Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA: Peste 109.000 de fermieri in curs de autorizare pentru platile finale

apia-peste-109000-de-fermieri-in-curs-de-autorizare-pentru-platile-finale

Totodata, agentia de plati anuntat ca suma totala platita ca avans pana la termenul limita de 30 noiembrie este de 873 de milioane de euro.



La inceputul aceastei saptamani, Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura a demarat procesarea si autorizarea platii finale pentru fermierii care au depus cereri unice de plata in cadrul Campaniei 2016, finalizand, totodata, plata avansului aferent acestui an, in suma totala de aproape 873 de milioane de euro.
 
Astfel, in ceea ce priveste platile finale, pana in prezent sunt in curs de autorizare la plata 109.161 fermieri, cu o suma totala de 14,5 milioane de euro.

 
De asemenea, APIA a anuntat ca a finalizat plata avansului aferent Campaniei 2016, in perioada 16 octombrie — 30 noiembrie 2016, fiind autorizata la plata suma totala de 872,89 milioane de euro, pentru un numar de 754.421 fermieri, din care 716,7 milioane de euro din FEGA si 156,18 milioane de euro din FEADR plus BN1 (cofinantare de la bugetul national).
 
Cuantumurile schemelor de plata aferente Campaniei 2016 sunt: schema de plata unica pe suprafata (SAPS) de 96,8 euro/hectar, pentru schema de plata redistributiva, respectiv nivelul 1 — 5 euro/hectar si nivel 2 — 48,85 euro/ha, pentru schema de plata pentru practici agricole benefice pentru clima si mediu (plata pentru inverzire) — 57,37 euro/hectar, iar pentru schema de plata pentru tinerii fermieri — 22,87 euro/ha.
 
De asemenea, pentru Masura 214 — Plati pentru agromediu — PNDR 2007-2013 sunt 12 plati in valoare totala de 2.586 de euro/hectar, insa nu toti fermierii sunt eligibili pentru toate platile, la care se mai adauga 128 de euro pe hectar pe Masura 10 Agromediu si clima — PNDR 2014-2020: Pachetul 4 — culturi verzi si 250 de euro pe hectar pentru Pachetul 7 — terenuri arabile importante ca zone de hranire pentru gasca cu gat rosu (Branta ruficollis).
 
Potrivit APIA, pentru Masura 13 — Plati pentru zone care se confrunta cu constrangeri naturale sau cu alte constrangeri specifice — PNDR 2014-2020, pe M13.1 — plata compensatorie in zona montana se plateste 86 de euro pe hectar, pentru M13.2 — plata compensatorie pentru alte zone care se confrunta cu constrangeri naturale semnificative — 54 de euro pe hectar, iar pentru M13.3 — plata compensatorie pentru alte zone afectate de constrangeri specifice inca 70 de euro/ha.
 
Platile finantate din FEGA (Fondul European de Garantare Agricola) se efectueaza la cursul de schimb de 4,4537 lei pentru un euro, valoare stabilita de Banca Centrala Europeana (BCE) la data de 30 septembrie 2016, iar platile finantate din FEADR (Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurala) la cursul de schimb de 4,5240 lei pentru un euro, stabilit de BCE in 31 decembrie 2015. 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA: Peste 109.000 de fermieri in curs de autorizare pentru platile finale
Rating:
Nota: 3.86 din 96 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Soia

Intrebare: de ce tip de sol am nevoie pentru o cultura optima de soia?

Raspuns: Soia are cerinţe relativ mari faţă de sol. Necesită soluri cu textură mijlocie, cu re... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii22 comentarii


Liviu 2016-12-15 00:12:30

Laurentiu....cat ai scos si pt.ce suprafata?

vasi 2016-12-14 08:41:17

Tehmocrati ghilotinați! Fac jocurile strainilor,
întârzie plățile pt. ca să-i faca pe oameni sa-si vândă terenurile străinilor, care primesc bani din banci cu dobânzi minime.

Sclav pe vechiu' nost' pamant 2016-12-13 10:08:02

JEGURI ORDINARE.HUUUUUUUU.MAFIA.HUUUUUUU.REVOLUTIA, ULTIMA SCAPARE FRATILOR!!!!!

adina 2016-12-12 11:07:51

Buna ziua a luat cineva a doua transa din judetul botosani.

