Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Aproximativ 70% dintre fermieri si-au primit pana acum banii pe subventii

aproximativ-70-dintre-fermieri-si-au-primit-pana-acum-banii-pe-subventii

Reprezentantii APIA au dat asigurari ca platile vor fi realizate integral pana la data de 31 martie.


Directorul general al APIA, Adrian Pintea, a anuntat ca procesul de efectuare a platii subventiilor catre fermieri decurge fara sincope si ca la acest moment, un procent de aproximativ 70 la suta dintre beneficiari au deja platile facute.
 
In aceste conditii, seful APIA spune ca plata subventiilor se va finaliza pana la termenul de 31 martie, in conditiile in care, intr-o singura luna, s-a reusit efectuarea de plati pentru 600.000 de fermieri.
 
„Facem plati efective, avem banii asigurati, nu sunt probleme. Anul 2017 are un numar total de 885.000 de fermieri care au depus cererea unica si  pot sa va spun ca pana astazi sunt platiti 607.000 de fermieri. Au deja plata finala efectuata. Un procent mare, vreo 70%, deja au plata finala facuta si suntem la inceputul lunii ianuarie. Nu este o diferenta mare si daca intr-o luna am reusit sa platim 600.000 de fermieri, eu zic ca pana la sfarsitul lui martie ii putem plati”, a declarat Adrian Pintea.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Trucuri si sfaturi pentru livada ta de vis


Cum sa fiti intotdeauna sigur ca fructele pe care le mancati sunt 100 sanatoase infiintati-va propria dvs mini-livada Consumul regulat de fructe este esential pentru sanatatea dvs Absolut toti medicii si nutritionistii recomanda fructele si dupa cum probabil ati observat orice cura de detoxifiere a organismului orice regim alimentar ...

Oferta Speciala
valabila 48h

 
Acesta a mai precizat insa ca vor exista si unele cazuri in care fermierii nu vor putea fi platiti pana la termenul mentionat, fiind vorba de situatii speciale, insa acestea vor reprezenta un procent neinsemnat, iar bani ivor fi acordati pe masura ce lucrurile se vor indrepta. 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Aproximativ 70% dintre fermieri si-au primit pana acum banii pe subventii
Rating:
Nota: 4.5 din 2 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Subventii in agricultura 2011

Intrebare: Vreau raspuns concret, cind se platesc subventiile in agricultura pe 2011, nu raspuns pe linga subiect cum am primit Expert Dragos Serban a raspuns la intrebare la 06 Sep. 2011 Potrivit unui comunicat al APIA, in luna iulie 2011 au fost platite subventiile pentru anul 2010. Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura APIA a platit, pana in data de 30 iunie, 97,77% din suma de 700,42 milioane de euro reprezentand sprijin din Fondul European de Garantare Agricola FEGA alocat Romaniei pentru finantarea schemelor de sprijin pe suprafata in cadrul campaniei SAPS 2010. NU ESTE UN RASPUNS LA SUBIECT DIN PARTEA EXPERTILOR.

Raspuns: Terenul pe care il detin este in localitatea Dobrotesti 6,5 ha si Amarastii de Jos 4,5 ha in Judetul... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii28 comentarii





Ady cs 2018-01-31 20:40:30

Rodica,pe ce animale ti-a intrat.

Rodica 2018-01-31 09:20:40

Am primit marti surventia animale

Lili 2018-01-25 20:23:36

Nu am primit pe bovine 3bucîncă subventie,CEC bank Harghita.

Dragos xx 2018-01-23 14:21:32

Auziți la ăștia ca aproximativ 70 % au primit subvenția!!
Ce tot draq mințiți ma!? Verificați informatia inainte sa publicati ceva.....oricum subvenția se baga preferențial.. ....asa ca dragi fermieri daca aveti oile,primiti subvenția mai rapid....bagami-as pula in minciunile voastre si poetul asta de ministri habar nu are de agricultură.....duceti-va draq cu toti.

Mihaela georgiana 2018-01-23 10:00:36

A primit cineva ant ul la bovine???

laszlo 2018-01-22 21:03:09

oficial au anuntat ca da startul la ANT vegetal si zootechnie pe 18 .01.2018 de aici .Scrieti daca a primit cineva pentru animale si lapte sau teren

Fermier Bihor 2018-01-22 14:47:22

Eu am primit toti banii inafara de ANT! Salonta, bihor

Gabriela 2018-01-22 13:49:17

Fermier Buzău de unde ști că ești autorizat la plata pe vegetal din data de 18 a-ți întrebat la Apia?

