Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA a platit subventii de 1,253 de miliarde de euro, pentru aproximativ 799.000 de beneficiari

apia-a-platit-subventii-de-1253-de-miliarde-de-euro-pentru-aproximativ-799000-de-beneficiari

Ultima zi programata pentru finalizarea platilor este data de 30 iunie.



La sfarsitul saptamanii trecute, suma totala autorizata la plata pe toate tipurile de fonduri, mai precis Fondul European de Garantare Agricola, Fondul European pentru Agricultura si Dezvoltare Rurala si Bugetul National, pentru plata regulara aferenta Campaniei 2015 era de 1,253 miliarde de euro, pentru un numar de 798.903 de beneficiari.
 
Conform anuntului facut de oficialii APIA, din data de 23 iunie a inceput procesarea in vederea autorizarii la plata a fermierilor cu cerere unica de plata in campania 2015, fermieri care au facut obiectul controalelor pe teren (clasic, teledetectie, ecoconditionalitate).

 
Se parte ca imediat ce s-a inceput procesarea acestor dosare, au aparut noi probleme cusistemul informatic, fremierii reclamand imediat faptul ca bsanii nu au inceput sda le intre in conturi , desi le fusese promis acest lucru.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA a platit subventii de 1,253 de miliarde de euro, pentru aproximativ 799.000 de beneficiari
Rating:
Nota: 4.22 din 130 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

hrana in stupina

Intrebare: Temperaturile ridicate din noiembrie si decembrie ar fi putut determina un consum mai mare de hrana in stupina?

Raspuns: Da. Temperaturile ridicate din lunile noiembrie si decembrie au favorizat un consum mai mare de hran... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii34 comentarii


romanul impartial 2016-06-28 09:23:45

Stam ca prostii si ne fura hotii din 1990, sint 26 de ani. Tre' sa mai treaca vreo 200.... si ceva!
Poate vin altii si ne cuceresc. Doamne' ajuta! Da' cine dracu' are nevoie de niste idioti?
Petre Tutea: 'Am facut 13 ani de temnita pentru un popor de idioti.' Era 1990, romanii votasera in Duminica Orbului pe Ion Iliescu cu 99% !

ASA NE TREBUIE! SA NE F..TA TOTI!

gogu ispas 2016-06-27 23:39:04

Frati romani , subventiile dv sunt in banci se iau dobinzi uriase pe bani dv! Credeti ca aceasta dobinda va fi furata ori se va cheltuii in campania electorala ce va urma ori nu vedeti ce mascarici mincinosi ne conduc? Mai fratilor ati votat reducerea nr. de deputati si senatori si ce s-a intimplat ,nimic. Dragilor Rominia are cam 60000 de soldati platiti daca mergem in strada vreo 150000 de oameni cu miinile in buzunar credetima ca guvernul se va cutremura ,dar cu mincinosii nu se negociaza. Daca mint odata vor minti mereu!

stirea BOMBA! 2016-06-27 22:41:33

Statele membre ar putea primi undă verde să achite fermierilor un avans din subvențiile pe 2016

CIND???? POATE IN anul 2226, prin vara anului...

CORINA 2016-06-27 22:34:22

buna seara,vreau sa va spun urmatoarea situatie apoi voi o sa trageti singuri concluzia; in luna decembrie 2015 am luat credit apia prin banca trans,,cu scadenta in 30.06.2016,azi 27.06.2016 primesc mesaj de la banca prin care sunt anuntata de data scadentei,ma duc la banca sa intreb ce se va intampla daca nu primesc banii de la apia domnul director foarte amabil imi citeste un mail trimis de apia catre banca in care spunea ca datorita sumelor foarte mari pe care trebuie sa le plateasca exista posibilitatea sa nu se faca toate platile pana in data de 30 iar fermierii au doua optiuni de a achita creditul; una, sa il plateasca din fonduri proprii iar cealalta se va face un act aditional prin care se va prelungi data scadentei pana la o data anume ........si pune puncte puncte pentru ca data va fi comunicata ulterior.Deci trageti singuri concluzia! Ne auzim in luna octombrie!!!!!!!!!!!!

Bihor 2016-06-27 22:32:21

Niste incompetenti toti! Au niste salarii la Apia de va cruciti daca le auziti ,apoi ei sunt ZERO!!!!

Ura! primim banii! 2016-06-27 21:32:44

Până miercuri, 8 iunie 2016, Agenția de Plăți a achitat subvențiile pentru 786.512 fermieri români. Suma totală autorizată la plată pentru cererile unice de plată depuse de fermieri în campania 2015, este de 1,219 miliarde euro

Acum au 798.903 de beneficiari. Deci au platit vreo 12.000 de fermieri intr-o luna!

Mai sint cca. 96.000 de fermieri de plata. In 8 luni platile sint gata! Prin martie 207 avem banii in cont. Daca o sa mai avem conturi.....

