Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA a reluat, de luni, plata subventiilor

apia-a-reluat-de-luni-plata-subventiilor

Pana in prezent, agentia de plati a autorizat suma totala de 1,438 miliarde euro, reprezentand avans şi plata regulara.



Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura a anuntat ca, incepand de luni, 08.01.2018, s-a reluat plata regulara aferenta Campaniei 2017, fiind autorizati la plata un numar de 16.148 fermieri cu suma totala de 43,6 milioane euro.
 
Din Fondul European de Garantare Agricola (FEGA) s-au platit 41,1 milioane euro, iar diferenta de 2,5 milioane euro din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurala (FEADR) si cofinantare de la Bugetul National.

 
Platile finantate din FEGA se efectueaza la cursul de schimb valutar stabilit de catre Banca Centrala Europeana de 4,5993 lei pentru un euro, iar platile finantate din FEADR, la cursul de schimb valutar de 4,5390 lei pentru un euro.
 
Reamintim ca platile din cadrul schemelor de sprijin se fac in perioada 1 decembrie – 30 iunie a anului calendaristic urmator. Reprezentantii APIA fac precizarea ca, incepand cu data de 16 octombrie si pana in prezent, APIA a autorizat la plata pentru Campania 2017 suma totala de 1,438 miliarde euro, reprezentand avans si plata regulara. 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA a reluat, de luni, plata subventiilor
Rating:
Nota: 2.75 din 2 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Ce masura se poate accesa pentru extinderea fermei?

Intrebare: Ce masura se poate accesa pentru extinderea fermei si achizitionare de ultiaje,daca o anumita persoana are 44 de ani, detine 10 hectare de pamant si are 10 bovine..?

Raspuns: din vechiul PNDR puteati accesa masura 121 "Modernizarea exploatatiilor agricole" insa noul PNDR 201... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii24 comentarii


Ion 2018-01-15 17:38:36

Nu am primit transa a doua si nu stiu nici ce se intampla.La mine in localitate au luat transa a doua aproximativ 90% dintre fermieri.Eu detin 10 ha si multi fermieri care au aceiasi suprafata au luat banii!

Fermier 2018-01-15 14:23:30

Costi tu ai luat 3 transe, alții nici pe a doua nu au luat-o! Cat ai luat pe ha pana acum?

Costi 2018-01-14 19:28:25

Am luat pe 16 si 23 octombrie si pe 28 decembrie asta este tot?

Costi 2018-01-14 19:26:57

Si pentru defavorizare sau calamitatile cum se numesc cand se dau?

Fermier 2018-01-14 13:05:19

Cand vom primi antz-ul la bovine?

Tanar fermier 2018-01-12 18:19:13

Buna ziua! In Vaslui a primit cineva a doua transa pentru teren agricol?

Ana 2018-01-12 15:50:12

Stie cineva cat se da pe cap de bovina?si cand se incep platile?

Tanar fermier 2018-01-12 13:06:19

La braila am primit a 2 a transa de pe data de 28.12.2017. O zi buna!

Fermier 2018-01-12 10:59:39

Gabi, cat ai luat pe ha la a doua transă?

Gabi 2018-01-11 20:55:54

La Moreni ,Dâmbovița eu am luat a doua tranșă in decembrie

calin 2018-01-11 16:28:10

Poate avea bani in cont de altundeva. Daca se faceau plati deja trebuia sa intre la mai multi.
Sa speram ca o sa plateasca, pana acum nu s-au miscat rau, comparativ cu alte guverne si ministri.

Tanar fermier 2018-01-11 14:27:06

Eu doar am spus ce mi s a spus....

Liviu 2018-01-11 13:24:56

Tanar fermieri,Dan de la Hunedoara,a luat pe data de 9/01/2018....

Tanar fermier 2018-01-11 12:45:48

Am fost astazi la apia Dambovita si mi s a spus ca de la inceputul anului pana acum nu s a facut nici o plata deoarece nu sunt bani.... Vai mama noastra!!

Fermier 2018-01-11 12:03:19

A mai primit cineva transa a doua?

Ionel 2018-01-11 10:30:17

Buna ziua,o intrebare as avea si eu,subventi pt bovine cand se dau pana in prezent nu am prinit nici un ban pur si simplu nimic,ce se intampla? Va rog datimi o informatie sunt din judetul Timis.

Ghe 2018-01-11 09:32:35

Sunt 3 transe. Eu am primit doar doua , a 3-a încă nu !

Ion 2018-01-10 18:49:56

Nu am primit nimic pana astazi si nu se stie nimic.Nu sunt la control s-au teledetectie dar contul este gol.

Costi 2018-01-10 16:29:51

Pe suprafata ma fer astept un raspuns

Costi 2018-01-10 16:28:41

Va rog e cineva amabil sa imi spuna si mie cate transe sunt toate ??

Dan 2018-01-09 18:01:46

Hunedoara azi ultima tranșă.

bihor 2018-01-09 13:48:47

Pt noi acuma a venit sms ca e pe card suma,mai mult decat in noiembrie

Fermier 2018-01-09 11:29:44

Wow ...nu se poate !!!! Sa vezi ce de fermieri fericiti !!! De pe 3 pana acum au tinut calculatoarele la incalzit.....pana in sarbatori ne minteau ca au procesat dar o sa intre dupa 3 in trezorerie....pe la finalul lunii c sa auzim si noi daca a intrat la cineva ! P.S. Ieri CENTRUL APIA LOCAL anunta ca nu au bani pentru reluarea platilorinformare de la Bucuresti

Tanar fermier 2018-01-09 11:23:46

17000 de fermieri...jenant

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani".



Forum
marcel spune: Minciuni !!! Suntem cel putin 200.000 de mii de fermieri care nu am primit nici.un leu. De ce nici un ziarist nu cere la apia listele cu toate plătile făcute pe judete.şi să le publice ? EI vin...
16 Ian. 2018 09:26:51
Raspunde la intrebare
Mr Carlos Ellison spune: Buna, Privind pentru un împrumut de consolidare a datoriilor, împrumuturi negarantate, împrumuturi pentru afaceri, împrumuturi ipotecare, împrumuturi auto, împrumuturi pentru studenți,...