Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Avansuri de peste 860 de milioane de euro platite pana la acest moment in conturile fermierilor

avansuri-de-peste-860-de-milioane-de-euro-platite-pana-la-acest-moment-in-conturile-fermierilor

Faptul ca si-au primit banii la timp le-a permis beneficiarilor sa faca insamantarile in perioada optima.



Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura a demarat plata avansului pe suprafata in data de 16 octombrie 2017. In 2017, fermierii romani au solicitat subventii europene pentru o suprafata de 9,541 milioane de hectare, in crestere cu 214.525 hectare fata de anul trecut, in timp ce numarul cererilor de plata s-a diminuat cu aproape 17.000.
 
Pana in prezent, din bugetul MADR s-au platit peste 860 de milioane de euro in contul avansurilor pentru subventii, iar acest fapt le-a permis fermierilor sa efectueze lucrarile de insamantare in perioada optima, fara a mai fi nevoiti sa se imprumute, asa cum s-a intamplat in anii trecuti.

 
Peste 80% dintre fermieri au primit subventiile pe suprafata pana la aceasta data, ceea ce inseamna ca din bugetul statului au plecat in conturile fermierilor 860 de milioane de euro, exact cand campul o cere. Fermierii au insamantat deja in miezul epocii optime 85% din suprafata programata. Reamintesc ca banii se dau in primul rand din bugetul statului, ei alimenteaza conturile fermierilor ca sa poata insamanta la timp, si apoi banii se restituie de la Uniunea Europeana in conditiile in care au fost respectate regulamentele, in contextul in care banii au fost dati in conditii corecte ca sa nu existe dezangajari de fonduri” este cel mai recent anunt facut de seful MADR cu privire la stadiul plati iavansurilor pentru subventii.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Avansuri de peste 860 de milioane de euro platite pana la acest moment in conturile fermierilor
Rating:
Nota: 4.5 din 2 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Ingrijire cultura crizanteme

Intrebare: doresc sa stiu modul de cultivare,ciupire,intretinere, tratamente folosite a unei culturi de crizanteme la ghiveci. Va multumesc anticipat!

Raspuns: Crizantemele sunt plante asociate toamnei, ce continua sa aibe flori chiar pana la caderea brumei di... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii115 comentarii


ion 2017-11-08 14:29:30

In judetul alba a bagat la cineva a 2-a transa?

Clau 2017-11-07 20:30:23

zona defavorizata a luat cineva?

Natalia 2017-11-07 19:58:07

Edison ar trebui sa te interesezi la Apia care este situatia ta zic eu..si eu am oi si pasune .dar la noi in jud Cluj au cam intrat subventiile la aproape toti..bafta iti doresc

edison 2017-11-07 17:44:33

eu n am primit nici prima transa nici acum nimic ,am 150 ha teren,am sprijin cuplat bovine,am cuplat si la ovine,zona defavorizata etc deci 0 lei.

Fermier tinar 2017-11-07 17:25:45

Aintrat pe dracu 70 la suta..inverzirea=000 lei,zona defavorizata =000 lei ce dracu mincati rahat degeaba???

Fermier 2017-11-07 16:25:58

Si eu am primit transa a doua in bihor..dar am primit mai putin decat in prima transa, avem si zona defavorizata

catalin 2017-11-07 15:25:41

S-a intamplat exact asa cum a zis Ministrul Daea. In Neamt au intrat 70%. Cei care au facut comentarii jignitoare, ar trebui sa-si ceara scuze Alin, Lenin, Anti PSD,etc.

ion 2017-11-07 14:03:13

Prima transa am primit-o acum 2 saptamani , de a 2-a tansa nimic raiffeisen alba

Dana 2017-11-07 13:55:52

Dupa 2saptamani Florin.

Fermier 2017-11-07 13:01:41

A mai intrat la cineva transa 2?

Maria 2017-11-07 11:43:20

La Bistrița la Patria Bank a intrat la cineva ?

Mihai 2017-11-06 18:48:26

Am 3.13h a intrat si transa 2 in total 1950ron am cont la CEC DOLJ .nu am avut control .anul trecut am fost la teledectie si au intrat foarte tarziu bani ...succes tuturor.

