Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA a platit peste 293 milioane de euro subventii in sectorul vegetal

apia-a-platit-peste-293-milioane-de-euro-subventii-in-sectorul-vegetal

Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura (APIA) informeaza ca incepand de vineri, 08.04.2016 si pana in prezent, a efectuat plati aferente Campaniei 2015, pentru schemele din sectorul vegetal, in suma totala de 1.295.552.050 lei (293,27 milioane euro) pentru un numar de 686.337 beneficiari, din care Ajutoarele Nationale Tranzitorii in sectorul vegetal (ANT 1) reprezinta 270.683.527,54 lei (61,27 milioane euro).



Precizam ca dupa autorizarea la plata si transferul acestora la departamentul de specialitate, se emit ordinele de plata catre Trezoreria Municipiului Bucuresti, operatiune care dureaza o zi. In continuare, se urmeaza fluxul acestor ordine de plata intre trezorerie si institutiile bancare. Ca atare, dupa momentul autorizarii mai trec cateva zile pana cand fermierii vor avea banii in conturi.

In ce priveste Campania de primire a cererilor unice de plata 2016 au fost depuse un numar de 498.070 cereri, pentru o suprafata de 2.300.571 hectare. Perioada de depunere fara penalizari a cererilor de plata va continua pana la data de 16 mai.


La Centrele judetene sunt programati fermierii care solicita o suprafata mai mare de 50 de hectare teren agricol, iar la Centrele locale fermierii care solicita o suprafata mai mica sau egala cu 50 de hectare teren agricol.

Cererile unice de plata pot fi depuse si dupa data de 16 mai 2016, in termen de 25 de zile calendaristice, dar cu o reducere de 1% pentru fiecare zi lucratoare. Solicitarile depuse dupa data de 10 iunie 2016 nu mai sunt admise la calcul, iar fermierului nu i se acorda niciun fel de plata sau de sprijin.

Sursa: APIA
Foto: pixabay.com

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA a platit peste 293 milioane de euro subventii in sectorul vegetal
Rating:
Nota: 4.03 din 172 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Monitorizare boli si daunatori noiembrie

Intrebare: Cum putem monitoriza aparitia daunatorilor in camp? Exista capcane pe care le putem amplasa pe sole?

Raspuns: Pentru daunatori la rapita in boluri se pune apa cu putin detergent de vase . ESTE FOARTE IMPORTANT ... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii64 comentarii


Dan bh 2016-04-28 15:24:49

În Bihor am luat 92 de lei la ha ieri au intrat. Nu cred că mai am de primit
Deoarece am luat si in iarna 250 lei la ha si săptămâna trecută încă 300 lei la ha.in Bihor cât de cât sau făcut platile

fermier1234 2016-04-27 22:57:31

In judetul alba a intrat la cineva? Astept raspuns. Multumesc!

mica 2016-04-27 18:46:15

Iar totul a fost ok la control...vai de ei si de noi

mica 2016-04-27 18:45:11

Am avut control akm o luna jumate.azi am fost la apia si dosarul e in lucru..mai adauga azi ceva ..peste o luna ceva..pana la craciun...porcii jegosi ..sa crape toti hotii

taran 2016-04-27 17:49:46

Pana nu mergem peste ei nu o sa se schimbe nimic.

Func apia 2016-04-27 15:27:31

Bani nu o sa mai vedeti decat atat ce sa dat
Aici in apia este un haos total

grecia 2016-04-27 12:01:25

Guvernantii si cei de la APIA au papat banii,pe softuri, SIVECO, PE MIEII DE PASTE, PE DIURNE, PE PREMIERILE DIN BANIII EUROPENI, ACUM AU FACUT ACURDURI CU bANCILE SA MAI IA COMISIOANE SI DE ACOLO. 300 MILIOANE EURO SINT EXACT SOFTUL siveco. Atit au dat, 500 euro la 700 mii de agricultori cu 2-3 ha. fara inverzire, fara ANT, in 3-4 transe si aia. Grosul... la vara, latoamna, la primavara....
Trimit oamenii la Banci sa-i jecmaneasca pentri 10-15 zile, sa ia 10% dobinzi. Pentru ce?!
1,3 miliarde euro... i-a luat Gaia! Firimituri pentru fraieri. Un popor de PROSTI!
PORCII DE POLITICIENI HUZURESC IN PALATUL PORCILOR si fraierii... platesc!

