Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Ce simplificari au operat agentiile de plati, pentru a inlesni accesul fermierilor la finantare

ce-simplificari-au-operat-agentiile-de-plati-pentru-a-inlesni-accesul-fermierilorla-finantare

MADR a publicat o lista cu principalele masuri luate in acest sens pentru a evita intarzierile le plata de care beneficiari is-au plans in nenumarate randuri.


Astfel in cazul APIA, reprezentantii ministerului reamintesc ca au fost luate urmatoarele masuri:
- s-a realizat simplificarea semnificativa a cererii de plata pentru anul 2016, dosarul fiind de 9 ori mai redus fata de cel din 2015 pentru platile directe;
- a fost  redus numarul documentelor prin care fermierii fac dovada utilizarii terenului; acum se solicita doar adeverinta emisa de primarie conform inscrisurilor din registrul agricol;
- cererile unice de plata se supun controalelor incrucisate preliminare de catre APIA si, urmare celor constatate, fermierii au dreptul sa modifice cererea unica de plata, fara penalizari;
- pentru flexibilizarea conditiilor de accesare a platii pentru inverzire s-a dat posibilitatea fermierilor:
- sa modifice utilizarea parcelelor agricole in ceea ce priveste zonele acoperite de strat vegetal prin schimbarea amplasamentului parcelei agricole sau schimbarea amestecului de specii de culturi pentru strat vegetal, fara sa modifice procentul zonelor acoperite de strat vegetal declarat, cu obligativitatea notificarii APIA;

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
3 culturi profitabile - Goji Merisoare Aronia


  Fa-ti propria afacere cultivand trei arbusti miraculosi care te pot imbogati   Cine nu a aflat de efectele absolut miraculoase pentru sanatate ale merisorului Dar de cele ale fructelor de Goji sau Aronia Si daca nu ai aflat inca iti spunem noi Aceste fructe mici sunt cotate ca super-alimente fiind unele dintre cele mai...

Oferta Speciala
valabila 48h

- sa desfiinteze culturile secundare prin diverse metode mecanice si sa prelungeasca termenul de desfiintare a culturilor secundare in cazul conditiilor meteorologice nefavorabile executarii lucrarii, cu notificarea APIA.


Pentru accesarea formelor de sprijin in zootehnie:
- la schema decuplata de productie la bovine lapte, a fost eliminata conditia inregistrarii beneficiarilor in sistemul de administrare a cotelor de lapte;      
- a fost eliminata cerinta prezentarii adeverintei emise de catre medicul veterinar de libera practica la solicitarea de Ajutor National Tranzitoriu si Sprijin Cuplat in Zootehnie;
- a fost eliminata adeverinta prin care se recunoaste statutul de crescator de bovine/ovine/caprine al solicitantului, eliberata de catre o organizatie/asociatie a crescatorilor de bovine/ovine/caprine.
- a fost eliminata cerinta de identificare a animalelor in 20 de zile de la nastere si care elimina pe viata animalul de la subventii.
 
Pentru cresterea absorbtiei fondurilor pentru dezvoltare rurala (AFIR) au fost identificate 52 de masuri de simplificare a accesului PNDR 2014-2020, intre care amintim:
-  Reducerea numarului de documente si de avize  solicitate la depunerea proiectului.
- Extinderea disponibilitatii proiectelor tip pentru diferitele tipuri de investitii si a formularelor standardizate pentru toate tipurile de proiecte.
-  Extinderea posibilitatii de a depune online dosarul cererii de finantare.
- Publicarea proiectelor de ghiduri ale solicitantilor avand in vedere o perioada de consultare publica relevanta care sa permita transmiterea de catre toate partile interesate a unor observatii relevante, evitandu-se astfel blocaje in implementare.
-    Reducerea perioadelor de timp atat in cazul avizarilor unor modificari in proiecte cat si in cazul avizarii dosarelor de achizitii.
-    Simplificarea procedurilor de licitatii.
-   Revizuirea conditiilor artificiale
-  Extinderea bazei de date privind preturile pentru achizitii si actualizarea cu regularitate a acesteia.
- Utilizarea costurilor simplificate pentru infiintarea si reconversia plantatiilor pomicole si struguri de masa.
-   Eliminarea restrictiilor pentru beneficiarii care au reziliat contracte sau sunt in litigiu cu AFIR.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Ce simplificari au operat agentiile de plati, pentru a inlesni accesul fermierilor la finantare
Rating:
Nota: 4.02 din 57 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Fertilizare cultura pepeni

Intrebare: Cultura de pepeni mai poate fi fertilizata daca planta se afla la inceputul coacerii? Care sunt cele mai bune tratamente pentru combaterea daunatorilor la aceasta cultura?

