Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA a reluat plata subventiilor pentru campania 2016

apia-a-reluat-plata-subventiilor-pentru-campania-2016

Desi initial era anuntata data de 28 februarie pentru reluarea platilor, acest lucru s-a intamplat cu opt zile mai devreme.



APIA a reluat plata subventiilor cu opt zile mai devreme decat termenul stabilit, primii fermieri urmand a primi banii in conturi cel tarziu vineri.
 
Primele transferuri au fost facute pe 20 februarie, fiind vorba de 6.782.292, care vor ajunge la 47.905 fermieri. Este vorba de sume pentru Ajutorul National Tranzitoriu, care se platesc din bugetul national dar si sume platite din bugetul Fondului European de Garantare Agricola, iar banii vor ajunge vineri, cel tarziu, in conturile beneficiarilor.

 
In cursul zilei de marti au fost facute noi transferuri pentru alti 205.166 beneficiari, astfel ca numarul total al celor care isi vor primi banii in zilele urmatoare este de 253.071.
 
Noul transfer este in valoare de 18.603.660, iar in cazul acestor fermieri, banii vor ajunge in conturi, cel mai probabil, in cursul zilei de luni.
 
Pentru crescatorii de animale inca nu au fost stabilite cuantumurile pe cap de animal, insa acestea ar urma sa fie finalizate cel tarziu la inceputul saptamanii viitoare. 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA a reluat plata subventiilor pentru campania 2016
Rating:
Nota: 4.02 din 175 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Cand se depun proiecte pentru modernizare pompa irigatii

Intrebare: As vrea sa stiu daca se mai depun anul acesta proiecte pe fonduri europene pentru modernizarea statiilor de pompare pentru irigatii. Multumesc!

Raspuns: Potrivit calendarului PNDR actualizat in luna iulie, proiectele pentru irigatii se depun in perioada... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii34 comentarii


Traistaru Nicoleta 2017-03-05 15:17:03

Pentru retururi cand se trimit banii?Am depus dosarul complet la sfarsitul lunii octombrie.Sunt 4 luni si inca asteptam.

ady stan 2017-03-03 11:25:03

nu am primit nici un ban pentru subventiile din 2016 ,nu am avut control deci dosarul e ok,mint se spunea ca pina in 2-3 martie se vor primi toti bani ,mint continu

FERMIER 2017-03-01 20:00:14

BAI MINCINOSILOR NOUA CIND, NE DATI BANI IN MEHEDINTI ,HOTILOR DE PESEDISTI ,MINISTRUL AGRICULTURI - DAIA - A VENIT NUMAI DUPA VOTURI , SA VA FIE RUSINE ===NOI CIND , MAI PUNEM IN PAMINT SI MAI VRETI SA FOLOSIM TERENURILE ==SA NE DATI BANI ,CIT A DURAT CONTROALELE CU SATELITU ,,SAU BANI AU AJUNS IN ALTA PARTE

Fermier 2017-02-25 15:56:00

Agro România văd tot felul de articole despre promisiunile ministerului....DeSpre cei picați la controlul prin teledectie nu aveți curaj sa întrebați ministerul ??????

ivan 2017-02-25 01:17:02

Ba sa avem pardon gex, platile pe 2005 trebuia sa le faca guvernul ponta dar din cauza lui si a prietenului ghita - ala cu softul- am vazut banii tarziu. asa ca nu stiu cine are memoria scurta...acu ca tu esti votant si postac psd e treaba ta, dar aici, din pacate, nu e vorba de guvern, indiferent care ar fi el ci de incompetenta celor de la apia care ar trebui dati afara cu totii

fermier# 2017-02-24 20:12:06

Da Gex o sa-i cer lui Ciolos si lui Hitler ca ei au mii de hectar , nu baronii locali , nu toti primarii cu 4 clase ca Ceausescu! Ei au pacalit taranii sa vanda herctare pe 3 milioane in anii 2000.Nu ne mai vindecam de oameni ca voi.

mihai 2017-02-24 14:04:18

Acum am verificat contul meu CEC bank și cont zero zero . M-au chemat la Apia pentru încă o verificare și toate bune în teren ,dar bani încă nu au intrat ..când intră are cineva vreo informare clară.

gex 2017-02-24 13:47:04

domnilor cereti la ciolos banii si la hitler pe 2015 a-ti uitat a cui guvern trebuia sa faca platile sau aveti minte scurta ca de obicei cand vine un pic mai bine trebuie sa daram tot ca asa vrea macovei usr si soros

mihai 2017-02-24 11:36:33

Salut si eu am fost în teledectie . M-au chemat iar la Apia și eu zis ca totul e ok ,au pus de 3 ori Ok pe dosar .Și bani nimic în cont ...Când primesc banii .???

