Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA reia platile pentru campania 2016

apia-reia-platile-pentru-campania-2016

Directorul general al agentiei a anuntat ca au fost primite in conturi sumele rambursate de Comisia Europeana, iar platile vor continua luna aceasta fara impedimente.



 Din aceasta saptamana, APIA reia platile catre fermierii care nu si-au primit subventiile integral in campania 2016, Adrian Pintea , directorul general al agentiei de plati, anuntand ca s-au primit in conturi fondurile alocate de Comisia Europeana.
 
„Platile continua in luna ianuarie si, dupa cum se stie, in luna decembrie au decurs intr-un ritm alert cand spre exemplu intr-o singura zi am tranferat in contabilitate 212.000 de fermieri cu 35 de milioane de euro. Agentia are bani pentru plati, cu atat mai mult cu cat se intorc si banii platiti din fonduri europene in perioada noiembrie-decembrie. Noi nu suntem prea legati strict de buget pentru platile care se efectueaza din Fondul European de Garantare Agricola”, a declarat seful APIA, citat de Agrointel.ro.

 
Pana in prezent, in conturile fermierilor au fost virati peste un miliard de euro din cei 1,7 miliarde de euro alocati prin acest fond, in timp ce platile efectuate prin FEADR in perioada noiembrie 2015 – decembrie 2016, ajung sunt de 1,5 miliarde de euro, dintre care 1,2 miliarde aferente perioadei curente de programare.
 
In ceea ce priveste avansurile platite de APIA, pana la data limita de 30 noiembrie 2016, valoarea acestora este de aproximativ 870 de milioane de euro, bani ce au ajuns in conturile a 754.421 de fermieri.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA reia platile pentru campania 2016
Rating:
Nota: 3.99 din 234 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Hrana rate

Intrebare: Cunoaste cineva niste retete de furaje pentru hrana ratelor?

Raspuns: Eu le dau granulate de la Purina, 1 şi 2, le iau la sac de 40 de kg.... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii38 comentarii


george 2017-03-14 11:58:41

Am verificat contul la trezoreria Buc.in data de 10-03-2017 si nu am primit nimic.Cat vom mai fimintiti? D _nule DIRECTOR GENERAL al A.P,I,A.

JIANU DUMITRU 2017-02-21 14:07:24

NU AM PRIMIT NICI UN BAN ? CIND SE VA REINCEPE PLATILE LA APIA . CARE IMI POATE DA UN RASPUNS

Maria 2017-01-30 22:52:21

Nicky, si eu am picat la control in 2015 si nu am primit nimica pana in luna Mai anul trecut. Si au intrat toti banii in decurs a 2 saptamani.

EUGEN MURESAN 2017-01-28 20:44:11

Fermier caras a cam luat-o pe aratura e cu "000" si basee "in suflet"asa au si VOTAT candidat ALDE cu legea ne impozitarii pensiilor trecuta de o "Camera" ia cu 2000 voturi mai putin ca PMP-ul lui base si intra in parlament de ce nu te adresezi acelui parlamentar sau SUNTETI in GASCA nu a auzit de cele 10 miliarde neincasate sau 2,5 miliarde mai mic dificitul pe 2016 iar la pentru APIA nu au alocat bani de la BUGET 70% din suma TOTALA dar e de vina "DRAGNEA" nici vorba de "000"sau "PAS cu PAS"

Fermier caras 2017-01-28 19:26:43

Nu o sa mai vedem nimic pana cand ? Au zis ca la sfârșitul lui Ianuarie toți o sa avem bani in cont ? Pana acuma spuneau ca pana la sf anului 2016 ? Toți sunt la fel ... ce sa mai ceri România ... si mai si zic ca ne ajuta sa stam in țara noastră serios ? Asa ne ajuta sa fim muritori de foame ? Sa ajungem sa vindem si pământul la străini ? Asta e țara noastră ? Vai de noi tineri ! Mai bine era pe vreme lu Ceaușescu din bătrâni auzite ca aveau Toți locuri de munca si mai multe ! ... vai de noi houuu fotilor ca am fost PSD din fata jn fiu dar mai bine nu ieșeam la vot ! Vai de noi din ce in ce mai hoți ! Grindeanu e doar pus planton .... houuu houuu

Fermier 2017-01-26 05:51:58

Mai știți ceva de suventi transa 2

Nicky 2017-01-23 14:32:31

Ce sa mai spun de mine ca am picat la control..s-au incheiat controalele si 0 lei jn cont!! Noua cand ne vor da banii??? Transa 1 transa 2??? Cand?