Raspuns: Se recomanda efectuarea de fertilizari suplimentare si la inceputul coacerii. Principalele tratamen... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii22 comentarii





washington finance 2018-09-11 01:47:10

Bună ziua sunt domnul Hristos și vreau să vă informez despre cum am primit împrumutul meu,
   am primit împrumutul meu de la Washington Finance în cu într-o perioadă scurtă de 48 de ore,
  cu o rată de doar 2%, vreau să căutați și să căutați pentru împrumut, de asemenea, să contactați finanțele Washington și să obțineți împrumutul dvs. cu întârziere a ceea ce vreți să contactați direct compania prin email washingtonfinance511@gmail.com

washington finance 2018-09-11 01:45:36

Bună ziua sunt domnul Hristos și vreau să vă informez despre cum am primit împrumutul meu,
   am primit împrumutul meu de la Washington Finance în cu într-o perioadă scurtă de 48 de ore,
  cu o rată de doar 2%, vreau să căutați și să căutați pentru împrumut, de asemenea, să contactați finanțele Washington și să obțineți împrumutul dvs. cu întârziere a ceea ce vreți să contactați direct compania prin email washingtonfinance511@gmail.com

washington finance 2018-09-11 01:44:14

Bună ziua sunt domnul Hristos și vreau să vă informez despre cum am primit împrumutul meu,
   am primit împrumutul meu de la Washington Finance în cu într-o perioadă scurtă de 48 de ore,
  cu o rată de doar 2%, vreau să căutați și să căutați pentru împrumut, de asemenea, să contactați finanțele Washington și să obțineți împrumutul dvs. cu întârziere a ceea ce vreți să contactați direct compania prin email washingtonfinance511@gmail.com

Dimitrij Conradi 2018-09-05 18:02:57

We are Providers of all types of BG and SBLC with the best workable procedures. Our BG/SBLC ranges from MT799, MT760,Both two way confirmation, MT103/23, MT103 Both can be one way confirmation and two way confirmation in USD and EUROS. Issuing Bank ranges from Top world 25 banks with face value ranging from 1M EUROS/USD to 10B EUROS/USD

BROKERS ARE WELCOME & 100% PROTECTED!!!
Intermediaries/Consultants/Brokers are welcome to bring their clients and cases to our attention and in complete confidence we will work together for the benefits of all parties involve.

Our BG/SBLC Financing can help you get your project funded, loan financing, please let me know if you are interested in any of our services, by providing you with yearly renewable leased bank instruments. We work directly with issuing bank lease providers, this Instrument can be monetized on your behalf for 100% funding.

We are ready to close leasing with any interested client in few banking days, if interested do not hesitate to contact me direct. [via Contact Form Below]

Regards

Dimitrij Conradi
Email: dimi.conradi1970@gmail.com
conradi.dimitrij@bk.ru
Skype: conradi.dimitrij@bk.ru

Robert O'Sullivan 2018-02-08 11:54:59

Finding a genuine provider of financial instrument is very challenging but we are certified Financial Instrument providers in Ireland. Presently, we only focus on BG/SBLC for Lease and Sale transactions. However, our Lease BG/SBLC is 4+2% and Sale at 32+2%.

Should you find this interesting and acceptable? Kindly, contact us and we shall review and respond with draft Contract/MOU within 48hrs maximum.

Please request for full procedure details if interested.

For further inquiry contact:
Name : Robert O'Sullivan
E-mail : osullivanr225@gmail.com
Skype id : osullivanr225@gmail.com

Hobelman 2017-11-11 16:23:00

aplicați pentru un e-mail urgent de credit la prețuri accesibile: Hobelmanfinance@gmail.com Text sau apel +17816567138

Susana Bonita 2017-10-31 23:05:04

Dia bom,
  Meu querido amigo, sou Susana Bonita, estou aqui para que a senhora Melissa me ofereça o meu empréstimo de US $ 100.000,00. Estou aqui para que todos saibam que há pessoas diferentes na vida. Agradeço a Deus por me fazer saber Sra. Melissa que faz meus sonhos se tornar realidade, a internet do meu querido amigo está cheia de farsa e agora você pode obter seu empréstimo através da Sra. Melissa da Itália, seu e-mail particular; mrsmelissaloanfinance@outlook.com para mais detalhes.

