Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA incepe din aceasta saptamana plata avansurilor la subventii

apia-incepe-din-aceasta-saptamana-plata-avansurilor-la-subventii

Seful MADR, Achim Irimescu, estimeaza ca suma totala pe care o vor primi fermierii pana la finele lunii noiembrie va depasi un miliard de euro, cu mult peste suma platita in campania anterioara.



Chiar daca termenul promis, de 16 octombrie, nu a fo st din nou respectat, ministrul Agriculturii, Achim Irimescu, a dat asigurari ca in primele zile ale acestei saptamani, APIA va incepe lata avansurilorpentru subventii, sustinand totodata ca suma totala ce urmeaza a fi platita este mult mai mare decat cea de anul trecut, si ca banii vor ajunge si la fermierii aflati in control, cu risc scazut de eroare.
 
„Chiar daca nu vor incepe platile din 16 octombrie, in mod sigur saptamana viitoare vor incepe. Vestea buna este ca suma va fi foarte mare, mai mult decat dublu fata de anul trecut, iar regulamentul european spune ca se poate da 70% din plati in avans. Avem angajament din partea APIA si a furnizorului de soft ca modulul functioneaza corect si ca vom fi in masura sa platim intre 700.000 si 800.000 de beneficiari dintre cei 900.000 care au depus cererea de plata in acest an. In acest context, sper sa reusim sa platim undeva catre un miliard de euro, ceea ce inseamna enorm fata de anul trecut, cand in ultimele zile din noiembrie, din cauza intarzierilor, am platit doar 262 milioane de euro. Si atunci s-au facut eforturi foarte mari pe ultima suta de metri”, a declarat in acest sens seful MADR.

 
Referindu-se la fermierii aflati in control, acesta a declarat ca o parte dintre ei vor putea primi avansuri, desi, teoretic, bani pentru acestia se platesc dupa 1 ianuarie 2017, atunci cand se finalizeaza controalele.
 
„Conform legislatiei europene, avansul se poate plati in acest an, avand in vedere conditiile specifice ale Politicii Agricole Comune, doar daca se face controlul administrativ. Si atunci cei care sunt in control, 85.000 de fermieri, vor putea primi, teoretic, de la 1 ianuarie, dar am cerut la APIA ca, macar pentru fermierii care au un risc foarte redus, la o parte dintre acestia, sa le dam plati in avans. Sa nu uitam ca fermierii care sunt in control sunt si cei mai mari si au nevoia cea mai mare, pentru ca ei infiinteaza cultura de toamna. Sper sa ajunga cat mai multi bani si cat mai rapid. Procesul privind plata este acum in termen si o sa mergem cu o suma cat mai mare catre fermieri. Acesta va fi un nou bonus pe langa faptul ca s-au primit sume substantiale in sectorul zootehnic. Eu zic ca fermierii din zootehnie ar trebui sa fie multumiti la acest moment”, a mai declarat Achim Irimescu
 
Pentru schema de plata unica pe suprafata — SAPS, plafonul este de 898,24 milioane euro, cuantumul propus pentru avans fiind de 96,8861 euro/hectar, in timp ce pentru schema de plata redistributiva planul este de 94,709 milioane lei, iar avansul de 5 euro/hectar pentru nivelul 1 si de 48,8554 euro/hectar pentru nivelul 2.
 
Pentru Schema de plata pentru practici agricole benefice pentru clima si mediu (plata pentru inverzire) plafonul este de 531,741 milioane euro si avansul de 57,3714 euro/hectar si pentru schema de plata pentru tinerii fermieri de 15 milioane euro, respectiv 22,8718 euro/hectar. Sprijinul cuplat are prevazut un plafon de 232,779 milioane euro.
 
Platile se vor efectua la cursul de schimb de 4,4537 lei pentru un euro, stabilit de catre Banca Centrala Europeana (BCE) in data de 30 septembrie 2016 si publicat in Jurnalul Oficial al Uniunii Europene din 1 octombrie 2016. 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA incepe din aceasta saptamana plata avansurilor la subventii
Rating:
Nota: 3.75 din 101 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Castan

Intrebare: Cand se planteaza castanii comestibili?

