ciolos, m**e Irimescu !

Lucia 2016-05-13 06:39:57

@fermier.prostit: am spus autorizare, nu plata. Intai se autorizeaza si apoi pleaca dosarul la plata ca asa e cu sistemele astea informatice: le poti face cum vrei ca sa justifici cat mai multe locuri de munca.

nemultumitu 2016-05-13 00:03:44

detin 4 ha si nu am primit nici un ban sunt niste mincinosi ordinari , precizez ca nu am luat nici in noiembrie nimica niste jegosi

Tami 2016-05-12 22:20:51

Am sunat la apia si au zis ca baga banii pana in 30 iunie asa ca mai avem de asteptat

nickmm 2016-05-12 22:08:18

fermier tu crezi ca is nebun??am trimis si in aprilie si m-a sunat nu mi-a trimis raspuns ca anii trecuti,iar ieri nici macar nu am scris nr de tel si azi la 1.30 m-a sunat nr 0213054800 un domn si mi-a spus ca mi s-a facut plata{eu numai pt zona defavorizata mai am de luat}pt animale am intrebat cand se fac plati si a zis ca cel mai sigur dupa 1 iunie,la 5 am sunat la banca si nu era nimic in cont

Sorin 2016-05-12 21:30:01

Anunțați mâine cui intra bani.

Fermier.prostit 2016-05-12 21:25:14

@Lucia,informatia ta este eronata..astazi nu sa facut nici o plata pentru inverzire..

Fermier.prostit 2016-05-12 21:21:34

@Nickmm.in primul rind daca ai trimis mail la. Apia.aceasta iti va raspunde prin mail..in nici un caz nu te suna....si urmeaza a se plati inverrzirea si zone defavorizate in nici un caz agromediu...ps astazi apia nu a facut nici un op pentru aceste masuri

Lucia 2016-05-12 20:49:08

Nickmm, agromediu intra la plata din iunie...nu ai inteles tu ce au spus ei. Agromediu e agromediu, inverzirea e inverzire

Lucia 2016-05-12 20:47:53

Este o declaratie a ministrului data Agrointel. Au intors dosarele in batch, pentru cei care au incasat deja schemele de baza si au inceput autorizarea. Probabil cei care au indeplinit conditiile pentru ca inca nu stabilisera modul de calcul pentru cei care nu au indeplinit conditiile cum vor face reducerile .

Nickmm 2016-05-12 19:23:21

Am trimis email la Apia ieri si azi m,a sunat si a zis ca mi s,a făcut plata pt agromediu.in cont nu era nimic la 5,saps am luat in 11.04,avans in dec nu am avut,sa vedem maine

Ioana 2016-05-12 17:55:19

In Valcea a intrat la cineva?Eu nu am primit nimic, la 2,7 ha.

Sorin 2016-05-12 17:48:56

Să posteze cei cărora le intră banii să știm și noi dacă mai așteptăm.

taranul prost 2016-05-12 16:37:55

Lucia , din ce surse sti ca au inceput autorizarea la plata azi ?

Ana 2016-05-12 15:23:31

In neamt nimic cont la bcr

iuliu 2016-05-12 14:00:23

cum drak au platit atatia bani daca mie nu mi-a intrat nimic inca si nu am avut nici control unde drak ia virat in ce cont sa schimbat un micinos de ministru si a venit altu mai mincinos sa va fie rusine mincinosilor

geo 2016-05-12 12:14:34

De agromediu stie cineva ?nu se spune nimic?nici banii care i-am dat pe atestat nu.i primim macar sa.i recuperam

Lucia 2016-05-12 12:00:01

Autorizarea au inceput-o de azi dimineata deci nu aveau cum sa intre banii in cont asa de repede...si nici sumele nu sunt corecte decat daca a avut reduceri

gigi .Bb 2016-05-12 11:48:40

Eu am făcut socoteala si pînă acum sau dat cam 400 lei pe h.Dar eu stiu anul trecut au fost 700 lei h ,dif.pe anul acest unde e cînd se da ,si de .ce nu spune nimeni se da total atîta pe h.

Lola 2016-05-12 11:38:23

In neamt a intrat la cineva?

