Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA a reluat, de luni, plata subventiilor

apia-a-reluat-de-luni-plata-subventiilor

Pana in prezent, agentia de plati a autorizat suma totala de 1,438 miliarde euro, reprezentand avans şi plata regulara.


Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura a anuntat ca, incepand de luni, 08.01.2018, s-a reluat plata regulara aferenta Campaniei 2017, fiind autorizati la plata un numar de 16.148 fermieri cu suma totala de 43,6 milioane euro.
 
Din Fondul European de Garantare Agricola (FEGA) s-au platit 41,1 milioane euro, iar diferenta de 2,5 milioane euro din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurala (FEADR) si cofinantare de la Bugetul National.
 
Platile finantate din FEGA se efectueaza la cursul de schimb valutar stabilit de catre Banca Centrala Europeana de 4,5993 lei pentru un euro, iar platile finantate din FEADR, la cursul de schimb valutar de 4,5390 lei pentru un euro.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Afaceri la Cheie - GHID PRACTIC - Cultivarea legumelor in sistem ecologic


Afacere pe timp de criza Castiga 27 500 euro an din cultivarea legumelor ecologice A produce legume in sistem de agricultura ecologica a practica agricultura ecologica inseamna inainte de toate a produce SANATATE Indiferent ce tip de om de afaceri sunteti exclusiv pragmatic sau preocupat si de caracterul benefic al produselor sale ...

Oferta Speciala
valabila 48h

 
Reamintim ca platile din cadrul schemelor de sprijin se fac in perioada 1 decembrie – 30 iunie a anului calendaristic urmator. Reprezentantii APIA fac precizarea ca, incepand cu data de 16 octombrie si pana in prezent, APIA a autorizat la plata pentru Campania 2017 suma totala de 1,438 miliarde euro, reprezentand avans si plata regulara. 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA a reluat, de luni, plata subventiilor
Rating:
Nota: 2.75 din 2 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Tehnologia producerii si plantarii butasilor de coacaz

Intrebare: Va rog sa-mi explicati procesul tehnologic si perioada formarii butasilor de coacaz pentru plantare si inmultire.

Raspuns: Taierile de formare si fructificare reprezinta un proces important in dezvoltarea plantei. Prin taie... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii26 comentarii





Gabi 2018-01-19 13:22:00

Eu am luat a două transa in decembrie pe2,1hectar-700lei,am fâneață si arabil,daca vreți sa îmi spuneti cat se plătește pe hectar la fâneață si cat la arabil?La mine este prima oara si de aceea intreb

Fermier 2018-01-19 12:22:33

Minciuni. Am ajuns sa ne fie rusine sa mai intrebam si la APIA despre plati....

Ion 2018-01-15 17:38:36

Nu am primit transa a doua si nu stiu nici ce se intampla.La mine in localitate au luat transa a doua aproximativ 90% dintre fermieri.Eu detin 10 ha si multi fermieri care au aceiasi suprafata au luat banii!

Fermier 2018-01-15 14:23:30

Costi tu ai luat 3 transe, alții nici pe a doua nu au luat-o! Cat ai luat pe ha pana acum?

Costi 2018-01-14 19:28:25

Am luat pe 16 si 23 octombrie si pe 28 decembrie asta este tot?

Costi 2018-01-14 19:26:57

Si pentru defavorizare sau calamitatile cum se numesc cand se dau?

Fermier 2018-01-14 13:05:19

Cand vom primi antz-ul la bovine?

Tanar fermier 2018-01-12 18:19:13

Buna ziua! In Vaslui a primit cineva a doua transa pentru teren agricol?

Ana 2018-01-12 15:50:12

Stie cineva cat se da pe cap de bovina?si cand se incep platile?

Tanar fermier 2018-01-12 13:06:19

La braila am primit a 2 a transa de pe data de 28.12.2017. O zi buna!

Fermier 2018-01-12 10:59:39

Gabi, cat ai luat pe ha la a doua transă?

Gabi 2018-01-11 20:55:54

La Moreni ,Dâmbovița eu am luat a doua tranșă in decembrie

calin 2018-01-11 16:28:10

Poate avea bani in cont de altundeva. Daca se faceau plati deja trebuia sa intre la mai multi.
Sa speram ca o sa plateasca, pana acum nu s-au miscat rau, comparativ cu alte guverne si ministri.

Tanar fermier 2018-01-11 14:27:06

Eu doar am spus ce mi s a spus....

Liviu 2018-01-11 13:24:56

Tanar fermieri,Dan de la Hunedoara,a luat pe data de 9/01/2018....

Tanar fermier 2018-01-11 12:45:48

Am fost astazi la apia Dambovita si mi s a spus ca de la inceputul anului pana acum nu s a facut nici o plata deoarece nu sunt bani.... Vai mama noastra!!

Fermier 2018-01-11 12:03:19

A mai primit cineva transa a doua?

Ionel 2018-01-11 10:30:17

Buna ziua,o intrebare as avea si eu,subventi pt bovine cand se dau pana in prezent nu am prinit nici un ban pur si simplu nimic,ce se intampla? Va rog datimi o informatie sunt din judetul Timis.

Ghe 2018-01-11 09:32:35

Sunt 3 transe. Eu am primit doar doua , a 3-a încă nu !

Ion 2018-01-10 18:49:56

Nu am primit nimic pana astazi si nu se stie nimic.Nu sunt la control s-au teledetectie dar contul este gol.

Costi 2018-01-10 16:29:51

Pe suprafata ma fer astept un raspuns

Costi 2018-01-10 16:28:41

Va rog e cineva amabil sa imi spuna si mie cate transe sunt toate ??

Dan 2018-01-09 18:01:46

Hunedoara azi ultima tranșă.

bihor 2018-01-09 13:48:47

Pt noi acuma a venit sms ca e pe card suma,mai mult decat in noiembrie

Fermier 2018-01-09 11:29:44

Wow ...nu se poate !!!! Sa vezi ce de fermieri fericiti !!! De pe 3 pana acum au tinut calculatoarele la incalzit.....pana in sarbatori ne minteau ca au procesat dar o sa intre dupa 3 in trezorerie....pe la finalul lunii c sa auzim si noi daca a intrat la cineva ! P.S. Ieri CENTRUL APIA LOCAL anunta ca nu au bani pentru reluarea platilorinformare de la Bucuresti

Tanar fermier 2018-01-09 11:23:46

17000 de fermieri...jenant

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018".



Forum
Liana spune: sunt din Cluj, vazand ca nu primesc banii acum o saptamana am facut reclamatie pe mail la adresa : relatii.cu.publicul@apia.org.ro si ieri am primit banii. Succes !
15 Nov. 2018 15:50:14
Raspunde la intrebare
Antonia Marcus spune: După ce a fost în relație cu el timp de șapte ani, sa despărțit de mine, am făcut tot posibilul să-l aduc înapoi, dar totul a fost în zadar, l-am vrut să-l întorc atât de mult din cauza...