Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Aproximativ 80 la suta dintre fermieri si-au primit subventiile

aproximativ-80-la-suta-dintre-fermieri-si-au-primit-subventiile

Anuntul a fost facut in week-end de ministrul Agricultutii, cu ocazia unei vizite facute in judetul Suceava.



Ministrul Agriculturii, Petre Daea, a declarat la Suceava, ca aproximativ 80% din fermieri au primit deja subventiile agricole, in conditiile in care anul trecut aceste drepturi au fost platite in lunile august si septembrie.
 
„Mi-a ramas incrustata in minte o cifra. La 1.785 de fermieri cu drept de a primi subventie, anul trecut, aceste subventii le-au primit in luna august si septembrie, iar acum, pana la aceasta data, 1.418 dintre ei au primit subventiile. Este un efort al Guvernului, un efort al statului pentru a deplasa sume importante din bugetul tarii catre fermieri, in asa fel incat lucrarile sa se execute la timp si dreptul fiecarui fermier sa fie onorat. Este primul obiectiv pe care l-a impus Guvernul, prin programul de guvernare aprobat de Parlamentul Romaniei, si va ramane primul obiectiv, pentru a acorda la timp subventiile pentru fermierii romani”, a declarat ministrul la finele saptamanii trecute.

 
Petre Daea a mai precizat in acest sens ca pentru campania de plati pe 2017 este important ca toti fermierii sa se incaderze in perioada de depunere a cererilor unice, pentru ca astfel subventiile sa poata fi achitate chiar mai devreme decat pana acum
 
„Perioada de depunere a cererilor este extrem de importanta, 1 martie — 15 mai. De aceasta perioada depind toate celelalte, astfel incat, in 2017 — avans si 2018 ca lichidare subventiile in zootehnie sa fie chiar mai devreme ca acum. Este pentru prima data in Romania cand subventiile se dau incepand cu data de 23 februarie”, a mai declarat ministrul.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Aproximativ 80 la suta dintre fermieri si-au primit subventiile
Rating:
Nota: 3.91 din 72 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Glifotim pentru vita de vie

Intrebare: Ce cantitate de Glifotim este necesara unei suprafete de 20 de arii de vita de vie?

Raspuns: Pentru 20 ari se foloseste 600 ml erbicid pe care il dizolvati in 60 l apa si se pulverizeaza pe bur... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii78 comentarii


Ioana 2017-03-24 21:19:58

Mureș 0 lei , suntem la teledetectie.....

marin 2017-03-22 19:25:36

cei mai handicapati mental guvernanti si cel mai prostovan ministru al agriculturi dumnezeu cu mila

Bojte mihaela 2017-03-16 12:41:56

Stie cnva daca in jud Mures sa bagat bani pe ovine?

Fermier 2017-03-16 09:49:35

Depinde ce cat aveți si de clima intre176-240 euro la h

Bojte mihaela 2017-03-16 08:47:18

Stie cineva cat se da pe 1 h de pamant

Ana 2017-03-15 19:49:06

Mădălin 410lei pe cap de bovina,atât am luat luat.

Fermier 2017-03-15 19:11:09

Depinde

Qwerty 2017-03-15 15:57:58

Cât se da total pe 1ha?

madalin 2017-03-15 10:01:44

Salut.stie careva
cat trebuie sa ne intre pe cap de bovina.

fermiera cluj 2017-03-15 09:12:29

Ieri in data de 14.03.2017 am scos diferenta de bani am primit si in toamna o transa tot de 9.000 lei ,mentionez ca am 10 bovine 150 ovine si 16 hectare teren. Nu e gluma BCR Gherla Cluj.Mult spor si sa auzim de bine.Sper sa fiti si voi cu bani in conturi cit de repede.

Andrei 2017-03-15 09:08:11

Restanta pe 2015 a luat-o cineva?

