Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA: De la 1 martie se primesc cererile unice de plata pentru 2016

apia-de-la-1-martie-se-primesc-cererile-unice-de-plata-pentru-2016

Noul director al agentiei a dat asigurari ca termenul pentru depunerea acestor documente nu va mai fi intarziat, asa cum s-a intamplat anul trecut.



Anul acesta, fermierii isi vor putea depune cererile unice pentru subventii la sediile APIA, incapand cu prima zi a lunii martie, termenul prevazut in legislatia nationala si in cea europeana, oficialii dand asigurari ca nu vor mai exista intarzieri, asa cum s-a intamplat anul trecut.
 
Anuntul a fost facut de noul director general al APIA, Ioan Merca, acesta precizand ca depunerea cereilor va incepe exact pe data de 1 martie si se va incheia pe 15 mai, fara penalitati si pe 10 iunie, cu penalitati de 1 la suta pentru fiecare zi de intarziere.

 
„Avand in vedere noua Politica Agricola Comuna, anul trecut s-a intarziat perioada de depunere a cererii de plata, care a inceput in 6 aprilie. In acest an, va promit ca aceasta campanie va incepe de la 1 martie si se va termina exact asa cum spune regulamentul european, la 15 mai fara penalitati si la 10 iunie cu penalitati de 1% pe fiecare zi de intarziere”, a declarat recent seful APIA.
 
Acesta a mai precizat ca s-a inceput deja pregatirea pregatirii sesiunii de primire a cererilor si s-a format un comitet de lucru in acest sens. „Am inceput pregatirea pentru inceperea sesiunii de primire a cererilor unice iar momentan avem un comitet de lucru care va veni cu sugestii in sensul simplificarii procedurilor de lucru, astfel incat sa nu se mai faca greseli ca pana acum”, a mai precizat Ioan Merca.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA: De la 1 martie se primesc cererile unice de plata pentru 2016
Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Tratament eficient pentru peri

Intrebare: As dori un tratament eficient pt. peri contra focului bacterian. Daca ma puteti ajuta cu ce solutii sa stropesc pomii si la ce interval? Va multumesc.

Raspuns: Buna ziua, Detectarea timpurie a plantelor bolnave infectate cu Erwinia amylovora, care prezinta si... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii18 comentarii


Adi 2016-01-15 18:55:39

Poti Ovidiu daca iti da asociatia adeverinta ca tu folosesti pamantu.

Fermier 2016-01-15 16:09:27

@OVIDIU ... NU AI DREPTUL.

Ovidiu Mihailescu 2016-01-15 15:35:05

In cazul in care pamintul agricol care il detin este in Asociatie,sint indreptatit sa aplic pentru subventie?

critic 2016-01-14 12:14:40

Cand a fost problema cu numaru de caini la stana s.a putut iesi in strada . Dar cand e vorba de bani nostri de ce nu iese nimeni ????

fermier 2016-01-13 22:21:45

Dl. ministru,nu este nevoie sa ne anuntat sa venim sa depunem cererile unice ptr.2016,este nevoie sa ne chemati la platiile ptr.2015.............pe cand .?

Madalin 2016-01-13 19:22:37

Toti in frunte cu ministrul sunt niste gunoaie ale tarii

Man 2016-01-13 19:21:44

Chiar nu intelegeti incep platile la SFARSITUL LUNII APRILIE nu la inceput .pe 28 sau 29 incep deci prin mai sau iunie vedem bani

Cata 2016-01-13 14:44:16

ce ne facem daca nu dau bani pana in aprilie ,cu ce infiintam culturile ? haideti sa iesim in strada nu sa mai intamplat pana acum sa se plateasca asa tarziu

Fermier 2016-01-13 14:11:51

@Petre Picui,stai linistit ca asta se si vrea falimentul celor mici si mijlocii sa vina latifundiari sa ne ia paminturile,,nu vor ramine nesamanate ,@Dinu,am inteles frate dar mai lasane ca umpli spatiul degeaba,

Dinu 2016-01-13 12:08:56


-am urgent dezvoltatori de proiect pentru piata globala.
-Proiectul este lansat de curand si are mari perspective.
-NU este necesara niciun fel de experienta!
-Asiguram suport si logistica in desfasurarea activitatii.
-Lucrati intr-un mediu placut, proactiv.
-Plata castigurilor realizate este garantata prin contract legal, cu posibilitatea unor bonusuri substantiale.
-Se lucreaza part-time in timpul liber sau full-time, la alegere.
-Cerem cunostinte minime de operare pe internet, de lucru cu fisiere word si pdf si navigare online. -Solicitati acum mai multe detalii la una dintre adresele noastre de email: gorun.constantin@gmail.com

Petre Picui 2016-01-13 09:47:02

Ma intreb daca 25-50 % din fermieri vor intra in faliment si terenul ramane necultivat in ce fel se vor mentine posturile di ministerul agriculturii si APIA, AFIR; ecc, pe ce baza legala, cu ce justificare ?
Deja peste 50% din micii proprietari nu mai pot cultiva terenul din lipsa de bani si mijloace mecanice........ din 2015 suprafetele declarate s-au micsorat cu 30%....
Oare cei care-si risca posturile bine platite se gandesc la asta?

ady 2016-01-12 16:55:37

Slabe șanse sa mai primim ceva pana în aprilie.Astăzi am fost la sediul apia unde am depus cererea ,pentru a mă interesa de cursul subvenției deoarece am agromediu și zona defavorizata.Mi s-a răspuns ca plățile încep din aprilie.Sper ca nu de pe 1 aprilie.

È 2016-01-12 16:47:46

Pușcalear capu

Fermier 2016-01-12 15:57:47

DA ...din APRILIE..ce drac nu intelegeti nu stiu.....

Fermier 2016-01-12 15:26:05

Care no primit subventie ?deloc cind se fac plati stie cineva ?

Fermier 2016-01-12 14:41:02

bai fratilor ce mai intrebati,,,cind or sa dea banii ...nu ati vazut la viata satului ce a declarat ministru?,,,banii se vor da din APRILIE,ce nu intelegeti? nu avem alta solutie decit sa iesim in strada.si asta se va intimpla mai devreme sau mai tirziu.

Pirtea Bogdan 2016-01-12 14:10:08

Cand o sa se dea bani pe agromediu.Vorba era ca pana la sfarsitul lui decembrie.

ion 2016-01-12 13:09:31

Intai sa dea banii pe pamant din 2015

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
HELEN WILSON spune: Buna, Căutați un împrumut autentic, Aveți nevoie de bani pentru a începe o afacere sau pentru a vă îmbunătăți finanțele, ați fost respins de bănci sau de alte instituții financiare. Nu...
20 Aug. 2017 00:25:28
Raspunde la intrebare
Brian Cian spune: Aveți nevoie de împrumut rapid? Aveți nevoie de împrumuturi medicale? Aveți nevoie de finanțare pentru afacerea dvs.? Necesitatea de a împrumuta pentru orice motiv? Contactați-ne...