Florin 2017-11-06 16:36:08

Dana, cât timp a trecut până ți-a intrat a doua tranșă, merci.

Dana 2017-11-06 16:08:06

Mi-a intrat a doua transa 690prima si 2115 a doua la 2.8ha cred ca e putini

ivan 2017-11-06 12:45:39

nu am primit nimic victor.

victor 2017-11-06 12:00:32

Dintre cei care au cazut la control a luat cineva? Sau macar stiti ceva despre un termen?

Florin 2017-11-06 11:30:51

Am verificat contul , nu a mai intrat nimic din 23 octombrie, Bihor ,BRD.

Corina 2017-11-05 20:00:11

Am fost la control si anul trecut si m-au bagat si anul asta. Desi spunea Daea ca cei care au mai fost la control nu vor mai pati asa ceva timp de 3 ani. Banii celor de la control se dau la primavara, prin Aprilie-Mai, asa e traditia. Bataie de joc si discriminare. In Germania toti fermierii iau banii in aceeasi zi. Si plata se face intr-o singura transa, dupa ce controalele s-au incheiat. Numai la noi e tigania asta interminabila...

Gabriela 2017-11-05 17:25:01

Cei care au fost la teledetecție au primit subvenție?

Elena 2017-11-05 15:22:54

Mihai cat tia băgat pe ha pana acum?

Mihai 2017-11-05 14:32:15

Salutare si mie mi-a a 2 transe .in DOLJ la CEC. BAFTĂ la toți.

Marian 2017-11-05 13:35:08

Astăzi am verificat contul pe card la BRD și mi-au intrat și transa 2. Sunt din Focșani VN

Maria 2017-11-05 07:56:10

Din ce zona esti Man?

Fermier 2017-11-05 05:47:08

A mai intrat la cineva transa 2

Vlad 2017-11-04 20:31:06

In selaj can mai completeaza pana la 70%?

Ovi 2017-11-04 16:41:23

A intrat prima transa luna trecuta.in jud.mures.

Lori 2017-11-04 15:38:52

La Mures a intrat pt. cineva?

Man 2017-11-04 10:25:48

Mia intrat 850 lei prima transa si 2680 a doua transa am si defavorizata si agromediu am 2.5 h

Carmen 2017-11-04 07:23:19

Bună dimineața! Știe cineva câti euro se da pentru ovine anul acesta? Mulțumesc!

Radu Iasi 2017-11-03 23:22:52

Buna seara, tocmai am primit sms ca in cont mi-au intrat 29,40 lei subventie. An 2.86 hectare din care 2.50 ha arabil si 0.36 vita de vie, am sa incerc sa fiu chibzuit cu cheltuielile :-

Fermier 2017-11-03 21:09:06

Domnu Dan, cand a intrat transa a doua? si din ce Judet sunteti?

Fermier 2017-11-03 20:57:33

La ovine a luat cineva subventia??

Dan 2017-11-03 20:29:59

A intrat ă doua tranșă in HD. Agromediu si zona defavorizată. S a dat atât cât s ă spus. 70 si saps si 85 din celelalte.

Fermier 2017-11-03 20:11:00

Cat sa dat ana a doua transa

Ana 2017-11-03 19:46:46

Am scos și eu acum a 2 tranșă!!

AnonimMmmm 2017-11-03 18:51:10

Cei care au fost la control a luat cineva ptr. că acum doua zile au anunțat că au inceput plata si ptr. cei cu controlul.

Mara Ion 2017-11-03 18:34:17

Si in Hunedoara a intrat a doua transa: la 2 ha, in prima transa 630 ron si a doua transa 690 ron.

Olga 2017-11-03 14:25:11

Cat a intrat pe hectar la a doua transa ?Man

florin 2017-11-03 14:23:29

Man..... esti diist..?

