Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA: Peste 95 de milioane de euro au fost aprobate la plata subventiilor

apia-peste-95-de-milioane-de-euro-au-fost-aprobate-la-plata-subventiilor

Peste 387.500 de beneficiari si-au primit deja subventiile sau urmeaza sa le primeasca in zilele urmatoare, seful APIA precizand ca platile vor continua si anul viitor.



Seful APIA, Adrian Pintea, dar si ministrul Agriculturii, Petre Daea au anuntat zilele acestea ca plata subventiilor catre fermieri decurge conform planificarilor, iar sumele finale aprobate pana acum depasesc 95,36 de milioane de euro.
 
Spre exemplu, in cursul zilei de joi, seful APIA declara ca „la plata finala avem 44.286 de fermieri iar suma transferata este de 11,13 milioane euro. In total de pe 4 decembrie cand am demarat platile si pana in prezent avem 387.596 de fermieri iar suma platita este de 95,36 milioane de euro”.

 
Afirmatiile acestuia au fost confirmate si de ministrul Petre Daea, care a vorbit in fata comisiilor de Buget-Finante din Parlament, cu ocazia aprobarii bugetului MADR. Acesta a declarat ca „am spus ca vom acorda la timp subventiile si am facut acest lucru. Este pentru prima data in Romania cand dam plata regulara in acest moment. Sunt 354.000 de beneficiari ai platii regulare si de asemenea este pentru prima data cand dam sprijinul cuplat la zootehnie, incepand cu toamna acestui an, dar si plata pentru inverzire”.
 
Cei mai multi dintre cei care si-au primit banii sau pentru care au fost aprobate platile finale si urmeaza sa primeasca banii zilele acestea fac parte din categoria micilor fermieri, care au de primit sume pana in limita a 1.250 de euro.
 
Oficialii APIA au anuntat ca este posibil ca pana la sfarsitul anului sa fie facute platile si pentru fermierii cu suprafete mai mari, iar daca nu, banii urmeaza sa fie virati in conturile acestora in prima perioada a anului viitor.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA: Peste 95 de milioane de euro au fost aprobate la plata subventiilor
Rating:
Nota: 5 din 2 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Grau si triticale

Intrebare: salut, rapita s-a dus, ne mai gandim doar la grau, acum. in ce conditii mai putem semana graul si triticale?

Raspuns: si pe mine ma intereseaza subiectul. Ce este mai avantajos, graul sau triticale? care cultura e mai ... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii72 comentarii


Catalin 2017-12-19 15:54:19

La sv la raiffeisen1210 pe3.11 ha

ivan Razvan 2017-12-19 11:26:16

Am fost la teledetectie. 0 lei pana in mom de fata...

fermier tinar 2017-12-19 08:59:35

Cei care au de luat pana la 1250 EURO pe exploatatie total si cu avansprimesc banii ceilalți peste suma aceasta nu primesc anul asta nimic..

Florin 2017-12-19 08:40:53

Domnule, fermier român câte ha. aveți, pentru că am auzit că cei care au peste 7ha.nu primesc acum, iar asta ar fi o mare prostie.

fermier roman 2017-12-19 07:50:13

Am primit 410 lei pe ha Calarasi la CEC Bank am verificat
pe 18.12.2017. Sper sa dea la toti fermierii eligibili pana la sfasitul anului !!

Costel 2017-12-19 07:37:36

Nadia cate hectare ai ????

Nadia 2017-12-19 07:26:03

Nu s a primit la cj asteptam bani de craciun ce face ti cu noi

Ana 2017-12-18 21:56:05

Cu placere,sper sa va bage la toată lumea, sărbători fericite să aveți!!

prostul satului 2017-12-18 21:55:40

Domnule Adrian Pintea si domnule ministru Petre Daea spuneti dracului oamenilor daca cei care au fost in esantionul de control teledetectie vor primi banii anul aqcesta sau nu ? Spune domnule ministru transant nu mai umblati cu bunaciuni pentru cei care iau toti banii.Ce au devenit acesti oameni,prostii statului?Spuneti dracului odata sa nu mai umble de la zeci de km pe la colindatul bancilor sa vada daca vine mos Craciun! IESITI SI SPUNETI OAMENILOR CINSTIT CE SE INTAMPLA !

Bb 2017-12-18 21:31:55

Mulțumesc Ana. Te întrebăm că eu am sunat azi la Apia din Mangalia și mi-au spus că au început plățile de pe 4 am verificat și era 0.

