Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Ce subventii vor primi crescatorii de animale in zilele urmatoare

ce-subventii-vor-primi-crescatorii-de-animale-in-zilele-urmatoare

Reprezentantii APIA au anuntat ca s-a demarat autorizarea la plata a Ajutorului National Tranzitoriu 7 - schema decuplata de productie, specia bovine, in sectorul lapte.



Incepand cu 17.06.2016 s-a demarat autorizarea la plata a schemei de plata pentru Ajutorul National Tranzitoriu 7– schema decuplata de productie, specia bovine, in sectorul lapte. Plafonul total alocat conform HG nr.382/2016 este de 27.785.785 euro, respectiv de 122.746,5 mii lei. Cuantumul calculat este de 24,3610 euro/tona lapte, respectiv 107,61 lei/tona lapte.
 
Conform Hotararii de Guvern, plafonul ajutoarelor nationale tranzitorii pentru speciile bovine si ovine/caprine, care se acorda pentru anul de plata 2015, este in limita sumei de 203.152.561 euro, respectiv 897.446,7 mii lei, si se distribuie astfel:

- 27,78 milioane euro pentru schema decuplata de productie in sectorul lapte, specia bovine;
- 116,77 milioane euro pentru schema decuplata de productie in sectorul carne, specia bovine;
- 58,59 milioane euro pentru schema cuplata de productie, speciile ovine/caprine.
 
Platile pentru ajutoarele nationale tranzitorii in sectorul zootehnic se acorda fermierilor din sectoarele care au beneficiat de plati nationale directe complementare in anul 2013.
 
De asemenea, Guvernul a aprobat plafonul maxim de 113,35 milioane euro, care se acorda pentru anul de plata 2015, pentru schemele de sprijin cuplat in sectorul zootehnic, crescatorilor de animale din speciile bovine, ovine, caprine, viermi de matase. Suma se repartizeaza astfel:
- 1,33 milioane euro pentru specia bovine, categoria bivolite de lapte;
- 24,5 milioane euro pentru speciile ovine/caprine;
- 10,5 milioane euro pentru specia bovine, categoria taurine din rase si metisii acestora;
- 76,99 milioane euro pentru specia bovine, categoria vaci de lapte;
- 27.000 euro pentru specia viermi de matase.
 
Platile pentru schemele de ajutoare nationale tranzitorii si sprijin cuplat in sectorul zootehnic se fac in lei, la cursul de schimb de 4,4176 lei pentru un euro, stabilit de catre Banca Centrala Europeana in data de 30 septembrie 2015.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Ce subventii vor primi crescatorii de animale in zilele urmatoare
Rating:
Nota: 3.85 din 255 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Eroziune sol

Intrebare: care sunt standardele pentru evitarea eroziunii solului

Raspuns: Pe timpul iernii, terenul arabil trebuie sa fie acoperit cu culturi de toamna si/sau sa ramana neluc... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii27 comentarii


gabi 2016-07-07 19:37:38

în neamt a primit cineva la bine s uventii au zis de la Bucuresti ca au inceput plățile la animale dar pe scheme

Buzau 2016-07-06 08:32:51

A bagat la cineva bani pe cap de animal la bovine

Mutean Magdolna 2016-06-29 14:04:28

cred ca sunt bani pentu lapte de la eu

Muntean Magdolna 2016-06-29 14:01:25

noi azi am primit3900 de ron dar nu stim pentru ce avem 11 vaci si 8 hectare la subventii am primit 2000 in decembrie

sly47 2016-06-24 14:49:30

Cum naiba îl mai tine ciolos pe handicapatul asta de Irimescu? A luat salariu degeaba.....ca de plătit a plătit fix o pula? Du-te bai muistule si lasa pe altul? Nu ne mai amăgi cu promisiuni de kakat? Afaraaaa....

Florin 2016-06-24 14:13:47

Din jud hunedoara sunt nu am primit nimic nici pe lapte nici pe teren sa nu uit muie irinesculeeee

nickmm 2016-06-24 11:50:49

am verificat dim la banca inca nimic pt cota lapte,pt bovine au intrat in 17,sant de langa tg lapus

sly47 2016-06-24 10:17:05

bai irimescule, bai.....MUISTULE!??....CE AUTORIZARE LA PLATA DE PE 17 IUNIE AI FACUT? AM FOST LA BANCA SI CONTUL ESTE GOL. UNDE PIZDA MATII SUNT BANII?

