Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA va incepe in aceasta saptamana platile pentru inverzire

apia-va-incepe-in-aceasta-saptamana-platile-pentru-inverzire

Deocamdata, modulul de plata este in teste, iar responsabilii agentiei spun ca primele plati ce vor face pana la 1 mai.



Urmatoarea plata de la APIA pe care o vor primi fermierii din sectorul vegetal ester plata pentru inverzire, zilele acestea facandu-se ultimele pregatiri inainte ca primii bani sa fie virati in conturile beneficiarilor.
 
UPDATE: Unde s-au platit deja subventiile pe inverzire? Unde NU s-au platit?


Nicolae Horumba, directorul adjunct al APIA, a declarat ca primele plati se vor face pana la sfarsitul lunii, si ca in prezent se fac teste pentru a se verifica buna functionare a modulului de plati, astfel incat sa nu apara surprize neplacute in ultimul moment.
 
„Plata pe inverzire se va face undeva la sfarsitul lunii. Probabil, va incepe sa fie autorizata de saptamana viitoare daca totul decurge normal. Deocamdata, suntem in testari cu functionalitatile respective de calcul si daca totul decurge normal, cum sunt gata testarile, punem in productie si incepem plata”, a declarat acesta, citat de agroinfo.ro.
 
Valaoarea platii de inverzire pentru 2015 este de 59,12 euro pe hectar, insa suma nu va fi primita integral de tori fermierii care au solicitat aceasta plata. Astfel, fermierii care nu au respectat una dintre cele trei reguli stabilite de regulamentele europene si anume diversificarea culturilor, mentinerea pajistilor permanente si 5% din expoatatie rezervate pentru zona de interes ecologic, vor primi sume reduse, in functie de gradul abaterii de la aceste reguli.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA va incepe in aceasta saptamana platile pentru inverzire
Rating:
Nota: 4 din 262 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Cand se dau subventiile la oi si capre pentru judetul tulcea

Intrebare: buna ziua as vrea sa stiu care este data la care vor intra subventiile la oi si capre pentru judetul tulcea deoarece se tot vehiculeaza un zvon cum ca ar fi trebuit sa intre incepand de luni

Raspuns: Buna ziua! Da, asa este ,din data de 13 vor intra.... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii54 comentarii


ARDELEAN 2016-05-12 14:34:27

Sub 5 ha se primeste plata pentru inverzire. Multumesc!!!

marian 2016-04-30 08:20:03

Salutare fermieri. Am in arenda 150 hectare si pana in prezent nimic in cont. Sun zilnic la CEC Slatina dar nu inteleg nici ei de ce nu intra la mine. Paste fericit pt. fermieri

Marcel 2016-04-29 15:00:34

imi poate spune si mie cineva daca pentru pasune motana se da plata pentru inverzire? multumesc

cristi ph 2016-04-29 06:49:51

Ce promiteti ca plata pe înverzite e la începutul luni mai ,si pe urmă spueti 12/14 mai mai bine spuneți în iunie ca atuncea lom .De ce nu se putea prin situație de urgență să se achite pna la sfîrsitu luni ,lună lui mai va îgrmaditi cu forțe multe blati si iar Oda învață .La vot știm ce votăm Să îmi mncati mielu de paști.

Fermier.prostit 2016-04-28 21:39:03

Cititi pe Agroinfo.sa vedeti ce spune Merca cica aua 1ooooo fermieri care nu au luat nimic au dosarele in neregula....pai ba merca suli eu am luat avansu in toamna am decizia de plata in fata si in cont o lei..ce mata minti asa pa fata?

elena 2016-04-28 18:50:52

stii ceva Horumba????dute unde si-a dus mutu iapa de mincinos,nu sunt la control si nici astazi nu aveam nici un leu in cont...da-ti demisia incompetentule cu toata sleahta ta de hoti si mincinosi

And 2016-04-28 18:41:53

Deci tehnocrati nu-s in stare pentru ca nu-i duce memoria, atata pot ei...Sunt pline birourile de la apia de babalaci care tasteaza de parca merge pisica pe clapele de la pian, se misca f f greu!

