Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA va plati toate subventiile pana pe 15 iunie

apia-va-plati-toate-subventiile-pana-pe-15-iunie

Termenul limita este data de 30 iunie, insa seful agentiei de plati a declarat ca se doreste ca banii sa ajunga in conturile tuturor beneficiarilor pana la jumatatea lunii viitoare.



 Unul din obiectivele fixate functionarilor APIA de Florin Faur, noul sef al agentiei de plati este finalizarea platii tuturor subventiilor pana la jumatatea lunii viitoare, respectiv data de 15 iunie.
 
Desi termenul legal pana la care aceste plati pot fi facute este 30 iunie, seful APIA a declarat ca doreste ca banii sa ajunga cat mai repede in conturile fermierilor, iar din estimarile facute reiese ca acest lucru se poate realiza pana pe 15 iunie.

 
„Pana pe data de 15 iunie, intentia instituiiei este sa terminam toate tipurile de plati. Regulamentar avem data de 30 iunie. Nici o clipa nu imi sta in cap sa ajung pana pe 30 iunie cu colegii mei. Tot ce se intampla va fi transmis si va fi facut public cel putin o data la doua zile, ca sa fie lumea informata”, a precizat in acest sens seful APIA.
 
Acesta a mai anuntat si ca s-au inceput pregatiririle pentru demararea platilor in sectorul zootehnic, prima zi pentru efectuarea acestor plati urmand sa fie 25 mai.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA va plati toate subventiile pana pe 15 iunie
Rating:
Nota: 3.93 din 349 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

La semanat folosesc freza? cultura paioase

Intrebare: Mi s-a recomandat semanatoare de paioase care sa fie pusa in spatele unei freze. dar intrebarea mea este: dupa aratura imi este suficienta trecerea cu freza si semanatoarea pentru a asigura o cultura buna pentru paioase?

Raspuns: dap.. daca aratuta este uniforma si asezat faci treaba ff buna direct in aratura cu o samanatoare ca... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii56 comentarii


pagubitul 2016-06-01 12:06:22

sa va bag pula in gat de mafioti care va bateti joc de lume. sa va ajunga blestemele celor care muncesc pamantul si sa aveti toti soarta lui condrea, poate asa scapam de voi

tanar fermier BUZAU 2016-06-01 10:05:49

Fratilor la Buzau primarii si funtionarii din primarie au pasuni inscrise la APIA si au primit banii.Fermierii doar controale si minciuni.

Fermier 2016-05-30 22:14:58

@Ionel..cica de saptamina asta vor plati si zone defavorizate......problema este ca nici inverzirea nu au platito,la toti fermierii..au platit la fermierii mici si la cite 1 mare si la restu...nimic

pazvante chiorul 2016-05-27 23:33:16

Daca ei nu au inca situatia cu efectivele de animale centralizata si nu stiu ce numar de capete bovine, ovine, suine, exista, nu stiu nici suma ce revine pe cap de animal si nu au nici cum sa faca platile. Cu vegetalul au terminat-o ca n-au platit mai mult de 30-40% din suma totala, au dat doar la micii fermieri cu 2-3 ha de teren. Restul n-a primit nimic. Cu animalele cind credeti ca vor incepe cin mai au 190,000 de fermieri la care n-au dat nici macar avansul?!

Poate ii imprumuta cineva cu un miliard de euroi sa-si termine platile pe vegetal. De schemele cuplate, nici vorba, poate la anul in timpul asta! Animale?! Ce animale, Romania nu mai are nevoie nici de zootehnie, nici de ferme agricole!

Importam totul de la Chinezi, il dam pe Ponta, pe Johannis, pe Constantin, pe Achim, si luam de toate, ieftin!!!

ionel 2016-05-27 16:09:23

FERMIER,cand se platesc zonele defavorizate??

mihaela 2016-05-27 10:34:16

cei de la aici imi tot spun ca e calculata suma, dar nu stiu cand se plateste

mihaela 2016-05-27 10:32:46

imi poate spune si mie cineva la ce numar raspund cei de la apia bucuresti?tot sun de ieri la numarul care apare pe site si nu raspunde nimeni!!! ei nu-i mai inteleg fratilor ce platesc, ca eu nu am fost nici la control, am si suprafata sub 5 ha, nici pfa, ii sau alte scuze pe care le-am tot citit in comunicatele lor si nu am primit niciun leu in afara avansului de anul trecut!!!!!! n-am vazut asa ceva.........

nickmm 2016-05-27 07:20:36

ce inverzire sa iau daca in cerere nu am alte sume decat acestea si le-am primit.
pt masura 13 imi scrie suma care mi-a intrat

fermier faliment 2016-05-27 00:34:01

Ai dreptate fermier practici agricole benefice =59e/ha,care au intrat zmd =86e/ha care inca nu au intrat.