Fermier caras 2017-03-15 03:24:31

In 13 ora 13:25 mi-au intrat pe bovine ant si restul ... Menționez ca am 5 bovine 16 h pământ am încât in toamna 2 transe ambele fiind de 14890 de lei mai trebuie sa intre ceva mie ? Multumes. Frumos

Ionel 2017-03-15 00:29:11

Doar cu protestele mai rezolvam ceva

Alina 2017-03-14 20:52:02

Alin ai luat inainte pe pamant ceva avans

somesan gheorghe 2017-03-14 20:34:13

salut! Am avut control in februarie si sunt afisat pe o lista cu persoanele care nu au dreptul de a depune cerere pt 2017.Pt anul 2016 nu am primit inca nici un bani! Mai am sansa de a primii?

Mihai 2017-03-14 20:19:02

Salut azi am vb cu un prieten care a luat 2sau 3 transe.Si îmi zis ca iau INTRAT si ce 100ron ajutor de la guvern sau de unde vin. Si noi care nu am primit nimic de ce nu intră???

Fermier Cluj 2017-03-14 20:12:54

Haideti oameni buni sa iesim in strada , ca alfel astia ne mint pina la toamna , ieu nu am luat agromediu nici pe 2015 si pe 2016 nimic futui in gura de palamentari cu mamele lor cu tot.

marin 2017-03-14 19:08:45

domnilor nu putem sa ajungem la bucuresti dar sa pichetam sediile apia putem cind se mai hotareste cineva din olt sa anunte si sunt pentru

ALin 2017-03-14 19:08:24

eu am luat banii ieri 13,03.2017 mi.au intrat 17.000 de leiam ramas surprins pentru 140 de capre ant+scz si pamant 6 hectare,

Fermier 2017-03-14 18:59:15

Mai oameni am vb ieri la Apia si mia spus ca numai la 100 de fermieri lea dat bani restul de acum in colo.

Adrian47 2017-03-14 18:48:48

minciuni vineri anuntau ca peste 80 %erau platiti din fermieri dica pana azi trebuia sa fie 90%dar unde sunt aia ?am verificat am cont 0

Corina 2017-03-14 18:36:57

Nu ar fi mai bine sa se infiinteze o institutie independenta care sa redea situatia reala, cifrele reale, sa nu ne mai umileasca nemernicii astia de la minister si de la Apia cu tot felul de minciuni si lauda de sine total nemeritata? Noi apreciem banul in cont, nu cum va laudati voi cu procente care nici nu reflecta realitatea, sa dea bine la romanii necunoscatori....

Fermier 2017-03-14 17:56:12

Buzau - încasat pentru animale

Ioana 2017-03-14 17:38:57

Cei cu teledetectie nu putem lua nici ANT la animale, nu știe nimeni? Aștept un răspuns vă rog dacă știe cineva ,mulțumesc.

fermier fraierit 2017-03-14 17:12:13

jud Alba cont 0.....Sincer eu personal am vazut la televizor pe agro TV spunand an direct pe Daea ca platile dupa animale ancep din 10 si pina in 15 martie intra la toti si nimic,este minciuna ca o intrat 80% nu o intrat la nimeni nimik,asa ceva nu am mai vazut,mie mie rusine de minciunile lor pur si simplu,de ce nu sunt corecti sa ne zica un termen,uite atunci o sa intre bani ,dar antelegem ca nu suntem nebuni,stim macar ce avem de facut,cine zice ca el o primit sunt iei lasa mesaje....

Alina 2017-03-14 17:07:03

Oameni buni haide-ti sa iesim in strada ca nu rezolvam nimik altfel.

Popescu Ortenzia 2017-03-14 16:43:43

Stimati ziaristi, transmiteti-le sefilor de la agricultura si primierului Grindeanu toate mesajele noastre, din toate judetele si spuneti-le sa nu mai minta , e cel mai jalnic guvern din ultimii 30 de ani.Chiar nu -i e jena Min agr sa minta continuu si Grindeanu de ce nu se informeaza, de ce se lasa minit? Noi stim de ce.

Cristian 2017-03-14 16:04:05

Gorj 0 lei nu sa bagat nimic din noiembrie pana acum

marius 2017-03-14 15:45:11

jud alba ....0 , cica ...80% au primit , minciuni

Jianu35 2017-03-14 14:11:27

Ion stai linistit ca si de acum.incolo tot cu minciuna o sa ne duca

ion 2017-03-14 14:00:18

Pe cei de la control ne au băgat in faliment nenorociții. Morții vostri ca ne ati dus din noiembrie pana acum cu minciuna!