Alin. 2016-04-28 18:12:12

In Alba Iulia la BRD sold 0 .multumim guvernului tehnocrat si le dorim sarbatori fericite ! Ne intalnim la alegeri !!!

dan 2016-04-28 16:51:24

cum sa fiu blocat la plata bai merca când deja am luat avansul în noiembrie, sau atunci ați plătit asa sa scăpați de bani? nu o mai da după copac și recunoaște ca sa dus dracu softu sa știm o treaba..... mama ei de omenie

gabi 2016-04-28 13:39:39

SUGI PULA....horumba....m-am saturat de minciunile tale?

Dinu 2016-04-28 13:08:32

Aceei 1250 euro se mai dau pentru tinerii fermieri ? Sau e o minciuna?

sly47 2016-04-28 12:13:42

Bai jigodiilor....bai...muistilor....cand pula mea aveti de gând sa ne dati banii?! Blestemati sa fiti pe viata, spurcatilor?

Seby 2016-04-28 11:58:40

De când se dau subvențiile astea , o asemenea bâlbâiala ca anul acesta nu a fost niciodată ! Eu am vreo 2ha si am luat până acum 680 din care 400 în toamnă....săptămâna această a mai intrat ceva ? Ca mi-am rupt papucii umblând toată ziua la bancomat.....ce-or fi făcut cu banii ca am înțeles că s-au primit din noiembrie de la UE

andrei 2016-04-28 11:30:20

Am sunat la Apia si au spus ca nu au incheiat platile!

andrei 2016-04-28 11:16:16

A luat cineva pe pfa?

tanar fermier in tara minunilor 2016-04-28 10:59:47

Stefan ai II ceva sau pers fizica?

vali 2016-04-28 10:32:41

stai linistit ca eu degeaba am luat avans in toamna ca nu am vazut vreun ban anul asta
in schimb am prieteni care au luat acum si nu au luat in toamna. depinde cum i se scoala aluia de la APIA sa faca ordinele de plata si ce bani ii mai da irimescu

MIRCEA* 2016-04-28 10:30:32

La Arad a mai primit cineva?

ionel 2016-04-28 10:09:40

nu am primit nimic nici an toamna nici pana azi,am 6,5 ha,ne-au mintit ca vom fi printre primi cei care nu am luat avans an toamna,observ ca este exact invers,se fac astazi20 de zile de minciuna,cel mai mincinos ministru si incompetent este irimescu!jur frtilor asa ceva nu sa antamplat nici la noi nici antr-o alta tara din ue cu subventiile pe suprafata!le doresc sa n-aibe liniste an suflet de paste

Stefan 2016-04-28 08:44:10

La CEC Braila au intrat ieri ..am o suprafata de 24 ha si am primit si in decembrie

vasile 2016-04-28 07:49:10

Eu sint din Neamt ieri am primit a 3-a transa de bani

Tony 2016-04-27 20:52:48

In mh a intrat la cineva???

george 2016-04-27 20:29:44

Am sunat la Apia București și mi-au spus că dupa Paști mai baga ceva în cont.Deocamdată au iar probleme cu softu .

cristi ph 2016-04-27 20:24:46

Pai nu știți ude e bani a aia cre la dat jos pe Ponta

mica 2016-04-27 18:39:41

Vasile cred ca a papat si el dn bani si se baga ca musca in lapte akm

mica 2016-04-27 18:38:04

Vasile tie sa ti fie rusine.taca ti gura..astia mint de atata timp si te gasesti tu sa mi zici ce sa fac

xxxl 2016-04-27 14:27:58

Oameni buni toti ce-i de pe sait care urmarim stirile am fost mintiti , cred ca ar fi cazul sa facem si noi ceva pentru ei. Pe 5 iulie vor vrea sa fie votati ca primari, ca consilieri judeteni , ca senatori pupincuristi s.s.m.d., nu credeti ca ar trebui si ei sanctionati asa cum fac ei cu noi?
Noi nu avem timp de pierdut cu ei pentru ca ne cheama campul, avem lucruri mai bune de facut decat sa ne punem mintea cu niste nesimtiti. Problema e si cu centrele locale Apia care au zile libere, deja nu se mai lucreaza cum s-a intamplat si la Craciun la ei la Apia aveau liber cu 2 saptamani inainte , parca ne trezim ca depasim 15 mai si nu reusim sa depunem cererile , ca sa ne mai bage niste penalizari.