Man 2017-11-03 14:03:18

Astazi a intrat a doua transa la mehedinti
Acum da sunt 70 % cat au spus

Stan Adina 2017-11-03 13:52:42

Buna ziua! Astazi am primitt a doua transa de la Apia =1200 lei. Tin sa mentionez ca am 5 h si pe 20 octombrie am primit prima transa=1600 lei. O zi buna!

ion 2017-11-03 13:07:02

LA alba numa prima transa am primito in data de 22 octombire, a doua transa nu a intrat inca

Gabriela 2017-11-03 12:47:22

Mulți întreabă de a doua tranșă iar la Făgăraș la CEC Bank nu a intrat nici prima transa.

Gheorghe 2017-11-03 12:33:54

Cei care ati sunt la apia sa intrebati de transa a doua ce raspuns ati primit?
Mie mi sa spus ca posibil sa inceapa de saptamana viitoare

Bihor 2017-11-03 12:18:04

0 lei pana acum...

Dana 2017-11-03 12:09:55

pt ovine cat se da?

Ovi 2017-11-03 11:54:45

In jud.mures numai prima transa.a doua așteptăm.

Claudiu 2017-11-03 11:40:17

A mai verificat cineva daca s-a primit si a doua transa?

Bihor 2017-11-03 09:28:23

Tranșa a doua mai intră, s-au în decembrie, din 25 octombrie nu a mai intrat nimic și atunci sa plătit foarte puțin în jur de 300 la ha.

Maria 2017-11-03 00:19:42

In mh am primit prima transa,1300 lei pe 3h50 la cec in data de 23 oct. Zona montana

Fermier hd 2017-11-02 21:29:23

Mai Cătălin Tantareanu, autorul articolului,dar nu sa te duci dracului de mincinos!

scripcariu sorin 2017-11-02 18:54:36

Iavan te sall.Dupa cate spui esti un caz fericit.Am si eu prieteni la APIA,mai ales cel care se ocupa de dosarul meueste sora lei soacra-meaDe la ea stiu ce am scris data trecuta.Cand am vorbit cu ea a spus asa...Sorin imi pare rau,ai cazut la teledetectie.Doamne ajuta .Nu stiu cand incepe ...si mai ales cand vei lua banii si cu cat vei fi penalizat.Daca nu te anunta in momentulk cand vei ridica banii de la banca,vei fi multumit ca ai luat subventia,dar de fapt tu ai luat-o cu penalizari,cat si cum numai birocratia stie.Rezolvarea este urmatoarea.Te duci la centru local APIA de care apartii, faci o cerere sa vina sa-ti delimiteze tarlalele penbtru care faci declaratii.Sunt datori sa vina si sa masoare cu gps-uleventual faci dovada cu intabulare daca este facutaSi atunci toata lumea multumita.Seara buna...intr-un sfarsit se va rezolva ,mai devreme sau mai tarziu.Pentru mine e tarziu.Graul nu se mai poate semanaDOMNULE daea

Florin 2017-11-02 18:26:32

Și la Agro TV și pe acest sait, se spune că sa plătit 70 la sută,dar pe fermieri chiar nu îi întreabă nimeni cât s-a virat, ne iau de fraieri? .Să sperăm că în decembrie vor intra toți, să nu ne trezim cu subvenții mai mici.

roxana 2017-11-02 18:22:51

Da a intrat si la brasov a doua transa dar la un procent mic de fermieri. Cu siguranta o sa primeasca toti cat de curnad

John 2017-11-02 18:16:24

Numai persoanele bune primesc avans. Cei care injura nu vor primi nimic. Purtati-va civilizat si o sa vedeti cum intra avansul! Aveti putintica rabdare!

sebi 2017-11-02 17:21:19

Am si vegetal,si ovine cuplat si bovine cuplat si crex crex dar tot nam primit nimic nici macar saps.

Ioana 2017-11-02 16:31:30

Pana la sf lunii noiembrie mai este

Ioana 2017-11-02 16:26:48

Și ascultam minciuni ca au bagat 70%

Ioana 2017-11-02 16:25:45

Elvis asta e stam si asteptam

Dan 2017-11-02 15:57:12

Ăștia cu saitul nu întreba APIA despre celelalte tranșe? Is niste slugoi. Parcă văd că asta a fost avansul de 70% adica 25 la sută din suma totală . La mine a fost numai din SAPS. Restul ciuciu ! Da il laudă vere pe ministru.... Vrajeala din vorbe!

