Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA: Record la plata avansurilor catre fermieri

apia-record-la-plata-avansurilor-catre-fermieri

Cu doua zile inainte de termenul limita, agentia avizase platile pentru 750.474 de fermieri.



Miercuri, 30 noiembrie, este ultima zi in care se mai platesc avansuri pentru subventii, iar pana la acest moment, sumele platite de APIA reprezinta un record absolut.
 
Astfel, conform datelor comunicate de reprezentantii agentiei, pana la data de 28 noiembrie, cu doua zile inainte de termenul limita, a fost autorizata la plata suma de 859.709.731,41 milioane de euro, reprezentand avansul aferent campaniei 2016.

 
Un record il reprezinta si numarul total de fermieri care au beneficiat de plata avansurilor, pana pe 28 noiembrie, 750.474 de beneficiari primindu-si banii in conturi.
 
Imediat dupa vacanta de 1 Decembrie, APIA urmeaza sa inceapa plata integrala a subventiilor, proces ce va fi demarat luni, 5 decembrie.
 
Sumele platite ca avans fermierilor reprezinta 69 la suta din valoarea subventiilor, fiind cuantulul maxim aprobat de Uniunea Europeana, din decembrie, urmand sa fie virata si diferenta de 39 la suta.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA: Record la plata avansurilor catre fermieri
Rating:
Nota: 4.05 din 107 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Subventii pentru agricultura ( APIA)

Intrebare: Am declarat la APIA 1,05 ha teren pt. care primesc subventie. Intre timp am mai cumparat 0,72 ha. Pot sa-l declar la APIA si sa primesc subventie,sau trebuie sa fie tot un ha? Va multumesc, cu stima Ion Georgescu

Raspuns: Nu vreau subventia pe 2013, ci pe 2014. Dar il iau in calcul cei de la APIA, chiar daca nu este un h... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii47 comentarii


Iulian 2016-12-05 01:29:10

Intr-o comuna din olt au zis ca se iau banii in august ca e toata comuna la control.cate exemple ca acesta or fi in toata tara?

mihai 2016-12-04 21:35:04

parca era mai bine cand guverna PSD, macar da subventia la timp asa ca pentru prima data voi vota PSD ,

daniel 2016-12-04 20:36:31

Cei care suntem la control luăm banii la anul si la mulți ani că suntem la controlul clasic si zapada ii pana la genunchi. Iar cei de pe agromediu 2015 la Sfântu Așteaptă. Hai că i dam peste cap pe guvernantii astia la votari noi cateva zeci de mii ramasi neplătiți. Unii cu conturile pline si altui cu ele goale si de anul trecut! Huuu!

RADU 2016-12-03 17:24:00

A DOUA TRANSA E PENTRU ZMD ADICA ZONA MONTANA DEFAVORIZATA !!!!!!

ZZoli 2016-12-03 15:49:40

Prima transa am primit in data de 24 octombrie...si cealalta acu 3 saptamani.

mihai 2016-12-03 15:34:04

Oare cum uni au luat de două ori și alți deloc,De ce nu ați spus și data când v-au intrat bani sau Zice ți și voi așa să ne amăgit i pe unii ... restul așteptăm de Luni poate ne intră și nouă ceva.

ZZoli 2016-12-03 15:19:57

Si eu tot doua transe am primit.Da a 2-a transa nu stiu pentru ce e.

mary 2016-12-03 11:26:15

In Mh am luat doua transe in decurs de o saptamana.Odata 1930,iar apoi1300 pe 3,99 h.

gigikent 2016-12-03 00:38:20

in sfarsit au venit banii. Da..ce sa zic. O fi ..no fi Ciolos de vina, pentru mine e mai bine anul asta, macar astia s-au tinut de cuvant. Si am cu ce sa ma pregatesc mult mai bine ca anii trecuti pentru primavara , chiar daca am avut seceta. Ma simt mai linistit , nu stiu de ce.