Lucas Lawrence 2017-10-31 23:04:27

Olá amigo,
  Eu sou Lucas Lawrence do Canadá, estou muito feliz hoje no mês de outubro de 2017. Recebo meu empréstimo hoje e decidi resgatar a glória da minha credor de empréstimo, Sra. Melissa, que me ofereceu o meu empréstimo de $ 150,000.00 USD da Itália sem qualquer decepção, você pode envie-a no seu email privado: mrsmelissaloanfinance@outlook.com

TERESA PEDRO 2016-11-14 15:00:28

Buna ziua, numele meu este Angela Wilson, eu sunt o victima a fraudei în mâinile creditorilor false. i-au pierdut în jur de 5.000 de euro, pentru ca am nevoie de un capital mare de 50.000 de euro. Aproape ca a murit, am avut nici un loc pentru a merge afacerea mea a fost distrusa, iar în acest proces am pierdut fiul meu. Nu am putut sta din nou, acest lucru se întâmpla. în ianuarie 2016, am întâlnit un prieten care mi-a prezentat o mama buna, dna Teresa Pedro, care în cele din urma ma ajutat sa asigure un credit într-o companie. mama buna Vreau sa folosesc aceasta ocazie pentru a va mul?umesc, ?i poate Dumnezeu sa continue sa va binecuvânteze. Am dori, de asemenea, sa foloseasca aceasta oportunitate de a consilia colegii români, ca exista mai mul?i escroci acolo, a?a ca, daca ave?i nevoie de un împrumut, ?i doresc sa ob?ina un credit rapid, numai prin dna înregistra Teresa Pedro prin e-mail: teresapedro200@gmail.com. De asemenea, pute?i sa ma contacta?i prin intermediul acestui e-mail: wilsonangela008@gmail.com. daca ave?i orice îndoiala. te rog ea este singura persoana de încredere ?i de încredere.
Mul?umesc.

ESTHER PATRICK 2016-11-12 00:40:51

Buna,
Sunt dna Esther Patrick, un creditor împrumut privat, care oferă împrumuturi oportunitate de viață timp. Ai nevoie de un împrumut de urgență pentru a plăti datoriile sau ai nevoie de un împrumut pentru a îmbunătăți afacerea ta? Ați fost respinse de către bănci și alte instituții financiare? Ai nevoie de un împrumut de consolidare sau ipotecar? cauta mai mult, deoarece noi suntem aici pentru a face toate problemele tale financiare, un lucru din trecut. Noi împrumuta fonduri pentru persoanele care au nevoie de asistență financiară, care au un credit rău sau care au nevoie de bani pentru a plăti facturile, pentru a investi în interes de afaceri, la o rată de 2%. Vreau să folosesc acest mediu pentru a vă informa că furnizăm o asistență fiabilă și beneficiar și va fi dispus să ofere un împrumut. Așa că ne contactați astăzi prin e-mail la adresa:
estherpatrick83@gmail.com

RUTH EDWIN 2016-09-08 14:44:50

Bună ziua, numele meu este dna Ruth Edwin, o victimă a fraudei în mâinile creditorilor false. i-au pierdut aproximativ 23.000 €, deoarece am nevoie de un capital mare de 55.000 €. Aproape că a murit, am avut nici un loc pentru a merge. afacerea mea a fost distrusă, iar în acest proces am pierdut fiul meu. Nu am putut sta din nou, acest lucru se întâmplă. în august 2015, am întâlnit un prieten bun, care mi-a prezentat o mamă bună, doamna Mary William, că în cele din urmă ma ajutat să asigure un credit într-o companie. Mamă bună Vreau să folosesc această ocazie pentru a vă mulțumesc, și poate Dumnezeu să continue să vă binecuvânteze. Am dori, de asemenea, să folosească această oportunitate de a consilia colegii români, că există mai mulți escroci acolo, așa că, dacă aveți nevoie de un împrumut, și doresc să obțină un credit rapid, numai prin dna înregistra Mary William prin e-mail: marywilliam902@gmail.com. De asemenea, puteți să mă contactați prin intermediul acestui e-mail: ruthedwin98@gmail.com. dacă aveți orice îndoială. te rog ea este singura persoană de încredere și de încredere.
Mulțumesc.