Lili 2017-11-02 15:36:48

Astăzi eu am primit prima tranşă NU a doua tranşă, sper să vă intre şi vouă cei ce nu ați primit nimic, succes.

Man 2017-11-02 15:33:42

Mehedinti nimic 0 lei au dat asa la cativa cateva sute lei sa vedem noi ca au inceput platile si atat

Elvis 2017-11-02 15:32:32

Dao dracu de transa ioana ce transa a fost aia 750 lei din 7000 lei

Ioana 2017-11-02 14:46:30

La mulți nici prima tranșă nu a intrat

Elvis 2017-11-02 13:48:28

Deci au inceput sa intre bani din transa a doua sau nu?

Claudiu 2017-11-02 12:48:38

PatriaBank Giurgiu, inca nu s-a facut virament.

Ans 2017-11-02 12:07:49

Agricosti in orice tara de dau subvenții și mai corect k la noi!!!tu cred k nu ai pământ și comentezi aiurea!de-aia se ia pământ în arendă ptr subvenții,Daia s-au făcut oameni mari cu ajutorul la subvenții pe care le primesc la mii de hectare,oricine așteaptă bani și aia cu puțin și aia cu mult!dar tu vb sa te afli in treabă,

Lili 2017-11-02 12:03:50

Am primit subventia acum,prima data la CEC BANK Harghita.

Ioana 2017-11-02 12:02:32

Intai corecteaza-ti greșelile de ortografie pana atunci taci dracu:

Ioana 2017-11-02 12:00:39

Agricosti parcă esti un papagal:

Agricosti 2017-11-02 11:50:37

Imi pare rau sa o spun dar sunteti niste ,,milogi,, asteptati subventiile precum asistati sociali sa-si cumpere alcol si tigari .subventia ezge ca un ajutor nu sa va ajute pe voi sa infintati culturile luati subventi de 10/ani si nu ati fost capabili sa va faceti un stoc de bani pentru cheltuielile aferente unei campani agricole. Oare de ce??? Pt ca va multumiti sa scoateti arenda cu cheltuieli minime, sa va ramana cat mai mult din subventie. Nu aplicati tehnologia aferenta care sa rezulte o productie crescuta, deacolo si profitu , voi va bateti joc de batrani neajutorati le inchideti gura cu 500kg 200ron si subventia este 850 ron minim. Pai ce o sa faceti voi cand or sa taie bruxelu subventia ????? Cum va plangeti de bani, probabil o sa va lasati de agricultura ......

Ioana 2017-11-02 11:05:47

Nici prima tranșă nu am primito:

ivan 2017-11-02 10:45:41

Sorin, din ce stiu eu, controlul la fata locului se anunta, teledetectia nu, cand am sunat la Apia , domnul care colaborez de 5 ani mi a spus ca teledetectia a trecut , nu mi s a scazut nici un ar, urmand ca sa vireze si subventia.

Roman - Fermier 2017-11-02 10:04:06

A mai primit cineva a doua transa - pe inverzire ?

Laura 2017-11-02 07:39:12

Clau ce suma ai primit pe ha pana acum?

Fermier 2017-11-02 04:24:59

Știe cineva sa început sa se dea din diferența de pana la 70 la suta cum au spus ca dau dar nu sa dat atat

Adi 2017-11-01 18:27:49

Clau și prima transa cat timp băgat?

vladut 2017-11-01 17:51:07

BUNA Stie cineva cat este suma total pe hectar

Clau 2017-11-01 16:35:12

IN data de 23 octombrie mi-a intrat prima transa

Fermier 2017-11-01 16:32:33

Domnu Florin, cam o săptămână intre cele doua transe

Florin 2017-11-01 16:23:45

Pentru domnul Clau, când ți-a intrat prima tranșă, mi-e mi-a intrat în urmă cu o săptămâna și ceva, de atunci nimic.

scripcariu sorin 2017-11-01 15:51:37

Ivan.Cu siguranta teledetectia nu sa incheiat.ma refer la judetul Botosani.Mai mult nici nu a inceput.Controlul se face prin teledetectie si la fata locului,unde in functie de caz trebuie sa fii si tu prezent sau nu,trebuie sa pui la dispozitia organului de control actele necesare,etc.La incheierea controlului vei fi instiintat de rezultat.Ai parcurs aceasta procedura sau te uiti la ce spun cei de la APIA.Cu siguranta cei care au cazut la teledetectie vor fi penelizati din anumite motive.Si nu APIA face controlul.Bafta si bani multi in cont cat mai devreme!