Fermier 2016-05-26 23:07:54

@Nichm,inverxirea este.Plata pt practici agricole benefice pt clima si mediu...masura 13 anc.zm.inca nu sa platit la nici un fermier...deci ce ai luat tu e inverzirea..mai ai de luat masura 13 zona defavorizata..credema sunt foarte informat...

nickmm 2016-05-26 19:29:01

fermier in cererea mea pe 2015 la apia am urmatoarele
SAPS
PLATA REDISTRIBUTIVA
PLATA PT.PRACTICI AGRICOLE BENEFICE PT. CLIMA SI MEDIU MASURA 13,1-ANC_ZM tot terenul este pajisti permanente !care este inverzirea din acestea?? pt masura 13.1 am primit 59E/ha

ADI 2016-05-26 15:52:15

pentru cei pana la 10 bovine cat se da pe cap de animal? fara sprijin cuplat.

Ioana 2016-05-26 15:26:45

In Cluj a intrat azi pe la ora 14 inverzirea.

eli 2016-05-26 14:26:24

azi primit cineva bani?

mariana 2016-05-26 13:13:05

Inverzirea nu se ia numai ptr fanete si pasuni a luat toata lumea si eu am luat si nu
am nici un ha de pasune

Fermier 2016-05-26 12:45:29

@Nickmm nu ma intelege gresit dar ;;Pentru zona montană nivelul plăţii compensatorii este de 86 euro/ha/an ;deci mai documenteazate.

nickmm 2016-05-26 10:44:12

fermier eu nu sant nebun,59e/ha am luat,eu nu am numai fanete si pasuni,ce inverzire visezi,am zmd in decizie

ionel 2016-05-26 10:24:26

a luat cineva pe zone defavorizate?

Razvan 2016-05-26 09:47:51

In DOLJ la CEC au intrat banii la cineva ?/?/

Romina 2016-05-25 23:09:13

Astazi mi-au intrat si mie primii bani. Pe 4,60 h am primit 2700 de lei. Pana azi nimic si nici in toamna. MM

fermier faliment 2016-05-25 23:03:41

Am calculat sumele si a rezultat; saps, inverzire, redistributiva si tanar fermier.

fermier faliment 2016-05-25 22:59:56

Sorin sunt din Campulung moldovenesc. Astazi am fost la apia si am cerut decizia si pe ea apare si zmd autorizat la plata dar nu mi-au intrat astep.

radu 2016-05-25 16:15:34

Pe masura 13 ZM a luat cineva ?

Fermier 2016-05-25 16:11:21

@nickmmaia 59 euro pe ha este inverzirea...

Sorin 2016-05-25 15:53:17

Pt fermier faliment din ce zonă ești?

nickmm 2016-05-25 15:30:54

am luat in 11,04 saps,azi a intrat zmdmasura13 in jur de 59E/ha,asteptam pt animale ca au anuntat ca peste 2-3 zile incep plati

Anca 2016-05-25 15:26:40

Ms mult Mihai!Sa speram ca sapt viitoare se vor fc dacă se vor face si sapt viitoare

Ioana 2016-05-25 14:58:57

Buna, in jud Cluj a intrat la cineva agromediu? Multumesc.

Mihai 2016-05-25 14:50:54

Anca nu s au facut transferurile , s ar putea saptamina viitoare.

Anca 2016-05-25 14:17:57

A luat cineva cu transfer Pfa?eu nu am luat nimic nici in toamna nici acum

lucian 2016-05-25 11:29:48

Nu, n am transfer pfa, sunt pers fizica. Probabil am fost la control, de asta au intarziat plata. Amluat si in toamna.

fermier faliment 2016-05-24 23:35:19

Astazi la ora 15 mi-au intrat in sfarsit 25.830 pentru 42.11 ha am luat si avans in toamna, sunt II si am si tanar fermier si agromediu nu cred ca sunt toti banii dar e ceva. La animale mai asteptam dar nu mai este cat a fost. Succes dragi colegi si nu va lasati doborati de incompetenta unor functionari. Inainte ca inainte era mai bine!

Elena cristina 2016-05-24 22:42:24

Vreau sa stiu si eu daca in judetul Olt s-au bagat banii.Multumesc!

loree 2016-05-24 21:21:27

cine imi poate spune si mie daca in judetul vaslui sa bagat bani?

doamnac 2016-05-24 21:14:43

Am verificat contul dar degeaba..