Corina 2016-12-09 14:30:00

Nemernicii astia fac discriminare. Unii primesc bani, isi fac lucrarile dr toamna si altii zac d efoame. Azi eu, maine tu, nepasatorule! In Germania toti fermierii primesc subventia integrala in aceeasi zi! Pentru ca asa este corect! Niste japite imorale care va propuneti sa falimentati oamenii, ca sa castige marii afaceristi din agricultura!

Dovan laurentiu 2016-12-09 07:19:11

Ieri am scos transa 2 la raiffaisen caracal olt

Fermier tulcea 2016-12-08 23:42:46

Am vorbit cu cineva de la Apia Tulcea si mi-a zis ca transa 2 va fii platita dupa 10-15 ianuarie 2017. O sa primeasca a doua transe 25% din agricultori.
Sumele acordate sunt mai mari fata de anul trecut dar o sa ajunga la fel de greu sau mai greu in conturile noastre.
Rezista cine poate !
Iar despre calamitati nu stie nimic , doar minciuni nu asteptati sa fiti despagubiti. Eu anul trecut am avut calamitati de 4,5 miliarde si inca astept banii :

danut 2016-12-08 23:02:59

Mai fira ti ai dracului nu ar trebui finalizate controalele înainte sa înceapă avansurile sa primească toata lumea bani? Veniti acuma in control si voi nu ati plătit nici pe 2015 toti banii. Ce politica p..ii ii asta ca unii au conturile pline si alții goale ? Nu vă e rusine incompetenților si nenorociților? Ori dati la toti odata ori la niciunul tâmpiților, asa e corect dar faceti asa că nu vreți sa dati bani ca sa fie rectificati din bugetul agriculturii la alte ministere Ne-ati fluturat banii pe la nas ca să va votăm! Huuu

mihai@ferm 2016-12-08 23:01:56

Am citit acum in alt sait despre banii pe subventii ... cei 109.377 de fermieri care au intrat la plata au si luat banii.. pe celalat sait scrie ca in descursul zile o sa ia banii ... oameni buni iesiti la vot nimeni nu o sa va schimbe decat cei de sus care stau la birou si dau dublu clic pe mouse ... Faceti dreptate ...daca stati acasa alti va fura votul si tot iei o sa fie bogatii in avere de milioane de euro ... eu nu zic ca nu trebuie sa muncim dar pe salariu de 900 de lei pe luna sa mai ai chirie de 100 de euro plus intretinere si altele unde ajungem? cum sa te descurci in tara asta cand 90% din tineri pleaca din tara si mai si posteaza ca aduc tinerii in tara ca fac porub ce sa faci mai omule cand tu ne dai salariu 900 de lei si plus de asta ne mai minti cu subventiile ? ROMANIA TREZESTE TE ! Faceti dreptate oameni nu mai lasati hotii sa ne conduca ! Respect oameni care muncesc sa traiasca nu hotii!

Ferma lll 2016-12-08 21:01:11

Nu va este rusine hotilor la alti dati a doua transa si pe alti ii tineti la controale. cine o primit o sa mai primeasca si cine nu no sa primeasca. ce gandire de rahat hotilor sa va fie rusine

Ursan Claudia 2016-12-08 19:40:15

Buna seara tin sa va anunt ca sunteti niste excroci si inbecili mai aveti tupeul sa spuneti despre finalizarea platilor? cand in Maramures nu a intrat nici prima transa, nici agromediu pe 2015, sunteti niste mincinosi de parca noi suntem niste creduli?? sa va credem?

taran 2016-12-08 18:25:45

adevarat ai grait ! mai suparat sunt ca si eu am pus umarul sa iasa hoti astia ,da mam lecuit acum !nu amprimit nici agromediu peanu trecut nici avansu pe anu asta ,vai de noi daca raman tot astia peste patru ani nu mai suntemnoi fermieri ci straini, noi o sa fim slugi la straini pe pamantu nostru de la mosi stramosi !deastavoi votaPSD camai bine era cand guvegna ponta !