Clau 2017-11-01 15:24:22

Fără tânar fermier.

Elena 2017-11-01 15:12:27

Mersi clau ai și tânăr fermier? Eu da și nu am luat decât o tranșă în jur de400ron nu am defavorizata

Clau 2017-11-01 15:01:28

Sincer cred că in jur de 360 ron pe hectar, cred că este diferența de la prima tranșă., făra zona defavorizată

Elena 2017-11-01 14:51:39

Clau poți să-mi spui cat ți-a băgat a doua tranșă?

Clau 2017-11-01 14:46:37

La 14 30 am primit a doua transă, cred ca totuși nu au băgat zona defavorizată.

ivan 2017-11-01 14:40:08

sorin, apia mi au spus ca teledetectia s a efectuat, urmand ca anul acesta sa luam prima transa!

Ova 2017-11-01 14:10:15

Si care au primit doar 20%nu cat spune ministrul aia ce probleme mai au la dosar?

and731 2017-11-01 13:42:30

buna ziua!
am tot citit fel si fel de comentarii de genul sunt sau nu sunt bani in conturile bancare..cei ce nu au primit banii pana acum au 2 probleme: nu li s-au finalizat rapoartele de control sau au diferite erori la dosar.
un sfat:decat sa va plangeti pe aici si sa verificati in fiecare ora contul..mai bine sunati angajatul apia ce se ocup de dosarul vostru si va va lamuri de ce nu aveti banii pana in acest moment!

mircea 2017-11-01 13:21:14

constanta 0 lei. nimic pana acum. multumim din inima partidului!

Staicu 2017-11-01 13:15:54

In caracal olt am primit vineri . CEC BANK

sorin scripcariu 2017-11-01 11:05:09

Cei care nu au primit nici o transa este posibil sa fi cazut la teledetectie.In cazul asta cred ca nu vor primi banii in acest an.Am sunat la APIA si au zis clar ca nu se ocupa ei de controlteledetectie si teren ci firme care au castigat licitatia.Aceste firme inca nu au inceput controalele efective si nici macar nu au un termen exact.Asa ca......votati psd

fermieri 2017-11-01 10:43:23

Am sunat la Apia Dolj si săracii ei spun ca nici nu știu că de fapt nu sa dat 70la suta asta fiind la nivel general de toată tara. Sunt străini de cauza saracutii de ei. Se maiprimeste totuși diferența poate spune cineva?????? Se tot pune întrebarea asta da nu se da nici un răspuns.

Fermier 2017-11-01 09:44:51

Chiar nu va dati seama ca administratorul acestui site...reporterii care scriu aici nu fac decat sa se bucure ca noi ne plangem oful ??? Pe ei nu ii intereseaza sa puna intrebari punctuale la ce sesizam noi...orice accesare a avestui cont inseamna bani in contul lor...daca ar fi corecti in secunda doi ar contacta APIA si ar pune un reportaj adevarat nu osanalele aduse ministerului

Florin 2017-11-01 09:27:26

Pentru domnul Fermier,la cât timp ți-a intrat a doua tranșă, merci.

Fermier 2017-11-01 09:11:59

Si eu am primit transa a doua sambata in jur de 51 euro, Bihor

Ort Pop 2017-10-31 23:16:12

Aceste publicatii inchina ode ministrului prea bun si competent....
In acest regim, in afara de ministru, nimeni nu mai graieste. Pana acum aflam stirile de la dir general APIA, Pintea, care este mai credibil.Acum nu mai vorbeste dacat Dragnea si Daea.
Nu am primit avansul si cei care au primit ceva, a fost de cca 30% din suma totala, nu 70%, nu 85%.