Dina 2016-06-23 21:52:29

Am fost la control,totul bine si nu am luat niciun leu.st din gorj.a mai intrat la cineva ceva pe suprafara?multumesc

fermier nou 2016-06-23 17:53:28

A mai incasat cineva pt bovine?

fermier nou 2016-06-23 17:49:27

nick mm de unde esti?

nickmm 2016-06-23 16:36:53

am primit marti 21,06 in jur de 445/cap vaca, pt cota lapte inca nimic

fermier HD 2016-06-23 16:12:43

Nu a dat nimic nici nu am fost la control si nu am primit nici un leu nici pe zona vegetală nici pe animale , nimic zero numai minciuni

Cioban 2016-06-23 12:16:12

Nu mai stiu ce sa ne mai minta si de cand ne mint, deja, ne iau de prosti si vin cu ecuatii de clasa a 2 a. Nu rezista servarele la curent consuma prea mult. Ele consuma ca e cald si afara, ventilatorul va merge continuu pt racirea circuitelor da nu inseamna ca pica reteaua electrica pt un nenorocit de ventilator sau cate naiba or fi. e un rahat mic de ventilator ma nebunilor ne luati de prosti da nu suntem si tampiti; puscariasilor, hotilor,spagarilor,habarnistilor, ignorantilor vrem drepturile noastre sa fie respectate angajati incompetenti ce sunteti ca sunteti platiti din bani nostri. Numai in Romania vezi un angajat la stat care interpreteazalegislatia si regulile in societatea civila.

Gnome 2016-06-22 20:25:09

NIMIC NIMIC! VRAJELI ACUM CU RETEAUA ELECTRICA CARE CHIPURILE... NU REZISTA LA CONSUMUL DE ENERGIE AL SERVERELOR APIA, DE PARCA AM VORBI DE CUPTOARE DE TOPIT METALUL, NU NISTE SIMPLE CALCULATOARE CU UN CONSUM MEDIU DE 120 PINA LA 150 DE WATI.... CINE I-AR TINE SA CUPLEZE CABLURI SUPLIMENTARE DE ENERGIE ELECTRICA, PENTRU A MARI SURSA DE ENERGIE?! POST IN 2 ORE SA INSTALEZE A DOUA RETEA APLICATA DE DATA ASTA DE ENERGIE ELECTRICA!

DAR TOTUL E VRAJEALA....

Ionel 2016-06-22 17:54:24

Deci nimic in cont nici astazi

Ei 2016-06-22 17:54:02

Jegosi mincinosi corupti hoti magari si porci asta sunt toti cei din apia cu boul de irimescu in frunte
E un prost irimescu asta casxa gura la hotii din fruntea apia si pune botul prostul asta

Fermier 2016-06-22 17:34:01

Unde sunt cele 20 de mii de dosare deblocate la eșantionul de control???????

Fermier 2016-06-22 17:32:42

A luat cineva azi bani, dintre cei de la eșantionul de control? Conform celor spuse de minunatul ministru, ar fi trebuit sa intre bani în conturi. Doar suntem în 22 iunie!!!!! Așa se lauda. O alta MINCIUNA

fermier 2016-06-22 17:22:41

Si cand aveti de gand sa da.ti bani? . .nu va este rusine sa va bateti joc de noi...

laur 2016-06-22 14:16:05

JIGODIILOR, MINCINOSILOR, INCOMPETENTILOR. PLECATI SINGURI DIN SCAUNELE CONFORTABILE. NU AM PRIMIT NICIUN BANUT PANA ACUM

sly47 2016-06-22 13:37:33

Are dreptate...MAN...apia nu are azi curent, mâine au inundatie, poimâine a racit femeia de serviciu si tot asa o tin cu minciunile....javre ordinare...

Man 2016-06-22 13:08:03

Din pacate la apia central sa intrerupt energia nu se lucreaza si dupa ce revine necesita timp pana serarele intra la treaba
Totul se face cu intentie.cititi pe agroinfo

Andrei 2016-06-22 12:18:35

la cap de oaie se da doar 10 euro !!!

Andrei 2016-06-22 11:41:47

Numai minciuni au spus ca dau saptamana asta banii la animale !!! Nu sa dat nimic . Am sunat la APIA central Bucuresti ca poate ii dau saptamana viitoare . Aceste este nr. de la APIA 0213054802. Astept comentarii !! Sunati si intrebati si vedeti ce raspuns primiti si voi!!!

fermier 2016-06-22 10:57:24

Nimic clar si concret.....dosare inca blocate???? Deci, plata pt cei de la esantionul de control....e tot neclara. Faceti la un fel si dati banii oamenilor. Nu intelegeti fratilor ca nu se mai poate????? Suntem neputinciosi. DATI BANII FERMIERILOR Apareti si dati termene pentru a mai amagi oamenii. RUSINE

Cristian 2016-06-22 08:21:10

cat se da de cap de oaie ?

Ultima ora

Newsletter gratuit
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017".



Forum
Vlad spune: In sj mi'au intrat cam 400lei pe ha prin 20 luna trecuta. Se mai da ceva?
25 Nov. 2017 01:02:53
Raspunde la intrebare
calin spune: Salutare, mie azi mi-au intrat la Cluj, cam 360 lei/ha, nu am mai luat pana acum nimic. Pe ecoologie, agromediu, a primit cineva avans?
24 Nov. 2017 22:25:16
Raspunde la intrebare
Ovi spune: Nimic în jud.mures numai prima transa acum o luna.
24 Nov. 2017 19:04:57
Raspunde la intrebare
Rubrica meteo
clubagricultura.ro

Piesa la plugurile perfectionate, cu ajutorul careia se rastoarna brazdele. ...

Substan?? vegetal? cu ac?iune stimulatoare asupra cre?terii plantelor folosit? pentru a facilita acl ...
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
 
 

Raport Special GRATUIT

Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura care iti aduc bani in 2017