Fermier buzau 2018-01-22 13:30:46

18.01.2017 autorizare la plata pe vegetal ...sa vedem cand intra in cont...

Didi 2018-01-21 18:32:33

Au intrat in 16 banii pt a 3 transa

Mihai Catalin 2018-01-20 12:04:18

Scriu din TELEORMAN. Țin să precizez că am fost la teledetecție şi nici măcar în ziua de astăzi NU AM PRIMIT NICIO TRANŞĂ, NICI DE LA PĂMÂNT ŞI NICI DE LA ANIMALE. Trăim numai în minciuni, o țară de ..., din octombrie ne mințiți că se fac plățile. Prin decembrie altă bombă, o să primim banii de la 15 ianuarie. Iată că a trecut şi 15, acum o dați cu sfârşitul lunii martie, nu se mai poate în țara asta de hoți, numai minciuni şi minciuni. Ruşine, sper să vedeți acest mesaj.

Vladvlad 2018-01-19 00:44:40

Control in teren.

alexandrescu 2018-01-18 06:04:02

oameni buni va dau un sfat si va rog sa aveti rabdarea sa cititi pana la sfarsit acestea pt. a lua cunostinta si a va ajuta sa iesiti din aceasta negura si prosteala APIA; Ce este APIA? APIA nu exista numai la noi in tara este pe tot globul dar sub alte denumiri specifice zonelor din tarile tespective iar mai recent a acaparat teritorii virgine a Europei de est aici intra si Romania si cele care sau desprins din blocul Sovietc. Cele mai vechi sunt cele din continentul african si america de sud de cateva secole ! Informati-va ! . Cine conduce aceste APIA? _ Ei oameni buni dvs . stiti sub forma asta ; EU da bani guvernului tarilor respective si acesta le distribuie prin aceste societati de tip APIA posesorilor de terenuri cu sume diferite in functie de ce loturi sau hect. are fiecare. Ei bine lucrurile nu stau asa. !!! Bani vin ca o momeala pt. a va face sa declarati singuri ce pamant aveti oricum cei care primiti niste firimituri - praf in ochi , nu realizati nimic cu ei , care in final o sa fiti deposedat de el o sa va explic cum, aveti rabdare si aceste declarati benevole ale dvs. ajung sub forma de informatii ca ce areal agricol mai are tara asta amarat la MA Min. Agric.pe biroul unor tradatori de tara vanduti pe bani grei, dar tot ai nostri care raporteaza EU , EU un tentacul a imensei caracatite , a organizatiei oculte si obscure de deasupra ei . Cine sunt ei? - Dvs. sau majoritatea din voi ii cunoasteti sub denumirea de masoni, iluminati etc. Eu le spun oameni invizibili foarte periculosi,rai si razbunatori infiltrati sub forma acestor organizatii majoritatea celor afiliati la aceste organizatii nu stiu ce se petrece la nivel superior si care este scopul lor final- ei intra pt. ca au anumite benefii, si protectie asupra afacerilor lor- dar nu stiu ca in final vor fi si ei deposedati te tot ce au- a se vedea ; ucisi, puscarie, fuga din tara etc. De aceia eu le zic tradatori tradatori fraieri. Ce rol are APIA? - Centralizarea si imformarea exacta cat teren are fiecare in parte daca nu ar fi fost infiintata APIA ---- MA, EU si O.I oameni invizibili ar trebui sa sa scormoneasca fiecare catun ,primarie si loc ca sa afle provenienta pamantului dar gannditi-va la nivel planetar cat timp lear lua, asa ca voi ati dat datele de buna voie fara prea mare efort din partea lor + cu cat efort din partea dvs. timp pierdut + si bani dati pt intocmirea dosarelor- ex. cadastru, intabulare ,dovezi sau mosteniri etc. deci lea facut simplu si pe banii si timpul dvs. !!! Oameni buni NU asteptati ajutor din paretea statului orce ajutor a ST. are un scop si plan bine intocmit , si nu favorabil omului de rand sau de loc Pentru ca STATUL SI INSTITUTIILE STATULUI SUNT EI !!!! ar cei care lucreaza in aceste instiitutii sunt sclavii lor se bucura ca au un servici si un post bine asigurat dar de fapt ii ajuta sa saraceasca marea masa. Ex. Sa-mi dovedeasca ca cineva a castigat un proces cu orcare institutie a statului in justitie ? pentru ca la orice nivel superior din justitie la nivel de oras,zona sau teritori arondat puterii juridice din acel teritoriu, toti de sus sunt membri sau afiliati ai unei societati masonice. Deci lupti cu statul, lupti in potriva lor!!! Iar cei care vrea sa faca dreptate sunt ; sunt ucisi, destituiti,santajati,amenintati etc. Cum sunt distribuiti- totusi-bani APIA? pai 90% pa scara ierarhica ,tip piramidal