Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA a platit subventii de peste un miliard de euro, in conturile a mai mult de 788.000 de fermieri

apia-a-platit-subventii-de-peste-un-miliard-de-euro-in-conturile-a-mai-mult-de-788000-de-fermieri

Zilele acestea urmeaza sa intre la plata si marii fermieri care sunt controlati an de an, precum si cei di nsectorul zootehnic.



Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura a anuntat zilele trecute ca a autorizat la plata aproape 800.000 de fermieri, iar suma virata in conturile acestora pentru Campania 2015 depaseste 1,2 miliarde de euro in doua luni de la debutul platilor.
 
Ministrul achim Irimescu a detaliat spunand ca „peste 788.000 de fermieri au primit deja platile directe din 880.000, iar ca suma platita, din cele 1,6 miliarde de euro, avem peste un miliard si ceva, respectiv 255 milioane de euro in noiembrie ca plati in avans, iar diferenta din 8 aprilie. Mai sunt insa doua categorii de fermieri care nu si-au primit banii si este vorba de fermierii mari care sunt controlati an de an. Este aici o problema pe care trebuie sa o rezolvam in anii urmatori,  dar o buna parte au fost platiti, iar ceilalti vor intra zilele acestea la plata, sigur incet cu incetul, nu toti in aceeasi zi. Mai este o categorie de fermieri care nu si-au primit platile, respectiv cei din domeniul zootehnic”.

 
In opinia sefului de la MADR, cei mai afectati de intarzierea subventiilor au fost fermierii mari, care au de la cateva sute de hectare in sus, nu fermierii mici.
 
„Cei mai afectati sunt fermierii cu ferme mari, adica cei cateva mii, care detin de la cateva sute de hectare in sus, pentru ca ei avut de cumparat inputuri substantiale si au avut credite, insa fermierul adevarat nu este neaparat in asteptarea acestor bani, dar sunt de acord ca este un venit important si trebuie sa intre mai rapid banii in cont”, a explicat ministrul Agriculturii. 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA a platit subventii de peste un miliard de euro, in conturile a mai mult de 788.000 de fermieri
Rating:
Nota: 4.11 din 80 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Cand se platesc subventiile pentru fermierii care au si agromediu

Intrebare: Am o exploatatie de 1400 ha, am primit avansul de 62 euro si atat, pentru ceilalti bani s-a spus sa avem rabdare ca se vor plati dupa 31 martie deoarece avem agromediu, de ce se leaga agromediu de toti bani ? Nu ne plateste agromediu dar restul de bani cand ii primim, avand in vedere ca si noi trebuie sa facem lucrarile de primavara, sa luam ingrasaminte, motorina etc.

Raspuns: Buna seara. Dupa cum spunea ministrul agriculturii toate platile catre fermieri se vor efectua pana... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii14 comentarii


Ghe 2016-06-15 16:49:42

Buna ziua ... mi-a intrat si mie astazi o suma foarte mica pe langa cea de acum 2 ani practic ... nu stiu daca mai imi intra sau nu ..habar nu am .. a mai intrat la cineva ?? Prahova

Man 2016-06-14 20:24:26

Mai asteptati mai asteptati ...mult si bine ...stati cu mana in san ca o sa vina ministrul sa va bata la usa sa va roage cu banii
IESITI IN STADA DACA MAI VRETI VREUN BAN

misca magarul! 2016-06-14 18:51:17

'Fermierul adevarat' de unde isi ia banii onor Ministru, de la furast, mita electorala, coruptie, trafic de influenta, furt din banii europeni, asiciere de tip mafiot, spalare de bani, etc, etc,.......
Ca astea sint specialitatile politicienilor adevarati.

Gogolea 2016-06-14 18:43:47

Alina, tu unde muncesti? La Primarie la sapat santuri? Asistata social, ca prea esti in tema cu realitatile lumii satelor?!Ai votat si tu PSD-ul , pe Sanctitatea Sa Marian Oprisan, pentru ca v-a platit lumina la blocul NATO?
Vino la mine la munca, iti ofer 50 de euro pe 10, ca in Spania, 10 ore lumina.

Gogolea 2016-06-14 18:32:21

Mai nenorocitilor, vreau sa va vad cum puteti voi trai cu un milon vechi pe luna, trei persoane, pentru ca restul pensiei parintilor mei se duce pe datorii. Vand tot si ma fac asistat social, asa am cel putin doua milioane pe luna si nici nu mai sunt nevoit sa le iau pensiile parintilor mei care le vor ramine pentru cheltuielile vietii....Daca muncesti si esti sarac lipit pamintului, ce folos este? Nenorocitul acela de Olandez care spunea ca subventiile romanilor sint mult sub jumatate fata de cele ale europenilor pentru ca un hectar de teren este 60.000 de euro in Olanda si abia 2-3.000 de euro in Romania, nu stia ca voi nenorocitilor, politicienii care ati schimbat abil numele Palatului Poporului lui Ceasescu, in Palatul Parlamentului, in relitate un Palat al Porcilor, pentru ca asta sunteti, ati dat legi ingadind dreptul de proprietate asupra pamintului, n-am voie sa-l vind in mod liber cui imi ofera cel mai mult, pentru ca VOI nu doriti o Piata Libera a terenului agricol, sa-l cumparati pe nimic, pe 5% din valoarea lui, de ce sint atunci preturile la seminte pentru infiintat culturilei, ingraseminte, pesticide, insecticide, motorina, utilaje , lucrari, mai mari decit in Europa, iar pretul la produse este sub cel european/mondial, in vreme ce subventia este sub jumatate din valoarea lor?