EUGEN MURESAN 2016-12-02 17:55:08

SUME RECORD ??? DA
2011 Cuantum alocat de UE 100.65 euro REDUCEREA LINIARA 9.30% =91.30/ha
2012 Cuantum alocat de UE 119.66 euro REDUCEREA LINIARA 9.89% =107.82/ha
2013 Cuantum alocat de UE 139.17 euro REDUCEREA LINIARA 10.77% =124.28/ha
2014 Cuantum alocat de UE 149. euro normal fara REDUCEREA LINIARA =149/ha ?
2015 Cuantum alocat de UE 159. euro normal fara REDUCEREA LINIARA =155/ha ?
2016 Cuantum alocat de UE 186. euro AVANS 69% =128.34 euro/ha sa platit 110 +TF
CU trebuie sa stai cu ARITMETICA ca sa OBSERVI ca numai 69% e mai mare ca sumele platite pina in 2014
CONTRIBUTIA COMISARULUI la aceste sume RECORD este la negocierea programului 2014-2020 cu D-ul presedinte base au acceptat cresterea ALOCARII
de la 139.17 in 2013 la 195-200 in 2020 nu de la 139.17 la 300-350 euro media in UE.

mihai 2016-12-02 12:53:14

De Luni or mai băga ceva ,sau ce-i care nu au luat avans nu mai ia?

Fermier Dolj 2016-12-02 10:10:43

Corina,de unde esti?Crezi ca cei care primesc subvenții si votează sunt suficienți pentru a vota si a le asigura alesilor locul in continuare??!

Azis cetin 2016-12-01 17:41:48

Avansu

dan 2016-12-01 10:39:53

Ferma lll esti optimist. Daca trec votarile termenul de finalizare a platilor este toamna lui 2017. Asa ca să ne luam gândul de la bani pana atunci.

Nicu 2016-12-01 09:11:59

La Suceava nimic dețin 9.7 ha
Poate în Decembrie sau poate la anul

Ferma lll 2016-12-01 06:21:12

Da nu vedeti ca au dat subventi la cei mai multi, care nu sunt la control iar cei aflati la control nimik.normal ca noi suntem mai putini si nu contam la vot, aia care au primit sunt multi. Am sunat la apoia am un prieten si mia spus clar cei aflati la control nu primesc bani numa dupa finalizarea controlului si daca nai probleme bani prin februarie

dan 2016-11-30 23:26:58

APIA a gasit soluția pentru cei care sunt la control. Sa meargă cu adeverințe la bănci pentru bani. Păi nu ziceati ca v a dat guvernul bani record? Vai de capul nostru de țărani umiliți!

dan 2016-11-30 23:17:28

Frunză verde de trifoi V-am lăsat flămânzi si goi. Hai la vot încă un tur Că pe noi ne doare-n cur.

EUGEN MURESAN 2016-11-30 21:39:07

Cu “TOATĂ DRAGOSTEA” pentru TOŢI care intrebaţi și daţi informaţii despre AVANS
PRECIZAŢI și ce a-ţi aplicat ??? in cererea UNICA;;;
!-5 ha AVANS 69% din 160 euro =110 euro X 4.452 =491.5 RON/ha la 3 ha =1474 RON+ T.F sub 40 ani 69% din22.88 =15.7euro X4.454 =70 RON/ha la 3 ha =210 RON TOTAL AVANS 561.5 RON / ha la 3 ha=1684 RON vedeţi prima diferenta pentru ce depășește 5-30ha +69%din 43.5 euro=30 euro =133.6 RON/ ha+491.5=625 RON / ha peste 30 ha 695% din 155 euro =106.95 euro/ ha =476.14 RON /ha vedeti a doua diferenta pentu 25 din 30 ha primesri 625 RON /ha si la ce depasesre 30 ha 476RON / ha dif-149RON
T.F. se prinesre numai pe 60 ha
La scemele de Agro mediu si Zdefavorizata AVANS 84% DIN SUMELE ANUNTATE

ioan 2016-11-30 20:10:37

In Sibiu a intrat din 20.11.'16 aprox.50% la BCR,unele din banci opereaza cu intarziere, la C.E.C. o dif. 10 zile dupa...depinde la ce banca aveti contul

ioan 2016-11-30 20:02:07

In Sibiu a intrat aprox.50% la BCR,unele din banci opereaza cu intarziere la C.E.C. o dif. 10 zile dupa

Fermier.prostit 2016-11-30 19:51:25

@Azin ce tia intrat?...