Fermier.prostit 2016-05-12 11:37:00

@Vasile,daca taceai filozof te numeai,. Cum drac ti.a intrat tie banii ma daca Apia nici macar nu a inceput autorizarea la plata pntru Zie...si zone defavorizate?Sau esti cumva un angajat Apia.postezi. sa duci lumea in eroare?

Vasile 2016-05-12 11:10:02

Au intrat banii pentru inverzire 240 lei/ha si zona montana defavorizata 340 lei ha astazi la ora 09 30 raiffeisen mures.In sfarsit.

ALEX 2016-05-11 19:46:27

daca facea-m si noi agricultorii cum au facut ciobanii .......acum aveam banii

fermier fermier 2016-05-11 12:38:44

luna aceasta o sa mai faca astia vriun ordin de plata?mai asteptam mult banii nostri?nu cerem nimic din ceea ce nu ni se cuvineasta e batae de jok.avem rate de platit cine ne da noua penalizarile pe care le incasam din cauza lor

aaa 2016-05-11 11:09:42

Când oare o sa ne primim banii?

andrei 2016-05-10 23:04:06

eu am luat a 2 transa 50 de lei dupa 8 ha.... mai mare bataie de joc nu am vazut....jud Alba

popa vaslui 2016-05-10 17:03:40

Baciu de la LAPARD reprezintă pe mă-sa și interesele lui bagabontu. A declarat ca este primul an când nu ne plângem și este bine. Intrați pe agroinfo sa vedeți ce declara acest impostor care se lauda ca el ne ține acasă și că noi îl iubim pe ministru agri

fermier de la oras 2016-05-10 16:14:37

Petrosani, Hunedoara..... unii au luat, altii nu SUBVENTIA PE 2015......????????

gelu 2016-05-10 16:00:30

Sunt din iasi, n-am incasat niciun ban anul asta, am 2.8 ha.. bataie de joc . . .

mircea 2016-05-10 14:10:43

In jud. Bihor a primit cineva subventia ? cei cu 5-30 ha

banca.comision APIA 2016-05-10 12:01:50

Avem Conventii cu APIA sa va luam banii, le dam si lor un comision acolo, ca altfel nu mai reinoiesc Conventiile, dar va dam banii. Bagati bani in cont cit pentru 2-3 ani, ca altfel va expira contul si-l inchidem. Mai vedeti banii... Luati bani de acasa, imprumutati-va si platiti conturile in avans, altfel ADIO subventii!

Ion ion 2016-05-10 11:17:20

Anul asta faliment scrie pe 60%din fermieri ....meritam ca ne.am facuto singuri am stat ca prostii si am asteptat sa ne bage in traista si nea bagat o p..a

Ramona_eu 2016-05-10 11:15:57

din surse apia va spun ca de joia trecuta apia nu a mai facut niciun ordin de plata
cei care ati mai primit cate un leu este din ordinele de plata de dinainte de paste

Madalin 2016-05-10 11:13:26

Asa este numai cu proteste poate mai primim ceva daca nu o sa ne duca cu vorba si no sa mai primim nimic

Adrian47 2016-05-10 11:12:39

De cat sa stam sa comentam mai bine am iesi in strada
Daca ieseam in ianuarie aveam banii acum

Ordonantele de Urgenta 2016-05-10 10:18:20

Am impartit SAPS-ul in atitea module, incit sa nu le poata urmari nimeni. Va dam ceva bani, restul il plimbam prin ministere si il 'pierdem' pe acolo. Avem nevoie de BANI in Campania Electorala!

politicianul realizat 2016-05-10 10:13:53

Guvernantii au cheltuit banii si acum dau... din gura! Au dat la 754,000 de fermieri cu 2 ha, gata! S-a terminat plata! Restul sa se imprumute la banci! Sa plateasca Impozityele si Taxele la timp, altfel platesc MAJORARI!

Pentru animale, la fel, le dau dupa 25 mai cu tiraita la 2-3 si gata! Grosul banilor merge la Buget! Politica cu bani grei se face!

Sa veniti sa ne votati la alegeri! Banii dumneavoastra acolo sunt! Pe afisele si clipurile electorale!

cruceru 2016-05-10 10:09:27

sunt tanar fermier...5..30 hectare..cat trebuie sa primesc suventie?

fezabilul 2016-05-10 10:05:41

Noul Director APIA declara nonsalant ca 'nu este obligatoriu sa fie achitate toate platile' din banii UE pe SAPS... Tinta lor este 'achitarea platilor, dar nu cu orice pret', ' Este extrem de mare și trebuie să avem absorbție, dar repet: nu cu orice preț. Realist fiind, așa cum se prezintă lucrurile la acest moment, este fezabil termenul de 30 iunie.'