Ioana 2017-01-23 13:09:10

Nati mai vb la Apia ce mai spun

Ioana 2017-01-23 13:07:51

Mai știți ceva de transa 2

Papura 2017-01-23 07:43:42

Eu cred ca nu ne mai da nici un ban.

ioana 2017-01-19 16:29:13

luni am sunat la apia pt plata finala : nu era persoana care se ocupa de dosar in institutie si nu a putut sa imi dea informatii despre dosar sau plati.Azi am sunat din nou si aceeasi persoana care se ocupă de dosar nu a putut să îmi dea nici o informație despre plăti sau stadiul dosarului pt că nu este de trei zile la servici din motive personale. Noua atunci cine ne face plățile?????????

Bogdan 2017-01-19 11:31:04

Are cineva idee cand se mai baga din subventiile pe teren agricol? Nu am picat la prima plata....Va multumesc anticipat

Ioana 2017-01-19 07:42:10

Nu mai știți nimic de transa 2 a mai luat careva

Fermier 2017-01-17 21:28:21

Ce sa mai înceapă ? Stați liniștiti dragi fermieri ca bani ăștia ti bagă după ce iti vinzi un pământ sau vacile sau altele ... Si atunci de-abia achiți din datori ... Asta-i romania !!! Țara de hoți ! Houu houu ce le pasa lor stau la caldura dar noi fermieri in loc sa ne bage bani sa avem sa plătim sa ducem gunoiul de la vaci sa fim ajutați trebe sa încarci singur sa descarci singur ca nu ai bani sa plătești sa te ajute ... Houu houu hoțile cine mai tine ceva in țara asta ?

gabi 2017-01-16 18:37:34

la bovine nu sa stabilit cat se da pe cap de animal

GEORGE 2017-01-16 16:20:19

Sunt un fermier din Ilfov, detin 30 bovine si nu am primit nici macar 1 leu...din subventia pe 2016...oare primim ceva pana la vara?!

Sile Vermesan 2017-01-15 14:55:38

Bună am 23 ani sunt din sibiu și de 2 ani mi-am luat și eu 200 oii și am avut un control nu am primit nici un ban oare mai bagă ceva ??

gabi 2017-01-13 19:53:17

vorba vine ca reea platile dar bani a primit cineva la animale nu pomenesc nimic nici vorba de suventii

Fermier 2017-01-12 13:03:35

A mai luat cineva acum după anul nou știe cineva

Man 2017-01-11 15:23:14

Ioana doar intrebam si eu daca a mai primit cineva acum luna asta
Am luat doar avans in noiembrie
Sunt din Mehedinti am zona montana defavorizata si masuri de agromediu m10 pachetul 1.2.1

fachira 2017-01-11 13:18:59

Eu nu am primit nici avans...sunt din MH...stiti cand se termina controalele?

Ioana 2017-01-11 12:47:56

Man ți-au intrat tie bani acum recent

Man 2017-01-11 09:49:30

A inceput sa mai intre ceva din platile finale in mehedinti?

Ramona 2017-01-11 09:48:52

Din platile pe 2015 nu se mai da nimic sa incheiat

mihai 2017-01-10 20:01:56

agromediu pe2015 nu stie nimeni cand se da? ziceau ca pana lasfarsitul lui 2016 se da ,da nimic .

cosmina 2017-01-10 12:57:05

Si EU am fost LA control classic pe teren in noiembrie.Nu am primit nimic si din ce am citit Nici nu primim nimic pana prin februarie-martie.Uitati-va pe agrointel.Stati am uitat ca tre sa se reorganizeze ASA ca rabdare.Norocul nostru ca am fost LA control CE sa mai zic. Pana LA Pasti sper sa primim.In 2015 nu am avut control so am primit in iunie2016 primii bani.Sperante mari nu am.