fermier_HD 2017-02-24 09:55:35

Chiar am primit telefon de la un functionar apia, se pare ca nu mai au incredere in posta romana si imi spune ca sunt programat la inceputul luni mai pentru depunerea cereri pe suprafata adica pe ultima suta de metri, intreb de ce asa tarziu si imi spune ca am fost la control in 2016 si inca nu s-au terminat controalele si nu-mi pot depune cererea pe suprafata daca nu este terminat controlul la nivel national si imi este introdus raportul de control, am aflat ca banii o sa ii primesc undeva la jumatea luni aprilie cam atuncea se vor termina controalele, precizez nu am primit nici un ban pe 2016 tinand cont ca am avut control clasic la sfarsitul lunii sept. anul trecut. Deci dragi fermieri cei prinsi in esantionul de control 2016 pana in aprilie nici o sansa, este clar o bataie de joc la adresa noastra hoooooooooooooo!!!!!!!!!!!!

Ioana 2017-02-23 17:33:14

A luat cineva subvenția acum.

marin 2017-02-23 17:25:07

fermierul din olt sa se mute la bulgari ca prea aste comunist prost

Georgiana 2017-02-23 14:00:06

Nu va suparati pe 2015 cati bani vi sa alocat pe cap de bovina? Va multumesc

Maria 2017-02-23 13:58:55

A mai luat cineva bani astazi ? Ma refer la subventiile restante de pe 2016

Tibi. 2017-02-23 11:04:46

Nu vă este ruşine, sau credeţi, că dacă suntem ,,ţărani" suntem şi proşti, needucaţi, şi în mod expres puteţi minţii în formă continuată.
Ne de mult aţi scris pe această pagine, că din data de 15 februariea începeţi achitarea restnţelor pe anul 2016, respectiv ş restanţele din 2015.
După trei zile, aţi venit cu noua poveste pentru subvenţiile tranzitorii.
Nici banii pentru agromediu nu aţi plătit, nici ajutoarele din cererile unice subvenţiile pentru segmentul zootechnic.
În mod intenţionat premeditar încercaţi să ne înbârligaţi, ca să nu putem ţine seama, să nu putem face aocontabilizare exactă depsre subvenţiile primite, şi banii furaţi de voi.
Până când vă permite nemernicia, tupeul obraznic să ne minţiţi?
Ah!- asta face parte din campania mincinoasă cu care aţi dus în eroare votanţii voştrii de la ţară.
Ajunge cu minciunile, treceţi la treabă, până nu ieşim şi noi pe stradă!

Tibi. 2017-02-23 11:04:46

Nu vă este ruşine, sau credeţi, că dacă suntem ,,ţărani" suntem şi proşti, needucaţi, şi în mod expres puteţi minţii în formă continuată.
Ne de mult aţi scris pe această pagine, că din data de 15 februariea începeţi achitarea restnţelor pe anul 2016, respectiv ş restanţele din 2015.
După trei zile, aţi venit cu noua poveste pentru subvenţiile tranzitorii.
Nici banii pentru agromediu nu aţi plătit, nici ajutoarele din cererile unice subvenţiile pentru segmentul zootechnic.
În mod intenţionat premeditar încercaţi să ne înbârligaţi, ca să nu putem ţine seama, să nu putem face aocontabilizare exactă depsre subvenţiile primite, şi banii furaţi de voi.
Până când vă permite nemernicia, tupeul obraznic să ne minţiţi?
Ah!- asta face parte din campania mincinoasă cu care aţi dus în eroare votanţii voştrii de la ţară.
Ajunge cu minciunile, treceţi la treabă, până nu ieşim şi noi pe stradă!

fermier.constanta 2017-02-23 10:59:27

#Nu merita efortul ;

Fermier 2017-02-23 10:54:30

@Fermier Constanta ,ai mare dreptate, dar cind vad ca vine un bosorog ca ,,fermier olt,,,si vb numai tampenii ma apuca dracii,.

fermier.constanta 2017-02-23 10:49:55

Vorbiti politica in alta parte va rog . Noi restul asteptam subventii sa ne apucam de treaba in camp ! Aia fac bani pocnind din degete si noi behaim in plantatii , rugandu-ne sa n-avem boli si seceta !