Asa ca dragilor, sunteti 'fezabili'.....
Pe guvernanti in doare in p... de voi/de noi...

marian 2016-05-10 09:44:59

Ne-am saturat! Numai minciuni! Vorbesc în cifre! Vor vedea ei! Niște mincinoși. Ne - au lasat descoperiți cu totul.Au dat doar la cei cu 10-20 ha pentru ca sunt majoritari.niste tampiti

ia subventia 2016-05-10 07:40:37

Noi nu am primit nimic in toamna, insa luam acum in vara, subventia pe 2020!
Nici nu mai este nevoie sa depunem Cererile anuale la APIA, ca ne au ei deja in Softul SIVECO.

Mihalache Gheorghe 2016-05-10 07:36:45

Numai povesti! Nu am primit nici acum subventia pentru 2018!

Vali 2016-05-10 06:49:22

Ce se intampla cu plata subventiilor pentru cei care au avut control in toamna? Am peste 50 de ha si nu am primit inca nici un leu iar cel de-a doilea control inca nu s-a facut. Nu puteau sa ne dea si noua un avans dupa efectuarea primului control sau macar sa se faca platile pentru suprafata?

mihai 2016-05-09 21:49:44

am facut cererea unica de plata in 2015 si am depus adev. caam 3 vaci .Vreau sastiu daca primesc subventie pe ele?Cunoscatorii ii rog sa -mi dea un raspuns

marius 2016-05-09 21:43:34

ma dar totusi daca as fi avut control,probabil as fi fost instiintat cumva,nu?
citatia sa ma prezint pentru a depune cererea pe 2016 mi-a venit in schimb nicio citatie de control...alta cauza nu cunosc de ce nu am prit nimic nici in toamna nici acum...inseamna numai ca SISTEMUL e defect rau de tot,si nu ala informational...

fermierul007 2016-05-09 18:51:27

Numai stiri triumfaliste....
'La o lună de la debutul plăților, noul director general al APIA, a declarat că s-au făcut plăți efective la un număr de 747.000 de fermieri, iar pachetul total plătit este de 373 de milioane de euro. Comparând cu cifrele transmise pe 28 aprilie, adică 337, 3 milioane de euro rezultă că APIA a plătit 35,7 milioane de euro în mai puțin de o săptămână, excluzând zilele libere din preajma Sărbătorilor Pascale.' Care libere au fost inaintea Pastelui, numai APIA stie...
Faceti un calcul simplu, in cele 42 de zile ramase pina pe 30 iunie cu media de 7.14 milioane euro/zi rezulta 321 milioane euro din tortalul de 1 miliard euro ramasi neplatiti... In ritmul asta luam banii la Pastele Cailor.

crysty 2016-05-09 18:37:50

La apia gorj a raspuns la telefon unul care abia vorbea de la atata plictiseala. cand am intrebat de subventii a spus ca pana pe 30 iunie mai este timp... si a inchis telefonul....

emil 2016-05-09 18:08:05

Cat plateste pe zone defavorizata euro/ha. Stie cineva? Multumesc

Roxana 2016-05-09 18:03:17

La APIA TIMIS de o luna acelasi raspuns, dosarul e in regula,aprobat la plata dar e blocat din cauza ca e pe transfer si nu se stie cand se va da drumul la plata.N-am primit nici in toamna nimic..bataie de joc!

aaa 2016-05-09 16:15:21

De ce plăti vorbiți când unii dintre noi nu au primit nimic nici acum nici în toamna.

gigel 2016-05-09 12:48:53

macar sa bage bani petru intretinerea contului ca e o lalaiesc lunile trec iar banca cere bani

fermier 2016-05-09 12:48:28

nu ne ramane decat sa asteptam...alta solutie nu exista !