Dumitrovici 2017-01-10 12:20:15

Ce se stie de subventiile la animale... ca se trece cu vederea, nici o pomeneala de asa ceva!

clau 2017-01-10 12:16:27

Nu mai asteptati ca nu intra nimic pe suprafata pana dupa aprobarea bugetului,sunt declaratii oficiale de la APIA.

petre roman 2017-01-10 10:47:43

asa incurajam tineri sa vina in domeniu daca vor sa ramina si saraci si cu datori

petre roman 2017-01-10 10:45:08

salut si eu astept sa primesc nu am primit nimic inca poate de pasti o sa primim si noi ceva ca apia crede ca infiintam culturile la vara in sezonul estival asta e avem parte de conduceri cu oameni care cred ca noi astea de ne ocupam cu lucrul cimpului avem bani pusi la saltea deci nu trebuie sa se grabeasca parca nu ar sti ca firmele de imputuri nu au rabdare cu noi si daca ai luat trebuie sa platesti pe iei nu ii intereseaza ca nu ai primit bani ,va dau un exemplu;un agent devinzari de la o firma de profil mia recomandat sa ma imprumut de la prieteni ,frati sau rude numai sa platesc altfel dobinzi peste dobinzi ,bine firmele de imputuri sunt tot al celor din sistem asa ca va dam cu o mina si valuam cu doua

craciun 2017-01-10 09:34:27

Nu mai inteleg nimic la apia mi sa spus ca sunt la plata din 21 11 2016 da in cont am 0 lei verificat ieri 10 1 2017. S tie cineva sami spuna cat dureaza pana intra bani in cont ????::@

Bert , Vladimir 2017-01-10 00:31:23

Da se pare ca tot reia , doar atat fac reia si nu mai termina . Traim intro tara in care statul isi bate joc de noi in frunte cu apia , sunteti niste mincinosi toti la un loc nu pot sa imi dau seama cum vati putut gasi toti! DACA CREDETI CA NU SUNTETI CAPABILI SA NE DATI BANI NOSTRI , MAI BINE SPUNETI NU TOT NE INVARTITI CU VORBE , CA CONTROL , CA SE REIA ETC , DATINE O DATA 100%CAND STIM SA NE ASTEPTAM NU TOT NE MINTITI DE LA SAPTAMANA LA SAPTAMANA . VA MULTUMIM PENTRU TOT SA AVETI GRIJA SA NU VA GRABITI CUMVA CU PLATA NU DE ALTCEVA NUMA SA NU ALUNECATI CU VALIZA SI SA SE PIARDA BANII

Natalia 2017-01-09 20:47:06

In jud Cluj nu a intrat plata finala am 17 ha si am luat avans in noiembrie..inca nimic..asteptam si speram

ivan 2017-01-09 16:57:01

La Bihor astazi mi s-a spus ca sint in reorganizare si nu se stie cind se reia platile. Au inceput bine si astia

ioana 2017-01-09 15:18:49

am luat avans in noiembrie si plata finala nimic. De la apia mi se spune cind sun la ei ba ca sunt la teledetectie ba ca nu sunt si nu mai inteleg nimic.Era vorba ca cei care au luat avans primesc si plata finala.Mentionez ca suprafata de teren e de 40 h pasune si 5 h arabil Aluat cineva plata finala la pasune?

MARI 2017-01-09 11:47:48

am fost la control pe teren si nu am primit nimic.

mihai 2017-01-09 10:26:25

Buna ziua,sunt din Dolj am fost în teledectie pe 2016 încă nu am primit nimic sper că luna asta sa primim si noi avans sau suma integral ...Mai aștept comentarii de la alți fermieri in situația mea.O zi bună ...

LUNGU IOAN 2017-01-09 09:49:40

Am fost la control APIA .pentru anul 2015 , Nu am primit pana astazi 09.01.2017 , subventia
Nu stiu nimic despre acl control APIA .VASLUI .
Va rog sami comunicati

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
Vlad spune: In sj mi'au intrat cam 400lei pe ha prin 20 luna trecuta. Se mai da ceva?
25 Nov. 2017 01:02:53
Raspunde la intrebare
calin spune: Salutare, mie azi mi-au intrat la Cluj, cam 360 lei/ha, nu am mai luat pana acum nimic. Pe ecoologie, agromediu, a primit cineva avans?
24 Nov. 2017 22:25:16
Raspunde la intrebare
Ovi spune: Nimic în jud.mures numai prima transa acum o luna.
24 Nov. 2017 19:04:57
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo
clubagricultura.ro

Padure rara sau parte de padure cu arbori batrani in care este interzisa taierea lemnelor. ...

Viermi rotunzi (ca si limbricul sau trichinela), de 0,5—2 mm lungime si incolori. Daunatori ai pl ...
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
 
 

Raport Special GRATUIT

Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017