Adrian47 2016-06-27 21:23:54

Imutitii dracului ce sunt sa treaca la sapa sa vada cum este sa stai in soare sa muncesti pe camp
Nu se mai satura de magarii si de hotii dai dracu

Ramona_eu 2016-06-27 20:04:52

Deci mai intra banii sau nu?
nu mai cred nimic din ce spun gunoaiele astea de la apia si de la minister

Tutu 2016-06-27 20:03:51

Tara hotilor si mafiotilor
Vindeti tot si plecati cat mai puteti

fost roman 2016-06-27 18:26:26

15 septembire... Ma pis pe tara asta! Vind tot dar numai strainilor si o tai in lume! NU ma i ma intorc niciodata, nici nu vreau sa mai aud de romania, tara tiganilor!

luk 2016-06-27 17:02:50

Acum 2 săptămâni am vb la bucuresti apia mia zis ca dosaru este aprobat de la control si pina pe 30 trebue sami intre bani.azi am sunat si mia zis cai blocat iar si mai durează vro 3 săptămâni pina se deblocheaza.mincinosi ne duc cu zaharelu.nu sunt bani.ceau facut cu bani de la Ue

Madalin 2016-06-27 15:56:13

Futui in gura de mincinosi ca nici astazi nu a intrat niciun ban futemasi pe fata lor de mascarici ce sunt gunoaiele acestui popor

Ion21 2016-06-27 15:54:48

asa trebuie sa mergem cat mai multi la proteste pe 5 iulie si sa nu ne mai lasam pacaliti si mintiti de coruptii astia care ne conduc.haideti sa protestam serios poate se vor lua masuri si cu noi ca suntem falimentati datori vanduti catre banci

Ramon 2016-06-27 15:52:59

Bravo Dina multumim pentru instiintare
Cu siguranta vor veni in numar cat mai mare

Dina 2016-06-27 15:27:33

Pe data de 5 iulie noi vom fi in bucuresti sa protestam sunt deja in jur de 200 persoane, o sa facem un miting in fata guvernului , numai suportam minciunile acestor oameni jegosi, fi-ti si voi alaturi de noi in fata guvernului pe data de 2 iulie orele 17:00. Va asteptam in numar cat mai mare...

Director APIA 2016-06-27 14:34:58

Mujicilor, voi niste palmasi, talpa tarii, puneti presiuni pe noi Inalti demnitari ai Statului? Pai noi stam acum pe canicula asta sa transpiram in birourile noastre, sa ne imbolnavim de la aparatele de aer conditionat platite din banii vostri? Sa ne pierdem timpul nostru pretios cu voi, niste zdrentarosi cu hana roasa in cot?
In loc sa stam cu familia linistiti la o terasa pe malul Atlanticului, in Caraibe, Trinitad Tobago sau Cuba, sau la Pacific, in Hawai?
La munca cimpului , ca a inceput deja treieratul pentru voi. Ne revedem la toamna cind revenim din vacanta!

Ei 2016-06-27 14:07:17

Stiri de tot cacatul ....vitete alea spun minciuiiar prostii astia publica ...si noi si mai prosti ca toleram si nu iesim sa ne cerem drepturile

Ionel 2016-06-27 13:52:01

Nu le merge softul si mai amana putin pana isi ia concediul si ne da banii cand se intorc in sepembrie octombrie

Man 2016-06-27 13:51:01

Pai credeam ca suntem invatati obisnuiti sa inghitim galustile si minciunile lor
Ca de anul trecut din octombrie tot ne mint incontinuu panaramele astea si hotii astia

Ionel 2016-06-27 13:21:24

Am sunat la apia si au spus ca poate de la jumatea lunii viitoare mai fac ceva plati
Cine minte fratilor ca nu mai inteleg?

Fermier 2016-06-27 13:19:33

IDIOTILOOOOR. Ați distrus agricultura. Guvern și miniștri incompetenți. Dați vina unii pe alții. Ba ca I vinovata APIA județeană, ba cei de la APIA central!!!!!! Plecați baaaaaa de unii singuri ca sunteți înjurați și blestemați de lume de nu mai aveți fire de par în cap. DEPASITILOR de situație. Vai de capul vostru de prosti. Nu am mai întâlnit o așa situație INCAPABILILOR. Fermierii sunt la pământ, nu vedeți ca nu se mai poate??????? Acum de ce nu mai ieșiți sa le vb oamenilor? Meritați sa vi se dea foc baaaaaa. INCOMPETENTILOR

duna florin 2016-06-27 13:19:18

sa va dam la uuee toti celor ce va bateti joc de noi. niste cacati ce sunt platiti din banii nostrii. hhhuuuuoooo

Fermier 2016-06-27 13:10:05

Banii pentru cei de la control, când îi dați? Cat timp ne mai mințiți? Mai sunt câteva zile și se termina și luna iunie. Sa va fie rușine. Mincinosilor

luk 2016-06-27 12:55:20

Am sun at la Apia bucuresti nici nu Mai rasp la tel.am vb cu directory Apia Moldova SI a zis ca nu sunt bank. ASA ca avem de asteptat .termenu este amanat pana in octombrie nu cum zic ei 30 iunie.nenorociti isi bat joc de agricultura

sly47 2016-06-27 12:00:02

O mare parte de vina o au si sefii de asociatii....in loc sa puna presiune pe apia si Irimescu, ei se pupa cu ministrul si împart branza cu jandarmii la mitinguri?! Unde pula mea va ascundeti, de ce nu veniti si voi cu un comunicat de presa? Sefi de cacat si corupti ce sunteti?!

