Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Ce bani vor primi fermierii care cultiva lucerna si soia

ce-bani-vor-primi-fermierii-care-cultiva-lucerna-si-soia

Pentru lucerna, cuantumul subventiilor va creste substantial, in timp ce pentru soia, acesta a scazut.



Fermierii vor lua in acest an in jur de 400 de euro pe hectarul de lucerna, fiind o crestere extrem de consistenta a cuantumului pentru aceasta cultura, in timp ce pentru soia cuantumul a scazut la 269 de euro pe hectar, a anuntat directorul general al Agentiei de Plati si Interventie pentru Agricultura, Florin Faur.
 
„Pentru lucerna va fi o crestere extrem de consistenta a cuantumului. Este posibil sa ajungem undeva la peste 400 de euro pe hectar. Sunt ferme care au facut export si pentru ca nu mai pot sa o faca, partea de comercializare trebuie sa fie pe un circuit national. Pana la urma noi ne bucuram pentru ca lucerna impacteaza automat si sectorul zootehnic, iar cei care au lucerna au si zootehnie. Cumva vine bine pliat pe sectorul zootehnic”, a spus Faur.

Cuantumul initial pentru lucerna era de numai 58 de euro/ha.
 
APIA a initiat platile pentru patru scheme de sprijin cuplat in vegetal, respectiv pentru soia, sfecla, orez si hamei, fiind emise deja si primele ordine de plata.
 
„La soia cuantumul este 269,06 euro/ha. Suprafata de referinta de la care s-a plecat a crescut, iar acum dupa toate verificarile administrative, am ajuns la 110.000 hectare cu soia, de aceea am ajuns la acest cuantum cu care au plecat deja ordinele de plata. La orez avem 649,43 euro/ha, la hamei 584,17 euro/ha, iar la sfecla de zahar a crescut cuantumul la 786,3 euro/ha”, a precizat Faur.
 
Initial, la soia, cuantumul prevazut era de 325 de euro pe hectar, dar pentru o suprafata mai mica, de numai 90.000 de hectare.

China s-a aratat interesata de importul de lucerna din Romania, insa acest lucru nu va fi posibil decat dupa finalizarea certificatului fitosanitar agreat cu expertii Administratiei Generale pentru Controlul Calitatii, Inspectiei si Carantinei din Republica Populara Chineza, care se afla in aceste zile intr-o misiune de audit in tara noastra. 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Ce bani vor primi fermierii care cultiva lucerna si soia
Rating:
Nota: 4.05 din 108 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Pret porumb recolta 2013

Intrebare: as dori sa stiu care e statistic pretul porumbului in luna august

Raspuns: Potrivit anunturilor de vanzare-cumparare, pretul este de 60-70 de bani kilogramul, la fermier. Date... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii50 comentarii


lari 2016-07-12 16:51:52

in neamt a primit cineva suventia la bovine

Nina 2016-07-12 12:29:13

Pentru animale a intrat la cineva?

Ivan 2016-07-11 23:56:10

In Bihor a luat cineva pe zona montana defavorizata?

Roxana 2016-07-11 22:39:18

Cu mare drag! va doresc multa sanatate tuturor!

florin vas 2016-07-11 22:14:52

Mulțumesc frumos Roxana .

Roxana 2016-07-11 17:22:30

Cand sunati intrebati si daca dosarul e in regula! ca daca functionarii au gresit ceva tot dvs suferiti.Si mie mi se spunea ca e blocat dosarul, am insistat zilnic chiar si de 10 ori sunam la centrul judetean.

Roxana 2016-07-11 17:19:12

Transferul l -am facut in mai-iunie 2015

florin vaslui 2016-07-11 10:37:59

Roxana poate ai făcut transferu inainte de martie 2015.as dori un raspuns daca se poate.

florin vaslui 2016-07-11 10:35:02

Roxana esti din diaspora???... ca in romania cei cu transfer formă de organizare sant blocați la plata.azi am sunat la panaramele de la apia.

Roxana 2016-07-11 10:33:40

Din Timis

Ferma 5 2016-07-11 09:32:02

Roxana de unde esti

Roxana 2016-07-11 00:25:31

Eu am fost pe transfer de pe pf pe II si mi-au intrat incepand din data de 08.06 pana in data de 04.07 inclusiv, aproximativ 62000 lei pentru suprafata de 60.3 ha

Alex.constanta 2016-07-09 00:37:08

Am transfer de exploatatie....si am luat o p**a in gura cu cap rosu

John deeee 2016-07-08 14:48:48

Sprijin cuplat pe sfecla a primit cineva?

ferma5 2016-07-08 09:10:15

deja imi e sila multi din noi ne-am bazat pe bani astia care is dreptu nostru eu pt campania 2015 nu am luat nici un ban am si paman am si animale si cota de lapte am sunat marti la centru de care apartin si mi sa spus ca intai se autorizeaza la plata cei care au avut control sau ce cu schimbare forma de organizare adica de pe cnp. pe ii, pf etc si cxa apoi daca se fac autorizarile la animale prin august
eu am o curiozitate a luat cineva care a avut transfer pe ii, pf smd?