gigel 2016-05-09 12:46:54

Concluzia e ca nu o sa ii mai primim , eu asa cred, am tot depus bani pentru intretinerea contului de la mine din buzunar ca altfel nu se putea vira banii , traim in sec 21 totul e virtual si ar trebuie sa mearga ca uns dar de unde ca sunt incompetenti cand s-au vazut cu un monitor in fata si o tastatura cred ca tot mai bine era la foaie si pix degeaba exista tehnologie daca nu stiu ce e aia , si nu stiu de ce ca la fel o sa faca si cu anul 2016 o sa primim banii in 2017 sau cine stie cand , ii bun ca mai au tupeul sa minta ca pana la urma si la coada trebuie sa zica ceva ce sa intamplat cu banii nostri nu poate sa zica ca ia bagat in buzunar , rusine nesimntitilor , asa le trebuie si lor sa li se platesca salariile pe luna o data pe an, in caz de vine in control bine ca sunt tari in gura si tb sa le arati exact unde ai si ce ai ca de nu o belesti dar cand vine vb de plata tot ei sunt aia tari in gura ca vezi ceva ce e imposibil .

frmer 2016-05-09 12:27:35

Urmeaza sa mai speram si saptamna asta si tot asa....

Raznatovici 2016-05-09 11:57:22

Plata redistributiva, a primit cineva...? Nu stim absolut nimic ce s-a platit si ce mai urmeaza a se plati... A, inteles ca redistributiva...urmeaza... la plata... Stie cineva ceva...???

fermier 2016-05-09 11:41:30

Si eu am sunat si a zis ca inceput bage si la cei cu control de la inceput luni dar se pare ca mint pe fiecare eu am doar transfr de pe pf pe pfa si au zis ca mai duraza

fermier 2016-05-09 11:32:13

am sunat astazi la apia cental si a zis domnisoara de acolo ca spre sfarsitul lunii vor primi banii cei care au avut control !

tanar fermier in tara minunilor 2016-05-09 10:51:09

Eu n-am primit nimic fara ca macar sa fiu la control...

sorin 2016-05-09 10:31:53

A primit careva banii din cei care au fost la controlul clasic?

fermier 2016-05-09 10:00:21

la novaci gorj nici macar nu au bunul simt sa mai raspunda la telefon ! probabil nu stiu ce sa mai minta...sa va fie RUSINE !

popa vaslui 2016-05-09 09:49:41

Dați-ne baniiiii hoților futuva neamu-n gura

fraier 2016-05-09 09:23:15

Recunoasteti dreacu' adevarul, ca nu aveti bani, i-ati papat, v-ati dus la Bruxelles sa va cumparati de-acolo pentru intregul famiion de Paste, Heine si Goethe haine si ghete si ati lasat visteria Tarii goala... sufla Vantu prin ea... Voiculescu si Nastase se lafaie in miliardele de euroi furarti de la Buget si fraierii... platesc!?

Impozite si taxe mai vreti?

fermier furios 2016-05-09 09:07:36

Cifre fara nicio noima
373 milioane euro impartit la 747.000 fermieri = 499 euro/fiecare, deci media este de 2,2 ha. asta este tot? asa ati scapat de toate incurcaturile?mai aveti inverzirea si zootehnia, cererile le-ati finalizat pe 2016, puteti sa plecati in concediu!

Restul de 1 miliared in cite zile il dati cu o medie de 10 milioane/zi?! pina in decembrie finalizati, sau ne apuce depunerile cererilor pe 2017?!

tanar fermier in tara minunilor 2016-05-09 08:47:43

Iar ati inceput cu cifre de cacat??banii cand ni i dati nenorocitilor?! Si bancomatu se sperie cand ma vede , i so fi luat si lui de mine.

Ion 2016-05-09 08:31:08

Dar pentru cei cu control cand se vireaza titusi ca de o luna nimic plus un an numai din inprumuturi ne chinuim

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
Wulan Sari spune: Buna, Căutați un împrumut? tu esti locul potrivit pentru solutiile tale de credit chiar aici! Garanție împrumut de încredere Compania acordă împrumuturi companiilor și persoanelor fizice la...
21 Sep. 2017 22:29:01
Raspunde la intrebare
Henry Clark spune: Atenţie, Solicitați un împrumut rapid, sigur și convenabil pentru a achita facturile, împrumutul Xmas, creditul ipotecar, împrumutul de consolidare și pentru a începe o nouă afacere sau...