Ioana 2017-10-31 21:28:49

Bihor 0 lei..

Ioana 2017-10-31 21:28:48

Bihor 0 lei..

Manuel 2017-10-31 19:36:17

Mie mi sa transmis de la apia ca inca nu au inceput sa faca plati pe agromediu zona montana si inverzire ci doar pentru suprafata atat si restul nu se stie cand

Lili 2017-10-31 16:05:47

Cont 0. Unii vorbesc de a doua transă iar noi nu am primit nimic.

Gabriela 2017-10-31 15:40:50

Doamnă Geta, și eu sunt in aceași situație cont zero la Făgăraș la CEC Bank

Fermier tinar 2017-10-31 15:22:29

AGROMEDIU 0000 .INVERZIREA 000,,,,CE DRACU NE PROSTESC ASTIA PE FATA....?????/NUMAI LAUDE FAPTE 0.FIRATI AI DRACU DE JIGODI!!!!

alin 2017-10-31 15:15:17

Mincinoșii dracului ! Futuva n gură!

Radulescu Geta 2017-10-31 15:14:34

In Mehedinti,la Banca Transilvania am verificat azi 31.10.2017 contul si nu a intrat nici un ban in cont pentru subventia vegetala2017.Cand vor intra banii?

alin 2017-10-31 15:14:10

Huooo! Agromediu??? Zona defavorizată? Mincinoși i dealului!

Lenin 2017-10-31 14:37:08

Sincer bani s-au băgat dar doar un sfert pe cât zic ei, trist este că nici un reprezentant nu vorbește exact de plătile reale care se fac, cum poți să zici că ai băgat 70 % când tu ai băgat 30%!

AntiPSD 2017-10-31 14:16:11

Sa il fut in gura pe Daea si pe toți PSD-istii!! Care 80%??? Dacă din 10 persoane care comentează aici 8 spun că nu au primit niciun ban iar restul 2 spun că nu au luat decât 20%din total unde sunt subvențiile?? Mincinoșii dracu!! Si bulangiul care scrie articolele astea e un pupincurist PSD-istii!! Morții vostrii mincinoși!!!

ivan Razvan 2017-10-31 13:28:54

Am sunat azi la Apia. Mi s a spus ca am fost la teledetectie si ca nu voi intra in transa aceasta. Trebuie sa mai astept!

Mara Ion 2017-10-31 11:52:58

Mincinosi!!!!!!!!!!!!!!!!1 Nu am primit nimic la Hunedoara1

MIRCEA* 2017-10-31 10:50:10

Nu s-a bagat inverzirea!!!Asta lipseste din avansul de 70%!!
Pt.seceta,cei care si-au facut, stie cineva ceva???

Madalin 2017-10-31 09:17:21

Zilnic apar astia cu cate o suma si mai mare
Minciuni ....20%sau virat nu 80%

AnonimMmmm 2017-10-31 08:51:25

Sunteți bolnavi mintal spuneți numai minciuni ,la noi la Dolj 000000 lei.

Florin 2017-10-31 08:23:36

Am o rugăminte, întrebații pe ce-i de la Ministerul Agriculturii cât sa plătit, pentru că nu iese calcul, s-au poate sa devalorizat euro?

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
Vlad spune: In sj mi'au intrat cam 400lei pe ha prin 20 luna trecuta. Se mai da ceva?
25 Nov. 2017 01:02:53
Raspunde la intrebare
calin spune: Salutare, mie azi mi-au intrat la Cluj, cam 360 lei/ha, nu am mai luat pana acum nimic. Pe ecoologie, agromediu, a primit cineva avans?
24 Nov. 2017 22:25:16
Raspunde la intrebare
Ovi spune: Nimic în jud.mures numai prima transa acum o luna.
24 Nov. 2017 19:04:57
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo
clubagricultura.ro

Cresterea si exploatarea vitei de vie ...

Planta erbacee cu bulb, cu frunze cilindrice si cu flori albe, roz sau albastre, care se prezinta î ...
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
 
 

Raport Special GRATUIT

Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017