Xkl 2017-03-14 13:16:31

Mehedinti bcr 0 lei

Ei 2017-03-14 12:49:51

RUSINE DAEA RUSINE SA ITI FIE CA MINTI LUMEA IN HALUL ASTA

Ioana 2017-03-14 12:28:03

Mureș două persoane cunosc care au luat ANT pt animale restul nimic până azi . Rușine Apia Mureș !

robert 2017-03-14 12:27:15

BCR DB 0 LEI sunt tanar fermier

Adelin 2017-03-14 12:18:33

Laurentiu cei cu agromediu o sa primeasca din aprilie asa a declarat ieri ratatul Daea

Fermier hd 2017-03-14 11:56:29

HUNEDOARA CEK. 0 lei

Ioana 2017-03-14 10:29:19

Mureș 0 lei

Dana 2017-03-14 09:53:13

de unde 80 % oare??? cand ei nu au bagat nici un ban....au primit 2 , 3 pers...

LAURENTIU 2017-03-14 09:49:36

Catalina nu ai avut cum sa primesti integral in decembrie ci doar avans ,platile integral sau facut din ianuarie ,si eu am primit avans in noiembrie si anul acesta nimic am facut o cerere la Bucuresti astept raspns sa vad cand intru la plata am si agromediu

Jianu35 2017-03-14 09:17:53

mortii mami lor de mincinosi,blestemati sa fie aleagasar praful de ei

Catalina 2017-03-14 09:02:50

Eu am primit subventia pe teren integral in noiembrie si decembrie 2016, in 2 transe, cand era guvernul Ciolos!

Jean 2017-03-14 08:46:08

Multa propaganda comunista .

Jean 2017-03-14 08:46:07

Multa propaganda comunista .

Fermier 2017-03-14 08:40:21

Bcr 0 lei

Florin vaslui 2017-03-14 05:44:10

Ștefan se intră banii pe pensie alimentară sau ai doar unu două trei hectare sau trei vaci nu mai minții...........

Fermier 2017-03-14 05:01:31

Ștefan pe pământ sau pe ce

Dany 2017-03-14 00:10:46

Deja stim cum procedeaza mafiotii
In aprilie intervine alta problema si se duce pana in mai sau iunie ...nu ati invatat lectia!?

dorneanu 2017-03-13 22:12:19

BLESTEMATI SA FITI HOTILOR DE GUVERNANTI

alex 2017-03-13 21:27:30

Controlul cu agromediu dupa Paștele....cailor. Ministru spunea ca toti sunt platiti in martie. Vai steaua lui!

geon 2017-03-13 20:45:46

Nenorocitii! Dar agromediu 2015 cand il da AFIR ca s a aprobat de mai bine de o luna?? Hoțiilor!!!!!!!

stefan 2017-03-13 20:42:10

am fost azi la cec si au fost intrati bani -
timis

Sandu 2017-03-13 20:04:39

Mincinosi si hoti ordinari gunoaiele dracului

fost fermier 2017-03-13 18:31:55

Atenție!!! Fermierii care au fost la control si au angajament de agromediu intra la plata pentru toate schemele in aprilie. sursa Agroinfo. Asa ca mai așteptăm o lună.

ioan 2017-03-13 18:24:36

Hunedoara 0.Am fost la control.

salajeanu 2017-03-13 18:23:12

Harghita 0 lei

Florin vaslui 2017-03-13 18:17:08

Azi am sunat la apia vaslui și au confirmat că plățile nu au început așadar nu mai așteptați bani în conturi a spus să mai așteptăm una două săptămâni

Vasile 2017-03-13 18:14:59

In calarasi 0 lei bagati. Niste nesimtiti

dani 2017-03-13 17:57:38

Aproape 0 lei in toata tara nu va luati dupa vorbe de ale daea pentru ca minte,mai ales fermierii putini mai mari nu au primit nimic numai avans toamna.