Bb 2017-12-18 21:25:10

Mulțumesc Ana. Te întrebăm că eu am sunat azi la Apia din Mangalia și mi-au spus că au început plățile de pe 4 am verificat și era 0.

Ana 2017-12-18 21:12:26

Nu știu dak azi,săptămână trecuta am verificat miercuri și nu erau!

Bb 2017-12-18 21:04:28

Ana azi au intrat?

Ana 2017-12-18 20:35:37

Am 1,9 h sunt din C-ta!

Catalin 2017-12-18 20:04:32

Pe ce suprafata Ana?

Mirela antoneta 2017-12-18 20:01:57

De unde ești Ana ?

Ana 2017-12-18 19:56:03

Am scos acum,700 de lei a 3 tranșă, am luat și prima și a doua transa

Costel 2017-12-18 16:19:15

Am uitat sa mentionez din cauza ca softul e blocat si incearca cei de la STS sa il deblocheze dar sunt sanse mici pentru ca nu se pricep si cei de la Siveco nu au nici o obligatie legală sa ii ajute.

Costel 2017-12-18 16:15:22

Cine are de primit peste 1250 euro si cine a avut declarat floarea soarelui banii ii va primi in februarie martie anul viitor. Multumim psd.

Gabriela 2017-12-18 15:26:59

Făgăraș cont 0

nickmm 2017-12-18 15:02:29

am primit in 12 sau 13.12 diferenta de 30 la suta in nov am primit 70 la suta,am sub 5 ha,pt animale inca nimic

florentina 2017-12-18 14:46:25

CEC CONSTANTA- O LEI

Mitika 2017-12-18 14:33:57

BCR HD 0 LEI

Catalin 2017-12-18 14:22:40

Suceava Raiffeisen 0lei.Poate la anu si multi ani!

Florin 2017-12-18 14:21:03

Am verificat azi 0 lei,BRD Bihor.

DANA 2017-12-18 13:30:34

Galati CEC , 0 lei.

Popescu ion 2017-12-18 13:22:43

Gorj. BCR 0 lei

Vasilică 2017-12-18 13:04:38

Tulcea cecbank 11 h 3100 lei

Jianu 2017-12-18 12:40:08

clar peste tot mai nimic
sigur din februarie incolo poate mai vedem ceva

Maria 2017-12-18 12:34:13

Xnet,sant din Vaslui si nici aici nu au dat niciun leu la cei de la teledetectie,daca suni zic ca nu le au venit interpretarile de la Bucuresti ,nu cred ca anul asta avem vreo sansa .

Manuel 2017-12-18 11:39:22

in mehedinti la cec 0 lei nimic pana acum

Ionel dolj 2017-12-18 11:38:45

Nu ne baga nici dracu in seama
Spun ca au inceput platile dar nimeni nu a primit nimic

xnet 2017-12-18 10:39:18

Va rugam foarte mult sa faceti un articol despre platile celor care au fost la control prin teledectie si care nu au luat nici un ban.Va multumim !

George 2017-12-18 10:22:47

La mehedinti un mare zero .... exact ca beoaia

Ion 2017-12-18 10:20:44

Au început plățile la cei cu mai puțin de 1400 euro. La ceilalți la Anul.

Bb 2017-12-18 10:06:54

La Constanța 0 am sunat a ei și spun că au început plățile dar contul arata 0

Ova 2017-12-18 09:21:41

2.80 h in zona defavorizata

Ovi 2017-12-17 10:41:14

Jud.mures nimic.

Ion 2017-12-17 10:35:07

Ce suprafata lucrezi ova???

Ova 2017-12-17 10:00:13

In gorj 0 lei am verificat acum cardul

Agricultor 2017-12-16 18:28:50

Prima perioada a anului viitor insemnand primele 6 luni,adica pana pe 30 iunie,fiindca nu mai sunt bani.Deci daia o da ministrul Daia de colo , colo ; ba au greva cei de la APIA ,ba nu merge softul,ba nu e nici-o graba ca ne penalizeaza cei de la uniune,ba nu s-a terminat controlul.In tot cazul ar trebui sa spuneti ca si la prima transa ni s-a dat mult mai putin fata de anul trecut si ca d-voastra d-le ministru si APIA NU VOR SA NE DEA SUBVENTIILE!

Catalin 2017-12-16 11:10:43

Cat e subventia pe suprafata pana la urma?

Fermier 2017-12-16 07:54:16

La Buzau a primit cineva aceasta ultima transa ?

Fermier 2017-12-16 04:25:38

Eugen dacă nu te superi cate he ai?