DESTEPTILOR! ATI NENOROCIT SI AGRICULTURA SI IN SCURTA VREME O SA PUNETI IN PATRU CUIE SI ROMANIA....

nicu 2016-06-14 17:31:12

Alina dute sa te ia dracu tu sti cat muncim noi de dimineata pana seara ca-i iarna ca-i vara iar produsele noastre se vand ieftin de nu se acopera cheltuielile iar copiilor nostrii cate le lipsesc daca nu sti care-i treaba taci dracu de scarba.

Vasile 2016-06-14 16:38:47

Parca sunt injectati toti asa zisi fermieri cu acelaci vaccin. Oare nimeni nu ii vede ce bani manevreaza, se imbogatesc pe spinarea taranului si ei se plang parca a venit sfarsitul lumii dar cand le merge bine cui spun. Se discuta de dezvoltare rurala unde ? Vin tot felul de parvenit isi muta copiii la tara pentru instalarea tanarului fermier si incaseaza mii de euro nerambursabili, dar ei nu stiu ub bob de grau cum arata. Oameni buni treziti-va nu e posibil ca ei sa incaseze subventiile propietarilor, acesti asa zisi fermieri sa lucreze terenurile sa isi ia toata productia dar sa lase subventia la proprietarul terenului.

alina 2016-06-14 16:28:01

Niste evazionisti acesti fermieri 1 mld de euro ptr ce nu destul ca le plateste statul roman subventii la motorina calamitati si tot felul de ajutoare si ei cu banii luati ar trebuie sa investeasca sa creeze locuri de munca etc. ei isi iau JEEPuri si se plang ca nu ii ajuta nimeni. Intreb si eu din curiozitate cum e posibil sa primeasca subventii de miliarde si sa nu aibe niciun angajat sai ia oamenii in deradere cu arenda de 300 kg/ha nu le platesc la oameni impozitul la finante si nici la primarie. Autoritatile statului nu isi fac datoria ma refer la ANAF,ITM, ROTECTIA MEDIULUI ETC. nu ii controleaza absolut nimeni isi fac de cap de aia APIA le dau banii asa tarziu stiu ei de ce .

Tudor Anamaria 2016-06-14 15:44:15

Nu am primit nici macar 1 leu,nici o transa.ma mint de cateva luni ca am fost la control si de aceea se intarzie cu plata.bataie de joc..

dan 2016-06-14 14:07:19

Am fost la control, nu am luat nimic, am fost la centrul APIA BUZAU raspuns:sunt 2500 dosare in aceasta situatie, urmeaza, inca nu au terminat .......ei stiu ce verificari.....minciuni, bataie de joc.

Cristian 2016-06-14 13:20:54

Sa va spun ceva pe romaneste , o luam in mana ne duce cu zaharelul iesiti fratilotr in strada...

Fermier3 2016-06-14 13:18:09

Care ati fost la control ..ati luat banii?

Gogolea 2016-06-14 12:40:12

ASTA E STIRE? PUNETI ASTFEL DE INFORMATIE IN MOMENTUIL CIND VOR TERMINA PLATILE. ASA, CINE II CONTROLEAZA? MINT CA PORCII CU NERUSINARE. EU NU STIU DECIT CITEVA PERSOANE CU 2-3 HA CARE AU PRIMIT SUBVENTIA, RESTUL, N-AU PRIMIT NIMIC!!!!

UNDE AU BAGAT HOTII ASTIA DE LA APIA ATITA BANET? POATE IN CONTURILE LOR PERSONALE!

gigi 2016-06-14 09:12:14

toti care nu si-au primit banii pana acum sunt afectati mai idiotule, ministru de carton ce esti, se vede ca nu cunosti realitatea din teren. de ce nu stati si voi fara salariu macar o luna sa vedeti daca e bine sau nu. scopul vostru este sa terminati fermierul mic si mijlociu nu va ganditi ca poate multi din bruma de pamant ce o detin au singurul lor venit. o tineti sus si tare cu comasarea cum este in multe tari europene. daca nu va convine de ce nu va mutati voi acolo. ati distrus tot industrie si asta va mai ramasese. rusine sa va fie dar la cat de nesimtiti sunteti nu aveti de unde sti ce inseamna asta

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
JIM BUFFER spune: Salut, căutați un împrumut foarte autentic? La o rată convenabilă de interes? Procesat în 24 de ore. Ați fost refuzat în mod consecvent de băncile dvs. și de alte instituții financiare?...
24 Iun. 2017 16:12:06
Raspunde la intrebare
FRANK CHAMBERS spune: Ai nevoie de asistență financiară? Aveți nevoie de o afacere, de ipotecă, de un automobil sau de un împrumut personal? Suntem aici pentru a vă satisface nevoile pe măsură ce oferim...