Daniel21dany 2017-03-13 15:05:04

0 lei in cont.este clar nu au de unde sa ne dea bani ca iau mancat cu campaniile lor deci o sa ne dea dar asa pe rand la cateva mii saptamanal ca sa nu facem proteste

Ionel 2017-03-13 15:03:55

Luaiar dracu cu tot cu controalele lor pana acum ce plm au pazit au stat la caldura in birouri
Intentionat au facut asta sa ne mai amane cu banii pana in vara

dan 2017-03-13 13:54:48

Pe agroinfo se spune ca fermierii cu angajament pe agromediu nu intra la plata pentru ca încep controalele dupa 31martie. Eu am avut control in ianuarie si am angajament pe agromediu. Acum sa astept încă unul in martie??? Nu intra la plata agromediul sau toate schemele? Astia nu stiu vorbi romaneste pe inteles. Niste incompetenți.

Harghita 2017-03-13 13:53:11

Cec 0 lei

Remete 2017-03-13 13:49:40

Harghita 0-lei

Horatiu.hd 2017-03-13 13:46:49

CEC VERIFICAT ACUM 0 LEI

fermierct 2017-03-13 13:04:40

bancpost 0 lei

Gica43 2017-03-13 13:02:24

futui in gura de penali ca nu vor sa ne dea bani si ne mint

Florin 2017-03-13 12:57:09

bcr 0 lei astazi in gorj

Man 2017-03-13 12:56:32

http://www.agroinfo.ro/vegetal/exclusiv-ce-se-intampla-cu-plata-subventiilor-in-judetul-tau-listele-de-plata-apia
AICI PE AGROINFO DECLARA DAEA CA CEI CU AGROMEDIU SI CEI CARE AU FOST SI INCA MAI SUNT LA CONTROL VOR PRIMI DUPA 31 MARTIE PANA ATUNCI SE FAC CONTROALE SI SE LUCREAZA LA CEI CU PROBLEME TOT ATUNCI VOR PRIMI SI CEI CU AGROMEDIU CHIAR DACA NU SUNT LA CONTROL MAI PRECIS PE 15 APRILIE VOR INCEPE SA VIREZE BANII
TOTALUL CELOR CU AGROMEDIU SI CONTROL SI CARE MAI AU PROBLEME SUNT CAM 46%DIN TOTALUL FERMIERILOR

Ei 2017-03-13 12:52:52

Nu sa terminat controlul deabia pe 31 martie se termina

Fermier 2017-03-13 12:50:50

Daca mai primește careva suventi astăzi spuneți va rugam

Florin vaslui 2017-03-13 12:24:41

Menționez că nu a fost la control ..dar și dacă vine auuuu... vai de picioarele lor. Pe 2015 am primit în septembrie banii toți odată

Florin vaslui 2017-03-13 12:18:09

Vaslui brd pământ arabil plus animale vaci 34. 0 lei astăzi ora 11 brd sugi pula cacatule de ministru al agriculturii cu 80% din plăți făcute psd.ⁿ

bombix 2017-03-13 11:35:36

cec bank sv ora 10 ant 1 ...0 lei, bovine...0 lei??!! sugi pula daea....ministrul pulii...

Fermier 2017-03-13 11:22:25

Va rog sa lasati comentari daca ati primit bani.

Ioana 2017-03-13 10:56:43

Eu nu sunt la control și tot nu am primit nimic

Mihai 2017-03-13 10:12:39

Eu nu am primit nimic .am fost la control .am fost la APIA AU VERFICAT DOSAR ,AI DAT OK SI BANI NU AU INTRAT .CAND INTRA ???

fost fermier 2017-03-13 09:53:36

Agromediu 2015???? Cei de la control? Discriminatorilor!

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
JIM BUFFER spune: Salut, căutați un împrumut foarte autentic? La o rată convenabilă de interes? Procesat în 24 de ore. Ați fost refuzat în mod consecvent de băncile dvs. și de alte instituții financiare?...
19 Aug. 2017 00:29:53
Raspunde la intrebare
Mr Rojas Silva spune: Bună ziua, sunt ivani suarez, locuiesc în prezent în santiago, Ecuador. Sunt văduvă în prezent cu trei copii și am fost blocat într-o situație financiară în aprilie 2014 și am avut nevoie...