Fermier 2017-02-23 10:19:40

@fermier olt,spre surprinderea ta,lucrez peste 500ha, dar in comparatie cu tine sunt tinar.tu esti doar un bosorog cu idei comuniste.alta intrebare?

Ionut is 2017-02-23 07:05:10

Dan....marti aveam banii in cont pe agromediu 2015 p 4

Fermier 2017-02-23 05:32:10

Fermier olt ai mai luat pana acum subvenție pe 2016

Ova 2017-02-23 04:56:15

Sa fiti multumiti daca luati pe 2016 restantele pe 2015 lasatile balta si ciocul mic...sar putea nici pe 2016 sa nu luati agromediu ca deocamdata nu se spune nimic de el
Meritam ca am stat ca prostii cu mainile in solduri inloc sa ne cerem dreptul la timpul potrivit acum e prea tarziu

Fermier Olt 2017-02-23 00:28:25

Agromediu 2015 e la iohanis ! La protest sa dat 100 de lei de om pentru a ieși in strada. . Pentru ce ? Pentru a dat jos guvernul cA, da bani la salariați pe munca ? Si numai are el ce fura.? Serios ? Vai de mama voastră ... Bunici noștri au 100 de pâini in plus pe luna depinde de pensie ! Bravo lume ! Cand o sa vedeți cum se schimba toate ușor ușor o sa faceți liniște ! Sau ieșiți si atunci in strada pentru ca va dat bani ? Cum gândesc ? Imi văd viitorul la Copi nu ii las sa plece l iohanis prietene ! SPor la munca ca, începe in curând campania agricolă ... Bravo fermieri adevărați ca puteți ! Fermier eu cred ca tu ai maxim 5h si te plângi de bani ? Tu le lucrezi măcar parcelele alea sau sunt date la alți sa le lucreze si tu iei bani ? Nu mai comenta aiurea ! Sănătate va doresc si spor la campanie !

Fermier 2017-02-22 20:48:42

@fermier Olt,am zis ca esti un postac,nu un prostanac...dar dupa cum gindesti.mi-am schimbat parerea...bine ca tia dat Dragnea tie banii,si noua nimic....vai de capul tau...pai ce treaba are Dragnea cu subv?Si de,,,,,restantele,,,,, pe agromediu.interesativa de dosarele voastre ca s-ar putea sa dati banii inapoi.cititi si voi pe alte saituri,ce se intimpla cu cei 6200fermieri care nu au luat banii pe agromediu2015.

Fermier Olt 2017-02-22 20:09:33

Am 17 h domnilor o sa promiți am. Primit pe 31% .. O sa între si restantele din 2015 pana la sf luni Martie ! Bravo Dragnea ! Nu sunt un prostănac cum Spune-ți sa ca fac poza sa va arat ? Anul trecut pe vremea asta nici prima transă nu o aveați in mâna ! Liniste

Fermier 2017-02-22 19:24:19

Fermier Olt e un postac .......

dan 2017-02-22 18:27:56

Dati ne banii pe agromediu 2015 borfașilor! Dati ne banii la cei care au finalizat controalele ca vad ca altii au primit tot si noi nimic! Huuooo !

Fermier 2017-02-22 18:13:12

Fermier olt cate hectare ai

Lola 2017-02-22 17:52:08

Fermier olt pe ce ai luat?pt teren arabil dau sau restanta din suventia de 31%?

Fermier Olt 2017-02-22 17:25:58

Astăzi 15:10 banca Transilvania am primit 11367 RON ! Bravo PSD ! ❤️

mihai 2017-02-22 13:01:19

Așa să fie de data asta ,poate avem noroc !!!Sper să intre la toată lumea .Eu nu am primit nimic pe 2016 .Va salut o zi buna.

mihai 2017-02-22 11:23:25

restantelepe 2015 nu mai zice nimeni nimic?

Fermier 2017-02-22 09:12:23

Anunțați cine primește primi bani sau i vrăjeală .

Ultima ora

Newsletter gratuit
Cele mai bune afaceri de inceput de an 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Cele mai bune afaceri de inceput de an 2017".



Forum
LARRY ELLISON spune: Am nevoie de un împrumut aplica acum Sunteți un bărbat sau o femeie de afaceri? Aveți nevoie de fonduri pentru a vă începe propria afacere? Aveți nevoie de împrumut pentru a vă achita...
27 Mai 2017 07:59:06
Raspunde la intrebare
Aikaterine spune: Buna, Numele meu este Aikaterine din România. Vreau să-i mulțumesc domnului James Parker, care ma ajutat să obțin un împrumut. În ultimele trei luni, am căutat un împrumut pentru a-mi...