mihai@ferm 2016-12-08 16:44:12

Mai nou ne si mint ca baga bani .. Pe alte saituri scrie ca pana in data de 1 iunie deci stati linistiti dragi mei ca , daca o sa iasa tot acesti hoti nu o sa mai avem nimic ca si anul trecut pana in mai ! Houuu jos hotilor ! Ce le mai trebuie control la pamant cand au atatea elicoptere .. A scuze le folosesc pentru radar tot sa ne ia banii si sa aibe consum .. Vai de gandirea lor ! Repet fiecare sait sunt minciuni .. Am sunat la apia si eu toti mint nu mai stiu ce sa minta ! Vai ca sunt uni la ontrol eu nu cred ca iti ia mai mult de 1 minut la dosar sa dai dublu clic si sa lasi bani la popor ! Respect pont ca sia tinut cuvantul cu tot ce a promis .. Nu sunt cu campania dar trebe sa ne decidem .. Nornal ca uni mu stiu ce e munca la 300 h de pamant au slugi cum suntem noi tineri mergem pentru orice ban .. Vai de tara noastra .. Cei batrani au trait mult mai bine ca noi erau locuri de munca erau de toate acuma nici alea nu mai sunt doar cu ziua la tarani ! Hotilor haideti faceti campanie folositi bani nostri ! Rusine

mihai@ferm 2016-12-08 16:34:51

Dragi mei sunt tanar si sunt fermier dar acum 2 ani. Cand, a fost ponta la putere pe timpul asta toata lumea era fericita cu toti bani pr subventii intrati la timp .. De cand a aparut neamtul si restul partidului de pnl ni sa dus totul pe rapa .. Eu merg la vot daca o sa iasa psd o sa vedeti ca pana de sarbatori toti or sa fie fericiti.. Eu nu zic ca nu fura sau altele dar ne inchide si noua gura .. Cei de acuma la putere le dau la sibiu ca acolo are el baza .. Am ajuns sa ne conduca nemti .. Singura obtinune dupa mine la varsta mea o sa fie o revolutie ca sa se poata lumea multumi de toate .. Jos hotilor ! Noi tineri am ajuns sa ne lasam dr facultatii ca nu avem bani! Ca sa poate ei folosi bani pe subventi ! Toata lumea o sa cada in jos cu ministerul asta si gandirea asta ! Respect ponta !

ioan 2016-12-08 14:36:23

Dati ne banii restanțe din 2015! Huooooooo!

DRAGOMIR MARIA 2016-12-08 12:21:04

AR TREBUI TRASI IN TEAPA. SA VEDEM ATUNCI DACA SI- AR MAI PERMITE SA ISI BATA JOC.
ATATA TIMP CAT TINE EI CONTINUA SA O FACA.

Viorel 2016-12-08 11:48:11

Ieri acesti 109 000 de fermieri primisera banii,acum asteapta autorizarea la plata ... Site de cacat,guvernanti de cacat ,tara de cacat . Muie Ciolos ,muie Romania!!

Fermier Galati 2016-12-08 11:03:06

La Galati a primit cineva pe PFA de pe 5 decembrie ceva??

rusu dumitru 2016-12-08 11:02:58

minciuni,minciuni,minciuni.De ce dati informatii mincinoase ,de ce sunteti creduli?

Corina 2016-12-08 10:14:11

Derbedeii acestia de dreapta isi aleg an de an cateva zeci de mii de fermieri mici si medii pentru a nu le da banii la timp cat sa-si faca lucrarile de toamna si sa supravietuiasca. Ideea lor este sa ii bage in faliment, sa vanda din pamant, daca mai au si credite vai de capul lor! Toata astea ca sa castige barosanii din partid, sa cumpere pamant ieftin si animale la pret de nimic pentru abatoarele lor. Va bucurati ca ati primit anul asta si va doare in cot ca alte cateva zeci de mii de fermieri nu au primit nimic de la Apia. Dar va vine si randul vostru sa agonizati, cat de curand. Votati tot acesti derbedei ce isi bat joc de omul simplu pentru a sluji intereselor corporatilor ce nu se mai satura de bani si speculeaza saracia oamenilor! Blestemati sa fiti cei care mai votati partidele de dreapta!

mihai 2016-12-08 08:09:28

Cei care nu au primit nimic ,vom primi ceva știe cineva ceva să zică ceva concret .

Duda 2016-12-08 08:08:47

A primit săptămână ăsta cineva?

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
Mr Abdul spune: DO YOU NEED FINANCIAL HELP? 5000$ to 100,000,000.00$ No credit check Repaid over 1 year to maximum of 25 years at a low interest rate of 3%. Approval in 15-30 minutes Open 7 days a week from...
21 Sep. 2017 06:01:21
Raspunde la intrebare
Viorel spune: Inca odata d-l Director IACOB probeaza ca este neinformat si difuzeaza date mincinoase. Anul acesta s-au depus la PNA mai putine cereri ca anul trecut. Uitati-va pe site-ul madf.ro si veti vedea ca...