Raspuns: Micile plante de castan pot fi tinute in ghivece cativa ani pana trebuie puse pe un teren. Plantarea... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii38 comentarii


mary 2016-10-20 09:58:16

Cei care nu au primit pe 2015 tot,mai primesc ceva? La 6 h am primit doar 2400,in zona montana .Minciuni pe 2016.In 2017 bani sigur.

Cucuta Ioan 2016-10-20 01:22:24

Niste bulangii mincinosi. Vorba lor nu face cat o ceapa degerata. PSD, PNL, etc sunt aceeasi mizerie! Se trec unii pe altii, pe listele de candidati , iar apoi fura impreuna. Din pacate, pe un procent insemnat din poporul roman il caracterizeaza hotia, minciuna si pupincurismul!!!

Ioana 2016-10-18 14:55:43

Asta este functionar apia Zaharia asta

Mada 2016-10-18 14:55:08

Zaharia asta este un pupincurist
Te.a periat irimescu putin si tu ai pus botul
Pai sa iti iei tu banii la anu in toamna pentru 2016 sa vad la fel mai zici

SLA EDUARD 2016-10-18 13:40:01

Spuneti mersi ca macar mai aveti bani de primit pe anul trecut.
Un idiot a declarat anul de pamant o suprafata a mea, asa ca a luat el subventia, eu doar am asteptat banii degeaba, pentru ca evident ca aia de la APIA nu au binevoit sa anunte macar ca e o problema...
La APIA, ca ei nu au nici o vina, ultimul care declara pamantul intra la plata, varianta mea e sa ma judec cu ala...

Alina 2016-10-18 13:21:47

Spuneti-mi, va rog, mai este cineva care sa nu fi primit banii pentru 2015? Eu am avut transfer de exploatatie si pana saptamana trecuta m-au tot aburit cu softul .. acum am decizie de plata pentru 600 lei si trebuie sa astept sa intre acesti bani ca mai apoi sa fie din nou instructionat dosarul si sa mi se dea decizie si pentru restul banilor.
Mi s-a luat de minciunile lor .. .

Andrei 2016-10-18 12:36:44

Stimabile dl.Zaharia,sper pt linistea mea sufletesca si pitoreasca ,ca a fost sarcasm in vorbele d-voastra,ca de nu ,traim in universuri paralele si atunci as gasi logica celor afirmate .Pana elucidam misterul asta ,a inceput campania de toamna si bani ioc ,decat IAR din propriul buzunarel....titularii astia de pamanturi Drepturi-Responsabilitati au,dar cum se face ca nu mai vedem drepturile ,desi ne achitam de responsabilitati ,sa cultivam si sa vindem la statulet si sa ai matalica paine si ''emancipatii 'astia...?! Ia mai lumineaza-ne cu un raspuns de slava

Ion 2016-10-18 11:35:22

Dl zaharia cu z mica ca nu ai pic de caracter,pai tu stii sau mamelucii astia de ii tot lauzi cu ce se mananca agricultura?tu stii ce suventii primesc restul tarilor europene?stii ca laptele romanesc este pur si simplu aruncat la gunoi ca nu are valoare?stii ca agricultura este la pamant?graul nu are pret,porumbul,daca ai sti cu ce se mananca agricultura si cum e cu munca pamantului sau cresterea animalelor,ti-ai baga ceva in gura alora incompetenti care ne conduc.Nu sunt bunii altii,si tot asa,mai dai in mortii lor de inbuibati si plini de euroii,cu scolile lor de invatat,a fura si manipula,mai zic ca sunt pe meserie agronomi,mai bine si -lear baga un cur,mama lor de hoti

Zaharia Gabriel 2016-10-18 10:57:08

Lasati oamenii sa isi vada de treaba si terminati cu toate injuriile .Irimescu pe care am avut placerea sa il cunosc personal e un om deosebit,e un om dintre noi,din gloata celor multi si
stiu foarte bine ce vorbesc.Prim ministru mai bun ca Ciolos nu mai vedem noi.