Ana 2016-04-27 09:03:12

Lola am 4ha da am mai luat 380de lei pe data de 19

Lola 2016-04-27 08:19:17

Ana ai mai luat pana acum inafara de astia 92 de lei?cate ha ai?

Ana 2016-04-27 08:01:22

Bcr neamt ieri am primit 92 de lei

Fermier 2016-04-27 00:28:32

Apia lucrează la foc continuu zilele astea. Să adune ouă și miei de paște. De bani, la recoltare mai vorbim. Va spun adevărul că poate la vară primim banii dar nu o să mai facem nimic cu ei. Fără tractoare si fara terenuri și cu datorii multe cu impozite neplătite si cu penalizări astronomice. Bag ceva în ea de Românie si de tot. Să facă sărbători în iad. Și mă cac în softul lor de hoți, care costă cât o autostradă si este bun de aruncat la wc.

Andreea Andreea 2016-04-26 20:29:32

La Giurgiu in cont 0 de la apia mi sa spus ca sau trimis dosarele inapoi carola au peste 15 hrctare dar nu este adevarat, am sunat la bucuresti si mi-au spus ca miercuri sau joi va intra bani în cont deoarece sau mai trimis vineri dosare. . .
Acum stam si asteptam

nicu 2016-04-26 20:07:08

Azi dupa masa la carpatica fagaras 3900 pt 8,6ha.Mentionez ca nu am luat avans

gie 04 2016-04-26 18:11:03

Am luat avans in toamna acum cont 0.cred ca astia se drogheaza de ies cu asemenea declaratii.

Sorin 2016-04-26 17:52:37

Săptămână asta a luat careva bani?

florin 2016-04-26 16:49:27

La Galati a luat cineva ? Am luat in toamna acum privesc contul si e 0.

fermier 2016-04-26 15:28:13

Duceti-va la apia si interesativa de dosarele voastre ... Din vina unei hârtii eu nu am intrat la plata pana acum, am rezolvat problema si mi s-a garantat ca banii o sa intre zilele următoare

Tami 2016-04-26 12:10:38

Am fost la Apia Simleu si au zis ca pana in 30 iunie intra asa ca m-ai avem de asteptat.Nesimtitii

Vlad Branistea 2016-04-26 11:47:49

Directoarea APIA Giurgiu a declarat ca 85% dintre fermieri au primit banii. Nesimțire ,incompetența, rușine!

unu' 2016-04-26 10:06:24

oameni buni, degeaba va tociti buricele la degete scriind aici, vedem doar noi nemultumirile, nesimtitilor astora nu le pasa. nu ati vazut, caricatura aia ministru ce vorbeste printre dinti , acel hot ce striga hotii, cum ne minte cu atata usurinta? cu siguranta nu cunoaste realitatea, vorbeste doar din carti... solutia cu iesitul in strada nu o mai aduceti in discutie pentru ca nu s-au inventat hologramele ce ne pot tine locul in piata

MIRCEA* 2016-04-26 10:05:04

La ARAD a luat cineva??

votant 2016-04-26 06:57:53

bataie de joc, am sa pun 5 stapile pe foaia de vot. Doar asa ca fapt divers, ce ati facut cu bani ?!?!!

Fermier Falit 2016-04-26 06:47:23

Voi credeți că ne aude cineva? Nu m-ai plângeți atât ca banii tot peste o lună -două vin dacă vin. Faceți-vă calculele de faliment pentru că și dacă culturile sunt frumoase pe câmp degeaba, se anunță prețuri foarte mici la achiziții. Adunați ce m-ai aveți și o să vedeți ce mai rămâne. Faliment scrie pe noi. Zicea cineva m-ai jos bine numai strada ne mai poate salva. Trebuie să ieșim în stradă să si facem mitinguri nu doar să scriem. Eu unul am stat liniștit și au venit și mi-a luat combina din curte ptr. ca firma nu a m-ai avut încredere că-mi bagă subvenția. Așa că sunt un fermier falit.

cristi ph 2016-04-26 05:42:36

Ăștia ne dau bani cu tritea pentru că mai iau dobnzi în bănci.Dar ce nu știe prea multi de la Anu bani pe înverzite se schimbă nu mai iau toată lumea numai să respecți anumite reguli .Iar ce nu înțeleg de trebui să plătesc la anaf impozitul pe venit dacă eu nu am loat bani?

