Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA s-a angajat sa plateasca subventiile crescatorilor de animale pana pe 31 august

apia-s-a-angajat-sa-plateasca-subventiile-crescatorilor-de-animale-pana-pe-31-august

Acesta este noul termen anuntat la jumatatea saptamanii de reprezentantii agentiei de plati.



Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura va finaliza platile aferente schemelor din sectorul zootehnic pana la data de 31 august 2016, a anuntat, miercuri, institutia.
 
Potrivit sursei citate, Comisia Europeana nu va aplica reduceri pentru platile directe finantate din FEGA aferente anului 2015 care sunt efectuate dupa data de 30 iunie 2015, respectiv in perioada 1 iulie — 15 octombrie 2016.

 
„Astfel, avand in vedere dificultatile specifice intampinate in primul an de implementare a reformei PAC 2013 de mai multe state europene, Comisia Europeana nu va aplica reduceri pentru platile directe finantate din FEGA aferente anului 2015 care sunt efectuate dupa data de 30 iunie 2015, respectiv in perioada 1 iulie — 15 octombrie 2016, in conformitate cu articolul 5(4) al Regulamentului (UE) nr. 907/2014. Facem precizarea ca Agentia isi ia angajamentul sa finalizeze platile aferente schemelor din sectorul zootehnic pana la data de 31 august 2016”, se arata in comunicatul APIA.
 
APIA precizeaza ca pentru sumele autorizate din Bugetul National si Fondul European pentru Agricultura si Dezvoltare Rurala poate exista un decalaj de cateva zile pana la primirea sumelor in conturile fermierilor.
 
Pana in prezent, agentia a platit pana in prezent subventii de 1,919 miliarde de euro pentru 920.000 de fermieri, din fondurile aferente anului 2015, de 2,1 miliarde de euro. 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA s-a angajat sa plateasca subventiile crescatorilor de animale pana pe 31 august
Rating:
Nota: 3.93 din 58 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Tratament impotriva fuzariozei

Intrebare: de vreo cateva zile au inceput sa se paleasca vrejurile la pepenii verzi( doar la cei cu coaja inchisa la culoare) eu zic ca este fuzarioza...este vreun tratament care sa o combata...?

Raspuns: Fuzarioza este o care boala ataca planta in toate stagiile de dezvoltare. Cele mai eficiente tratame... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii11 comentarii


Alina 2016-08-31 19:02:26

Statul roman ar trebui sa fie foarte exigent cui platesc aceste subventii si facilitati fiscale, doar acelor fermieri care au angajati cu carte de munca , contribuie la bugetul statului, au o ferma cu cultura mare, livada, linie de productie etc etc nu acelor care nu au nici macar un angajatnu ami zic de unul cu studii superioare de aia agricultura noastra nu e performanta ca statul arunca cu milioane de euro pe ei ca la manelsti si ei fac agricultura dupa ureche lucreaza cu oameni la negru,amagesc taranii cu arenda de 200 lei/ha, vand toata productia din camp cu tir dar primesc FACILITATI SI SUBVENTII DE MILIARDE.

Alina 2016-08-30 20:25:54

@alex constanta : nu inteleg care este supararea ta sau vezi ca lumea a inceput sa afle dedesupturile agriculturii daca ai fi corect nu ai lansa amenintari dar esti si tu faci parte din acelasi clan de ROZATORI DE SUBVENTII

Alex.constanta 2016-08-30 10:43:18

Alina, daca aflu cine esti, te omor cu mana mea in mortii tai de zdreanta comunista !!!

Alina 2016-08-29 22:33:09

Statul roman ar trebui sa intervina dur si sa i puna pe fermieri la 100 ha trecute la APIA un angajat cu studii superioare si 3 cu studii medii nu ai angajati nu primesti subventie nici la suprafata nici la motorina facilitati zero si impozit mare , ai angajati atunci statul sa te ajute cum e posibil ca un PFA cu cifra de afaceri de miliarde sa nu aiba MACAR UN ANGAJAT ne pleaca tinerii din tara , satele dispar de pe harta TREBUIE CINEVA SA INTERVINA

nicoleta 2016-08-29 11:34:51

nu vreau sa te jignesc, dar daca statul roman e condus de 2,3ca tine e clara directia. sa stii ca ne faceau un mare bine daca nu luam aceste subventii, adica nu eram in U.E. , NU eram nevoiti sa ne rugam de intermediari sa ne ia branza sau mieii cu 3;4 lei kg , sa dam foc la lana, sa cumparam furaje pentru ca nu avem teren, l-au cumparat strainii s.s.m.d. statul roman nu ne-a sprijinit in nici un fel , iar cu taxele si impozitele cred ca chiar aberezi , vorbesti in necunostinta de cauza sigur.

Alina 2016-08-28 21:19:45

Daca nu erau aceste subventii ce faceati, statul va ajuta cu tot felul de facilitati dar voi delapidati statul roman , munciti cu oameni la NEGRU nu platiti munca la oameni , voi primit subventii la teren incepand cu 200 euro/ha, la motorina , calamitati sscutiri de TVA nu platiti la utilaje RCA sau itp va lasa sa circulati pe drumuri europene fara niciun document cu utilaja de miliarde,HOOOOOOO RUSINE.

Mihai 2016-08-28 17:39:06

nici eu nu am luat nici un leu ,am transfer si trebuie sa mai astept pina cind nu stiu.

Alex 2016-08-28 15:54:15

Nici eu nu am luat nimic
Nici pe suprafața și nici pe animale

mihaela 2016-08-28 10:49:21

Eu nu am incasat nici un leu de la apia nici la animale nici la teren si nici probleme nu am avut! Mai sunt in situatia mea? Oare ii mai vedem? Sau fac misto de noi astia!

angela 2016-08-25 12:32:23

minciunci si iar minciuni, cat timp ne mai prostiti in fata. in cont 0 lei. rusine sa va fie ca va bateti joc de oameni

gica 2016-08-25 09:57:57

Ne mai mințiți mult

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
JIM BUFFER spune: Salut, căutați un împrumut foarte autentic? La o rată convenabilă de interes? Procesat în 24 de ore. Ați fost refuzat în mod consecvent de băncile dvs. și de alte instituții financiare?...
19 Aug. 2017 00:29:53
Raspunde la intrebare
Mr Rojas Silva spune: Bună ziua, sunt ivani suarez, locuiesc în prezent în santiago, Ecuador. Sunt văduvă în prezent cu trei copii și am fost blocat într-o situație financiară în aprilie 2014 și am avut nevoie...