LULU 2016-07-08 01:38:21

MINT CA PORCII
A TRECUT O SAPTAMINA DE CIND ZICEAU CA AU FACUT PLATILE... SI? N-AU PLATIT NIMIC!!!

SINTEM NISTE IDIOTI! M,ERITAM SA NE DUCA ASTIA LA GROPA SI LA SPITALUL DE NEBUNI. L-AM DAT JOS PE CEAUSESCU SA-L INLOCUIM CU NISTE NEAMURI DE TGRAISTA, NISTE MINCINOSI, SARACII TARGULUI, TIGANI SI HOTI!

ASA NE TREBUIE!

iordache nicoleta 2016-07-07 21:19:15

Cat sa dat pe tona de lapte ,daca imi poate spune cineva ?

Anca 2016-07-07 21:10:39

Ei nu au terminat de achitat pe vegetal ... Nu au achitat nici macar tânăr fermier care este de 20 e /h Si anunța ca au autorizat la plata Ant bovine?!!! .. Astia chiar ne cred PRosti.. Asa suborice critica .. In strada daca vreti sa rezolvam ceva .. Daca nu o sa luam banii fix : NU .. Verific contul de 2 saptamâni in condițiile in care am fost anunțată ca mi sa trimis dosarul la plata pentru sprijinul cuplat la Lucerna .. Cont 0 .. Ordinari mincinoși .. In Ocombrie vedem subventiile daca nu reacționam intr un fel ..

neamuri de traista 2016-07-07 06:32:23

mint de ingheata apele!
830.000 era cifra data pe 30 iunie, cind mai anuntau existenta a cca 51.000 de fermieri nep[latiti, apoi au anuntat ca mai sinr doar 4,300 neplatiti, restul fiind autorizati la plata, ca in final sa anubte ca aui fost platiti .... 841.285 fermieri autorizați la plată pe toate tipurile de fonduri din totalul de 898.600... adica exacr 53.000 dosare

tu 2016-07-06 19:43:09

pe oi nu sa hotărât cât se da pe cap de animal doar la bovine

Mihai 2016-07-06 12:33:03

Aaa nici eu nu am luat nici un leu ,am si transfer.

Aaa 2016-07-06 12:21:42

Mai este cineva care nu a luat nici un leu?

MATE 2016-07-06 02:54:28

Bai PULILE DRACULUI, N-AM PRIMIT NIMIC, vin peste voi si va scot matele, javrellor!

PULA DE LA APIA FAURE DE BALAURE SI PULA DIN MINISTER, VA DAU LA TELEVIZOR PE STIRILE DE LA ORA 5 PE DEGEABA!

BA! MA MINTITI DE 10 LUNI, VA IAU GATUL!

am luat toti banutii! 2016-07-06 02:36:30

Ba fraierilor, astia de n-ati luat nimic, duceti-va la apia si dati si voi spaga, jumate din ce aveti de luat. sa vedeti ce repede va luati banii. si nu mai schilaiti pe aici ca n-ati luat nimic. nici n-o sa luati.

Aaa 2016-07-05 17:22:17

Nu am luat nici un leu pe 2015
De la apia îmi spune ca e totul ok și ca sunt băgat la plata
Când?
Mai e cineva care nu a primit nimic?

larisa 2016-07-05 13:39:57

la animale nu a luat nimeni nici un leu

larisa 2016-07-05 13:38:50

am fost azi la apăi roman si acum lucrau la dosare nici acum nu au terminat si nu au primit nici decizie le de plată la animale asteapta de la BUCURESTI

mihaela 2016-07-05 13:22:10

Daca ai luat felicitari! De obicei cei ce primesc banii, nu mai intra sa scrie ceva ca e o pierdere de timp! Nu mai prostii lumea!

Andrei 2016-07-05 12:37:36

de unde esti ? cand ai luat banii pe oi ? scrie un raspuns te rog !!!

apia central 2016-07-05 11:19:58

N-ai luat ca n-ai PILE la apia. Noi am luat. 210 E pe ha si `50 E pe cap de oaie, 500 E la vacuta de lapte.

mihaela 2016-07-05 11:09:34

Mai oameni buni! De unde luati voi 100 lei pe cap de ovine? Eu stiu de 10 euro pe cap cu tot cu ajutor! Si nu am luat nimic nici la teren nici la animale!

esantionul de control 2016-07-05 05:45:05

O sa vedeti bani si voi cu animalele cum am vazut noi cei cu cimpul! MINT cu nerusinare din 8 aprilie ca ne vor da banii prioritar la cei care am avut control. Au dat numai la cei cu 2-3 ha de trei luni incoace, si alora cu tiraita,a zi saps, maine inverzirea, poimaine ANTA, in 5-6 transe si nic pina acum nu au luat agromediul, zone defavorizate, sprijin cuplat, etc.