TITI 2016-10-18 07:23:58

Nu v-ati saturat de minciuni? Eu DA!

Adrian47 2016-10-17 22:07:21

Mincinosilor ce sunteti un frunte cu irimescu nerusinatilor iara mintiti nesimtitilor

Alex alex 2016-10-17 22:01:21

Si minciuna e vorba, nu mai am incredere in vorbele mincinoase spuse de catre conducatorii tarii noastre, care sunt niste hoti si niste mincinosi. PS: Mi-e sila de voi!!!!!

Tutu 2016-10-17 20:09:10

Cum facem sa scapam de epidemiile astea din ministersi din apia ?ptin vot nu avem sanse ca nai pe cine alege toti sunt manjiti si umbla dupa ciolan
Doar o revolutie mai rezolva ceva dar nu ai cu cine

Paul.paul 2016-10-17 20:07:23

HUOOO HUOOOO HOTILOR NU VA MAI SATURATI SATURAVAR CA MORCOVUL

Ramona 2016-10-17 20:06:21

Adica sa intelegem ca isi fac campanie cu banii nostri de la agricultura ?
Cacamas in oala lor cu bucaturi

Alina 2016-10-17 20:04:53

Eu nu am primit nici pana astazi banii pentru anul 2015. Cum as putea sa ii mai cred ca vor incepe zilele acestea platile pentru 2016?!!

Dorel 2016-10-17 17:49:46

Vin alegerile si de aia merge softu ca de nu era cu alegerile se bloca al dreacu soft si iar se dadeau subventiile la anu...

lololololol 2016-10-17 17:18:09

BA DAR AGROMEDIU PE 2015 CIND? FIRATI AI DREACU DE JEGOSI.

Muie Apia 2016-10-17 17:08:30

La zid și împușcați toți cu Irimescu și toți șefi de la Apia besinosi nu's în stare să împartă niste bani la oameni să le fie rușine , să-i lase pe alți capabili în locul lor , așa ceva n-ai văzut din 2015 ne mint încontinuu , mă nu au pic de rusine promit ceva și tot în dintr-o minciuna în altă ne poartă, ba că de săptămână vigoare , ba că li sa stricat căcatul ălă de soft care a costa 20 și ceva de milioane de euro si tot așa ,sunt sigur că până prin vara viitoare nu pupa nimeni nici un ban de la ei !

emma 2016-10-17 15:50:08

FRATILOR, URMEAZA VOTUL !!! SA NU UITATI PE CINE TREBUIE SA VOTAM. ASTIA SI-AU BATUT JOC DE NOI CA NIMENI ALTCINEVA. SA LE FIE RUSINE ! PE MAMELUCII ASTIA DRAK I-A VOTAT DAR SA STITI CA SUNT SUSTINUTI DE PNL CU CIOLANIS SI GU GUVERNUL MAMEI LUI !

Radu Ana 2016-10-17 15:00:01

au intrat banii la cineva?

Ispas 2016-10-17 14:47:18

In martie 2017 poate acum e parliamentarele baaaaa agricultura ne trebuie sau conducatori cu campanie pe banii nostri?.Acolo e banii tai :

Qua 2016-10-17 14:42:36

Futule familia in cur si gura deci neau mintit din nou

Ova 2016-10-17 14:41:42

A anuntat ministrul ca de lunea viitoare dar nu la toti la cei 300.000 ai lor restul de 650 000 de fermieri la anul
Exact acelasi rahat ca pana acum da numai la ai lor si gata
Mortii lor de imputiti si bulangii ce sunt

Vasile 2016-10-17 14:30:45

Sa va dau la muie de mincinoși ordinari jegoși de cacat

Arabela 2016-10-17 14:29:51

Jigori ordinare

Florin 2016-10-17 14:08:08

Ministrul a anuntat ca abia lumea viitoare pe sa intre primii bani in conturi. A plecat din start cu minciuni. Pt ce au mai zis ca incep de pe 17 cu platile?

