Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Aproape 960 de milioane de euro platite ca avans fermierilor

aproape-960-de-milioane-de-euro-platite-ca-avans-fermierilor

Din aceasta saptamana, APIA a demarat efectuarea platilor integrale.



La finele lunii noiembrie s-a incheiat oficial perioada in care APIA a acordat avansul pentru subventii, iar din data de 4 decembrie s-a trecut la etapa urmatoare, constand in efectuarea platilor integrale.
 
Conform datelor transmise de APIA la finalul perioadei de plata a avansurilor, suma totala autorizata la plata a fost de 959,74 milioane de euro, pentru 749.315 fermieri care au depus cerere unica de plata.

 
Incepand cu data de 4 decembrie - prima zi lucratoare a acestei luni - se efectueaza plata diferentelorcatre  agricultori si crescatorii de animale.
 
Reprezentantii APIA mia spun ca doar o parte din scheme vor putea intra la plata din acest an, restul urmand sa fie achitate in 2018, cu termen-limita la data 30 iunie.
 
Spre exemplu, Ajutoarele Nationale Tranzitorii, atat cele din sectorul vegetal, cat  si cele din zootehnie, reprezinta una din platile ce nu vor putea fi autorizate decat anul viitor.
 
„Efortul bugetar este limitat si este pe bugetul acesta pe care il avem acum. Pentru bugetul urmator continuam in asa fel incat in lunile ianuarie, februarie sa lichidam platile”, este motivul invocat de ministrul Agriculturii in acest sens.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Aproape 960 de milioane de euro platite ca avans fermierilor
Rating:
Nota: 2.5 din 2 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Cum se cultiva fenicul, e o afacere?

Intrebare: Stie cineva mai multe despre fenicul? Ar fi o afacere cultivarea acestei plante, pentru ca am inteles ca pretul de vanzare e destul de mare si ar putea fi vandut la raioanele de legume din supermarket? Va multumesc!

Raspuns: Este o planta cu multe utilizari, atat pentru consum cat si pentru industrie (semintele). Sigur ca p... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii31 comentarii


Fermier 2017-12-10 19:20:41

Oare se mai da din transa 2 ceva pana la sărbători.

Gorge 2017-12-08 15:19:54

Trebui sa mergem peste iei să iesimîn masa numai minciunii salarii marii? alocații mărite? subvenții mărite ?Un trai mai bun?/Pentru ei +

Iulian 2017-12-08 14:43:44

Cam toate rămân pe la Anul.

Florin 2017-12-08 14:39:36

L-ați văzut pe Pinocchio azi cum se lăuda ?, nu știu de unde are rapoartele alea,cert este că nu am primit cât sa promis , nu am auzit cum stă treaba cu softul, să nu rămână mai multe scheme de plată pe anul viitor,cum ar fi, înverzirea.

Cristi 2017-12-08 13:22:16

Am sunat la Apia Pleoști și miau apus ca de abia se lucrează la plăti deci mai e de așteptat cred ca la Anu 2018prin ianoarie pe la sfârșit .

Gheorghe 2017-12-08 13:03:51

Mh cec 0 lei
Au spus de la apia ca dupa sarbatori in ianuarie posibil sa inceapa

Ion 2017-12-08 12:18:33

Verificat cardul Bancpost. 0 lei DAMBOVITA

Madalin 2017-12-08 10:43:22

A mai primit cineva din transa a doua dupa 4 decembrie?

Costel 2017-12-08 10:08:55

Subvenția la anul si la multi ani.

Radu 2017-12-08 09:07:34

Nici eu nu am primit nici o transa ce de la Apia ph.au greșit contul si miau spus ca până in decembrie o sa primesc si nimic ,acu miu zis ca intra toți la a 2 transa când o fi ????

Dumitru Luminita 2017-12-08 08:56:19

Nu este adevărat .Eu nu am primit nici prima transa .Sunt niște mincinoși.

Gorge 2017-12-08 08:28:52

Nu înțelegeți ca nu sa votat bugetul o amâna așa pană vin sărbătorile și om vedea la Anu .Nu vedeți ca nu mai comunica nimic pe agro sau alt sait e liniște așa la anu si multa țeapă. Jos hoți!