dan 2016-04-27 11:59:00

pai ia zi tu Vasile ce alte comentarii sa mai faci când astea ne mint de jumătate de an?. Cred totuși ca încă sunt blânde...

Vasile Viorel 2016-04-27 08:38:07

Astfel de comentarii putem face? Argumenteleble gasim in injurii publice? Sa va fie rusine! Mai bine nimic!

ilies laura dana 2016-04-27 08:02:32

de ce nu ne platiti banii ce ni se cuvin? chiar nu va e rusine sa vorbiti de plata pentru inverzire cand sunt oameni care inca nu au luat nimic?
nici avansul in iarna si nimic in cont acum; pe ce criteriii se selecteaza cine sa primeasca banii si cine nu?explicativa oameni buni ce faceti cu noi de va bateti joc de unii in halul acesta si pe altii ii umpleti de bani!

mariana 2016-04-27 07:53:16

La cine platiti inverzirea cand altii nu au primit nici un ban?
Minciuni platiti

Ionut s 2016-04-27 07:41:19

Futu va rasa in gat de hoti, puscarie meritati

IONEL POPESCU 2016-04-26 22:07:49

cei mai mari mincinosi ,au spus ca vor lua primii cei care nu au luat in toamna ,eu nu am luat nimic pina acum ,isi mai bat mult joc de taran, ce le pasa ei au salarii de zeci, sute de miloane iar taranii isi vind munca si animalele pe nimic ,In Mh foarte putini au luat banii RUSINEEEE !!!!!!

calin 2016-04-26 20:00:37

Atat de mult teren nelucrat eu nu am mai vazut la mine in zona de la revolutie incoace...e dezastru ce au reusit sa distruga astia in ultimul an.
ne vedem la alegeri drag PNL si Iohannis!

Fermier Falit 2016-04-26 19:50:46

Să sugeti pula dragi miniștri si șefi Apia. O pula am semănat, o pulă va doresc si vouă. Iar de 1 Mai să mâncați pe grătar ce am semănat si eu.

sly47 2016-04-26 18:53:52

Cont...0lei. Sugi pula Irimescu, horumba si restul din minister si soia.

elena 2016-04-26 18:37:24

Agenția de Plăți și Intervenție în Agricultură ar ”cosmetiza” modul în care sunt prezentate în spațiul public sumele virate fermierilor, a lăsat astăzi să se înțeleagă Laurențiu Baciu, președintele Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România LAPAR.

Șeful LAPAR a arătat că deși se vorbește mereu de un procent de 70% când vine vorba despre plata subvențiilor, în realitate, sumele virate reprezintă doar 15% din ce APIA datorează fermierilor.

”În acest sens sunt foarte dezamăgit, chiar că nu mai înțeleg nimic, trăim într-o minciună continuă, dată zic eu la urma urmei, de o incompetență pentru că altfel nu pot să-mi explic cum de ni se raportează că s-au dat 70%, fii atent ce șmecherie, chiar cred că noi suntem proști?! Ni se spune că la APIA s-au făcut plăți de 70%, că banii de la APIA au plecat. Nu din bani e vorba la procent- n.r., ci despre fermieri și când l-am întrebat pe directorul general câți bani, banii erau 15%. Aia e șmecheria, domnilor de la APIA – noi vrem banii, nu procente. Eu nu îmi plătesc datoriile cu procente. Nu mă încălzește cu nimic că iese la televizor și se burică că are 70%, cu 15% bani dați”, a declarat Baciu la conferința ”Ferma profitabilă” organizată astăzi de Agrostandard.ro.