Ei 2016-04-26 00:06:50

Dragi guvernanti sa aveti un paste ca in Colectiv!!!

Carla 2016-04-25 23:16:50

Eu cred ca astia au facut intelegeri cu bancile, ca oamenii sa faca credite la ei , ca sa- si lucreze pamantul, asa au si bancile de castigat! Si noi cand primim banii sa stam sa le platim dobanda bancilor !!!

Nelu 2016-04-25 23:05:23

sa va scriu si eu ceva comparativ. in 2007-2008 erau mult mai multi fermieri si nimeni nu aveau toate datele colectate si raportate cat de cat corect la APIA. erau cred ca vreo 2 milioane de fermieri lejer si atunci s-au descurcat de minune si nu au fost problemele din 2016. cine mai crede cu toata baza de date si nivelul actual al softurilor de control la APIA mult mai evoluate ca nu se pot descurca mai bine la plati. chiar crezi! altceva, sunt judete intregi in care numarul fermierul s-a redus la o treime de munca mult mai usoara dar....... dar ca si cu parca nu prea le convine in barca. sanatate va urez.

fermier fericit! 2016-04-25 20:53:44

genialilor, pierdem esenta!
i din a este o nerozie a Academiei, se aplica la 3 trei cuvinte, familia roman originea romana canos si panos na ca era sa spun si paganos! caine si paine, ATIT! Restul e o prostie, fiecare scrie cum stie!

Eminescu 2016-04-25 20:45:37

Asculta Domnul graur cum se scrie cînd cu î? Cred că tu ai probleme grave cu gramatica.

Bogdan 2016-04-25 20:41:15

In strada oamenii buni,chiar nu vedeti ca astia rad de noi?Iar noi mai prosti stam in casa si tot speram !Ne uitam pe internet doar doar au bagat ceva!Si ei rad de noi!

Edy 2016-04-25 20:37:50

Nu o sa primim nimic!

ghita 2016-04-25 20:35:52

Daca nici saptamana aceasta nu primesc bani am incheiat-o cu agricultura pe anul acesta. Un Paste fericit dragi guvernanti, sa aveti parte de oua fripte bagate pe gat cu forta.

Rusu Adriana 2016-04-25 20:33:01

Minciuni....

Achim Irimescu 2016-04-25 19:50:18

Ascultă Domnul pasaregraur eu am făcut agricultura nu gramatică ca un tocilar ca tine. Dacă te deranjează comentariul meu însemnă că ești sorece de birou. Eu îmi spun problemele nu îți cer să mă corectezi. Dacă vrei să corectezi ceva corectează incurcatura care s-a creat datorită imbecililor din guvern. Ori te numești si tu unul din ei.

sj 2016-04-25 19:46:47

Inde's banii maaa? Ce mama dreacu faceti batjocuri care sunteti?

graur 2016-04-25 19:33:41

sansa ta a trecut atunci cind, in claselele primare fiind, ai neglijat crunt orele de gramatica limbii romane.

Achim Irimescu 2016-04-25 19:28:25

Cred că m-ai prost si tolerant ca poporul român nu există pe fața pământului. Suntem o nație care nu m-ai știm să ne cerem drepturile. Vin toți hoții la noi și se fac oameni iar noi ne ascundem după scris comentarii si așteptăm să ne de-a banii niște mincinoși ipocriți. Ce va m-ai trebuie fraților motive pentru a ieși în stradă când ăștia ne mint cu nerușinare creând reguli pe parcursul jocului. Cerând tot felul de acte pentru a se scuza de neplata subvențiilor. Dacă sunteți curioși sunați la Apia de care aparțineți si vedeți ce va spun. Sigur o să vă pună să aduceți alte acte ori ca ați uitat să completați ceva. Dar adevărul este că ei au schimbat regulile în timpul jocului ca motiv să nu ne de-a banii. Bravo tuturor fermierilor din toate statele UE că știu să pună piciorul în prag și să-și ceară drepturile. Noi ca popor ne umilim și așteptăm să pierdem tot. Cum v-am zis am sunat la Apia și mi-au spus să mai aduc ceva acte de reziliere pentru contracte de arendare ptr. o suprafață de 2 ha. Am spus că dacă le aduc mâine mă bagă la plată? Mi-au răspuns că oricum peste trei săptămâni poate voi primi și banii iar dacă am fost la control în cel mai fericit caz peste o lună vor intra si banii. Suntem in 25 Aprilie si gândiți-va peste o lună. La mine în zona firmele trimit utilaje să ia tractoarele oamenilor pentru neplata datoriilor, cred că și prin țară la fel se întâmplă iar nimic în stradă pentru că nu suntem uniți. Așteptăm să se producă o tragedie pentru a ieși în stradă gen Colectiv ca să ne unească? Azi îmi i-a mie tractorul mâine ție cum vei suporta? Dar m-ai pune si arendele la pământ ori alte datorii și penalizări si vei vede agricultorule român unde vei ajunge dacă nu ei măsura de a-ți apăra dreptul în stradă. Drept pe care nu poate să ți-l i-a nimeni și pe care dacă îl exprimi cât m-ai curând m-ai ai o șansă. Dacă m-ai suntem români atunci singura șansă este strada.