intre cei din institutiile statului gen copii,neveste ,veri et. si ultimile cunostinte devotate lor- a se vedea cati tineri sau indivizi au primit terenuri agricole si sume de bani , iar ei stau prin discoteci si baruri selecte - care dupa cativa ani devin si propietari si pot vinde strainilor agentilor celor din afara pe bani buni dar totusi fara valoare, oricum toti sunt castigati. Iar procentul de 10% firimiturile sau praful in ochi se da la marea masa din tara, dar si acestia obtin daca cedeaza ceva o leguma,un animal,ceva bani ca tot se gaseste ceva prin ograda. Ce se va intampla cu APIA? Cu timpul va disparea sau se va transforma intr-o alta societate cu alte atributii preconcepute! Dar asta mai dureaz pt. ca nu toti au depus dosare catre ei si nu s-a ajuns exact la ce fond agricol este in propietate si cat nu mai sunt propietari !!! din acest fond sau dat terenuri idivizilor din discoteci , de aici au stiut care terenuri nu au fost reclamate!!! ! Cei care nu au depus dosar ,ii sfatuiesc sa nu o faca pentru a nu ramane fara propietate in timp. Sa va explic: on sa va puna taxe si impozite din ce in ce mai mari pana la limita in care nu mai suportati si o sa fiti nevoiti sa-l dati degeaba sau pe un pret de nimic.! Asta e lovitura lor finala, dar va iau cu incetul sa nu aveti timp sa va revoltati brusc.! !!!Eu va dau doua sfaturi cum sa suppravetuiti + unul suplimentar: 1 Dati pamantul in arenda! De ce? pentru ca aici nu mai aveti stres , munca, bani irositi etc. insa primiti ceva pe el -si aici Atentie! aveti grija ce acte semnati si ce intelegere si nu lasati treaba sa o faca alticineva negociati cat mai bine pt. dvs. de ce mai este bine pt. ca pamantul nu trebuie lasat parloaga sa se distruga ,pamantul trebuie inoit asfel si in acest mod ramane fertil iar cel care il ia trebuie sa-l lucreze si aici atentie mai sunt si dintre acestia de-l lor si sar putea sa nu lucreze pamantul si la sfarsit sa nu va dea nimic chiar daca va judecati- tineti minte justitia este a lor si de aceia e de preferabil sa negociati pe bani din an in an si nu pe produse! 2 Sa vil plantati singuri chiar cat de greu va descurcati -De ce? a daca aveti un an bun , puteti scoate un mic profit : b daca nu oricum reduceti cheltuielile cu 50% pe an cu ceie ce trebuie sa cheltuiti normal pe cele ce va trebuie in gospodarie inclusiv cu taxele platite.! In ambele cazuri Pamantul e inoit si nu ramane in paragina! 3 -cel suplimentar- NU VA VINDETI PAMANTUL! oricat de greu ar fi , chiar si un metru patrat de pamant va asigura hrana. Iar asta veti intelege peste cativa ani cand valoarea o sa ajunga mai presus ca aurul! Romania are cel mai prolific , natural si bun pamant printre cele mai bune de pe glob! Ceia ce vam scris aici imi va creea ceva probleme am vrut sa scriu de acum cativa ani, dar nu am mai putut sa ma mai abtin cand poporul e dus in eroare si minciuna. Si oameni buni un lucru f. important lasati ura ,egoismul,razbunarea si toate lucrurile rele care traseaza bariere intre voi FITI UNITI si ajutativa si veti avea numai de castigat. Ex; va bateti sau va certati! ce se intampla? vine organele statului politia , ce face ? in cel mai bun caz va da amenda de ce ? pt ca sau deplasat la fata locului- platiti deplasarea si nu ca sa va faca dreptate , dupa care se face un proces si ajungeti la tribunal alti bani platiti statului puturosilor de pomana si nu o sa obtineti dreptatea ca daca ala care nu are dreptate dar castiga a mai dat ceva in plus alti bani sau obiecte oricum o dati amandoi sunteti in pierdere si cati ani dureaza un proce sai cati bani dati si asta din singurul fapt ca unul gandeste ca e mai superior relatii decat celalalt. Iar bani dupa amenzi si procese ii puteti folosi la cultivarea pamantului. ! Politia e platita si traiese din amenzii munca voastra Justitia traieste din procese munca voastra. Opritiva sa-i alimentati folositiva cu scop munca! Pt. moment doar atat iar daca doriti sa va reabilitati si sa progresati va pot ajuta doar cu sfaturi utile si la cum sa va folositi muca ca sa aveti foloase. Va doresc sanatate multa si cat mai mult belsug in casa! Al dvs. UN OBSERVATOR!!!