Anca 2016-05-24 20:03:10

Ai transfer Pfa Lucian?eu am transfer Pfa si habar nu am când intra nu am luat nik pe 2015...

lucian 2016-05-24 18:57:18

Dragi colegi fermieri,
Am asteptat sa intre banii astia cam 2 luni, in cele din urma au intrat astazi, in jurul orelor 16:00, exact cati trebuiau sa intre. Sunt din iasi, brd..

george 2016-05-24 16:38:46

La botosani a luat cineva inverzirea?

Fermier 2016-05-24 12:25:08

Ai avut transfer pe pfa .

tanar fermier in tara minunilor 2016-05-24 11:54:41

Am avut cererea depusa inca de la inceput pe II..

Anca 2016-05-24 11:35:19

'Tânăr fermier in țara minunilor' ai transfer Pfa?

radu 2016-05-24 11:26:27

PE MASURA 13 ZONE DEFAVORRIZATE A INTRAT LA CINEVA ??

tanar fermier in tara minunilor 2016-05-24 11:22:34

A dat Domnu , azi ora 11 au intrat in cont 9000 ron desi trebuiau sa intre 12000 , am II , 25 ha , Dambovita....sper sa va intre si voua ca stiu ce inseamna sa minti bancile de 2 luni , sa traiesti cu speranta ca maine e ziua norocoasa , sa carpesti culturile de primavara...

Florea 2016-05-23 22:25:39

Cat se da pe vaca?stie cineva ?

Florea Gelu 2016-05-23 17:11:41

După cum am înțeles se plătesc subvențiile toate din 2015?
Fratele meu nu a primit nimic pe anul 2015.

fermier 2016-05-23 14:09:58

Cat da de vaca si de ovina

fermier furios 2016-05-23 13:23:32

dar voi de la apia va*ti luat salariul anul acesta?
daca da de ce?pentru ca nu va vaceti treab pentru care ati fost pusi acolo!
ar trebui sa va luati salariul dupa ce ne luam si noi subventiile asa poate va -ti face si voi treaba
RUSINE SA VA FIE!

fermier suparat 2016-05-23 09:25:11

Saptamina asta platesc 192,000 fermieri din zootehnie cu sprijin cuplat.

Bine, Bine, dar cei peste 100,000 de fermieri din vegetal care n-au luat NIMIC, nici in toamna, nici in primavara,. cind aveti de gind sa-i bagati la plata? Dupa 1 iulie?!

S-ar putea ca rabdarea noastra sa sfirseasca, si asa ne-a ajuns cutitul la os, si-atunci o sa vedeti ce inseamna sa va bateti joc de oameni!

DANA 2016-05-23 08:56:35

Eu am avut control in toamna si unul in primavara si nu am primit nimic pana acum!

calin 2016-05-23 08:04:01

Am asteptat in toamna banii sa fac araturi dar nu am luat nimic nici macar avans, mi-am cheltuit toti bani personali sa imi termin lucrarile de toamna si am ramas fara bani de sarbatori dar au zis ca dau banii in ianuarie, apoi s-a facut februarie, apoi au anuntat ca platesc doar in aprilie, in primavara alte imprumuturi pentru campania de primavara cu promisiunea ca restitui banii in aprilie, acum e aproape iunie si inca nu e nici un ban doar promisiuni inca.
Sa va f..t in gura nenorocitilor ca mi-a ajuns!

calin 2016-05-23 07:58:32

Inca un an de-asta si ne-o nenorocit de tot!
Se mai mira cum de este ieftin laptele polonez...pai aia lucreaza pentru popor nu impotriva lor.
Nenorocitilor! Numa comunicate peste comunicate.

a 2016-05-23 06:46:01

Cum o sa reușească sa plătească tot pana pe 15 când sunt persoane care nu au luat nimic?

Ionut s 2016-05-22 19:59:44

La puscarie sa fiti fututi zilnic nenorocitilor numai date si cifre dati si bani pula , puscarie sa va dea domnul

doamnac 2016-05-21 16:44:08

Se lucreaza la APIA de se rup...nu da Domnul sa li sa rupa capul la cei care mintesc?

sorin 2016-05-21 11:19:31

Din cei care au fost la control a primit careva banii?

gheorghe nicea 2016-05-21 07:57:36

va rugam sa va dati demisia cu toti.inclusiv bula ala de presinte.toata europa.inclusiv grecia are subventia platita.sa vie rusine in iunie.si sa inapoiati salariu care leati primit.ca oricum nu ati facut nimic

Ultima ora

Newsletter gratuit