fermier fericit! 2016-04-25 19:11:29

S-astepati impozite, taxe, dari... mai puneti niste taxe noi ca sa aiba Bugetul bani sa va luati salariile, diurnele, premiile din banii europeni, ca ati muncit din greu voi de la APIA si guvernantii trecuti, prezenti si viitori...

Ce dreacu' va trebuia softul SIVECO de 200 milioane de euro, tot nu inteleg nici pina azi, daca voi nu ati autorizat dosarele toata iarna, o s-o faceti acum?!

Nu mai depun nicio cerere anul asta, ma lipsesc de banii astia, cel putin nu o sa mai luati de pe urma mea nicio premiere de 200% din banii europeni.
S aveti un Paste cu multi bani europeni bagati la chimir! Dracul sa va ia!

Holbura aurel 2016-04-25 19:09:40

De ce nu au intrat

GICU GIGEL 2016-04-25 17:59:02

Oricum un guvern mai mincinos decat acest guvern si un ministru mai mincinos ca irimescu nu-mi aduc aminte sa fi vazut

ion 2016-04-25 17:41:00

Tinerii frumosi si liberi au iesit in strada si au dat jos un guvern,fermierii nu ies in strada nici macar sa isi revendice drepturile,asa ca...sa stam cuminti, banii vin,daca vin,cand vrea stapanu,nu cand vrea norodu!

gie 04 2016-04-25 17:20:08

Deci au trecut doua saptamani decand urmarim conturile si nimic.si au mai trecut tot atatea zile decand nu il mai vad pe domnul ministru.dupa parerea dumnealui nu meritam nici explicatii si nici bani.depinde de noi sa ii aratam daca valoram ceva sau ne meritam evaluarea facuta de domnia sa.

Corina 2016-04-25 17:14:18

Am primit in toamna, acum nimic. E politica sa ii falimenteze pe fermieri, sa-si vanda pamanturile baronilor locali, sa-i determine sa-si vanda animalele ieftin, sa castige barosanii din politica ce detin abatoare si restaurante.

Ana 2016-04-25 16:56:32

139 599 de fermieri sunt blocați la plata!!! Oare toți care comentam aici ca nu am primit nimic, suntem printre ei??

Cuciureanu Mariana 2016-04-25 15:54:29

Giurgiu,nu am primit nimic pana acum!! Hotii! Mincinosii!! Noi cand mai muncim pamantul?? Cand ne dau ei banii? Si aia in 3-4 transe...

Luana 2016-04-25 15:12:15

Am primit săptămâna trecuta pe 7.45 hectare 2100 lei în județ constanta

iosiv 2016-04-25 14:50:42

olt,nici acum nimic ,nici in toamna,apia spune ca au facut ordinele de plata, unde ?poate in conturile lor

Ana 2016-04-25 14:17:40

Hectare, Pardon, sa tastat greșit! !

Ana 2016-04-25 14:15:28

Sunt din Constanta, și am 9 Hristos pământ și 10 vaci, nu am primit nimic nici în toamna nici acum!! Mă întreb dar nu primim bani astia, putem da în judecata? ???? Cred k este dreptul nostru! !

gabi 2016-04-25 13:59:31

Suceava....0 lei. Muie irimescu, ciolos si restul de pupincuristi.

mica 2016-04-25 13:57:58

Unde sa se mai uite oamenii..pe cine sa mai intrebe...ce sa mai faca???????????? Cine plmmmmm ne da banii si cand???????