Suciu Ioan 2018-01-17 22:00:51

Am 2 ha in Hunedoara si nu am primit niciun leu

Simion 2018-01-17 20:12:05

Nu am primit avansul subventiei;cui ma pot adresa ?

ion 2018-01-17 13:46:25

Cei care am fost la control si am fost in regula cand primim bani? Nu am primit nici o transa! Cat va mai bateti joc de oameni?!

Ion 2018-01-17 11:39:35

Am declarat la APIA 10,00 ha si nu am primit transa II.Transa I am luat-o in octombrie dar de atunci nimic!Eu cred ca mint ca au platit subventia integrala la 600.000 mii fermieri!

Radu 2018-01-16 19:34:32

Salut vladvlad ! Ai ai vut control !? Prin teledictie ? Si ai primit transa de bani ?

Vladvlad 2018-01-16 19:03:42

La cei cu control intra mai mult de 2 transe? Azi o intrat a 2a transa pt 2 hectare si ceva.

costica 2018-01-16 17:57:06

Sa le fie rusine la nemernici astia care ne conduc tara ne duce cu presul cum vrea ei ,dar de fapt noi suntem de vina ca nu esi cu toti an stada sa le spargem capul cu pietre ca la ciocoi nu am primit transa 2 si ne tot minte ,

marcel. 2018-01-16 17:57:01

Nici in Olt nu am primit nici un leu si am 3, 85 h.

cristina_botosani 2018-01-16 16:39:23

nu stiu de ce tot citesc ca cei care au cate 2 sau 3 hectare au luat banii,,eu am 1,80 si nu am luat nici un leu,,nici o transa nimic,,si am cunostinte care la fel au pana in 5 hectare si nu au luat nici o transa,deci nu se da subventia dupa cat pamant au,nu stiu care au fost criteriile sau daca a fost vreo ordine in care sau dat banii,cert este ca toată treaba se mişcă foarte incet si foarte prost gestionată

Laszlo 2018-01-16 14:25:19

Azi am luat transa nr 4 in valoare de 140 ron si asta nu pe ha ci pe 2,8ha.Oare in cate transe o sa primim bani?Mentionez ca am luat per total pina azi 2248 Ron si sunt si in zona defavorizata,montana.

Dragos viorel 2018-01-16 14:21:02

La apia olt nu poti sa afli nici o informatie despre subvenții,eu nu am primit nici prima transa nici a doua, daca as avea o putere as pleca draq din tara asta.

didi 2018-01-16 11:24:20

in Bihor nu am luat transa finala.Cum stam cu zona montana defavorizata?Se mai da ceva?

Maria 2018-01-16 10:52:36

Asa este,numai minciuni ,ca sa nu mai vorbim de cei care au picat la teledetectie ,nici vorba de bani ,nici nu dau vreo explicatie sau vreun termen sa stim si noi ce si cum .Rusine !!!

calin 2018-01-16 10:18:17

Nu au mintit de loc, au platit toti asistatii sociali si votantii lor care au 2-3 hectare, restul ....

marcel 2018-01-16 09:26:51

Minciuni !!! Suntem cel putin 200.000 de mii de fermieri care nu am primit nici.un leu. De ce nici un ziarist nu cere la apia listele cu toate plătile făcute pe judete.şi să le publice ? EI vin şi aruncă sume de sute de milioane plătite dar adevărul este că o treime din fermieri nu a primit nici un leu !
RUŞINE !!!

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018".



Forum
Emilija Juraj spune: Am citit câteva mărturii despre o vrăjitorie de dragoste de către doctorul Isikolo despre cum a ajutat o mulțime de oameni să-și aducă înapoi pe ex iubitorii lor în 48 de ore. Cu sinceritate...
15 Dec. 2018 11:07:07
Raspunde la intrebare
Suciu spune: Buna knd intra bani pentru vaci?
13 Dec. 2018 15:20:46
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo
clubagricultura.ro

Proces natural sau provocat de inlaturare a frunzelor unor plante de cultura ajunse la maturitate, p ...

Este parte de tesut vasculirizat cu membrane ingrosate si lignificate care are rolul de a conduce in ...
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
 
 

Raport Special GRATUIT

Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018