Andrei Toma 2016-10-17 14:06:24

Sah mat ,Flavius!Femeileremorca gomflabila,si subliniez doar acele domnite vandute ,nu Doamnele inclusiv mamaie din campia poienii ,respectlor sunt pasarele restul sunt ''ciori'' fara esente fine de firma.Acum de ,la judecat si ocara suntem toti curajosi,inclus eu,daca ne-am opri noi din injuriicare sunt mir pt sufletele adormitilor Apiaiesit in strada ca oricum am iesit boi si ne-am reintors vacute credule ,si eu,si am semna noi asa o petitie uniti si trimisa la Uniune sa vina un control general Taranii contra furt al statului PE FATA ,cam ce ar fi ?!....dar visez si eu la copilarii,ca nu vad eu organizare .Sanatate lume si bani depusi in conturi ,de catre noi,ca se inchid si alea de la 0 lei primiti .

Gica43 2016-10-17 14:04:09

daca intra la cineva sau daca sa autorizat la plata pentru cineva sa ne anunte si pe noi aici

Daniel21dany 2016-10-17 13:48:23

ASTIA NU AU TERMINAT DE PLATIT PE ANUL TRECUT SI VOI DEJA INTREBATI DE BANI PE ANUL ASTA
CHIAR CREDETI CA O SA VEDEM AVANS?
PAI NU SUNTETI OBISNUITI CU EI SA NE MINTA SA NE DUCA CU PRESUL?
NU O SA VEDEM NIMIC PANA IN NOIEMBRIE DOAR ATUNCI VOR VEDEA CATIVA GARANTAT

Olivian 2016-10-17 13:45:51

Am inteles de la un cunoscut din APIA ca vor sa reduca numarul la jumatate si foarte multi for fi exclusi de la plata in special cei cu pasune si fanete si care nu au animale sau au putine si nedeclarate

Flavius 2016-10-17 13:43:08

Andrei Toma ai perfecta dreptate
Problema este ca ei in loc sa isi dea interesul pentru agricultura si fermieri isi dau pentru femeile lor si amantele lor sa le puna pe functii chiar daca sunt incompetente

Madalin 2016-10-17 13:25:11

Sa anunte cineva cand ii intra subventia cel putin sa stim daca a intrat la cineva si cand incepe plata.

Andrei Toma 2016-10-17 13:17:12

Apia incepe saptamana mai corect redactat!Daca barbatii din Apia si minister ,in frunte cu dinstinsul si onorabilul dl.ministru ,isi incep femeile si nu le termina ,am descoperit cauza adulterului romanesc .Glorie si virtute poporului ,ca ce ai putea sa mai adaugi .

Ioana 2016-10-17 10:04:02

Foarte multi sunt la control cam 35%asa ca ei o sa bage acolo la neamurile si cunoscutii lor cateva mii si o sa zica sa dat avans cine nu a primit sigur este la control

Ion 2016-10-17 09:47:28

Mergem la vot frati agricultori,si le-o dam in mufa lui Ciolos si Irimescu,sa nu aiba impresia ca am uitat platile de anu trecut,Acum vin alegerile or sa se faca luntre si punte sa faca platile la timp,desii imi este tare greu sa cred ca vor si reusii mamelucii astia..:

Madalin 2016-10-17 09:33:02

se pare ca este aceeasi poveste ca pana acum.ne mint ca incep platile pe 16 acum ca peste o saptamana si peste o saptamana sa stricat softul si tot asa ....ministru de kkt

Ionel 2016-10-17 09:30:55

Sunteti niste gunoaie ordinare
Nici pana acum nu a intrat agromediul pe 2015
Nimeni nu mai zice nimic despre platile pe 2015 ca nu leau finalizat

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
HELEN WILSON spune: Buna, Căutați un împrumut autentic, Aveți nevoie de bani pentru a începe o afacere sau pentru a vă îmbunătăți finanțele, ați fost respins de bănci sau de alte instituții financiare. Nu...
20 Aug. 2017 00:25:28
Raspunde la intrebare
Brian Cian spune: Aveți nevoie de împrumut rapid? Aveți nevoie de împrumuturi medicale? Aveți nevoie de finanțare pentru afacerea dvs.? Necesitatea de a împrumuta pentru orice motiv? Contactați-ne...