Gheorghe 2017-12-08 08:18:46

O sa primim bani la anu , dupa ce se voteaza bugetul
Niste mincinosi si jegosi de tot mint oameni

Vasile 2017-12-07 20:21:49

Nu are timp sa iti răspundă, împarte plapumi de lână din banii lui de om. :

Misu 2017-12-07 15:14:06

d l ministru spuneti ne adevarul ,primim ceva sau nu ,sa stim cum ne descurcam in continuare

Ion 2017-12-07 14:49:31

Ai fost mințit. Nu aveau cum să te autorizeze pe 29. Pe 4 trebuia sa înceapă plățile dar asta e nu mai sunt bani. Eu nu am nevoie de subvenția lor dar dacă mă pui sa respect o grămadă de reguli mi se pare normal sa fiu platit. Au prostul obicei de a ieși pe post si de a spune sa platit cand de fapt ei nu au facut nici o plata.

marcel 2017-12-07 13:57:44

Eu nu am primit nici un leu!!!
Am fost luni pe data de 4 la apia judeteană să mă interesez de dosar şi mi sa spus că mau autorizat pe 29 noiembrie şi în 2,3 zile ar.trebui să intre bani !!!
Azi suntem în 7 dec. şi nu a intrat nimic !
Nişte jigoii toți şi APIA şi MINISTRUL !

mariana 2017-12-07 13:28:44

A primit cineva care a fost la teledetectie bani ?Tot spun ca luna aceasta dar dupa cat se vede slabe sanse .

Ion 2017-12-07 12:55:39

Teapa. Anul asta adio bani. Am vb la apia central si nu au bani . Vor da ceva bani luna asta dar foarte puțin la si mai putini fermieri adică la pilele lor . Restul vor primi la anul. De asta nu a aparut comunicatul ca pe 4 decembrie au început plățile. Nu ieșea Daea sa se laude ca la ora 00 noaptea au început plățile.

Fermier 2017-12-07 09:27:35

Mai știe cineva ceva a intrat la careva transa 2 mai nu vati interesat la apia a dat drumu din 4 cum au spus.

Dana 2017-12-06 21:46:19

cei care au fost la teledetectie primesc ceva?

Florin 2017-12-06 18:05:56

Am verificat azi la BRD nu a intrat nimic, poate e prea devreme, Bihor.

Viorel 2017-12-06 15:41:04

Tot astept.Ieri am fost la bancă si nimic.

Ovi 2017-12-06 14:23:32

Nimic în jud.mures

Danile 2017-12-06 14:12:14

La Dambovita nimic, am incercat ieri

Botosani 2017-12-06 14:05:13

Stie cineva daca a inceput plata pe 4 Decembrie a diferentelor?

Ioana Bihor 2017-12-06 10:52:38

Au fost 800.000 si ceva de fermieri care au depus cerere.De la 749.315 pana la 800.000 si ceva mai sunt.La fermieri respectivi pe cand banii.Dracu sa va ia.Sa ii folositi numa pe medicamente...Va bateti joc de fermieri romani..

Ioana Bihor 2017-12-06 10:47:42

Ca de obicei ne mint in ultimu hal.....

xnet 2017-12-06 09:55:27

Da,s-a incheiat oficial acordarea avansului subventii 2017 dar cei care au fost la control nu au luat un leu.Este normal asa? Domnule ministru este normal asa? Daca au fost termene sa fie respectate pentru toti .Cand o sa primim banii domnule ministru?

Florea 2017-12-05 13:36:10

Diferența pe suprafața fara ANT și SCZ
.Sperăm să fie așa.

ileana 2017-12-05 13:31:37

ce scheme intra in plata in aceasta luna?

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
Fermier spune: Oare se mai da din transa 2 ceva pana la sărbători.
10 Dec. 2017 19:20:41
Raspunde la intrebare
GLORIA PAUL spune: Vești bune! Numele meu este Gloria Paul, cetățean românesc, locuiesc în STRADA CALAMARESTI, NR: 18, BRAD. Este un oraș din județul Hunedoara din regiunea Transilvania a României. Vreau să...