Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA a procesat si autorizat primele plati in avans pentru fermieri

apia-a-procesat-si-autorizat-primele-plati-in-avans-pentru-fermieri

Agentia de plati aremis luni un comunicat in care se precizeaza ca procesul decurge normal, iar avansurile se vor plati pana la 30 noiembrie.



APIA a anuntat luni ca a inceput procesarea si autorizarea primelor cereri unice pentru avansurile fermierilor, iar banii urmeaza sa ajunga cat mai curand in conturile acestora.
 
Termenul la care era anuntata inceperea acestui proces era data de 16 octombrie, insa agentia a inceput plata avansurilor, cu o zi mai tarziu, in data de 17, dupa ce fost finalizata plata subventiilor pentru campania 2015.

 
Pentru anul in curs, Romania benediciaza de o alocare de 1,772 miliarde de euro din Fondul European de Garantare Agricola, suma cu mult peste cea alocata in campania precedenta.
 
Spre deosebire de anul trecut, fermieri vor primi anul acesta avansuri pentru mai multe scheme de plati, avansurile putand atinge 70 la suta din cuantumul total, in cazul platilor directe si 85 la suta, in cazul sprijinului acordat pentru dezvoltare rurala.
 
Seful MADR a estimat ca platile efectuate cu aceasta ocazie vor ajunge la aproximativ un miliard de euro, iar numarul beneficiarilor care vor primi avans va fi intre 700.000 si 800.000, din totalul celor aproximativ 900.000 care au depus cereri unice.
 
Cursul de schimb la care se face plata avansurilor este de 4,4537 lei pentru un euro, stabilit de catre Banca Centrala Europeana, in data de 30 septembrie 2016 si publicat in Jurnalul Oficial al Uniunii Europene.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA a procesat si autorizat primele plati in avans pentru fermieri
Rating:
Nota: 4.16 din 99 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Erbicid livezi

Intrebare: salut, am o mica livada de pomi fructiferi si as vrea sa cultiva ceva plante aromatice printre randuri, pomii sunt tineri si e lumina destula, problema e ca terenul e napadit de buruieni, inclusiv lastari de vita de vie care ies din niste radacini vechi (inainte sa il iau terenul a fost podgorie). As vrea s astiu cu ce sa erbicidez astfel incat sa nu afectez pomii tineri

Raspuns: Buna seara, va recomand un erbicid total. Pentru livezile pe rod este omologat Glyphogan de la makte... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii12 comentarii


Ionel 2016-10-19 08:49:14

Madaline crezi ca este singura.multe pustoaice de 20 -25 ani lucreaza prin ministere

ALEX 2016-10-19 08:40:25

o sa vedem anii .....ca anul trecut,la alba iulia,cum era de asteptat ..n
imic

Madalin 2016-10-19 08:29:52

http://agrointel.ro/67012/maria-codrea-din-ferma-de-capsuni-a-familiei-consiliera-de-ministru-la-doar-24-de-ani/
Ce experienta are fatuca asta in agricultura?

Fermier@ 2016-10-18 23:26:46

Exact Mihai ,se joacă cu noi și cu răbdarea noastră, Dar de fapt nu asta au făcut mereu?

Intreprindere Individuala 2016-10-18 20:53:02

Nu am luat cuplata la soia pe 2015.Celelalte subventii pe suprafata si la animale le-am luat in luna iulie deoarece am avut transfer de exploatatie.Am depus toate documentele necesare pentru soia cuplata,am sunat la APIA Judeteana si mi s-a spus ca se v-a rezolva si ca voi primi banii.Termenul limita a trecut ,acesta fiind 15 octombrie.Voi mai incasa acesti bani?

mihai 2016-10-18 20:34:06

Pai care e motivul? De ce a fost demis acum si nu in iunie sau pe 1 decembrie, se joaca cu noi cum vor si noi ca prosti acceptam sa fim mintiti iar si iar

Fermier@ 2016-10-18 19:35:00

Nu și-a dat demisia ,a fost demis.. Dar ce contează oricum suntem obișnuiți să vedem banii la Anu ... Așa că ... Nu era asta ,era altceva...numai în România se poate întâmpla așa ceva...

Horatiu 2016-10-18 18:51:03

Directorul general apia sia dat demisia si ca de fiecare data va fi afectata plata avansului cel putin pana in decembrie

Aurel 2016-10-18 18:27:14

In olt a intrat la cineva in cont?

Stefan 2016-10-18 14:49:19

Eu nu am primit toți banii pe 2015 si ei plătesc avansul.Sa nu m-ai zic , ca pe animale nu am luat nici un leu. Ovine

IONUT 2016-10-18 11:43:38

In Ialomita a intrat la cineva ? mai precis Slobozia.

Madalin 2016-10-18 10:37:20

La mine nu a intrat inca nimic.

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
YULI spune: Buna, Numele meu este Yuli of South Jakarta din Indonezia, vreau să folosesc acest mediu pentru a sfătui pe toată lumea să vă fie atent în obținerea unui împrumut aici, atât de mulți...
23 Iun. 2017 17:04:43
Raspunde la intrebare
ioan spune: Ordinul de plata il avem dar cand ajung banii in conturi ne intereseaza.
22 Iun. 2017 18:23:37
Raspunde la intrebare
YULI spune: Buna, Numele meu este Yuli of South Jakarta din Indonezia, vreau să folosesc acest mediu pentru a sfătui pe toată lumea să vă fie atent în obținerea unui împrumut aici, atât de mulți...