harry smith 2016-08-10 21:09:42

Ai nevoie de împrumut urgent? Noi dăm afară de împrumut pentru persoane fizice interesate
care sunt în căutarea de împrumut cu bună-credință și cu rata dobânzii de 3%. Esti serios în nevoie de
împrumut de urgență? atunci sunteți la locul potrivit. Noi dăm afară de afaceri
împrumut, credit de nevoi personale, împrumut de Crăciun, și așa mai departe. Contactați-ne pentru solicitarea dvs. de împrumut pentru a satisface
cererea și a stabilit de problemă financiară. contactați-ne astăzi prin e-mail:
HARRYSMITH00003@GMAIL.COM
Vă mulțumim ca ne așteptăm răspunsul dumneavoastră.
Harry smith împrumut

harry smith 2016-08-10 21:09:41

Ai nevoie de împrumut urgent? Noi dăm afară de împrumut pentru persoane fizice interesate
care sunt în căutarea de împrumut cu bună-credință și cu rata dobânzii de 3%. Esti serios în nevoie de
împrumut de urgență? atunci sunteți la locul potrivit. Noi dăm afară de afaceri
împrumut, credit de nevoi personale, împrumut de Crăciun, și așa mai departe. Contactați-ne pentru solicitarea dvs. de împrumut pentru a satisface
cererea și a stabilit de problemă financiară. contactați-ne astăzi prin e-mail:
HARRYSMITH00003@GMAIL.COM
Vă mulțumim ca ne așteptăm răspunsul dumneavoastră.
Harry smith împrumut

harry smith 2016-08-10 21:09:30

Ai nevoie de împrumut urgent? Noi dăm afară de împrumut pentru persoane fizice interesate
care sunt în căutarea de împrumut cu bună-credință și cu rata dobânzii de 3%. Esti serios în nevoie de
împrumut de urgență? atunci sunteți la locul potrivit. Noi dăm afară de afaceri
împrumut, credit de nevoi personale, împrumut de Crăciun, și așa mai departe. Contactați-ne pentru solicitarea dvs. de împrumut pentru a satisface
cererea și a stabilit de problemă financiară. contactați-ne astăzi prin e-mail:
HARRYSMITH00003@GMAIL.COM
Vă mulțumim ca ne așteptăm răspunsul dumneavoastră.
Harry smith împrumut

Daniela 2016-07-26 11:37:57

A luat careva banii pe subventie din Craiova?

crysty 2016-07-21 17:51:44

Acum o ora m-a sunat matusa mea si mi-a spus ca au intrat pentru bovine subventiile.... 430 de cap de bovina.... maine o sa merg si eu sa verific contul...
mai am si pentru zona defavorizata de luat...

Edina 2016-07-21 15:52:33

Asta o mare veste Rodica,sunt fericit,va rog sa scrieti dupa ce stiti ca cati ati primit per cap de animal

Rodica 2016-07-21 15:32:40

Pot sa va dau o veste buna ,sint din zona tg.neamt si pot sa va spun ca au intrat banii la surventia pt.animale ,am primit sms pe telefon ca au intrat banii de la apia surventii

elena 2016-07-17 12:30:48

avans in 29.11.2015....restul de plata aprobat in 27.05.2016....dar plata nu s-a facut decat saptamana trecuta si nu integral

ROMANII SINT PROSTI 2016-07-16 06:25:49

ce simplificari bai nebunilor, ca n-am luat nici avansul pe 2-015 la teren , nici SAPS, nici NIMIC!
LUA-VA-R DRACUL SA VA IA DE HOTI SI NEMERNICI!

PROSTII DE ROMANI SUPORTA ORICE
AUZI LA EI, 'ROMANII SINT DESTEPTI'... SINT PROSTI DE MOR! ASA SINT!

Dodan Gabriela 2016-07-15 09:46:20

Eu nici pana in ziua de azi nu am luat nici un banut de la apia. Nici prima transå si nici a doua Va bateti joc de noi. Sa va fie rusine!

anca 2016-07-14 15:20:29

Pe cine interesează ce sa simplificat sau nu pentru 2016 daca pe 2015 plata nu sa făcut inca.Ajunge atata așteptare.

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018".



Forum
Jean Carlos spune: Aveti nevoie de un imprumut pentru a incepe afacerea sau pentru a va plati facturile si o finantare corporativa pentru bunuri imobiliare si orice tip de finantare a afacerii ...
19 Sep. 2018 02:02:13
Raspunde la intrebare
ACCESS LOAN spune: Numele meu Lady Esther, sunteți binevenit să accesați FIRMUL DE ÎMPRUMUTURI un loc în care aveți ocazia să transformați un defecțiune financiară într-o persoană bogată, cu ajutorul unui...