Azis cetin 2016-11-30 19:46:13

Connstanta bcr au intrat azi

mihai 2016-11-30 16:28:13

Am verificat si azi cont CEC bank Dolj ,nimic să vedem după 5 decembrie . Mai au încă 2 săptămâni și i-ar vacanță .. așa că nu se știe când vom primi banii ...Nu stiu cum uni au luat si a 2 oară avans sau mint și ei ca si Apia

Ort Pop 2016-11-30 16:04:06

Ce parere aveti despre ziaristii care in fiecare zi promoveza aceste minciuni? Se lasa manipulati sau ne dezinformeza pt ca asa au comanda? Sau poate sunt si ei ca si politicienii mituiti? Oricum, e trist ca suntem departe de tarile civilizate!

danug 2016-11-30 10:55:49

Cu ce suntem de vina cei din control ca APIA nu a finalizat aceste controale? De ce suntem discriminati fata de ceilalti fermieri care primesc toti banii? Asta-i discriminare pe fata si bătaie de joc.Pana cand mai suntem mintiti si batjocoriti???

danut 2016-11-30 10:48:49

Si in Hunedoara e jale. Zilele trecute inspectorii APIA au luat satele la picior. Asa ca asteptam banii la anul si la multi ani.

Valentin 2016-11-30 09:20:21

Am fost controlat in octombrie si inca nu am primit nimic

Ciupuliga S Dorin 2016-11-30 08:00:50

La Arad cei care sunt la teledectie n-au primit nimic.Aradul se pare ca nu v-a primi in luna noembrie-decembrie 2016,nici macar avansul desi s-a promis ca se va da.Domnilor guvernanti pina cand continuati sa va bateti joc de fermierul roman??.Rusine sa va fie.
Dorin C

Georgiana 2016-11-30 07:41:26

Saptamana trecuta am scos 1450 lei si ieri la 16:45 mi-au mai intrat 2500 lei pt 3 hectare.

Dudu 2016-11-30 07:10:03

In afara de bihor a mai luat cineva agromediu pe 2015???din cauza ca nu au inchis 2015 de asta nu luam avansul ce-i cu agromediu.

Alex 2016-11-30 04:55:13

Lucian ai primit a doua taransa ca eu numa 1am luat 11200 pe 19.73de ha si tie pe atât pământ ți-au dat atat

dan 2016-11-29 21:01:42

Noi care suntem la control chiar nu vom primi nimic anul ăsta?
Ar trebui sa mai mergem din nou la Apia, mai ne verifica cineva?

mihai 2016-11-29 20:59:51

bihor nu ai primit nimic , agromediu nu sa dat inca si din cauza asta nu aveai cum sa primesti avansu !!

lucian 2016-11-29 19:21:26

in seara asta am primit a doua transa de avans ,2920 lei pe 5.25 ha,prima transa mi s-a alocat in 21.11.2016 in valoare de 2550 lei.
BACAU-BRD

bihor 2016-11-29 18:52:21

am primit in data de 24 avansul pe 2016.si agromediul pe 2015.pt 31ha am primit 21000 lei cu agromediu pe 2015 cu tot.sunt din oradea

emma 2016-11-29 17:25:47

Nici vb de subventii.... doar povesti si minciuni ! M-am saturat de imbecilii astia... pana peste cap ! LA SIBIU A PRIMIT CINEVA ... CEVA ??? Eu nu am auzit pe nimeni sa fi primit. Eu sunt la control prin teledetectie... nu stiu ce drak pot vedea la pasune montana... pt ca am auzit ca vor control pe teren. Sa se duca ei in varful muntelui iarna... prin zapada de 1 m.