Ghe 2016-06-27 11:52:57

Mie mi-au intrat niste bani Prahova o suma foarte mica pe langa 2014 ... nu stiu daca acestia sunt toti sau trebuie sa mai primesc ... cert este ca isi bat joc de noi oamenii care muncesc, mi.am facut datorii o gramada... sa am cu ce sa platesc ceea ce muncesc ... huooo ... rusine sa va fie ... tara de rahat si mincinosi ce ne conduceti sa muriti cu totii ...

Pastele Cailor 2016-06-27 11:42:43

La Anul si La Multi Ani!
Ministrul Agriculturii si-a tinut promisiunea. 30 IUNIE.
Numai ca APIA ii cere sa mareacsca termenul cu citeva luni, pina in noiembrie, decembrie, cine stie, poate pina de Craciun, sau de Pasti? Sau poate pina la Pastele Cailor!

Adelin 2016-06-27 11:35:44

MINCINOSI ORDINARI
AM VERIFICAT CONTUL SI ESTE 0
HUOOOOOOO!!!

Alex 2016-06-27 10:29:00

Ce minciuna grosolana si aia cu softu. De ce s-au plătit miliarde pentru softul respectiv daca de ani de zile da rateuri? Sau așa era înțelegerea intre ei? Conducere de rahat!

mina minovici 2016-06-27 10:11:45

Ce fac BOSII astia de la APIA Central un an intreg de zile de abia acum autorizeaza ei Dosarele depuse de 12 LUNI?! Sint prea ocupati sa-si inscrie dosarele proprii la AFIR? Ca ei si-au infiintat toate firmele de cistiga Fondurile Europene! Toata gasca asta din APIA are firmele care se ocupa cu intocmirea Dosarelor pe fonduri europene, nu poti accesa nicio masura, daca nu este Dosarul intocmit de o Firma acreditata de EI!
Ati furat toata tara asta, acuma furati la greu si fondurile europene. Nici macar subventiile pe suprfata nu ni le dati. Ati intocmit o gramada de masuri artificiale, inverzire, plata suplimentara pe suprafata, etc, numai cu scopul de a ne fura si SAPS-ul!!!

RUSINE! HOTILOR!

Gogolea 2016-06-27 10:00:43

Bai astia din Guvern, Primul Ministru, Ministrul Agriculturii, Cioclos, Avramescu, chiar asa de prosti si de creduli sinteti?! Va manoipuleaza o sleahta de hoti si derbedei de la apia angajati toti pe cumetrie si pe spaga, nici nu sintetim capabili sa schimbati directorii, nici portarul si femeia de serviciu de la APIA nu puteti s-o inlocuiti!!! Asti-a s-au nascut pe functii si le lasa mostenire in familie..

CE dracului chiar asa de incapabili sinteti in Guvernul asta, dati-va demisia de onoare si lasati-ne in durerea noastra daca n-aveti nicio putere in tara asta. Ca mai multa influenta are un sofer de la APIA decit voi!

cretinoizi 2016-06-27 09:54:39

Au platit pe dracu'! Pe 9 iunie anuntau ca sint autorizat la plata peste 786.000 de fermieri, iar cau' dupa o luna aproape adaugara pina la 798.000 cu ce au dat din burta, ca iese socoteala vreo 200 de autorizati la plata pe zi. Pai intro ora un singur om cu un pix si o foaie de hirtie in mana face formele pentru toti astia 12 mii cit O ARMATA DE IT-DIOTI de la APIA CU 2000 DE EURO SALARIU PE LUNA SI ALTE 2000 euro sporuri manipulare bani europeni, n-au fost in stare sa autorizeze. AFARA cu IRESPONSABILII si INCAPABILII din APIA! Sa duca in Spania la cules de capsuni, in Germania la castraveti sau in Anglia la sparanghel!!!!

luk 2016-06-27 09:46:02

Am verificat contu nu au intrat mimic.ne mint in continuare.a luat vine a bank care au fost la control

fermier 2016-06-27 09:39:50

Spuneti tot timpul ca apia a platit.. unde sunt bani?

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
ESTHER PATRICK spune: Buna, Eu sunt dna Esther Patrick, un creditor privat de împrumut, care oferă împrumuturi pentru oportunități de viață. Aveți nevoie de un împrumut de urgență pentru a vă achita datoriile...
25 Iul. 2017 12:30:28
Raspunde la intrebare
GRACE MICHAEL spune: Buna Eu sunt dna Grace Michael, creditor privat de împrumut de la "GARANTEE TRUST LOAN FIRM", care oferă oportunități de viață. Aveți nevoie de un împrumut de urgență pentru a vă achita...