Bechir 2016-04-25 13:53:41

SA SPECIFIC CA DEȚIN 5 HA.

mica 2016-04-25 13:53:00

Asa ceva nu s a mai pomenit sa crape toti cei care ne au mintit ordinarii. Scarbele...porcii imputiti si ciolos

Bechir 2016-04-25 13:52:44

Sunt din jud. Constanța. Nu am primit nimic nici în toamna nici acum . Am verificat atunci la ora 10

Fermier.prostit 2016-04-25 13:52:42

In Constanta s.au dat. dar numai la fermieri mici pina in 1o ha.

mica 2016-04-25 13:51:14

Ce tot scriu astia in articole ca dureaza..daca stiau ca dureaza de ce naiba au zis ca baga...sa ii loveasca in cap de javre ordinare ca ne au imbolnavit de nervi

Ion 2016-04-25 13:50:32

In judetul Constanta a primit cineva ? Multumesc !

Ion 2016-04-25 13:50:13

In judetul Constanta a primit cineva ? Multumesc !

sly47 2016-04-25 13:20:19

Va blestem....spurcatilor?!....sa aveti un paste de cacat......muistilor?

Corina 2016-04-25 13:04:53

Nu a intrat nimic in Dolj. Milioane de oameni batjocoriti de niste functionari incompetenti! Lasati-ne dracu cu subventiile vostre, liberalizati pretul recoltei si nu ne mai aduceti in situatii disperate! Sunteti niste criminali!

Popescu 2016-04-25 12:51:25

Nu au intrat nici pana azi, sunteti niste hoti, mincinosi, incapabili.

Ionut 2016-04-25 12:41:57

Intr-un context normal subventia ar fi trebuit alocata inainte de inceperea anului agricol sau cel mult la jumatate insa in Romania o primim decalat cu 2 ani. La ce agricultura si zootehnie ne mai asteptam cand suntem sluga si umilinta tuturor? La ce sa ne mai asteptam? Ce planuri de afaceri iti poti face intr-o astfel de tara ? Asta e rezultatul calmului romanesc. Daca se facea asa ceva in Grecia sau Franta altfel statea situatia. Unde sunt sindicatele din agricultura, unde ne obliga usor usor sa ne afiliem, pentru a putea sa ne prosteasca mai usor? Rusine vanzatorilor de tara si de neam !

Ionut 2016-04-25 12:24:42

Raspunde cineva de toata injosirea asta ?

Maria 2016-04-25 12:18:28

A-ti ramas blocati pe aceste cifre de doua saptamani ,293 milioane de euro din 1,3 miliarde de euro reprezinta un sfert din ceea ce trebuie dat deci f multi fermieri asteapta inca.Spuneti ca trebuie cateva zile de la aprobare pana intrarea efectiv in conturi dar au trecut trei saptamani chiar nu va e rusine .

Ultima ora

Newsletter gratuit
Cele mai bune afaceri de inceput de an 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Cele mai bune afaceri de inceput de an 2017".



Forum
FIADDIE_ BALAN spune: Buna ziua , Cum se ingrijeste un Avocao .
22 Mai 2017 19:51:23
Raspunde la intrebare
Pastor Paul Smith spune: Ai nevoie de bani pentru a-ți plăti facturile sau pentru a-ți plăti datoria, sau ai nevoie de un împrumut pentru a începe o propunere de afaceri, apoi trimite-ne un e-mail astăzi pentru a merge...
22 Mai 2017 17:44:25
Raspunde la intrebare
Tamara Burca spune: Buna ! am si eu in copacel de circa un an ,creste bine dar nu se ramifica.Am taiat virful dar dejeaba a dat alt virf pe aelas loc si creste mai departe si mai frumos. Ce pot face sa aiba ramuri?
22 Mai 2017 16:02:48
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo
clubagricultura.ro

Grebla mica aplicata la coasa ca sa aseze in brazda granele cosite. ...

Proces prin care combate evaporarea si cresterea buruienilor de origine vegetala sau minerala, astfe ...
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
 
 

Raport Special GRATUIT