Corina 2016-11-29 16:22:28

@Adrian, ai mare dreptate in tot ce spui! S-ar putea ca cei care nu si-au primit banii pana acum sa nu ii mai primeasca deloc. Si sa stea sa astepte degeaba.

Corina 2016-11-29 16:18:34

Cei care nu v-ati primit subventiile, blestemati sa fiti daca ii veti vota tot pe astia sa isi bata joc de voi inca 4 ani! V-au amagit, ardeti-i la vot, ca lor doar de vot le pasa! Macar PSD a dat banii la timp!

Elena 2016-11-29 14:55:09

Mint cu neruşinare sunt din călăraşi şi nu am primit nimic cont 0 sume record unde au intrat da vor să votăm să aştepte cum aşteptăm și noi jegoşi ordinari

Adrian 2016-11-29 11:46:46

Ce record viseaza astia? Aproape 20% din fermieri nu au luat avansul in termenul limita fixat de UE. Toti astia sunt la control, desi nu au fost anuntati. Si mai e o problema... termenul limita pentru finalizarea controalelor e tot 30 noiembrie, cand in fapt sunt multe zone in care nici nu a inceput controlul prin teledetectie. Situatia pare cel putin ambigua, si in loc sa se laude cu recorduri de genul asta, guvernantii ar face bine sa explice cand vor da banii si care e cadrul legal in care se afla vis a vis de cei aflati inca la control. Repet, sunt aproape 20% din fermieri in situatia asta. Si nimeni nu spune nimic.

Aurel 2016-11-29 10:55:16

Câtă nesimțire și bătaie de joc in țara asta,ne mint ca pe niste copii,că pana pe 30 noiembrie îi aveti in cont,acuma zic cei de la Apia ca e posibil de pe 5 Dec.sa intre bani în cont,firar ei ai drecu cu minciunile lor,stau la birou si muncim ca ultimi oameni pentru a trai ei bine,fitai dreacu cine vo mai vota,asta urmariti voi scarbele dreacu....

fachira 2016-11-29 10:44:09

In Mehedinti a intrat la cineva?

mihai 2016-11-29 10:24:29

Eu am cont zero ,prea multă laudă .. Cine știe când vor întra banii...
Nici până la alegeri nu cred că iii bagă....

danut 2016-11-29 10:20:50

Agromediu 2015 -0 lei. Avans 0 lei. Hunedoara Mai aveți puțin si plecați.

Fermier Tulcea 2016-11-29 09:29:33

Cont 0 ! Nu sunt la control si tot nu am primit banii. Cand o sa fiu pus la plata ? Minciuni!!!!!! Sa plece guvernul asta de tehnojegosi .

IoniÈ 2016-11-29 08:51:19

Bună ziua. Care sunt sumele plătite de APIA pe hectar, funcție de categoria de folosință arabil, livadă, fânețe etc? Mulțumesc

Ultima ora

Newsletter gratuit
Top 5 afaceri agricole de succes in 2016
Newsletterul Top 5 Afaceri Agricole de Succes in 2016

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Top 5 afaceri agricole de succes in 2016".



Forum
Iulian spune: Intr-o comuna din olt au zis ca se iau banii in august ca e toata comuna la control.cate exemple ca acesta or fi in toata tara?
05-Dec-2016 01:29:10
Raspunde la intrebare
mihai spune: parca era mai bine cand guverna PSD, macar da subventia la timp asa ca pentru prima data voi vota PSD ,
04-Dec-2016 21:35:04
Raspunde la intrebare
Georgiana spune: Cei care ati primit si transa a doua,nu stiti ce bani sunt?agromediu sau pt ce ati primit???
04-Dec-2016 21:26:11
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo
clubagricultura.ro

Sunt plante la care semin?ele nu sunt închise in fruct. Semintele se afla la vedere si nu au fruct ...

Un grup de frunze in forma circulara in apropierea solului. ...
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
 

Raport Special GRATUIT

Top 5 afaceri agricole de succes in 2016
Top 5 Afaceri Agricole de Succes in 2016