elena 2016-04-26 17:56:02

ce plata pe inverzire cand nu am luat nici saps ,nici redistributiva ,nici ant...despre ce naiba vorbesti Horumba????????????????????????????????

ghita 2016-04-26 17:44:25

Cristosu mamii voastre, voi nu ati dat bani pe suprafata si voi ii dati pe inverzire X

Anonnim 2016-04-26 17:19:52

Eu azi am primit 24.90 de lei in cont

Fraierul.ro 2016-04-26 17:14:36

Ce inverzire?! Numai vrajeala pe ei! Guvernantii trecuti prezenti si viitori au furat la greu, acum echilibreaza Bugetul din banii nostri! Ne fura pe fata, sintem bataia lor de joc, soft SIVECO de 200 milioane euro, import miere si faina pentru defavorizatii sociali din Bulgaria, tot prin APIA, fura astia la greu! Mai rau decit la Guvern.
Nimic in toamna, nimic acum. parca vad ca vine iulie si contul zero.
Impozite si taxe vretio? Luati-o in mana!

DaÈ 2016-04-26 17:00:38

Niște tehnocrații, tehnocrații, tehnocrații, imputiti!!! Tuturor le adresez mesajul de a face plățile pana la finalul acestei saptamâni, atenție APIA, deoarece forțele internaționale UE de unde ați luat banii sunt cu atitudine daca DNA doarme in România!

avanu andreea 2016-04-26 15:09:55

Am dat telefon astazi la APIA si mi s-a spus ca tot este tinut in secret ,nu au voie sa dea nici o nformatie la fermeri..toate directivele vin de la apia bucuresti.Mai bine un guvern de corupti politici decat unu de tehnocrati incopetenti.Sa va fie rusine!!



vali 2016-04-26 13:07:00

stie cineva cei cu IMM au primit ceva acum????

vali 2016-04-26 13:04:42

fratilor am fost la APIA pe deta de 18 si mia dat deciziz de plata si nici pana in momentul asta nu am primit banii. niste hoti si mincinosi

alex 2016-04-26 12:51:57

II sunt și eu
Nu am luat nimic

alex 2016-04-26 12:50:46

Care inverzire?
Eu nu am luat nici în toamna nici acum și ei vorbesc de a treia transa la unii

tanar fermier in tara minunilor 2016-04-26 12:50:32

A luat cineva cu II ceva pana acum?

Fermier.prostit 2016-04-26 12:13:46

Baaa datine banii..ma executa banca in morti mami voastre.nu am cu ce sa seman porumbul.si floarea..cind plm seman ba in iunie?ba jigodiilor de ce nu dati banii..ca in toamna am luat avansul si dosaru e ok.Achime unde sunt ma banii???

rromania tara de kkt 2016-04-26 11:20:14

se gandea cineva in decembrie 2015 ca nici de paste nu vom avea banii in cont??cum e posibil asa ceva??in tarile occidentale platile se fac in iarna,ca fermierul sa-si faca un plan de afaceri ptr.anul agricol urmator...sa aiba bani de inputuri...etc...intrebati-l pe grasul ala de e sef la apia despre chestii gen plan de afaceri,inputuri,sa vedeti ce raspunde...

Anonnim 2016-04-26 10:50:02

Sunt nebuni cand ei nu au fost in stare sa plateasca pana acum cele 4 etape si trece deja la plata pe inverzire isi bat joc de munca taranilor.

ion ion 2016-04-26 10:45:39

astia isi bat joc de o tara intreaga..sa si ia lumanari de bani

stefan 2016-04-26 10:42:39

Ce inverzire ,oameni buni, eu nu am luat nimic. Ce plăti fac astia? Sunt întreprindere individuala ,am vb la apia timis si dosarul e in regula ,cică e acceptat la plată. Din 8 aprilie tot acceptat sunt.

gabi 2016-04-26 10:32:00

sugi pula....horumba.....imi bag pula in promisiunile tale.

Ultima ora

Newsletter gratuit