Tara de CACAT, oameni de TOT CACATUL!

Ionel 2016-07-04 20:36:37

http://www.agroinfo.ro/economic/subventii/scenariu-soc-fermierii-nu-vor-primi-nici-un-ban

MAI VEDEM 0 NIMIC NU MAI PRIMIM

Ionel 2016-07-04 20:35:18

SCENARIU ŞOC: Fermierii NU vor primi NICI UN BAN!....cititi pe agroinfo

Pastele Cailor 2016-07-04 19:36:24

Tot minciuni! Dracu ii mai crede! Cica mai au 5% doin vegetal, pai asta nu este mult, este IMENS!!! 5% ZIC EI, dar pe partea cu banii au platit numai vreo 65%, adica atit au realizat!!! Nu ca le-a mai ramas 5%!!!

MINCINOSI SI HOTI! CINE MINTE... SI FURA , NORMAL!!! ROMANICA PATRIA TIGANILOR, HOTILOR SI MINCINOSILOR!

larisa 2016-07-04 18:49:47

eu nu am sprijin cuplat la oi si e au tot o 100 lei pe cap de animal

John deeee 2016-07-04 15:40:39

Pt sfecla de zahar a primit cineva sprijinul cuplat?Am fost la control vineri am luat saps.45 ha.

xxx 2016-07-03 10:57:16

dupa 12 iulie oi, 100 lei/cap

tudor sm 2016-07-03 10:52:52

Pt pamant am.primit tot in 5 transe si am si oi da pt ele inca nimic. Daca stie cineva cat se da la.cap de oaie? Si aprox. Cand ?

gurita 2016-07-02 08:48:13

Vreau sa imi platiti dobinda la dobinzi!
Din buzunarul vostrui, ca de aia luati 2,000 de euroi pe luna si noi nu luam nimic!

gurita 2016-07-02 08:46:21

Ba, NU SE MAI POATE ASA! Eu am depus dosarul mai tirziu, am platit penalitati la APIA. N-am platit impozitul la timp, am platit penalitati care au depasit valoarea impozitului!

VOI NU PLATITI NIMIC???? PAI CE? IN LUMEA ASTA SE MASOARA CU DOUA BANITE? BANITA LUI CUZA SI DUBLA?! VA DAU IN JUDECATA SA-MI PLATITI PENALITATI DE INTIRZIERE EXACT ASA CUM AM PLATIT EU LA TOATE INSTITUTIILE STATULUI rOMAN! pAI CE, VOI VA ASCUNDETI IN SPATELE INSTITUTIEI? SA PLATITI TOTI ATUNCI!!!

gabi 2016-07-01 20:56:11

Vand 18 vaci 40 porci 17 vitei 100 iepuri 3 cani 15 ha tractor combina alte utilaje si multe datorii. Interesatii mesaj aici. Uitam 2 capre .plec in tunisia.

virginia Tl 2016-07-01 19:40:01

Eu am luat banii pe 2h in 5 transe ultima transa pe 22iunie,pana acum 2.000 si ceva de lei cred ca trebuie sa mai iau si astept da iau pe capre.

virginia Tl. 2016-07-01 19:34:50

Elena de la Tulcea nu a intrat la nimeni banii nici la capre nici la oi.

Aaa 2016-07-01 19:07:17

Vând 5 vaci holstein cu certificate de origine
Cei interesați lăsați msg cu nr tel și va contactez eu

mihaela 2016-07-01 14:34:04

Cei care veti ovine ati luat bani pt teren?

PRIGOAIA 2016-07-01 14:21:07

Bai Hotilor, pe ce suprafata de teren ati dat banii pina acum, lasati vrajeala cu sutele de mii de beneficiari, spuneti cit din cele 9 milioane ha teren arabil a fost platit, ca aia e semnificativ, suprafata, nu numarul!

nemo 2016-07-01 14:16:25

bataie de joc! 30.000 de fermieri, din cei care n-au primit nimic pina acum, sint lasati pentru sf. lunii septembrie, incep. lunii octombrie! Un judet intreg si precis cu suprafete mari de teren, peste jumatate din cele 9 milioane de ha.

DEMISIA BANDITILOR, LA MITITICA CU VOI! FACETI DELIBERAT ASA!

nnn 2016-07-01 10:14:14

plata ovine dupa 12 iulie .

elena 2016-07-01 10:08:21

Stie cineva daca a intrat bani pe caprine la tulcea .cec?

Ultima ora

Newsletter gratuit