Amir 2017-12-15 21:24:30

În Jud HUNEDOARA ???

Amir 2017-12-15 21:24:03

În Jud HUNEDOARA ???

fermier 2017-12-15 21:23:32

Astia care aveti peste 7 ha nu va asteptati anul asta sa primiti ceva...se plătesc doar la cei care au maxim 7 ha ce nu înțelegeți?

Amir 2017-12-15 21:23:07

Pe oi a intrat la cineva ?

Natalia 2017-12-15 20:47:04

Multumesc..Eu am 27 de hectare încă nu am primit tranșă a 2

Eugen 2017-12-15 20:41:12

Am 2,16 ha

Natalia 2017-12-15 20:37:18

Eugen cate hectare aveti?

Eugen 2017-12-15 20:26:29

La Suceava, Patria Bank, am primit astazi a doua transa la plata pe suprafata, aproximativ 410 lei/ha, prima tranșa am primit-o in 20 octombrie si a fost in jur de 330 lei/ha .

Fermier Bihor 2017-12-15 20:00:26

Cam asa

Teleorman 2017-12-15 19:57:06

Adică cei care au în jur de 15 ha primesc? Nu știu ce calcule au făcut.

Fermier Bihor 2017-12-15 19:45:38

Numa cei pana in 1500 euro primesc sau cum a declarat ministrul

Gabriela 2017-12-15 19:42:34

In Dâmbovița ati primit ceva?

Teleorman 2017-12-15 19:29:17

Sunteți noroco. .În Teleorman nimic. Eu am 35 Ha.nu cred ca primesc

Fermier Bihor 2017-12-15 19:22:15

6.85 ha

Teleorman 2017-12-15 19:19:44

Cate Ha aveți?Fermier Bihor

Fermier Bihor 2017-12-15 18:45:37

Azi dupa ora 2 mi-a intrat transa a 3-a...in jur la 420 lei/hectar

Alex 2017-12-15 17:43:28

A mai primit cineva?

Liana 2017-12-15 17:19:57

Pt Fermier : sunt foarte sigura, am vazut extrasul de cont, prima transa am luat-o in 21 oct
,

Catalin 2017-12-15 14:17:26

Nimik la suceava la raiffeisen

Sandu irina 2017-12-15 13:54:48

La suceava a luat cineva?

Fermier 2017-12-15 13:21:02

Doamna Liana sunteți sigura și când ați mai luat prima transa în ce luna

Liana 2017-12-15 13:18:51

azi au intrat, transa 2, la ING , 3000 lei pe 7 ha, jud Cluj, la toti cunoscutii mei din Cluj le-au intrat.

marcel 2017-12-15 12:52:16

Tizule stai liniştit că eu am 3,87 şi tot nu am primit nimic ! Chiar că sunt nesimțiți ,puteau să anunte nominal pe judet dacă sunt şi ce fel de probleme sunt !

Marcel Bihor 2017-12-15 12:42:24

Nu am primit nimic, nici avansul macar, noi care avem mai mult tot timpul putem sa mai asteptam,nu se poate ca altii sa primească de doua ori pana la Craciun si ceilalti sa astepte pana la primavara....ii bataie de joc

Tanar fermier 2017-12-15 11:40:10

Niste nimicuri de oameni!!dati sume mici doar doar sa iesiti cu numere mari la plata,face bine la alegatori!!noi,restul vai mama noastra!!

Catalin 2017-12-15 09:50:10

Sunte-ti niste mincinosi si nesimtiti poate o sa primim banii prin martie.Ce atat vorbaraie spuneti negru pe alb cand si cat ca si asa nu intelegem nimik din bani.

Catalin 2017-12-15 09:49:18

Sunte-ti niste mincinosi si nesimtiti poate o sa primim banii prin martie.Ce atat vorbaraie spuneti negru pe alb cand si cat ca si asa nu intelegem nimik din bani.

Fermier 2017-12-15 09:20:49

Sa vedem din nr acesta de fermieri că-ți au primit s doua transa

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani".



Forum
FRED FOLDVIK spune: FRED FOLDVIK LOAN COMPANY este un serviciu financiar cu reputație licențiat companie care oferă asistență financiară clienților noștri numeroși din întreaga lume la o rată a dobânzii de 2%...
16 Ian. 2018 06:14:01
Raspunde la intrebare
harrybulluck spune: Ai nevoie de un împrumut privat sau de afaceri la 3% pentru scopuri diferite Dacă da, contactați-ne acum pe adresa noastră de e-mail: Harrybulluck345@gmail.com Suma...